۲۰ پاسخ مناسب به سخت ترین و گمراه کننده ترین سوالات مصاحبه کاری

بهترین روش پاسخ دادن به سوالات مصاحبه کاری را یاد بگیرید

سوالات مصاحبه کاری می تواند بسیار دشوار باشد. کارفرمایان می دانند که کیفیت کاری هر کارمندی را قبل از شروع به کار، باید از طریق مصاحبه ارزیابی کنند. سوال اصلی و اساسی این است که هر کدام از کارمندان هنگامی که کنترل شرایط از دست شان خارج شده است چه واکنشی از خود نشان می دهند؟ بسیاری از شرکت ها و کسب و کارها سوالات مصاحبه کاری مشابهی را مطرح می کنند، اما تعداد کمی از آن ها واقعا خلاق هستند. بیایید برخی از پاسخ های بی نظیری که به سوالات مصاحبه کاری داده شده است را با هم بررسی کنیم.

سوال ۱: اگر اینترنت نداشته باشید، چه کار می کنید؟

این یکی از سوالات مصاحبه کاری است که بسیار ساده و پر تکرار است. افراد تنبل احتمالا برای برقراری ارتباط و به دست آوردن اطلاعات فقط از اینترنت استفاده می کنند. کاری که شما باید انجام دهید این است که ابتدا بررسی کنید که منشا مشکل پیش آمده داخلی است یا خارجی. شما می توانید برای ادامه کار خود از اینترنت خانگی تان استفاده نمایید.

سوال ۲: سالانه چند عدد وسایل اسکی در سوئد فروخته می شود؟

شما می توانید به این سوال از چند راه مختلف پاسخ دهید. رییس از شما می پرسد که چگونه می خواهید این گونه اطلاعات را به دست آورید. می توانید بگویید که از جستجوی Google برای پیدا کردن داده هایی مانند جمعیت سوئد استفاده می کنید، معمولا افراد هر چند وقت یکبار وسایل اسکی خود را تعویض می کنند و یا از آمار فروش شرکت های سوئدی بهره می گیرید. در اینجا پیدا کردن پاسخ سوال اهمیت ندارد، بلکه آنچه مهم است نحوه پیدا کردن پاسخ است.

سوال ۳: آیا تا به حال مجبور شده اید خبر بدی را به کسی بدهید؟

این یکی از سوالات مصاحبه کاری است که می خواهد واکنش شما را در هنگام مواجه با یک اتفاق بد ارزیابی کند. اگر شما دکتر هستید، طبیعتا این کار را به کرات انجام داده اید. اگر شما مدیر یک مجموعه هستید ممکن است مجبور شوید کسی را اخراج کنید و خود شخصا این خبر ناراحت کننده را به او بگویید. مهم ترین نکته ای که وجود دارد این است که شما باید هنگام بیان یک خبر بد احساسات خود را کاملا کنترل کنید. این یکی از سخت ترین کارهایی است که هر فرد باید در کسب و کار خود انجام دهد.

سوالات مصاحبه کاری

سوال ۴: از انجام چه کاری احساس گناه می کنید؟

همیشه کاری را انتخاب کنید که از انجام آن احساس گناه و شرمندگی نکنید. شما هیچ گاه نباید درباره کارهای خارج از عرفی که دوست دارید انجام دهید مانند مصرف الکل صحبت کنید. سعی کنید برای پاسخ به این سوال از یک حس مشترک استفاده نمایید.

سوال ۵: روز مورد علاقه شما در هفته چیست؟

هر روز به جز جمعه، شنبه و یکشنبه. کارفرما دوست دارد بشنود که شما از کار کردن لذت می برید. این سوال معمولا از کارمندان شرکت هایی مانند «آمازون» که باید علاقه شدیدی به پرکاری داشته باشند، پرسیده می شود. شما باید در جواب این سوال بگویید که من مثلا روزهای یکشنبه، دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه را دوست دارم، زیرا در طی این روزها مشغول به کار هستم. شما به هر حال تعطیلات آخر هفته خود را دارید، پس لزومی ندارد که آن روزها را به عنوان پاسخ این سوالات مصاحبه کاری بیان کنید.

سوال ۶: آیا شما کار خود را رها می کنید؟

پاسخ: در هیچ شرایطی نباید به رئیس بگویید که ممکن است کار خود را رها کنید. در عوض باید خود را مشتاق نشان دهید. احتمالا شما دوست دارید که در کار خود پیشرفت نمایید. به این ترتیب مجبور نیستید علاقه خود به پیشرفت و قبول مسئولیت های بیشتر را پنهان نمایید، بلکه شما باید همواره به مدیرتان اشتیاق و علاقه خود را برای انجام کار بیشتر نشان دهید. این یک پیروزی برای شماست.

سوال ۷: بزرگ ترین و واقعی ترین نقطه ضعف شما چیست؟

شما باید به این سوال با دقت تمام پاسخ دهید. باید یکی از ویژگی های شخصیتی خود را که ضعف شما محسوب می شود ولی در عین حال خیلی نامناسب نیست را انتخاب و بیان کنید. مثلا می توانید بگویید که یکی از نقاط ضعف من این است که انتظار دارم همه افراد کار خود را به درستی انجام دهند. بعد از آن بگویید که از آنجایی که من می دانم همه افراد قادر نیستند کار خود را به نحو احسن انجام دهند، پس ترجیح می دهم در انجام کارهایشان به آن ها کمک کنم. این یک پاسخ برنده به این قبیل سوالات مصاحبه کاری است.

سوالات مصاحبه کاری

سوال ۸: شما شغل قبلی خود را رها کرده اید، چه تضمینی وجود دارد که دوباره این کار را انجام ندهید؟

پاسخ به این مدل سوالات مصاحبه کاری بسیار سخت و دشوار است. شما باید مهارت هایی را که در شغل های قبلی خود به دست آورده اید را برای آنان بیان کنید. اجازه دهید آن ها بدانند که حرفه های قبلی تان به شما تجربه و تنوع مهارت های حل مسئله ای را داده اند که به شما اجازه می دهد خلاقانه تر و عاقلانه تر مشکلات خود را حل کنید.

سوال ۹: آخرین باری را که از یک نفر عذرخواهی کرده اید را تعریف کنید!

این دسته از سوالات مصاحبه کاری که به وضوح یک سوال نیست، به طور خاص ساخته شده تا ببیند که شما در برابر اشتباهات تان چه عکس العملی نشان می دهید. این سوال نمی خواهد اشتباهات شما را مورد بررسی قرار دهد. در واقع می خواهد واکنش های بعدی شما را ارزیابی کند. شما باید در پاسخ به این سوال مواردی را بیان کنید که باعث آموزش و رشد شما شده اند. به آن ها بگویید که چه درس هایی از اشتباه خود گرفته اید و چرا دیگر آن اشتباه را تکرار نمی کنید. به هیچ عنوان اشتباهات خود را انکار نکنید. همه ما انسان هستیم و در زندگی خود اشتباهاتی را انجام داده ایم.

سوال ۱۰: اگر بفهمید که بهترین دوست شما در محل کار دزدی می کند چه واکنشی نشان می دهید؟

من از این سوال متنفرم، شما چطور؟ خوشبختانه، یک پاسخ خوب وجود دارد. به رییس خود بگویید که ابتدا می خواهم میزان دزدی را بدانم. اگر بسیار ناچیز باشد به دوست خود وفادار می مانم ولی اگر دزدی مبلغ زیادی باشد حتما مسئول مربوطه را از این اتفاق آگاه می کنم. به هر حال با دانستن این موضوع موقعیت شغلی شما در معرض خطر قرار می گیرد.

سوال ۱۱: در اینجا لیستی از اعداد وجود دارد که یکی از آن ها به صورت رندوم حذف شده است. آن عدد را پیدا کنید!

این کار بسیار خسته کننده و آزار دهنده است، اما دلیلی برای آن وجود دارد. این به معنی توجه شما به جزئیات است. یک راه بسیار خوبی برای انجام این کار به نام «غربال گری اراتوستن» وجود دارد. در ابتدا شما باید تمام اعدادی را که بر ۲ تقسیم می شوند پیدا کنید. سپس اعدادی را که بر ۳، ۵، ۷ و ۱۱ تقسیم می شوند را مشخص کنید تا عدد حذف شده را پیدا کنید. نکته کلیدی این روش استفاده از اعداد اول است.

سوال ۱۲: آیا فکر می کنید در هنگام عصبانیت می توانید خود را کنترل کنید؟

پاسخ به این سوالات مصاحبه کاری در واقع بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که فکر می کنید. اگر به آن ها بگویید که هیچگاه عصبانی نمی شوید، در واقع خود را ناقص نشان داده اید. عصبانی شدن به این معنی است که شما حواستان به همه چیز هست و عدم عصبانیت به معنای عدم اهمیت دادن نیست. بهترین پاسخ این است که بپذیرید شما نیز عصبانی می شوید، ولی می توانید خشم خود را کنترل و مدیریت کنید.

سوالات مصاحبه کاری

سوال ۱۳: چرا انسان ها دو چشم دارند؟

سوالات مصاحبه کاری مانند این سوال، به مراتب از افراد پرسیده می شود، ولی ممکن است محتوای آن ها متفاوت باشد. هدف از این سوال این است که خلاقیت شما محک زده شود. برای این سوال، یک پاسخ درست و غلط وجود دارد، اما پاسخ درست می تواند به سوالات پیچیده تر منجر شود. نکته این است که کارفرمایان تلاش می کنند تا نظر شما را در مورد مسائلی که زیاد به آن ها فکر نمی کنید، جویا شوند. بهتر است هر نظری که دارید را بیان کنید. این که در پاسخ به این سوال بگویید نمی دانم نشان دهنده کمبود خلاقیت و مهارت تفکر انتقادی است.

سوال ۱۴: آیا درک و فهمیدن اشعار برای شما دشوار است؟

این یکی از دیگر از سوالات مصاحبه کاری فریبنده ای است که پرسیده می شود. مانند سوال قبلی هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد. شما باید این گونه پاسخ دهید: اگر شعری را به سختی درک کنم به دلیل عمق معنای آن شعر است. به هر حال اگر شعری بسیار دشوار باشد، افراد تمایل زیادی به خواندن آن نشان نمی دهند.

سوال ۱۵: چرا شما در شغل قبلی خود پیشرفت نکردید؟

رییس شما با پرسیدن این دسته از سوالات مصاحبه کاری می خواهد ببیند که آیا شما کارمند خوبی هستید یا خیر. افرادی که پیشرفت می کنند معمولا کارمندانی هستند که نسبت به دیگران تلاش بیشتری می کنند. نکته اینجاست که شما باید بگویید من تمام تلاش خود را انجام دادم تا از هر طریقی که می توانم به شرکت کمک کنم حتی اگر این تلاش های من منجر به پیشرفت نشوند.

سوال ۱۶: چرا چشم انداز شرکت ما برای شما اهمیت دارد؟

این سوالات مصاحبه کاری به معنای فهمیدن اطلاعاتی است که شما درباره شرکت می دانید. در هیچ شرایطی نباید در پاسخ به این سوال درباره مسائلی مانند پرداخت پول یا فرصت شغلی صحبت کنید. قبل از رفتن به مصاحبه، باید تحقیقاتی در مورد این شرکت انجام دهید و اطلاعاتی را به دست آورید و از آن اطلاعات برای جواب به این سوال استفاده کنید. اگر هیچ اطلاعاتی ندارید به سادگی بیان کنید که دوست دارید درباره فعالیت های آن ها بیشتر بدانید.

سوال ۱۷: همکاران تان شما را چگونه توصیف می کنند؟

این دسته از سوالات مصاحبه کاری در مورد خودآگاهی است. شما باید چند صفتی را که مردم در مورد شما می گویند را انتخاب کنید، اما اطمینان حاصل کنید که هم صفات منفی و هم صفات مثبت را بیان نمایید. کارفرمایان دوست دارند در عین حالی که نکات مثبت شخصیت شما را می شنوند، درباره معایب شما نیز آگاهی پیدا کنند.

سوالات مصاحبه کاری

سوال ۱۸: شما با چه انگیزه ای صبح ها از خواب بیدار می شوید؟

این سوال ممکن است به نظر خیلی ساده باشد اما معنی زیادی در پشت آن وجود دارد. آنچه رئیس شما در حال تلاش برای کشف کردن آن است، انگیزه شماست. آن ها باید بدانند که در شرایط نامطلوب نیز شما همواره انگیزه ای برای خود پیدا می کنید. شاید شما فکر کنید که فرزندان تان انگیزه خوبی برای شما هستند. اما باید به این موضوع نیز فکر کنید که اگر فرزند شما ۱۵ سال داشته باشد، شما فقط سه سال دیگر می توانید از این انگیزه برای خود استفاده کنید. شما باید یک انگیزه اساسی و پایدار را برای خود در نظر بگیرید.

سوال ۱۹: چرا در یک لوله سوراخ های آن را باید بپوشانید؟

این نیز یکی دیگر از آن سوالات مصاحبه کاری فریبنده است. فقط یک جواب درست برای این سوال وجود دارد. به این دلیل سوراخ ها را می پوشانیم تا ماده درون لوله بیرون نریزد. این پرسشی است که حس مشترک شما را مورد سوال قرار می دهد. شما باید در پاسخ به این گونه سوالات مصاحبه کاری ساده که جواب شان بسیار واضح است، دقت لازم را داشته باشید.

سوال ۲۰: شما چه مقدار برای شستن پنجره ها هزینه می کنید؟

اغلب این سوالات مصاحبه کاری که ساده به نظر می رسند، بسیار پیچیده هستند. ولی این سوال در عین حالی که بسیار پیچیده به نظر می رسد، خیلی ساده است. شما ممکن است برای انجام این کار میلیون ها دلار پیش بینی کنید. ولی شما باید به آن ها بگویید که برای هر پنجره هزینه ای حدود ۱۵ تا ۲۰ دلار را در نظر گرفته اید.

مصاحبه ها بعضی اوقات به طور فزاینده ای دشوار می شوند. کارفرمایان به دنبال کارمندانی دقیق برای کسب و کار خود هستند. خلاقیت و تلاش بسیار اهمیت دارند. پس برای سوالات مصاحبه کاری جالب آماده باشید!

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.