چطور با ۶ قدم یک شبکه سازی قدرتمند برای پیدا کردن شغل مناسب داشته باشیم؟

۶ گام ساده برای پیدا کردن شغل مناسب با یک شبکه سازی قدرتمند

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم شما را با ۶ راهکار کاربردی برای ارتقای مهارت های ارتباطی و ایجاد یک شبکه سازی قدرتمند آشنا کنیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

۱ – برای مردم کمک رسانی به جستجوی شغل خود را آسان کنید

وقتی شما به دوستان و آشنایان خود این نوید را می دهید که به دنبال کار هستید، این یک شروع بسیار خوب برای شما محسوب می شود. اما نکته ای که وجود دارد این است که آن ها باید بدانند که راهنمایی هایشان تا چه اندازه می تواند به شما کمک کند و یا این که تا چه اندازه می توانید روی کمک آن ها حساب باز کنید. در واقع هنگامی که به جستجوی شغل می روید، باید به این مسئله آگاه باشید که از چه شغلی خوشتان می آید و انجام چه کاری را دوست دارید و یا این که برای چه شرکت هایی کار می کنید.

هنگامی که بتوانید شرح دقیقی از نوع کاری که به دنبال آن هستید را بنویسید، خیلی راحت تر می توانید در رابطه با فرصت های شغلی که پیش روی شما قرار می گیرد، تصمیم بگیرید. سپس به سراغ تهیه فهرستی از شرکت هایی که می خواهید برای آن ها کار کنید، تهیه کنید و در نهایت به سراغ مخاطبانی بروید که در آن شرکت ها مشغول به کار هستند و یا با آن ها در ارتباط هستند.

مطمئن باشید که این شبکه سازی قدرتمند می تواند به شما کمک کند تا در فرصتی کوتاه به آن چیزی که می خواهید دست پیدا کنید، از بیکاری خلاص شوید و درست همان لحظه است که به اهمیت یک شبکه سازی قدرتمند پی خواهید برد.

شبکه سازی قدرتمند

۲ – به صورت کاملا رسمی با دوستانتان شبکه سازی کنید

مطمئنا بسیاری از دوستان و آشنایان که با آن ها در ارتباط هستید، تنها یک رابط اجتماعی محسوب می شوند. آن ها به هیچ عنوان نمی دانند که شما در دنیای کار چگونه هستید. از همین رو ممکن است در رابطه با نوع کاری که انجام می دهید، اطلاعاتی نداشته باشند. از همین رو تنها گفتن این که من به دنبال کار هستم، نمی تواند جوابگو باشد و آن ها هم نمی توانند به خوبی به شما کمک کنند.

سعی کنید جلسات شبکه سازی قدرتمند، گسترده و بسیار زیادی را با دوستان و آشنایان خود تنظیم کنید. برای قرارهای متنفاوت صبحانه و نهار با آن ها تماس بگیرید. سعی کنید جلسه برگزار شده از جانب شما همانند سایر جلسه های یک شبکه سازی قدرتمند باشد. به آن ها بگویید که چه هدفی را دنبال می کنید و چه شرکت هایی را در حیطه کاری خود مناسب می دانید؛ و از آن ها درخواست کنید که اگر کسانی را در این زمینه می شناسند به شما معرفی کنند.

همچنین نباید از شبکه سازی با سایر افراد مهم، مانند خانواده و دوستان خود غافل شوید. زیرا ممکن است در پشت آن ها ارتباطات بسیار مهمی نهفته باشد که شما را شگفت زده کند. همچنین به این نکته دقت داشته باشید که در تمامی جلسات یک شبکه سازی قدرتمند، همواره باید از دوستان خود بپرسید که چگونه می توانید به آن ها کمک کنید.

۳ – توصیه نامه ها جستجوی شغل را موفقیت آمیز می کند

به صورت کاملا آگاهانه وقتی یک جلسه شبکه سازی قدرتمند را ترتیب می دهید، بهترین نتیجه ای که می تواند از آن به دست آید، شبکه سازی جستجوی شغل، ارتباط به یک موقعیت باز می باشد. با تمام این اتفاقات، به دست آوردن این نتیجه بسیار کم یاب بوده و به ندرت اتفاق می افتد. یک نتیجه معمول -هر چند ارزشمند- معرفی و توصیه به افراد جدید برای یک شبکه سازی قدرتمند است.

دریافت توصیه نامه را هدف ملاقات شبکه سازی خود قرار دهید. همیشه این سوال را بپرسید: آیا شما افراد دیگری که باید با آن ها صحبت کنید را می شناسید، و آیا می توانید آن ها را معرفی کنید؟

۴ – هنگامی که تقاضای شغل نکنید راحت تر می توانید شبکه سازی کنید

وقتی افراد تصمیم می گیرند که با یک جستجوگر شغل ملاقات کنند، همواره با هدف کمک به آن ها پای به جلسه می گذارند. آن ها همواره بر این باورند که اگر طرف مقابل از آن ها در رابطه با کار سوالی بپرسد و جواب آن ها نه باشد، دیگر تمایلی به ملاقات نخواهند داشت. در صورتی که تقاضای یک شغل، یک سوال تمام کننده ی مکالمه و تقاضای کمک، آغازگر مکالمه محسوب می شود.

هنگامی که برای یک شبکه سازی قدرتمند تقاضای ملاقات می کنید، باید کاملا آزادانه و آشکارا بگویید که از هیچ کدام از افراد تقاضای کار ندارید، حتی در برخی مواقع نیاز است که شما این جمله را بیش از یک بار در یک جلسه شبکه سازی مطرح کنید. اما باید بدانید که انجام این کار هیچ ایرادی ندارد. شما باید به آن ها این امکان را بدهید که درک کنند، تنها خواسته شما به دست آوردن اطلاعات و بررسی فهرست شرکت ها و اهدافی است که شما برای خودتان در نظر گرفته اید. و از شبکه خود انتظار دارید تا بتوانید بهترین تصمیم را برای آینده بگیرید.

تمرین کردن

۵ – قبل از این که به شکار بزرگ بروید تمرین کنید

هنگامی که به ملاقات مخاطبین خود می روید، متوجه می شوید که این ارتباطات تا چه اندازه می تواند ارزشمند و تاثیرگذار باشد. و در آن لحظه است که تصمیم می گیرید بهترین خودتان باشید. اگر شما یک شبکه ساز ثابت قدم نبوده اید، ممکن است مهارت های ارتباطی و شبکه سازی شما نیاز به گسترش داشته باشد. مانند هر مهارتی، شبکه سازی قدرتمند شما نیز با تمرین بهبود پیدا خواهد کرد.

این مسئله امکان دارد که مخاطبان شما نتوانند به سرعت شغلی را برایتان فراهم آورند؛ اما باید شبکه سازی قدرتمند خود را با آن مخاطب بزرگ گسترش دهید، تا در موقعی مناسب به کار شما بیاید. سعی کنید قبل از این که ترتیب ملاقات بامخاطب بزرگ را بدهید. در ابتدا با سه الی پنج ملاقات، با شبکه سازی آسان تر و دارای ریسک پایین تر، مقداری از استرس و عجله ای که در شما وجود دارد را کاهش دهید.

سعی کنید در این چند ملاقات به خوبی یاد بگیرید و بدانید که چه سوالاتی را باید پاسخ دهید و یا این که چه سوالاتی را برای طرف مقابل مطرح کنید. این ملاقات ها می تواند اطلاعات بسیار ارزشمندی را در اختیار شما بگذارد که برای ملاقات های بعدی بسیار کارآمد خواهد بود.

۶ – شبکه سازی شما را در صندلی راننده قرار می دهد

هنگامی که رزومه خود را برای استخدام به شرکتی ارسال می کنید، به سرعت در موقعیت غیرفعال قرار می گیرد به این معنی در حال تماس با استخدام کننده خواهید بود. وقتی در حال جستجو هستید، مطمئنا احساس عدم کنترل و یا ناامیدی تمام وجود شما را در بر می گیرد. شما باید به این مسئله واقف باشید که شبکه سازی قدرتمند، یک استراتژی فعال است و می تواند همانند زمان، انرژی و تعهد شما ثمربخش باشد.

سعی کنید یک شبکه سازی قدرتمند و فعال ایجاد کنید. این که به طور مداوم با یکدیگر در ارتباط باشید و اطلاعات خود را همواره با هم به اشتراک بگذارید. سعی کنید برای شرکت در یک سری از فعالیت ها، جلسات حضوری را با ارسال نامه های شبکه سازی ترتیب دهید. هنگامی که بتوانید این شبکه سازی قدرتمند و فعال را تشکیل دهید، در واقع توانسته اید بخشی از راه را برای رسیدن به نتیجه دلخواه طی کنید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.