۷ راز مهم در شبکه سازی موثر

۷ مهارت های ارتباطی در شبکه سازی موثر

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم ۷ مهارت ارتباطی مهم و کاربردی را در شبکه سازی موثر و موفق با شما عزیزان در میان بگذاریم. با ما در ادامه همراه باشید.

پادکست شبکه سازی موثر

۱ – اگر می خواهید شبکه ای سالم و موثر داشته باشید، از شمارش امتیاز افراد دست بردارید

افراد با هم وارد ارتباط می شوند و شبکه سازی می کنند و طبیعی است که دوست داشته باشند در روابط خود، منافعی به دست آورند. مثلا بعضی افراد همواره توجه می کنند که چه کارهایی برای دیگران انجام داده اند و دیگران چگونه زحمات آن ها را جبران کرده اند؟ این کارها جلوی برقراری ارتباطات سالم را می گیرد و به شما اجازه نمی دهد یک شبکه سازی موثر داشته باشند. باید بدانید که در همه روابط شما برنده هستید، پس نیازی به شمارش امتیازهای افراد ندارید.

پس از این به بعد، امتیازها را نشمارید. میزان موفقیت شما در یک شبکه سازی موثر با تلاش های شما رابطه مستقیمی دارد؛ در نتیجه زمانی که به اندازه کافی تلاش می کنید، قطعا به موفقیت خواهید رسید. گاهی اوقات، در مسیر شبکه سازی موثر، شرایطی پیش می آید که باید همه چیز را ببخشید و هیچ چیزی دریافت نکنید. در این مواقع، آرامش داشته باشید و بدانید در پایان، شما برنده هستید. در راه شبکه سازی موثر، نگرش درست داشتن، یکی از رموز اصلی موفقیت است.

۲ – به شبکه سازی موثر به عنوان فرصتی برای کمک به دیگران نگاه کنید

در فرصت های شبکه سازی، شما به دیگران چیزهایی را ارائه می دهید. هر کسی چیزی برای ارائه دارد. بعضی افراد دانش و مهارت خاص خود را منتقل می کنند، بعضی افراد تجربیات خود را انتقال می دهند و بعضی افراد دیگران را با هم آشنا می کنند. در تمام موارد ارتباط با افراد، شما برای آن ها وقت می گذارید و توجه و محبت خود را به دیگران نشان می دهید. وقتی شبکه سازی موثر را به عنوان فرصتی برای کمک به دیگران ببینید، مطمئنا در این زمینه موفق تر عمل می کنید. بنابراین در موقعیت های شبکه سازی به دنبال راهی برای کمک به دیگران باشید.

توجه کنید که طرف مقابلتان به چه چیزی نیاز دارد و چگونه می توانید به او کمک کنید. بخش اول شبکه سازی، بعد از ایجاد یک ارتباط جامع , خوب، باید روی چیزی متمرکز باشد که برای کمک به شخص دیگر می توانید انجام دهید. شما می توانید از طرف مقابل بپرسید که چه کاری می توانید برایش انجام دهید تا با انجام همان کار، به او کمک کنید.

بیشتر بدانیم : شبکه سازی چیست؟

۳ – از ملاقات با افراد مهم نترسید و آن ها را افرادی معمولی بدانید

گاهی اوقات شما باید با کسی که فکر می کنید شخص مهمی است ملاقات کنید. در این مواقع ممکن است از ارتباط با چنین اشخاص مهم، ثروتمند و خاص بترسید و نتوانید از آن ها بخواهید که وقت خود را به شما بدهند. معمولا در ارتباط با این اشخاص، احساس خجالت و دودلی خواهید کرد. بنابراین افراد مهم را مانند دیگر انسان ها بدانید و نگرش خود را در هنگام ارتباط با آن ها تغییر دهید.

اگر می خواهید به درستی به این افراد نزدیک شوید و خیلی راحت درخواست خود را با آن ها مطرح کنید، ابتدا باید نگرش خود را نسبت به آن ها تغییر دهید. بپذیرید که اشخاص خاص و دارای پست های مهم، مثل دیگر انسان ها هستند و رفتاری طبیعی دارند. بسیاری از اشخاص مهم هستند که از ملاقات و برقراری ارتباط با شما خوشحال می شوند.

اشخاص مهم و رده بالا معمولا به دنبال فرصت های تجاری بزرگ یا استفاده از فرصت های فوق العاده هستند. یادتان باشد که در هنگام برقراری ارتباط با این حرف ها باید از آن ها درخواست کنید و با آن ها حرف بزنید. در این شرایط درباره چیزی که به دنبال آن هستید و چیزی که برای ارائه دارید رک باشید و برای شنیدن پاسخ نه، خود را آماده کنید. اجازه ندهید ترس و خجالت، موقعیت های مناسب را از شما دریغ کند.

شبکه سازی موثر

۴ – در شبکه سازی های خود فردی کنجکاو باشید

شبکه سازی موثر به معنای ایجاد روابط با دیگران است. یکی از مهارت های ارتباطی مهم که باید در هنگام شبکه سازی داشته باشید، حس کنجکاوی است. البته باید تفاوت میان کنجکاوی با فضولی را درک کنید. در ارتباطات خود، شما باید به صورت واقعی درباره دیگر افراد کنجکاو باشید. تلاش کنید تا درباره افکار، احساسات، باورها، تجارب زندگی، امیدها و آرزوهای طرف مقابل اطلاعاتی درست به دست آورید. بنابراین در هنگام برقراری ارتباط با دیگران، از خود علاقه و اشتیاق نشان دهید و کنجکاو باشید.

در موقعیت های مختلف شبکه سازی موثر، با کنجکاوی و علاقه واقعی به افراد نزدیک شوید. ارتباط با افراد را با معامله و فروش اشتباه نگیرید. وقتی درباره دیگران کنجکاو باشید، دیگران نیز با گرمی و علاقه به شما پاسخ می دهند.

۵ – با هر کسی که ارتباط برقرار می کنید، به دنبال یادگیری از او باشید

هر فردی که ملاقات می کنیم نکته ای برای آموزش و انتقال به ما دارد. شاید آن نکته درباره خودش باشد؛ شاید درباره جهان باشد؛ شاید حتی درباره ی خودمان باشد. در هنگام حرف زدن طرف مقابل، ما فقط باید گوش بدهیم. وقتی این موضوع را به یاد داشته باشید، در هر موقعیت شبکه سازی موثر، به دنبال یادگیری خواهید بود و با ذهنی باز و کنجکاوانه روی صحبت های طرف مقابل تمرکز می کنید. پس برای یادگیری از دیگران، خوب به حرف های آن ها گوش کنید.

یکی از مهارت های ارتباطی مهم این است که به حرف های افراد دقیقا گوش کنید. اگر سعی کنید یادداشت برداری کنید، توجه خود را بیشتر نشان خواهید داد. می توانید در تایید حرف های طرف مقابل به او بگویید که این نکته را نمی دانستید و از او متشکر هستید که این نکته را به شما یاد داده است. به اطلاعات جدیدی که در مکالمات می شنوید، توجه کنید. فرصت یادگیری از دیگران را غنیمت بدانید و از این فرصت کمال استفاده را ببرید.

۶ – از واکنش دیگران متعجب نشوید

گاهی اوقات در زندگی، زمان هایی می رسد که ما به کمک و حمایت دیگران بسیار نیاز خواهیم داشت. معمولا در این زمان ها، واکنش های متفاوتی از اطرافیان می بینیم و تا حد زیادی، شگفت زده خواهیم شد. برخی افراد که مطمئن هستیم از ما حمایت خواهند کرد، گاهی ما را ناامید می کنند. سایر افراد که فکر نمی کردیم به ما کمک کنند، بزرگ ترین حامیان ما خواهند بود. به همین دلیل ممکن است از این برخوردها متعجب شویم!

این را بپذیرید که واکنش هرکس، از شخصیت و ذهن او سرچشمه می گیرد و به شما ربطی ندارد. یادتان باشد که این رسم جهان است و تنها منحصر به شما نیست. اگر زمان خود را برای عصبانیت و گلایه از دیگران صرف کنید، در حقیقت، انرژی خود را هدر داده اید. تا جای ممکن، خود را به واکنش دیگران وابسته نکنید. حالا اگر درباره رفتار دیگران زیاد درگیر شده اید، می توانید از او درباره رفتار، افکار و احساساتش سوال بپرسید. شاید نیاز باشد که درباره این که آن ها به چه طریق می توانند به شما کمک کنند، صراحت داشته باشید.

۷ – در شبکه سازی موثر روی خروجی کار حساسیت به خرج ندهید

زمانی که روی یک نتیجه خاص در جلسه شبکه سازی سرمایه گذاری می کنید، اصرار می کنید که دستور کار موردنظر شما اجرا شود و خروجی جلسه به دلخواه شما باشد. در این شرایط، به شکل خودخواهانه عمل می کنید و احتمال دارد که نتایج مهم دیگر را از دست بدهید.

بنابراین احساس خود را به هدفی که برای جلسه شبکه سازی اختصاص داده اید و نتیجه کارتان وابسته نکنید. در موقعیت های شبکه سازی موثر، هدف خود را در ذهن داشته باشید، اما فکر نکنید که اگر به چیزی که می خواستید نرسیدید، یعنی جلسه ناموفق بوده است و شما شکست خورده اید. شما باید هدفی داشته باشید؛ اما بدانید که اگر هدف شما تحقق پیدا نکند، باز هم جلسه ارزشمند بوده است؛ اما بلافاصله آشکار نشود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.