۶ راهکار مناسب برای ایجاد یک شبکه سازی موفق

چگونه یک شبکه سازی موفق داشته باشیم؟

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله راهکارهایی را به منظور رشد مهارت های ارتباطی در زمینه شبکه سازی موفق در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد تا با استفاده از آن ها بتوانید یک شبکه سازی موفق داشته باشید.

پادکست شبکه سازی موفق

۱ – به همان صورتی که دریافت می کنید، باید بخشش داشته باشید

در بسیاری از موقعیت های شبکه سازی، شما باید چیزی را به کسی ببخشید. شبکه سازی موفق به معنای برقراری تعادل بین دادن و گرفتن است. اگر می خواهید با محبت دریافت کنید، پس با مهربانی ببخشید. پاداش بخشش شما، دریافت کمک و حمایت از جانب دیگران است. ممکن است در این راه، کمکی را از سوی کسی دریافت کنید که هرگز به او چیزی نداده اید.

در چنین مواقعی، باید کمک و حمایت آن فرد را با مهربانی و با کمال میل دریافت کنید. به یاد داشته باشید که چیزی که با مهربانی بخشیده می شود، با مهربانی نیز باز می گردد و دریافت خواهد شد. اگر امکانش را دارید، واکنش متقابل و قدردانی را انجام دهید.

۲ – چیزی که واقعا به آن نیاز دارید را درخواست کنید

شما باید بتوانید در ارتباطات خود، خواسته هایتان را بر زبان بیاورید. شاید برای شما، بخشیدن راحت تر از خواستن چیزی باشد که به آن نیاز دارید. وقتی به بیان خواسته خود فکر می کنید، بدیهی است که افکار و احساسات ناراحت کننده ای چون ناامیدی، آسیب پذیری و ترس از رد شدن به شما دست بدهد. در هر صورت، شما باید چیزی که واقعا به آن نیاز دارید را بر زبان بیاورید.

بنابراین در ارتباطات خود، خواسته هایتان را بر زبان بیاورید. وقتی موقعیت های شبکه سازی موفق پیش می آید، هر دو طرف می دانند که آن ها برای کمک به یکدیگر در آنجا حضور دارند. در این شرایط انتظار می رود که چیزی را بخواهید، اگر روابط شما درست و اصولی باشد و درباره علاقه خود برای کمک کردن به دیگران رک هستید، باید بدانید که درخواست کردن، یک بخش طبیعی در ارتباطات است. اگر در شبکه سازی موفق، با شخص خوب و حرفه ای شبکه سازی کنید، خواهید دید که آن شخص به شما احترام خواهد گذاشت و از درخواست کمک شما حمایت خواهد کرد.

شبکه سازی موفق

۳ – در محل کار نیز شبکه سازی کنید

بسیاری از مردم این گونه فکر می کنند که شبکه سازی، اغلب اوقات در بیرون از محل کار و به قصد پیدا کردن شغل یا رونق کسب و کار انجام می شود. شما باید بدانید که در محل کارتان نیز می توانید یک شبکه سازی موفق داشته باشید و افراد زیادی را به خود جذب کنید. کارکنانی که در محل کارشان به خوبی می توانند شبکه سازی کنند، می توانند سریع ارتقا پیدا کنند و حقوقشان نیز افزایش پیدا می کند. این را باید بدانید که شبکه سازی کردن در محل کار بسیار مهم است و باید به دقت مدیریت شود.

بنابراین روی شبکه سازی و افزایش مهارت های ارتباطی در محل کارتان تمرکز کنید. از این به بعد دقت کنید و ببینید در محل کار خود، چه کسی را می شناسید؟ با چه کسی روابط قابل اعتماد دارید؟ شبکه محل کار شما تا چه اندازه تنوع دارد و چقدر بزرگ است؟ شما باید نگرش ها، اصول و رویکردهای شبکه سازی را به شغل خود اعمال کنید. اقدامات بسیاری هستند که برای این کار می توانید انجام دهید.

مثلا در پروژه های کاری شرکت کنید. هدف شما از این کار تنها به درآمدزایی محدود نمی شود. شما با این کار می توانید با افراد بیشتری آشنا شوید و شبکه خود را گسترش دهید. در تعطیلات و آخر هفته ها که کاری مربوط به شغلتان انجام نمی دهید، می توانید بعضی از همکارانتان را ملاقات کنید. در نظر بگیرید که این کارها برای شبکه محل کار شما بسیار مهم و ارزشمند است.

تلاش کنید شبکه خود را توسعه دهید. حتی اگر تیمی به ظاهر کوچک تشکیل بدهید، خواهید دید که چه اندازه این کار برای شما سودمند است. گاهی اوقات توسط افراد شبکه خود، پیشنهادهایی شگفت انگیز و عالی دریافت خواهید کرد که شما را به معدن طلا می رساند.

۴ – بپذیرید که ساختار سازمان ها تغییر کرده است

امروزه دیگر سازمان ها به شکل های قدیمی نیستند؛ زیرا لایه های مدیریتی کاهش پیدا کرده است و بسیاری از مشاغل عمومی خودکار سازی شده است. به همین دلیل، تعامل بین شرکت ها برای انجام کارهایی که به صورت کامل در خانه انجام می شود، بیشتر شده است. در نتیجه، شبکه های روابط بین سازمانی، بسیار مهم شده است.

تلاش کنید که بین سازمان ها، به عنوان رابط عمل کنید و موجب آشنایی سازمان ها با هم شوید. اگر می خواهید کار خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید و پیام خود را به تعداد زیادی از افراد برسانید، روابط خود با فروشندگان، مشتریان، همکاران صنعت و رسانه حفظ کنید. تمام تلاش خود را به کار گیرید و با استفاده از استراتژی های شبکه سازی موفق برای ساخت و نگهداری این روابط ارزشمند استفاده کنید. یکی از استراتژی های شبکه سازی، پیگیری و در ارتباط بودن با افرادی است که از شرکت شما به شرکت دیگری می روند.

روابط خود با فروشندگان، مشتریان، همکاران صنعت و رسانه را به عنوان منابع مهم برای انجام خوب کار خود در نظر بگیرید. از تمام استراتژی های شبکه سازی خود برای ساخت و نگهداری این روابط استفاده کنید. بخشی از هر استراتژی شبکه سازی موفق، شامل پیگیری و در ارتباط بودن با افراد است، وقتی از شرکتی به شرکت دیگر می روید. برای شبکه سازی موفق، می توانید با اشخاص مهم دیگر شرکت ها قرار ملاقات بگذارید. قبل از این کار، مشخص کنید که دوست دارید چه چیزهایی را بگویید و چه چیزهایی را دریافت کنید.

شبکه سازی موفق

۵ – در غیر از روزهای بحرانی خود نیز از شبکه سازی استفاده کنید

بسیاری از انسان ها، تنها زمانی درباره شبکه فکر می کنند که در بحران هستند. مثلا زمانی که به دنبال یک شغل مناسب هستند، با دیگر افراد ارتباط برقرار می کنند. اگر شبکه سازی را تنها به روزهای بحرانی زندگی خود محدود کنید، خواهید دید که شبکه شما ضعیف عمل می کند و شما را به خواسته هایتان نمی رساند. برای جلوگیری از این اتفاق، باید در غیر از روزهای بحرانی خود نیز از شبکه سازی استفاده کنید.

باید سعی کنید که یک شبکه ساز تمام وقت باشید. شما باید همیشه در حال رشد و گسترش شبکه خود باشید. اگر در این مسیر، بحرانی به وجود آمد، شبکه شما قادر به حمایت از شما خواهد بود. با این کار، همیشه می توانید روی کمک افراد حاضر در شبکه خود حساب کنید.

۶ – زمانی که با دیگران ارتباط و پیوند برقرار کردید، همواره ارتباط خود را حفظ کنید

در زمان های خاص، شاید فقط با افراد خاص ارتباط داشته باشید و دیگر اعضای شبکه خود را فراموش کنید. در این زمان می بینید که دیگر بخش های شبکه شما بدون تماس منظم، ثابت و ساکت خواهد ماند و اتفاقی در آن بخش از شبکه شما رخ نخواهد داد. در این مواقع نباید ناامید شوید؛ زیرا با تماس تلفنی، می توانید همه چیز را به روز اول برگردانید.

با کسانی که مدت هاست با آنها صحبت نکرده اید، ارتباط برقرار کنید. بعضی از افراد، از تماس گرفتن با مخاطبین قدیمی که به مدت طولانی از آن ها بی خبر بوده اند، طفره می روند و احساس ناامیدی می کنند. این موضوع را به یاد داشته باشید که شما در هر زمان می توانید از طریق تماس تلفنی به افراد شبکه خود دسترسی داشته باشید؛ حتی اگر مدت زمان زیادی است که از ارتباط با آن شخص می گذرد. معمولا وقتی بعد از مدت ها، با فردی تماس می گیرید، او با شما خوب برخورد خواهد کرد و مشتاق کمک به شما خواهند بود. در نتیجه نگرانی به دل راه ندهید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.