شبکه سازی چیست؟ قسمت دوم

شبکه سازی چیست و چه مزایایی دارد؟

دوستان عزیز سایت پرورش افکار در قسمت اول شبکه سازی، در مورد عصر ارتباطات و اهمیت مهارت های ارتباطی در دوران کنونی صحبت کردیم و لازمه ی رسیدن به موفقیت را هم در زمینه ی کسب و کار و هم در تمام ابعاد زندگی برقراری ارتباط موثر و سازنده با دیگران دانستیم. حال در این مقاله می خواهیم به ادامه ی روش های آموزش و ساختن شبکه سازی بپردازیم تا با استفاده از آن بیشتر از همیشه بتوانیم مهارت های ارتباطی خود را گسترش دهیم. با ما همراه باشید.

پادکست شبکه سازی

تفکر شماره چهار: در هنگام بروز استرس و تنش، مغز انسان فعال تر و هوشیارتر می شود.

اگر در موقعیتی هستید که اضطراب دارید، باید مراقب حالات چهره و رفتار خود باشید. در زمان شبکه سازی، معمولا ما مراقب چهره های افرادی که با آن ها ارتباط برقرار می کنیم هستیم. توجه به حالات چهره افراد در زمان شبکه سازی خوب است؛ اما نباید حساسیت زیادی به خرج دهید. بعضی افراد در هنگام برقراری ارتباط به محض دیدن اخم طرف مقابل عقب نشینی می کنند یا با یک لبخند او خوشحال و ذوق زده می شوند. بهتر است نسبت به احساسات و حالات افراد، زیاد حساسیت به خرج ندهید.

اقدام شماره چهار: رد شدن یا پذیرفته شدن دو واقعیت عادی در شبکه سازی است

در شبکه سازی دو اتفاق برای شما می افتد؛ یا پذیرفته می شوید یا رد خواهید شد. این دو موضوع کاملا طبیعی هستند. بر مهارت های ارتباطی خود تمرکز کنید و بخش طبیعی رد شدن در فرایند شبکه سازی را در نظر داشته باشید. در مسیر شبکه سازی با انسان های زیادی ارتباط برقرار می کنید و احتمال دارد توسط همه آن ها پذیرفته نشوید. به جای عقب نشینی و توقف شبکه سازی، مهارت های لازم برای افزایش شانس ارتباط و کاهش اضطراب را یاد بگیرید.

شبکه سازی

تفکر شماره پنج: همدلی با دیگران، شانس موفقیت در ارتباطات را افزایش می دهد

همدلی به معنای چگونگی درک ما از افکار، احساسات، رفتارها و اهداف دیگران است. هرچقدر همدلی ما بیشتر باشد، روابط با دیگران راحت تر ایجاد خواهد شد. شما روی دیگران تاثیر می گذارید؛ پس بهتر است در شبکه سازی با همدلی کردن، روی دیگران تاثیر مثبت بگذارید و کاری کنید که آن ها شما را به خاطر بسپارند.

اقدام شماره پنج: مهارت همدلی کردن با دیگران را در خود نهادینه کنید

هر کسی با توجه به شخصیت خاص خود نسبت به دیگران همدلی می کند. شما می توانید مهارت همدلی را در خود تقویت کنید. با همدلی کردن، به دیگران نشان می دهید که به آن ها توجه می کنید و آن ها برای شما مهم هستند. برای تقویت همدلی، تلاش کنید که به حرف های دیگران به خوبی گوش کنید و با تمام وجود بشنوید که آن ها به چه چیزهایی اهمیت می دهند. به چشم های دیگران نگاه کنید و از پیامی که از طریق چهره و حالت بدن به شما منتقل می کنند باخبر شوید. یادتان باشد که تمرکز بر خود، همدلی را از بین می برد. از بین بردن خودخواهی، از کلیدهای موفقیت در همدلی با دیگران است.

تفکر شماره شش: احساسات دیگران از حالت چهره و چشمهایشان قابل مشاهده است

شاید تا به حال این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا بازیکنان گلف در حین بازی عینک آفتابی می زنند. آن ها به این دلیل این کار را انجام می دهند تا عضلات چشم و واکنش های عاطفی خود به مسیر توپ را پنهان کنند. سیستم عصبی ما انسان ها، هر حس ما را به ۲۰۰ عضله چهره انتقال می دهد و احساسات ما را سریعا قابل مشاهده می کند.

خیلی از اوقات متوجه این موضوع نیستیم که احساسات ما به صورت خودکار و ناخودآگاه ظاهر می شود. مغز ما به سرعت و به دقت حالات چهره دیگران را می خواند و به حس درونی آن ها پی می برد. برای همین بازیکنان گلف عینک آفتابی می زنند تا احساساتشان را پنهان کنند.

اقدام شماره شش: در موقعیت های اجتماعی با نگرش و احساسات درست حاضر شوید.

در هنگام شبکه سازی نمی توانید تقلب کنید و دیگران را فریب دهید؛ پس بهتر است با نگرش و احساسات درست و صادقانه حاضر شوید. اگر درباره مهارت های ارتباطی و شبکه سازی خود مطمئن شوید، احساسات شما بسیار مثبت خواهد شد و واقعا تمایل دارید دیگران را ببینید و با آن ها ارتباط برقرار کنید. هنگامی که نگرش و احساس شما درست باشد، چهره شما این موضوع را به خوبی به دیگران منتقل می کند و آن ها نیز به خوبی متوجه این موضوع می شوند. اگر می خواهید در بیرون ظاهری خوب داشته باشید، حال درونی خود را خوب نگه دارید.

تفکر شماره هفت: هدف اصلی شبکه سازی برقراری توافق و تفاهم است

تفاهم یک احساس ملایم، دل پذیر و تعهد دوستانه است که در آن احساسات متقابل، صمیمیت، درک و خلوص وجود دارد. در نهایت تفاهم منجر به اعتماد و اطمینان طرفین به همدیگر می شوند. در هنگام توافق کردن با دیگر افراد، از نظر عاطفی با آن ها مهربان و صادق خواهیم شد. جالب است بدانید که هنگام توافق با دیگران، خلاقیت بیشتری از خود نشان می دهیم، بهتر تصمیم گیری می کنیم، بازدهی بالاتری خواهیم داشت و اعتماد بیشتری بین ما و سایرین به وجود خواهد آمد. البته توجه داشته باشید که تفاهم با زور و اجبار برقرار نمی شود. شما می توانید دیگران را به ایجاد تفاهم دعوت کنید و امیدوار باشید که آن ها دعوت شما را قبول کنند. خوشبختانه شما می توانید مهارت های ارتباطی برای برقراری تفاهم با دیگران را در خود پرورش دهید.

در شبکه سازی یاد بگیرید که با دیگران به تفاهم برسید

اقدام شماره هفت: در شبکه سازی یاد بگیرید که با دیگران به تفاهم برسید

اگر می خواهید با فرد مقابل خود به تفاهم برسید، یاد بگیرید که به طور کامل در آن زمان و آن مکان حضور داشته باشید. شما باید مهارت حضور کامل را تمرین کنید. حضور کامل به معنی این است که به حرف های طرف مقابل به صورت کامل گوش دهید و به پاسخ حرف هایش فکر نکنید. وقتی حضور کامل دارید و با تمام وجود گوش می دهید، می توانید از احساسات طرف مقابل آگاه شوید و او را درک کنید. سعی کنید احساسات مثبت را به طرف مقابل منتقل کنید.

برای این کار می توانید تن صدای خود را تغییر دهید و با او به گرمی حرف بزنید. با برقراری ارتباط با توجه و احساسات صادقانه، طرف مقابل متوجه می شود که شما به ایجاد تفاهم و برقراری ارتباط با او علاقه مند هستید و به او اهمیت می دهید. حالا اگر طرف مقابل هم تمایل داشته باشد، وارد ارتباط با شما می شود و ارتباطی موثر و سازنده به وجود خواهد آمد.

تفکر شماره هشت: تظاهر نکنید!

بعضی از کتاب ها و منابع می گویند که برای تشویق کردن دیگران برای ایجاد ارتباط، می توانید از زبان بدن و تن صدای خود استفاده کنید. در بسیاری از مواقع این کارها، تظاهر تلقی می شوند و مخاطب متوجه می شود که شما وانمود به برقراری ارتباط کرده اید. اگر تظاهر به ایجاد ارتباط کنید، باعث ناراحتی مخاطب خود می شوید و جلوی محکم تر شدن رابطه را می گیرید. بهتر است صادقانه برخورد کنید تا دیگران حس خوبی نسبت به شما داشته باشند.

اقدام شماره هشت: در شبکه سازی هرگز وانمود به برقراری ارتباط با دیگران نکنید

گاهی اوقات در ارتباط با بعضی افراد احساس راحتی نمی کنید. در این مواقع، سعی به وانمود کردن نکنید. در ارتباطات خود تا جایی پیش بروید که احساس راحتی کنید. تقویت مهارت های ارتباطی و شبکه سازی به شما کمک می کند تا حدودی با طرف مقابل آشنا شوید. شاید بتوانید با آن فرد ارتباط برقرار کنید و شاید هم قادر به این کار نباشید. گفتیم که پذیرش یا رد شدن در رابطه ها کاملا طبیعی است. به جای ریاکاری و تظاهر در ارتباط، این واقعیت را بپذیرید. شما نمی توانید با هرکسی ارتباط ایجاد کنید؛ پس خودتان را درگیر این موضوع نکنید.

تفکر شماره نه: داشتن چهره ای شاد، در ارتباطات معجزه می کند

مغز انسان قادر است چهره های شاد را از چهره های عبوس تشخیص دهد. افرادی که چهره های شادی دارند، کمتر تهدیدآمیز هستند و راحت تر می توان به آن ها نزدیک شد. وقتی این نکته را دانستید، می توانید از مزایای داشتن چهره ای شاد در هنگام برقراری ارتباط با دیگران کمک بگیرید تا روابطی سالم تر و موثرتر برقرار کنید. با داشتن لبخندی زیبا، چهره شما دلنشین تر می شود و انرژی مثبتی به دیگران منتقل خواهید کرد.

واقعا شاد باشید

اقدام شماره نه: واقعا شاد باشید

از شما می خواهیم که بیشتر لبخند بزنید. وقتی لبخند می زنید، مردم شما را به عنوان فردی صمیمی خطاب می کنند و بیشتر احتمال دارد مکالمه کردن با شما را آغاز کنند. لبخند زدن باعث می شود که واقعا از خودتان لذت ببرید و احساس خوبی داشته باشید. با لبخند زدن، اعتماد به نفس شما بیشتر می شود و افراد بیشتری را مجذوب خود خواهید کرد. مهم ترین هدف در هنگام شبکه سازی این است که شما از برقراری ارتباط با دیگران و حرف زدن با آن ها لذت ببرید و آن ها نیز از این مکالمات لذت ببرند. وقتی لبخندی زیبا و چهره ای شاد داشته باشید، راحت تر می توانید ارتباط موثر برقرار کنید.

تفکر شماره ده: خندیدن، بهترین راه ارتباطی میان افراد مختلف است

پژوهشگران بعد از تحقیقات بسیار به این نتیجه رسیده اند که خنداندن مردم، از بهترین راه ها برای برقراری ارتباط فوری است. این تحقیق میان افرادی انجام شد که هیچ یک دیگری را نمی شناختند. در طی این تحقیق مشاهده شد افرادی که باعث خنده و سرگرمی دیگران می شوند، می توانند به سرعت با آن ها ارتباط برقرار کنند. در واقع خنداندن مردم، یک احساس قوی و فوری برای حس نزدیکی ایجاد می کند و مقدمه ای برای ایجاد ارتباطات قوی است.

اقدام شماره ده: در هنگام برقراری ارتباط، به دنبال فرصت هایی برای شوخی کردن باشید

اگر می خواهید به دیگران نزدیک شوید، آن ها را بخندانید. شوخی کردن، چاشنی ارتباطات انسانی است. البته باید در شوخی کردن احتیاط کنید، چون برخی از افراد ممکن است ناراحت شوند. توصیه می کنیم که شوخی شما، متمرکز بر خود شما یا موقعیت باشد. در شرایطی که ممکن است کارها طبق دلخواه شما پیش نروند و در شبکه سازی موفق نشوید، با گفتن یک شوخی بامزه شرایط را به نفع خودتان تغییر دهید.

تفکر شماره یازده: از رد شدن نترسید!

در گذشته ما انسان ها به صورت قبیله ای زندگی می کردیم و محرومیت یا رد شدن از قبیله، برای ما حکم مرگ را داشت. این حس هنوز هم در درون ما وجود دارد. برای ما انسان ها، ترس از رد شدن مشابه ترس از دردهای فیزیکی است. اما باید قبول کنیم که گاهی اوقات توسط جامعه رد می شویم و باید با این موضوع کنار بیاییم.

اقدام شماره یازده: به خودتان یادآوری کنید که رد شدن صدمه ای به شما نمی زند

وقتی در موقعیتی هستید که احتمال دارد رد شوید، به خود یادآوری کنید که رد شدن شما را نمی کشد. موقعیت را به همان شکل که هست بپذیرید. شاید به فردی برخورد کنید که علاقه ای برای برقراری ارتباط با شما نداشته باشد. در این مواقع به حس طرف مقابل اهمیت ندهید و درک کنید که این قضیه به زندگی و بقای شما هیچ ضربه ای نمی زند. رد شدن بخشی از فرآیند شبکه سازی است و باید با آن کنار بیایید.

تفکر شماره دوازده: روابط اجتماعی باید بر مبنای ادب، احترام و محبت باشند

روابط اجتماعی سازنده و درست، بر مبنای احترام گذاشتن به دو طرف بنا می شوند. در ارتباطات خود، به دیگران به عنوان وسیله ای برای رسیدن به اهدافتان نگاه نکنید. با دیگران با احترام رفتار کنید و با آن ها محترمانه حرف بزنید. اگر فقط به منافع و اهداف خود فکر کنید، دیگران این موضوع را می فهمند. به دیگران این اجازه را بدهید که از برقراری ارتباط با شما سود ببرند.

اقدام شماره دوازده: در روابط خود با دیگران احترام و ادب را رعایت کنید.

در هنگام برقراری ارتباط، دیدگاه فرد مقابل را در نظر بگیرید و موضوعات مختلف را از دیدگاه آن ها ببینید. هرگز به دیگران به عنوان وسیله نگاه نکنید. اگر می خواهید از برقراری ارتباط با دیگران به هدف خاصی برسید، بهتر است ابتدا با او رابطه ای عمیق و معنادار برقرار کنید و بعد به فکر تحقق اهداف خود بیفتید. مردم متوجه محبت و تحسین شما می شوند و در آینده، درصدد جبران محبت های شما برمی آیند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.