شبکه سازی چیست؟

شبکه سازی چیست و چه مزایایی دارد؟

عصر ما، عصر ارتباطات است. در شرایط کنونی فردی موفق است که مهارت های ارتباطی را بلد باشد و به خوبی بداند که چگونه باید با دیگران به خوبی ارتباط برقرار کند. برقراری ارتباط موثر، مزایای زیادی دارد. اگر شما بتوانید با دیگران ارتباطی مثبت و سازنده برقرار کنید، می توانید پیام خود را به دیگران به راحتی منتقل کنید، آن ها را متقاعد کنید، آن ها را مجاب به پیروی از خود کنید و خدمات و محصولات خود را به آن ها عرضه کنید.

پادکست شبکه سازی

فروش بیشتر و سود بالاتر در سایه شبکه سازی موفق حاصل می شود. این کار یکی از مهارت های ضروری است که باید در جامعه ی مدرن امروز آن را یاد بگیرید. دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مطلب، می خواهیم شما را با علم شبکه سازی آشنا کنیم. از شما می خواهیم تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

شبکه سازی چیست؟

به هنر ساخت روابط موثر و سازنده، شبکه سازی گفته می شود. در شبکه سازی، شما با افرادی ارتباط برقرار می کنید که قصد دارید با آن ها اطلاعاتی را تبادل کنید، حمایت آن ها را کسب کنید، با آن ها وارد رابطه ای عمیق تر شوید، عقاید و علایق خود را به اشتراک بگذارید یا حس تعلق خود را به آن ها نشان دهید.

شبکه سازی، موضوعی بسیار مهم است. شبکه سازی موفق، مزایای زیادی در دل خود دارد. شبکه سازی موفق، انرژی و زمان مورد نیاز برای دستیابی به اهداف را تا حد زیادی کاهش می دهد. مثلا افراد موفق بهترین شغل ها را از طریق مهارت های ارتباطی خود به دست می آورند و نیازی به دنبال کردن آگهی های استخدامی و حضور در جلسات مصاحبه ندارند. هرکسی می تواند این کار را انجام دهد و این موضوع به موقعیت و سن ربطی ندارد.

دوست یابی و برقراری ارتباط دوستی، شباهت های زیادی با شبکه سازی دارد، اما این کار با دوست یابی فرق دارد. دوست یابی معمولا با هدف تجربه حس خوب همراهی و همدلی انجام می شود؛ در حالی که شبکه سازی با هدف استفاده از تجربیات، روابط و افکار دیگران انجام می شود. در سایه این کار افراد می توانند رشد کنند و توانایی های خود را گسترش دهند. شبکه سازی مهارتی مهم در زندگی و کسب و کار است و از این مهارت می توان در امور تجاری، سازمانی یا مسائل شخصی استفاده کرد.

شبکه سازی در تجارت و کارآفرینی اهمیت زیادی دارد. «ایلان ماسک» که یکی از بزرگترین کارآفرین های آمریکایی است، از مهارت شبکه سازی برای رشد و پیشرفت خود به خوبی استفاده می کند. این مهارت ارتباطی در فعالیت های اقتصادی و تجاری به این صورت است که کسب و کارها و کارآفرینان برای ایجاد روابط تجاری و شناسایی فرصت های ناب وارد عمل می شوند، اطلاعاتشان را با یکدیگر به اشتراک می گذارند و به دنبال شرکای مناسب برای همکاری و سرمایه گذاری می گردند. معمولا شبکه سازی های تجاری به خلق فرصت ها و پروژه های آینده منجر می شود.

شبکه سازی

چرا باید مهارت شبکه سازی را یاد بگیرید؟

گفتیم که یادگیری مهارت شبکه سازی، مزایای زیادی دارد. با این مهارت ارتباطی برای پیدا کردن فرصت های جدید انرژی و وقت کمتری را صرف خواهید کرد. با کمک شبکه سازی از این مزایا برخوردار خواهید شد:

• به شما کمک می کند بهتر دیده شوید و توانایی های خود را به دیگران نشان دهید.

• می توانید با افراد مهم ارتباط برقرار کنید.

• می توانید توانایی خود را برای یک فرصت کاری ارائه کنید.

• با این مهارت ارتباطی، نیازی به پرداخت هزینه های زیاد برای تبلیغات نخواهید داشت و با هزینه کمتر، مشتریان بیشتری خواهید داشت.

• یکی از تاثیرات مهم آن در افزایش فروش و بازاریابی است. وقتی بلد باشید به خوبی با دیگران شبکه سازی کنید، بهتر می توانید محصولات و خدمات خود را به آن ها بفروشید.

• با کمک مهارت شبکه سازی، تاثیرگذاری شما بیشتر می شود.

• به افراد این امکان را می دهد که دانش و تجربه خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.

• حل مسائل مختلف با کمک دیگران راحت تر انجام می شود چون این کار باعث افزایش عقل جمعی می شود.

• ایجاد حس اعتماد از جمله نتایج شبکه سازی موفق است.

به همین دلیل است که شبکه سازی، یکی از مهارت های کلیدی برای موفقیت در دنیای کنونی است.

شبکه سازی

چگونه می توانید شبکه سازی را یاد بگیرید؟

برای یادگیری این مهارت مهم ارتباطی، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید. اگر می خواهید با همه افراد شبکه سازی موفقی را انجام دهید، این نکته را به یاد داشته باشید که تفکر، رفتار را توانمند می کند. وقتی که شما درست فکر می کنید و ذهنیت درستی دارید، بهتر رفتار می کنید. انجام کارهای درست از نتایج مستقیم درست فکر کردن است. بنابراین ما به شما توضیح می دهیم چگونه فکر کنید و چگونه رفتار کنید تا شبکه سازی موفقی داشته باشید. یادتان باشد که شبکه سازی یکی از اصول مهم ارتباطات اجتماعی است و شما برای رسیدن به موفقیت باید این مهارت ارتباطی مهم را یاد بگیرید.

تفکر شماره یک: شبکه سازی را به عنوان اصل مهم روابط اجتماعی بدانید.

شبکه سازی به شما کمک می کند با دیگر افراد ارتباط برقرار کنید و سریع تر بتوانید به اهداف خود دست پیدا کنید. ما انسان ها از شبکه سازی برای پیدا کردن شغل، فروش محصولات و خدمات، یادگیری موضوعات جدید و افزایش اثرگذاری استفاده می کنیم.

اقدام شماره یک: تکنیک های روابط اجتماعی را یاد بگیرید و آن ها را اجرا کنید.

برای این که بتوانید روابط تجاری و اجتماعی خوبی برقرار کنید، باید مهارت های ارتباطی موردنیاز برای شبکه سازی موفق را بلد باشید. خواندن این کتاب، شما را با تمام مهارت های اجتماعی موردنیاز در شبکه سازی آشنا خواهد کرد.

تفکر شماره دو: از موقعیت و شرایط خود آگاه باشید.

شبکه سازی نیازمند به کارگیری هوش اجتماعی است. زمانی که در موقعیت های اجتماعی قرار می گیرید، رفتارهای خود را هم به صورت تک به تک و هم به صورت گروهی پیش بینی کنید. با این کار شما می توانید با اتفاقاتی که برای خودتان یا دیگران می افتد راحت تر هماهنگ شوید. زمانی که موقعیت آن جمع را ارزیابی کنید، می توانید انتخاب های درستی انجام دهید؛ مثلا تصمیم بگیرید که یک جوک را بگویید یا نگویید، به تلفن خود پاسخ بدهید یا ندهید، اعتقاد خود را بیان کنید یا اصلاً آن را بر زبان نیاورید. این رفتار باعث می شود هوشمندانه تر رفتار کنید.

اقدام شماره دو: یاد بگیرید موقعیت های اجتماعی را درک کنید.

از این پس باید موقعیت های روزانه را درک کنید. در شرایط مختلف از خودتان این سوال را بپرسید که: «در این شرایط چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟ در این شرایط منافع، نیازها، احساسات و اهداف احتمالی چیست؟» اگر به این سوال ها به درستی پاسخ دهید، قادر هستید که رفتار متناسب با موقعیت را انتخاب کنید. شاید بپرسید که چگونه می توانید موقعیت را ارزیابی کنید؟ در چنین شرایطی باید گوش کردن و توجه کردن را جدی بگیرید. هر زمانی که خواستید رفتار مناسب را انتخاب کنید، قبل از پاسخ دادن به شرایط، یک ثانیه مکث کنید و به مغز خود فرصت بدهید تا کلمات و رفتار مناسب را انتخاب کند.

تفکر شماره سه: همه ما انسان ها درون مغزهای خود با یکدیگر ارتباط داریم.

تحقیقات روانشناسان ثابت کرده است که حالت های عاطفی انسان ها، روی احساسات و افکار دیگران تاثیر می گذارد. درک این موضوع باعث می شود بهتر بتوانیم تعاملات اجتماعی و روابط با دیگران را درک کنیم. در واقع ما انسان ها، باعث ایجاد حالات عاطفی در یکدیگر خواهیم شد.

اقدام شماره سه: با خوشبینی و مثبت نگری، دیگران را تحت تاثیر قرار دهید.

آگاه باشید که حالت عاطفی شما روی دیگران تاثیر می گذارد. خوش بینی و مثبت بودن، باعث ایجاد احساسات مثبت در دیگران می شود. برعکس، منفی نگری و انتقادگری، باعث ایجاد تنش و ناراحتی در دیگران می شود. اگر می خواهید در شبکه سازی موفق باشید، به فردی مثبت تبدیل شوید. به دیگران کمک کنید به اهداف خود دست پیدا کنند. وقتی به دیگران کمک می کنید، خودتان نیز احساس خوبی نسبت به خود خواهید داشت و راحت تر به دنبال اهدافتان خواهید رفت.

به علاوه شما باید از روحیات و اخلاق افرادی که با آن ها ارتباط دارید مطلع باشید. اگر در اطراف شما افرادی مثبت نگر حضور داشته باشند، به پیشرفت شما کمک می کنند؛ اما اگر افراد منفی در اطراف شما باشند، باعث پایین کشیده شدن شما خواهند شد. انتخاب کنید که با افراد خوش بین و مثبت اندیش ارتباط داشته باشید. این شما هستید که انتخاب می کنید در اطرافتان چه افرادی حضور داشته باشند. اگر با افراد خوش بین و مثبت اندیش در ارتباط باشید، دریایی از خوش بینی در درون شما به وجود خواهد آمد و به هر جایی که پا می گذارید امواج مثبت را منتشر خواهید کرد. دیگران به راحتی متوجه این موج مثبت شما می شوند و شما را دوست خواهند داشت.

ادامه دارد …

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.