۵ مرحله برای ایجاد شخصیت جذاب و موفق

با این ۵ مرحله از خودتان یک شخصیت جذاب بسازید

تقریبا نیمی از سال گذشته است. سوال این است که آیا شما توانسته اید به نیمی از اهداف خود دست پیدا کنید؟ اگر یکی از اهداف شما این است که در هر یک از جنبه های زندگی مثلا در شغل تان موفق باشید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که به یک شخصیت جذاب تبدیل شوید. جیم ران در آخرین سخنرانی خود درباره انگیزش گفت : موفقیت چیزی است که شما به وسیله شخصیت جذاب و یا جذابیت های خود به دست می آورید.» البته منظور او جذابیت های درونی شماست. بنابراین اگر می خواهید به موفقیت برسید، تنها راهش این است که شخصیت جذاب و بهتری داشته باشید.

جیم ران در ادامه می گوید: موفقیت شما بستگی به میزان پیشرفت شخصیت تان دارد. شما با گسترش توانایی های خود و افزایش موفقیت هایتان می توانید تبدیل به یک شخصیت جذاب شوید.

اما چطور؟

هال الرود در کتابی به نام معجزه صبح ۱۰ تا از دستاوردهای مهمی که همه ما در زندگی خواهان آن هستیم را بیان کرده است. دستاوردهایی مانند سلامتی، شادی، وضع مالی خوب، روابط خانودگی عالی، شغل و حرفه مناسب. اما توانایی های شخصی ما هنوز در حد دستیابی به همه این ۱۰ مورد نیست. توسعه توانایی ها در این موارد خلاصه می شود: دانش، تجربه، ذهن سالم، باورها.
بنابراین وقتی جیم ران می گوید سطح موفقیت شما بستگی به سطح توانایی هایتان دارد، منظورش این است که تا دانش، تجربه، ذهنیت و باورهای شما به سطح بالاتری نرود، شما به خوشبختی بیشتری نیز دست پیدا نمی کنید.

زندگی همیشه پستی و بلندی های بسیاری دارد. جهان بیرونی ما همیشه بازتابی از دنیای درونی ما است. سطح موفقیت شما و یا عدم آن همواره با سطح توسعه توانایی هایتان در ارتباط است.

برای توسعه توانایی ها در ابتدا شما باید مسئولیت تمام اتفاقات زندگی تان را بپذیرید و بر عهده بگیرید. این سطح شامل دستاوردها، تولیدات، کیفیت روابط، وضعیت سلامتی، درآمد، احساسات و افکار شما است.

این کار آسان نیست. چرا؟

اکثر ما یک عامل بیرونی را مقصر اتفاقاتی که در زندگی مان می افتد می دانیم. مثلا اگر شما نتوانید به آن چیزی که می خواهید دست پیدا کنید و شکست بخورید یک فرد و یا مجموعه ای از شرایط را مقصر این شکست خود می دانید. مثلا تقصیر را گردن دوستان، والدین، رییس، رسانه ها، همکاران، مشتریان، همسر، فرزندان، آب و هوا، اقتصاد، عدم وجود پول و آموزش می اندازید. این لیست بی انتهاست. «کوین بریسی» می گوید: «اگر می خواهید زندگی تان متفاوت باشد، ابتدا باید کاری متفاوت انجام دهید.»

آیا مایل به همکاری هستید

آیا شما مایل به انجام این کار هستید؟

اگر می خواهید در هر بخشی از زندگی خود موفق باشید، ابتدا باید باور داشته باشید که می توانید آن کار را انجام دهید. ما این عامل را به عنوان کلیدی ترین عامل می دانیم زیرا عزت نفس مهم ترین کلید برای موفقیت شماست. زیگ زیگلار سخنران موضوعات انگیزشی می گوید: «غیر ممکن است برخلاف تصوری که درباره خودمان داریم، بتوانیم رفتار کنیم.» شما باید باور داشته باشید که می توانید این کار را انجام دهید. شما باید باور داشته باشید که دانش، مهارت ها و توانایی های لازم را برای ایجاد نتایج مورد نظر خود دارید. اگر فکر می کنید بی ارزش هستید، انگیزه ای برای ارزشمند کردن خود نخواهید داشت.

این ها همه بستگی به نگرش تان و اعتقادتان نسبت به خودتان دارد. نکته مهم این است که شما حق انتخاب دارید. هنگامی که کودک بودید نمی توانستید محیط و یا والدین تان را خودتان انتخاب کنید. اما حالا که بزرگ شده اید می توانید طرز گفتار و رفتارتان را خودتان مشخص نمایید. شما حالا باید به این باور برسید که هر فکری در ذهن تان باشد، می توانید به آن دست پیدا کنید.

زیگلار می گوید: «نگرش شما میزان موفقیت تان را مشخص می کند نه میزان توانایی تان.» اگر شما به این باور برسید کافی است، سپس می توانید برای رسیدن به نتایج دلخواه هر کاری را انجام دهید، اما اگر فکر کنید که انجام کاری غیر ممکن است به هیچ عنوان به نتیجه دلخواه خود نمی رسید. زیرا شما به هر چیزی که در ذهن تان باشد می توانید برسید، اگر چیزی در ذهن نداشته باشید پس همیشه یک فرد شکست خورده اید. بنابراین امیدواریم توانسته باشیم شما را متقاعد کنیم تا این باور را بپذیرید.

مرحله اول: خودتان را مورد بررسی قرار دهید

زیگ زیگلار می گوید: «شما پر نفوذترین فردی هستید که در طول روز ممکن است ببینید.»

اگر می توانستید مکالمات خودتان با خودتان را در طول روز ضبط کنید، متوجه می شدید که چقدر برای خود ارزش قائلید و چقدر خودتان را دوست دارید و به طور کلی احساس تان را درباره خودتان متوجه می شدید.

شما همیشه در طول روز مکالماتی با خود انجام می دهید، حالا ممکن است برخی از افراد متوجه این موضوع نشوند. شما خود را تشویق می کنید یا سرزنش؟ آیا حس مثبتی به خود دارید یا منفی؟ اگر می خواهید تفاوت و تغییری در زندگی خود ایجاد کنید و به یک شخصیت جذاب تبدیل شوید، باید نه تنها افکارتان، بلکه مهمتر از آن نحوه صحبت کردن با خود را تغییر دهید.

اگر شما در زندگی تان کسی را دارید که شما را تشویق می کند، فوق العاده است. اما اگر کسی را ندارید، خودتان باید مشوق خود باشید. کمی صبر کنید و فکر کنید، آیا تا به حال کسی را مورد ستایش قرار داده اید؟ ما حدس می زنیم که بله. آیا تا به حال خود را به خاطر نگرش، احساسات و یا کارتان مورد ستایش قرار داده اید؟ شما باید علاوه بر دیگران خودتان را نیز مورد بررسی قرار دهید. به صورتی مثبت و دلسوزانه با خود صحبت کنید. اگر اشتباهی انجام دادید خود را سرزنش نکنید، فقط به خودتان بگویید که دفعه بعدی این کار را بهتر انجام می دهید و تجارب ارزشمندی کسب می کنید.

باورهای محدودکننده

مرحله دوم: باورهای محدود کننده را کنار بگذارید

چارلز شواب می گوید: «هنگامی که یک فرد محدودیتی برای کارهای آینده اش ایجاد می کند، در واقع این محدودیت ها، برای اوضاع حال او نیز صدق می کند.» بزرگترین زندان، زندانی است که ما برای خودمان ایجاد می کنیم. هنگامی که به خودمان می گوییم کاری را نمی توانیم انجام دهید و یا به اندازه کافی خوب نیستیم، این باور ما را از توانایی ها و ارزش واقعی خودمان دور می کند. شما به راحتی شایستگی های خود را از دست می دهید.

در کتاب اصول موفقیت، «جک کنفیلد» ۴ مرحله برای تبدیل محدودیت ها به توانایی ها را مشخص کرده است:

۱ – شناسایی باورهای محدود کننده

۲ – مشخص کردن این که چگونه این باورها شما را محدود می کند

۳ – تصمیم گیری درباره نحوه رفتار و احساسات

۴ – ایجاد یک وضعیت منعطف برای اینکه بتوانید راحت هر طور که می خواهید عمل کنید

مرحله سوم: برای تبدیل شدن به یک شخصیت جذاب نگرش های مثبت را توسعه دهید

جیمز آلن می گوید: «جایگاه هر کس بستگی به شخصیت و افکار او دارد.» به گفته سیدنی جورارد، روانشناس کانادایی، ۸۵ درصد از موفقیت شما در کار، بر اساس نگرش و شخصیت شما تعیین می شود. به همین دلیل مهم است که به سمت شخصیت جذاب حرکت کنید.

جیمز آلن در کتاب خود، با عنوان یک مرد فکر می کند می گوید: «ما جذب چیزی که می خواهیم نمی شویم، ما جذب چیزی می شویم که هستیم، چرا که ما خلاصه ای از افکارمان هستیم.»

نگرش مثبت ذهنی بر چشم انداز شما در زندگی و به دنبال آن رفتارتان تاثیر می گذارد. ذهن ما فوق العاده قدرتمند است. افکار شما تقریبا تمام اتفاقات و احساسات شما را کنترل می کند. افکار ما می تواند ما را خوشحال یا ناراحت کند. به همین دلیل توسعه نگرش مثبت ذهنی بسیار مهم است. طرز تفکر ما باعث می شود تمام احساسات و حواس ما متمرکز به موفقیت شود. تمام آنچه ما به آن اعتقاد داریم، تبدیل به واقعیت می شود.

همچنین نحوه زندگی شما بستگی به انتخاب ها و طرز تفکرتان دارد. پس ارزش همه چیز را در زندگی بدانید. هرگز از جملات منفی استفاده نکنید. فقط به اتفاقات خوب فکر کنید تا همان ها برایتان رقم بخورد.

مرحله چهارم: به خود اعتماد به نفس دهید

یکی از سریع ترین راه ها برای تبدیل افکار منفی به مثبت این است که به فرد دیگری کمک کنید. ایجاد تغییر در زندگی فرد دیگری و کمک به او، باعث افزایش عزت نفس شما می شود. هنگامی که شما کار خیری برای دیگران انجام می دهید، دیگر احساس بدی نسبت به خود نخواهید داشت. این یک عمل دو جانبه است.

هنگامی که برای دیگران ارزش قائل شوید، آنها متقابلا ارزش بیشتری برای شما قائل می شوند. بنابراین شما در زندگی عشق بیشتری دریافت می کنید. پس هنگامی که به دیگران سود برسانید، یک زندگی زیبا خواهید داشت و یک شخصیت جذاب به دست خواهید آورد. جمله معروفی وجود دارد که می گوید: «انجام کارهای خیر برای دیگران بسیار لذت بخش است.» فردی گفته است که: «هر آنچه در زندگی برای خود می خواهید به دیگران نیز همان را بدهید.» اگر حمایت می خواهید، حامی دیگران باشید. اگر دوست دارید دیگران درکتان کنند، ابتدا خودتان باید سعی کنید دیگران را درک کنید. این کار بسیار راحتی است.

مرحله پنجم: همیشه کارهای درست انجام بدهید

شما باید سعی کنید از افکاری که تاثیر منفی بر احساسات و تصمیمات شما دارد، دوری کنید و از این کار به هیچ عنوان احساس شرمندگی نکنید. شما برای انجام این کار باید همواره سعی کنید که کارهای درست را انجام دهید حتی اگر سخت باشد. هنگامی که درباره چیزی احساس شرمندگی می کنید، این مسئله به عزت نفس و اعتماد به نفس شما آسیب می رساند.

هنگامی که شما کار درستی انجام می دهید، در واقع در حال ساختن یک شخصیت جذاب و مثبت برای خود هستید. به عبارتی دیگر شما ارزش و اعتماد به نفس خود را بالا می برید. شما تبدیل به فردی قوی تر و مثبت می شوید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.