شش نوع از روابط عاشقانه برای نزدیک شدن به همسر

چگونگی ایجاد رابطه عاشقانه بین زن و شوهر

چگونه متوجه پایان یک رابطه عاشقانه می شوید؟ چگونه می فهمید که این به همان معنایی است که شما درک کرده اید؟ چگونه متوجه می شوید که کدام روابط درست است؟ با کسانی که دوستشان ندارید تا چه حد می توانید روابط طولانی و قوی برقرار کنید؟
بسیاری از ما در مورد عشق محتاط و حتی بدبین هستیم. اما هیچ کس نمی تواند ما را سرزنش کند؛ زیرا چون منفی بسیاری در مورد روابط عاشقانه وجود دارد. ما در مورد پایداری و دوام هیچ رابطه عاشقانه ای نمی توانیم با اطمینان صحبت کنیم.

پادکست شش نوع از روابط عاشقانه

روابط شما ممکن است ناهمسان باشند.

بر خلاف آنچه ما تصور می کردیم، عشق، می تواند خیلی بیشتر از آنچه ما تصور می کنیم پایدار و معتبر باشد. یک مطالعه که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، نشان داد که ۴۰ درصد از زوج هایی که حدود یک دهه از ازدواجشان می گذردد، هنوز هم عاشقانه، یکدیگر را دوست دارند. در همان مطالعه، ۴۰٪ از زنان و ۳۴٪ مردان در میان زوج هایی که بیش از ۳۰ سال بود که ازدواج کرده بودند، به شدت عاشق هم بودند و همچنان رابطه عاشقانه و صمیمانه ای با یکدیگر داشتند.

هر رابطه ای ممکن است خطرناک باشد، اما نشانه هایی وجود دارد که مشخص می کند یک رابطه عاشقانه تا چه حد سالم است و دوام دارد.

در اینجا ما شش نوع از روابط عاشقانه زن و شوهرها را بیان کرده ایم:

روابط عاشقانه

۱ – در روابط عاشقانه بخشش و گذشت وجود دارد.

روابط بین شما و شریک زندگیتان چگونه است؟ سوء تفاهم ها در یک رابطه زناشویی مشکل بزرگی نیستند، اما چگونه با آنها برخورد می کنید؟ در یک رابطه عاشقانه قوی هیچ گاه درگیری و مشکل طولانی مدتی ایجاد نمی شود.

دانیل ویلد می گوید: انتخاب شریک انتخاب مجموعه ای از مشکلات است. شما با تمامی افرادی که شریک می شوید ممکن است دعوا کنید و یا از آن ها ناراحت شوید. در واقع گاهی بروز اختلاف خوب است. تحقیقات نشان می دهد زن و شوهری که بعد از سه سال زندگی مشترک هیچ گونه دعوایی با هم نداشته اند، در واقع یک رابطه زناشویی ناسالم دارند.

در حقیقت عدم وجود هیچ گونه مشکل و اختلاف نظری به معنای روابط عاشقانه خوب و قوی، سالم و طبیعی نیست. زوج های موفق باید بخشی از زمان و انرژی خود را صرف رفع اختلاف نظرها بکنند. همچنین زمانی که مشکلی را حل کردند، برای حفظ صمیمیت رابطه زناشویی خود باید طرف مقابل را ببخشند و آن مسئله را فراموش کنند.

به گفته جینت ریموند، متخصص ازدواج های موفق، میزان پایداری و موفقیت ازدواج و رابطه عاشقانه شما بستگی به مدت زمانی دارد که اختلافات خود را حل می کنید. همسران باهوش و قدرتمند ابتکار عمل را برای حل مشکلات به دست می گیرند و طرف مقابل را از یاس و ناامیدی بیرون می آورند. اگر رابطه زناشویی شما ضعیف است، چه کاری باید انجام دهید؟ چگونه می توانید آن را به سطح روابط عاشقانه قوی برسانید؟

به وسیله چندین مهارت می توانید تشخیص دهید که روابط زناشویی شما ضعیف هستند یا خیر:

آیا پس از دعوا باز هم از همسرتان عصبانی هستید؟

آیا پس از رفع سوء تفاهم ها، باز هم احساس ناراحت می کنید؟

آیا مسائل مهم را نادیده می گیرید؟

آیا زمانی که همسرتان مرتکب اشتباهی شده است، با منطق صرف و بدون دخالت احساسات با وی برخورد می کنید؟

سعی کنید با احیای روابط عاشقانه در بین خود و همسرتان امنیت را به روابط زناشویی خود بازگردانید و احساسات آسیب دیده خود را ترمیم کنید. گاهی اوقات ما باید برای شاد بودن خود و خانواده از حق خودمان بگذریم. ایجاد دعوا فقط باعث ایجاد ناراحتی و سردی روابط زناشویی می شود. در واقع شما نباید با یکدیگر مبارزه کنید، بلکه باید هر دو با مشکلات احتمالی مقابله و مبارزه نمایید.

روابط عاشقانه

۲ – روابط عاشقانه پایدار و قوی مبتنی بر ماجراجویی هستند.

خستگی می تواند یک مانع عظیم برای یک رابطه عاشقانه پایدار باشد. پس از گذشت مدتی از ازدواج زن و شوهرها ممکن است دچار یکنواختی شوند و احساس کنند که همه چیز تکراری، قابل پیش بینی و خسته کننده است.

شما می توانید از طریق صحبت کردن درباره شغلتان، بچه ها و یا هر موضوع دیگر، روابط زناشویی خود را به چالش بکشانید. تحقیقات نشان می دهد که زن و شوهرهایی که عشق فراوانی در زندگیشان دارند، در فعالیت های جدید و چالش برانگیز با هم مشارکت می کنند و از آن لذت می برند. فعالیت های جدید باعث تحریک مغزتان می شوند، به طوی که ممکن است اشتباهات طرف مقابل برایتان جذاب به نظر بیاید. انجام ماجراجویی یک راه عالی برای ایجاد این تحریک مغزی است.

اگر از روابط زناشویی خود خسته شوید، چه می کنید؟

طی مطالعه ای که انجام شد، این نتیجه به دست آمد که پس از شرکت در فعالیت های هیجان انگیز، روابط بین زن و شوهر بهتر و شادتر می شود. تجربیات جدید برای مغز مانند پاداش می ماند. در هنگام نوآوری و خلاقیت مغز دو هورمون دوپامین و نوراپینفرین را ترشح می کند. این همان هورمون هایی است که در طول روزهای اول رابطه عاشقانه ترشح می شوند. انجام دادن کارهای هیجان انگیز زن و شوهر با هم، احساسی را که در روزهای اول آشنایی نسبت به یکدیگر داشتید را در شما زنده می کند.

رابطه عاشقانه

۳ – در روابط عاشقانه پایدار زن و شوهرها صمیمیت وجود دارد.

درمانگران ازدواج بیان می کنند که زن و شوهرهایی که از زندگی جنسی خود ناراضی هستند، در رابطه عاشقانه خود تحت فشار قرار می گیرند و حتی ممکن است کارشان به جدایی بکشد. در روابط زناشویی، رابطه جنسی بین زن و شوهر یک مسئله بسیار مهم تلقی می شود.

حتی گاهی اوقات برقراری رابطه جنسی بیشتر، باعث می شود که شریک زندگیتان را بیشتر دوست داشته باشید. برعکس این قضیه نیز وجود دارد، رابطه جنسی کمتر شما را از همسرتان دور می کند و باعث می شود که رابطه عاشقانه بین شما و همسرتان کمرنگ تر شود.
رابطه جنسی با همسر عنصر عشق را در وجود شما افزایش می دهد. در طول رابطه جنسی با همسرتان هورمون اکسیتوسین آزاد می شود. هورمون اکسیتوسین به عنوان هورمون پیوند دهنده شناخته می شود. زوج های بسیار خوشبخت به طور متوسط ۷۴ بار در طول سال با یکدیگر رابطه جنسی دارند.

اگر با همسر خود به اندازه کافی رابطه جنسی نداشته باشید چه اتفاقی می افتد؟

اگر فکر می کنید که روابط جنسی شما و همسرتان کافی نمی باشد، یکی از دلایل آن ممکن است عدم وجود رابطه عاشقانه و صمیمیت بین شما و همسرتان باشد. هورمون اکسیتوسین در هنگام لمس کردن همسرتان و برقراری رابطه چشمی با وی نیز ترشح می شود. تحقیقات نشان می دهد که سطح هورمون اکسیتوسین در مردان بعد از عشق به میزان ۵۰۰ درصد افزایش می یابد.

رابطه عاشقانه

۴ – روابط عاشقانه زن و شوهر مبتنی بر اعتماد هستند.

اعتماد مهمترین عامل تضمین کننده موفقیت در طولانی مدت است. اگر بین زن و شوهر اعتماد وجود نداشته باشد، روابط زناشویی عاشقانه و صمیمانه ای بین آن ها شکل نمی گیرد.

آیا همسر شما قابل اعتماد و مطمئن است؟ آیا می توانید روی او حساب کنید؟

شما نسبت به شریک زندگیتان چگونه هستید؟ آیا شما قابل اعتماد هستید؟ آیا مواردی را از همسر خود پنهان می کنید؟ آیا در دنیا مجازی با افرادی رابطه دارید که همسر شما از آن ها اطلاعی ندارد؟ یا این که دائما احساسات واقعی خود را از شریک زندگی تان پنهان می کنید؟ این را بدانید زوج هایی که روابط عاشقانه و مستحکمی با هم دارند، هیچ چیزی را از هم پنهان نمی کنند.

اگر چیزی را از همسر خود پنهان کنید، چه اتفاقی می افتد؟

نگران نباشید. پنهان کردن موارد کوچک و پیش پا افتاده به معنای عدم صداقت در رابطه زناشویی نیست. در عوض موارد مهم و اساسی باید مبنا قرار بگیرد، مثلا این که همسرتان در ابتدای آشنایی به شما گفته که وکیل است، ولی بعدا متوجه شوید که این گونه نیست و او در یک کافه کار می کند. یا این که او به شما گفته که به بچه ها علاقمند است، اما بعد از ازدواج به شدت از بچه دار شدن خودداری می کند. اگر شما نتوانید به همسرتان اعتماد کنید، به خودتان هم اعتماد نخواهید کرد.

روابط عاشقانه

۵ – روابط عاشقانه بین زن و شوهر بر اساس آینده ای مشترک شکل می گیرند.

برای برقراری یک رابطه عاشقانه سالم و پایدار با همسرتان، هر چه شباهت ها بیشتر باشند بهتر است. باید قبل از برقراری رابطه عاشقانه با همسرتان مطمئن شوید که اهداف شما و شریک زندگیتان با هم تطابق داشته باشد. تحقیقات و مصاحبه های انجام شده با زوج هایی که به مدت ۴۰ سال است که با هم ازدواج کرده اند، نشان می دهد که اشتراک گذاری ارزش های اصلی، منافع و داشتن دیدگاه مشابه در زندگی، شانس داشتن روابط عاشقانه طولانی و قوی را افزایش می دهد. همچنین تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ انجام شد نشان می دهد که این زن و شوهرها شادتر هستند و شخصیت های مشابه تری دارند.

در این تحقیق، همه زوج ها به یک نکته اشاره کردند: افرادی که بیشترین اختلافات را با هم دارند معمولا جذب یکدیگر می شوند، ولی نمی توانند شریک های خوبی برای هم باشند و روابط عاشقانه طولانی و مستحکمی با یکدیگر بسازند. شواهد نشان می دهد که افراد جذب کسانی که با خودشان تفاوت بسیاری دارند، می شوند، اما روابط آنها کوتاه مدت و گذراست.

برای برقراری روابط عاشقانه پایدار بین زن و شوهر، مرد و زن باید شباهت هایی با هم داشته باشند. اما اگر شما با شریک خود شباهت نداشته باشید، چه اتفاقی می افتد؟ اهداف مشترک باعث می شود که افراد، بیشتر با یکدیگر در تعامل باشند.

اهداف شما به عنوان یک زن و شوهر چیست؟ آیا می خواهید با هم یک خانواده تشکیل دهید؟ آیا شما قصد دارید که یک خانه داشته باشید؟ چند تا فرزند می خواهید؟ این نوع اهداف مشترک باعث تقویت روابط زناشویی و عاشقانه شما خواهد شد.
اگر تاکنون متوجه شده اید که ذهن شما به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه تمایل دارد که همسرتان را در انجام کارهایتان شریک نکند، این موضوع نشانه دهنده ی آن است که باید از یکدیگر جدا شوید و مسیر خودتان را ادامه دهید.

روابط عاشقانه

۶ – روابط عاشقانه بین زن و شوهر مبتنی بر احساس آسیب پذیری مشترک هستند.

چرا بسیاری از مردم فکر می کنند که عاشق شدن ترسناک است؟ چرا آن ها از ایجاد تعهد هراس دارند؟ این موضوع به خاطر ترس شدید از آسیب پذیری است. نکته ای وجود دارد که بسیار مهم است: بسیاری از زن و مردها برقراری رابطه عاشقانه را دوست دارند، اما از آسیب و صدمه دیدن می ترسند.

تحقیقات نشان می دهد که مردم از آسیب پذیری به دلیل ترس از طرد شدن می ترسند. افراد از این می ترسند که شاید شریک زندگیشان اگر متوجه شود که آنها به اندازه کافی قوی یا باهوش نیستند، دیگر آنها را دوست نداشته باشد.
متاسفانه، ما نمی توانیم بدون آسیب پذیری روابط زناشویی سالم ایجاد کنیم. آسیب پذیری راز روابط عاشقانه طولانی و قوی است. برای این که تشخیص دهید فردی شما را دوست دارد یا نه، باید ببینید که آیا وی از برقراری رابطه با شما به دلیل آسیب پذیری می ترسد یا نه.ترس آسیب پذیری گاهی باعث از هم پاشیدن روابط می شود. ترس شما از آسیب پذیری باعث می شود که به طور کامل وارد یک رابطه نشوید.

چگونه می توانید این ترس از آسیب پذیری را در خود و همسرتان از بین ببرید؟

شما می توانید از طریق پاسخ دادن به سوالات زیر این کار را انجام دهید:

آیا از این که همسرتان از بُعد های متفاوت شخصیتی شما آگاه شود، می ترسید؟

آیا در رابطه خود با همسرتان همیشه فاصله ای را رعایت می کنید و با انجام این کار احساس امنیت دارید؟

آیا شما در مورد افشای احساسات واقعی خود و بحث در مورد موضوعات دشوار در برابر همسرتان، هراس دارید؟

آیا از این که همسرتان شما را رها کند یا به شما خیانت کند می ترسید؟

آیا به عنوان شریک زندگی، کسی که هیچ گونه خطری برای شما ندارد را انتخاب می کنید؟

آسیب پذیری در زن و شوهرها اغلب به عنوان نشانه ای از ضعف دیده می شود، اما در واقع یک قدرت است. این قدرت فوق العاده، شخصیت و اعتماد به نفس افراد را قوی می کند. یک شریک واقعی به شما اجازه خواهد داد تا آسیب پذیر شوید.
یک رابطه عاشقانه پایدار چیزی است که شما می سازید. در نهایت سعی کنید همیشه به روابط زناشویی خود متعهد باشید. بزرگترین قاتل روابط عاشقانه بین زن و شوهر، مقایسه کردن خودتان با دیگران می باشد. زوج های دیگر همیشه به نظر ما زیباتر و شادتر از ما هستند.

یک زن خوشبخت، به روابط زن و شوهر دیگری که در اطرافش قرار دارند، کاری ندارد، بلکه سعی می کند بر روی رابطه خود و همسرش متمرکز شود. بنابراین شما هم با تلاش فراوان سعی کنید روابط زناشویی خود را به بهترین شکل ممکن سامان دهید و با همسرتان یک رابطه عاشقانه پایدار و مستحکم بسازید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.