آیا با راه های شناخت همسر خوب آشنایی دارید؟

چگونه از همسر آینده ام شناخت پیدا کنم؟

آیا می دانید چگونه می توانید بفهمید که فرد موردنظر شما برای ازدواج خوب است یا خیر؟ برای شناخت همسر خوب، راه های زیادی وجود دارد؛

مثلا شناخت همسر از طریق خانواده: اگر طرف مقابل شما فامیل باشد و با آن ها رفت و آمد خانوادگی داشته باشید، راحت تر می توانید به اخلاق و رفتار او پی ببرید و با چشمان باز، شریک زندگی خود را انتخاب کنید.

شناخت همسر در محیط کار: اگر در دانشگاه و محیط کار با طرف مقابل برخورد دارید، می توانید از طریق ارتباط کاری با او آشنا شوید.
شناخت همسر به کمک مشورت با دیگران: اگر با خود فرد ارتباط زیادی ندارید، می توانید تحقیق کنید و با افرادی که اطلاعات کافی از او دارند مشورت کنید تا به شناخت کامل برسید. استادان، همکاران، هم کلاسی ها و … از جمله افرادی هستند که می توانند به شما کمک کنند.

یکی از بهترین راه های شناخت همسر خوب و اطلاع از اخلاقیات و روحیات هرکس، آشنایی با دوستان فرد است. ببینید که فرد موردنظر شما با چه افرادی رفت و آمد می کند و چه کسانی را به عنوان دوست خود انتخاب کرده است؛ از این راه خیلی خوب می توانید در مورد شخصیت فرد موردنظر اطلاعات خوبی به دست آورید.

شناخت همسر به صورت حضوری: دختران و پسران برای شناخت بهتر، می توانند با هم حرف بزنند، یکدیگر را ببینند و شرایط زندگی خود را برای یکدیگر توضیح دهند. این کار با رعایت اصول و چهارچوب ها، کاملا مجاز است و به دو طرف کمک می کند شناخت بیشتری نسبت به یکدیگر پیدا کنند.

نقش استخاره در ازدواج

نقش استخاره در ازدواج چیست؟

استخاره به معنای طلب خیر از خداوند است. به همین دلیل است که استخاره در ازدواج و شناخت همسر خوب چندان توصیه نمی شود. اگر کسی می خواهد با ایمان خود تصمیم بگیرد، می تواند دو رکعت نماز بخواند، بعد از اتمام نمازش به سجده رود و صد مرتبه «استخیر الله برحمته» بگوید. سپس به هر آنچه که به دلش خطور کرد، عمل کند. در این نماز، افراد صد مرتبه از خداوند طلب راهنمایی می کنند و در نهایت هم، خدا بنده اش را به مسیری که صلاح او در آن است هدایت می کند.

بعضی افراد در هنگام ازدواج، فقط به استخاره تکیه می کنند تا از مسئولیت مشورت و تحقیق شانه خالی کنند. استخاره برای ازدواج فقط در صورتی مجاز است که فرد با تحقیق و مشورت به نتیجه خاصی نرسیده باشد و نداند چه کاری باید انجام دهد.

اگر کسی با کمک عقل و مشورت به نتیجه خوبی رسید یا از طرف مقابل شناخت خوبی پیدا کرد، دیگر به استخاره نیازی نخواهد داشت. جای تاسف است که بعضی افراد با این که هیچ تردیدی ندارند، باز هم دوست دارند استخاره کنند. در بسیاری از موارد، با استخاره کردن طرف مقابل را رد می کنند و بعدها پشیمان می شوند و افسوس می خورند.

شما برای شناخت همسر خوب و اقدام به ازدواج ابتدا باید خوب فکر کنید؛ سپس با افرادی که با آن شخص آشنایی بیشتری دارند، مشورت کنید، خودتان سعی کنید شناخت بیشتری از او پیدا کنید و با فکر خودتان، بهترین گزینه را انتخاب کنید. در این صورت نیازی به استخاره نخواهید داشت.

آیا در ازدواج می توان از ستاره بینی و سر کتاب کمک گرفت؟

خیر، اصلا این کار تایید نمی شود و به هیچ وجه راه مناسبی برای شناخت همسر خوب نیست. ستاره بینی و باز کردن سر کتاب، مخصوص انسان های خرافاتی و جاهل است. بعضی افراد سراغ امور غیر واقعی و خرافی می روند و سرنوشت دو جوان را به بازی می گیرند. مسئله ستاره بینی، فال و سر کتاب از خرافات بوده و کاری بسیار ناعاقلانه است. تنها ازدواجی موفق است که بر پایه معیارهای درست بنا شود. تقوا، اخلاق و خرد اصول مهم یک ازدواج موفق هستند.

آیا ازدواج فامیلی خوب است یا بد؟

ازدواج فامیلی، موضوعی است که نه می توان آن را به طور کامل تایید کرد و نه می توان آن را به صورت کامل رد کرد. تاکنون نمونه های زیادی از ازدواج با اقوام درجه یک مانند پسرعمو و دخترعمو، دخترعمه و پسردایی و … بوده اند که بچه های سالمی را به دنیا آوردند و زن و شوهر بدون هیچ مشکلی با هم زندگی کردند.

البته موضوعی که باید در شناخت همسر و ازدواج فامیلی به آن توجه کرد، بحث تاثیرات ژنتیکی است. پیامبر اکرم (ص) نیز ازدواج فامیلی را رد کرده اند. دلیل این امر را می توان با یافته های علمی امروزی توجیه کرد. حضرت فرموده اند: «از ازدواج با فامیل بسیار نزدیک دوری کنید؛ زیرا باعث لاغری و ضعیفی فرزند می شود.»

البته در کنار این روایت زیبا، احادیث دیگری هم وجود دارند که بیان می کنند اگر کسی به قصد صله رحم و حفظ ارتباط خانوادگی، با فامیل ازدواج کند، بسیار پسندیده است و پاداش زیادی دارد. مثلا امام سجاد (ع) فرمودند: «کسی که برای رضای خدا و برای انجام صله رحم با فامیل ازدواج کند، خداوند تاج شاهی بر سر او می نهد و او را مورد رحمت خود قرار می دهد.»
به همین دلیل نمی توان حکم کلی در این باره صادر کرد، ولی در کل در ازدواج فامیلی باید به مسائل بهداشتی و ژنتیکی توجه شود تا مشکلی پیش نیاید که امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی می توان قبل از ازدواج با انجام آزمایش های مربوطه از سلامت آینده فرزندان خود اطمینان پیدا کرد.

بهترین شوهر

بهترین شوهر چه کسی است؟

شوهر خوب، شوهری است که دارای ویژگی های خوبی نظیر غیرت، حیا و نجابت، تقوا، خوش اخلاقی و گذشت
باشد. پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: «بهترین مردان، کسانی هستند که باتقوا و خوش قلب، اهل گذشت و بخشش هستند، چشم پاک باشند، با والدین خود به خوبی رفتار کنند و به همسر خود ظلم نکنند تا به فرد دیگری پناه ببرد و بدترین مردان کسانی هستند که به دیگران تهمت بزنند، بدزبان و فحاش باشد، سخاوتمند نباشد، زن خود را کتک بزند، پدر و مادرش را آزار دهد و کاری کند که همسرش به بیگانه پناه ببرد.»

بهترین زن چه کسی است؟

ازدواج با زن موفق، عامل اصلی موفقیت یک خانواده و یک جامعه است. زنان خوب، ویژگی های خوبی نیز دارند. در این قسمت با ویژگی های زنان خوب آشنا خواهید شد.

• خوش اخلاقی

اخلاق خوب و برخورد شایسته با شوهر، از صفات خوب یک همسر شایسته است. زنان خوب، با شوهر خود بسیار خوش رفتار هستند.

• همدل بودن

زنان خوب در هنگام بروز مشکلات در کنار همسر خود هستند و با او احساس همدلی می کنند. آن ها در خوشی و ناخوشی، بهترین یار شوهرشان هستند و به همسرشان کمک می کنند که شرایط دشوار را تحمل کند و آن ها را با سربلندی پشت سر بگذارد.

• پاکدامنی و شوهر دوستی

پیامبر خدا (ص) فرموده است: «بهترین زنان شما آن هایی هستند که شوهردوست و پاکدامن باشند، در خانواده
خودشان عزیز و مورد احترام، ولی در برابر شوهر خود، کوچک و تسلیم باشند. زن باید با شوهرش اهل عشق بازی باشد و نسبت به بیگانه ها پاکدامنی بورزد و هرگاه با شوهر خلوت کردند، دربست در اختیار او باشد و از لذت بردن شوهرش جلوگیری نکنند.» با خواندن این حدیث، به اهمیت پاکدامنی و شوهر دوستی زنان پی برده می شود.

• تمیز و خوشبو بودن

امام رضا (ع) فرموده است: «بهترین زنان شما کسی است که خوش بو و تمیز باشد، غذای خوب و خوشمزه بپزد، در زندگی و خرید خوش سلیقه باشد، اسراف کار، ولخرج، خسیس و تنگ نظر نباشد. زنی که دارای صفات نیک باشد، از کارگران خدا به حساب می آید و هرگز از لطف خدا ناامید و از کرده خود پشیمان نمی شود.» از این رو زنان باید در خانه، خود را برای همسرشان تمیز و آراسته کنند و همواره پاکیزه و خوشبو باشند.

• قانع و سپاسگزار بودن

همسر خوب، همسری است که از زحمات و تلاش های همسرش قدردانی کند و همواره قانع باشد. به گونه ای که در احادیث آمده است: «بهترین زنان شما کسی است که هرگاه به خواست او عمل شود، تشکر کند و هرگاه از رسیدن به خواسته اش جلوگیری شود ناراحت نشود؛ بلکه همواره خشنود و راضی باشد.»

• آرامش بخش بودن

قرآن کریم، نتیجه ازدواج را آرامش زندگی می داند، در قرآن می خوانیم: «برای شما از بین خودتان همسرانی آفریدیم که مایه آرامش شما باشند.» امام صادق (ع) نیز زن خوب را مایه آرامش زندگی می داند و فرموده است: «سه چیز مایه آرامش مؤمن است؛ از جمله آن ها، همسر شایسته ای است که در کار دنیا و آخرت، کمک کار شوهرش باشد.»

• گذشت و بخشش

یکی از ویژگی های زن خوب این است که او اهل بخشش و گذشت باشد. در اسلام، خانمی که مهریه خود را به شوهرش ببخشد، مورد تقدیر و تمجید قرار گرفته است. امیر مومنان (ع) فرموده اند: « هر خانمی که مهریه خود را به شوهرش ببخشد، بابت هر مثقال طلا که می بخشد، خداوند به او مزد آزاد کردن یک بنده را عطا می فرماید.»

همچنین ایشان فرمود: «سه دسته از زنان هستند که خداوند عذاب قبر را از آن ها برداشته است و آن ها را با فاطمه (س) محشور می کند: زنانی که غیرت ورزی تعصب بی جا و بد دِلی شوهر خود را تحمل کنند، زنانی که نسبت به بداخلاقی شوهر خود شکیبا باشند و زنانی که مهریه خود را بر شوهرانشان ببخشند.»

البته به این نکته ی مهم توجه داشته باشید که خانم ها باید هوشمندانه و با تدبیر نسبت به بخشیدن مهریه خود اقدام کنند. اگر خانمی نسبت به وفاداری شوهرش مطمئن نیست، بهتر است از بخشیدن مهریه خودداری کند تا اگر کارشان به جدایی و طلاق رسید، خانم در این زمینه با مشکل خاصی مواجه نشوند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.