شکست عامل توانمند کننده کارآفرین ها

خلاصه نوشته: توانمندی کارآفرینان به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی ازآن ها شکست است. شکست جزئی از فرآیند کارآفرینی می باشد و به معنای آن است که کارآفرین برای رسیدن به اهداف خود تلاش کرده اما موفق نشده است، شکست موجب می شود که از قبل قوی تر شود و جدی تر به راه خود ادامه دهد.

چرا شکست برای کارآفرین ها عاملی توانمند کننده است؟!

فرآیند کارآفرینی با چالش های بسیاری همراه است. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای هر کارآفرینی به وجود آید شکست است. در واقع شکست جزئی از فرآیند کارآفرینی محسوب می شود. چنین مشکلاتی هر چند ممکن است نا امید کننده باشند اما موجب نمی شود که فرد به مسیر خود ادامه ندهد. شکست و عدم موفقیت سبب می شود که ذهن شخص به ایده ها و فکرهای جدیدی برای رسیدن به اهداف خود روی آورد. با این تفاوت که تجربه و درس های لازم را از شکست های قبلی خود گرفته و دیگر آنها را تکرار نمی کنند، در نتیجه احتمال موفقیت او افزایش می یابد.

خیلی از افراد عادی و کارمندانی که نمی توانند وارد حوزه کارآفرینی شوند در واقع جرات انجام کارهای جدید و ریسک پذیری را ندارد، زیرا ترس از شکست همیشه همراه با آن ها است. توجه داشته باشید که شکست در فرآیند کارآفرینی موجب قوی تر شدن شما می گردد و به معنای آن است که شما از فرصت های موجود استفاده کرده و تمام تلاش خود را برای رسیدن به هدف انجام داده اید. قطعا چنین شکستی خیلی بهتر از عدم انجام هر کاری به دلیل ترس از احتمالات می باشد و حتما با پیشرفت در آینده همراه خواهد بود.

بسیاری از اکتشافاتی که در طول تاریخ انجام شده است حاصل شکست های متوالی افرادی است که پشتکار فراوانی داشته اند و زمان زیادی را صرف رسیدن به اهداف خود کرده اند. بنابراین اگر می خواهید یک کارآفرین موفق و توانمند شوید شکست را به عنوان بخشی از کار خود بپذیرید.

مردی در گوشه ی یک میدان شلوغ خانه ای می خرد. او با خود فکر می کند که می تواند این خانه را به یک مغازه یا قهوه فروشی مناسب تبدیل کند و سود خوبی از آن به دست آورد. او شروع به تحقیق و پیدا کردن نمایندگی ها کرد و برای خود یک شریک پیدا کرد. طبق برنامه هایی که داشت مغازه شان باید در عرض سه یا چهار ماه راه می افتاد و به سوددهی می رسید اما این روند حدود هشت ماه طول کشید و فرد پول زیادی را از دست داد.

همین جور پیش رفت و وضعیت مغازه بدتر شد تا جایی که مجبور شدند در آن را تخته کنند. مرد ابتدا سعی داشت عیب ها را گردن شریکش بیندازد اما هنگامی که به خودش رجوع کرد، فهمید که مقصر بوده است و باید درس های تازه ای از شکستش بگیرد.

پادکست شکست عامل توانمند کننده کارآفرین ها

شکست یک بازخورد است

بچه ها در زمان امتحان نمی توانند از کسی کمک بگیرند و کتاب های آن ها بسته است. آن ها از همان دوره به این باور رسیده اند که شکست چیز بدی در زندگی شان محسوب می شود؛ در صورتی که شکست تنها یک بازخورد است نه چیزی بیشتر!

شکست راه های صحیح را به انسان نشان می دهد و انسان از آن می آموزد که چه اشتباهاتی داشته است اما بسیاری از مردم فکر می کنند که شکست به معنای مردود شدن و به معنی واقعی کلمه باختن است. شکست در زندگی تمام افراد وجود دارد و به روحیه و خصوصیات کسی ربطی ندارد. هر انسانی در زندگی اش با شکست مواجه خواهد شد. شکست باعث می شود که انسان بداند چگونه به روش بهتری کارش را آغاز کند. به همین دلیل ها است که کارآفرین ها شکست را مایه ی عبرت و توانمندی خودشان می دانند.

مزیت های شکست برای کارآفرین ها

شکست درس های مفید و زیادی به انسان می دهد که باید از آن پند گرفت. در حقیقت شکست حقایق جهان را می گوید و حداقلش این است که شما برای هدفتان تلاش کرده اید. زمانی که فرد شکست نمی خورد نباید خوشحال باشد چون در حقیقت تلاشی هم نکرده است. هر موقع که تجربه ای کسب کردید و در نهایت به شکست برخوردید، به دنبال این باشید که بفهمید کجای کارتان اشتباه کرده اید و درس های مورد نظر را از شکستتان بیاموزید.

زمانی که اشتباه می کنید و با شکست مواجه می شوید نباید آن را گردن دیگران بیندازید و خودتان را بی تقصیر بدانید؛ چون این کار تنها باعث می شود که عذاب وجدان داشته باشید و حالتی منفی به خود گرفته باشید. سعی کنید مسئولیت شکستتان را بر عهده بگیرید و خودتان به دنبال جبران آن شکست باشید.

کارآفرین ها هیچ موقع انگشت اشاره خود را به سمت دیگران نمی گیرند و دیگران را مقصر کار خود نمی دانند؛ بلکه به دنبال این هستند که پاسخ های مناسب را پیدا کنند و تلاش دیگری انجام دهند. زمانی که کار در شرایط بدی قرار می گیرد کارمندها می توانند سرزنش کنند و دور شوند اما کارآفرین ها سعی می کنند اعتماد به نفس خود را حفظ کنند و به دنبال راهی برای حل مشکل می گردند.

شکست عامل توانمند کننده کارآفرین ها

کارآفرین ها در زمان شکست چه می کنند؟!

افراد کارآفرین تلاش می کنند که ارتباط مناسب و کاملی با دیگران برقرار کنند زیرا می دانند که با ارتباط می توان احتمال شکست را پایین آورد. همچنین در شکست از دیگران هم می شود کمک و مشاوره گرفت. به همین دلیل است که افراد موفق ارتباط زیادی با دیگران دارند و به راحتی می توانند افکارشان را منتقل کنند، چون از همان اوایل کارآفرینی شان بر روی چنین مهارتی تمرین کرده اند.

برقراری ارتباط باید در اولویت اول همه ی کارآفرین ها قرار گیرد. بسیاری از شکست ها هم به دلیل همین نداشتن ارتباط با دیگران رخ می دهد. اگر ارتباطی قوی با دیگران ندارید اما می خواهید شروع کنید بهتر است در ابتدا حرف بزنید. نزد آدم های غریبه بروید و با آن ها درباره زندگی روزمره ی صحبت کنید تا کلامتان قوی تر و راحت تر شود. سپس به کنفرانس ها بروید و خودتان یک کنفرانس کوچک برگزار کنید و در آن سخنرانی کنید تا قدرت کلام خودتان را محک زده باشید. بدانید که شکست ها دوست شما هستند و نباید از آن دوری کنید.

کلام آخر برای افراد کارآفرین

شکست مانند معلمی است که به جای صحبت کردن و درس دادن، تجربه و مهارت را به شما می آموزد و عوامل مثبت زیادی دارد. برخی ها تنها بدی های شکست را تماشا می کنند چون از آن ترس دارند! اما باید به این باور رسید که شکست هیچ ترسی نمی آورد بلکه تنها به دنبال دادن درس های جدید به شما است. کارمندها همیشه شکست را با دید بدی نگاه می کنند و آن را عاملی خراب کننده می دانند!

اما شمایی که قرار است کارآفرین باشید نباید مانند بقیه فکر کنید. پس تفکرتان را قوی تر کنید و از زاویه ی بهتری به شکست ها و هرچیز دیگری نگاه کنید. موفق ترین انسان ها هم بارها شکست خورده اند و به وسیله شکست های خود به پیروزی و موفقیت رسیده اند. زمانی که بتوانید شکستتان را قبول کنید آن موقع می توانید یک کارآفرین مناسب برای خود و خانواده تان باشید. فرق شما با کارمندها این است که شما شکست را عاملی توانمند کننده می دانید اما کارمندها شکست ها را بد و منفی می دانند. پس همیشه مانند یک کارآفرین فکر کنید.

نظرات بسته شده است.