۱۰ مورد از شکست های مشهور که الهام بخش شما برای موفقیت هستند

شکست های مشهور موفق ترین افراد دنیا

هر روزه افراد در محیط های مختلفی مانند مدرسه، محل کار، خانه و در داخل خانواده با شکست هایی مواجه می شوند. این اتفاق اجتناب ناپذیر گاهی باعث خشم و بدبینی افراد می شود. این که بتوانید با افرادی که اتفاقات و حوادث تلخی را تجربه کرده اند، ارتباط برقرار کنید بسیار جذاب است و می توانید تجارب خوبی را به دست آورید. در اینجا ما ۱۰ مورد از شکست های مشهور را که مقدمه ای برای پیروزی های بزرگ شده اند، برایتان بیان کرده ایم، تا شاید الهام بخش و انگیزاننده زندگی شما برای رسیدن به موفقیت شوند.

پادکست شکست های مشهور

جی کی رولینگ

۱ – جی کی رولینگ

جی کی رولینگ نویسنده داستان های هری پاتر یکی از شکست های مشهور را تجربه کرده است، به گونه ای که طی سخنرانی خود در دانشگاه هاروارد ارزش و اهمیتی که شکست هایش در موفقتش داشتند را بیان کرد. چرا؟ به این خاطر که او قبل از این که به موفقیتی بزرگ برسد، دچار یک شکست بزرگ شده بود.

چند سال بعد از فارغ التحصیلی اش از کالج، بدترین اتفاق زندگی اش رخ داد. او می گوید: «من در تمام بخش های زندگی ام دچار شکست شده بودم. بعد از یک مدت کوتاه از همسرم جدا شدم، بیکار بودم و با پدر و مادر پیر و فقیرم تنها در بریتانیا بدون هیچ درآمدی زندگی می کردم. پدر و مادرم به شدت نگران وضعیت من بودند و من خودم نیز از شرایط پیش آمده بسیار می ترسیدم.»
ولی با گذشت زمان همین شکست سخت، یک کلید طلایی برای موفقیت بزرگ او شد.

استیو جابز

۲ – استیو جابز

شرکت بزرگ و موفق اپل در ابتدا توسط دو مرد در یک گاراژ شروع به فعالیت کرد. سال ها بعد تبدیل به یک شرکت ۲ میلیارد دلاری با بیش از ۴ هزار کارمند شد. با این حال باور نکردنی است، که استیو جابز از این شرکت بزرگ و معتبر اخراج شد و تجربه یکی از این شکست های مشهور را رقم زد.

اخراج او انگیزه و اشتیاقی مضاعف برای ادامه کار برای او ایجاد کرد. سرمایه گذاری در شرکت هایی مانند «نکست» و «پیکسار» به دلیل تجاربی بود که او از کار در شرکت اپل به دست آورده بود. استیو جابز در سال ۲۰۰۵ بیان کرد: «من در ابتدا بسیار ناراحت بودم، اما اخراج از اپل بهترین چیزی بود که تا به حال برای من اتفاق افتاده است.»
آیا در حال حاضر شغل خود را از دست داده اید؟ پس مانند استیو جابز روحیه خود را از دست ندهید، چرا که شما نیز می توانید مانند این مرد باشید و به موفقیت برسید.

بیل گیتس

۳ – بیل گیتس

بیل گیتس نیز از دانشگاه هاروارد اخراج شده بود. او مالک یک کسب و کار به نام «ترف دیتا» بود که جزو شکست های مشهور محسوب می شود. با این حال، مهارت و اشتیاق وی برای برنامه نویسی کامپیوتر، این شکست را به مقدمه ای برای تاسیس شرکت نرم افزاری معروف مایکروسافت تبدیل کرد. سپس وی در سن ۳۱ سالگی به جوان ترین میلیاردر خود ساخته شده تبدیل شد.

او می گوید: «خوب است که از موفقیت های خود خوشحال شویم و آن ها را جشن بگیریم، اما مهمتر از آن این است که از شکست های خود درس بگیریم.»
این به این معنی نیست که اخراج از دانشگاه هاروارد باعث می شود شما به یک میلیاردر تبدیل شوید، ولی شاید این شکست، روزی تبدیل به شکست های مشهور شود و شما را به موفقیت برساند و خیلی هم ناراحت کننده نباشد.

آلبرت انیشتین

۴ – آلبرت انیشتین

نام انیشتین یادآور هوش و نبوغ است. ولی واقعیتی که وجود دارد و بسیار معروف تر از قضیه نسبیت است، این است که انیشتین تا سن ۹ سالگی قادر به صحبت کردن نبود. طبیعت سرکش او منجر به اخراجش از مدرسه شد و از دانشکده پلی تکنیک زوریخ نیز اخراج شد و همین اخراج ها باعث شد یکی از این شکست های مشهور برای انیشتین رقم بخورد.
شکست های پی در پی او را متوقف نکرد و درنهایت باعث شد که در سال ۱۹۲۱ برنده جایزه نوبل فیزیک شود. او گفته است: «هر شکستی مقدمه ای بر یک پیروزی است.» تا به امروز، تحقیقات او بر جنبه های مختلف زندگی از جمله فرهنگ، دین، هنر و حتی تلویزیون نیز تأثیر گذاشته است.

اگر تا به حال شکست های مشهور و دستاوردهای بزرگی در زندگی تان نداشته اید، به این معنی نیست که به راحتی می توانید مانند انیشتین باشید و به موفقیت های بزرگ دست پیدا کنید.

آبراهام لینکلن

۵ – آبراهام لینکلن

آبراهام لینکلن نیز کسی بود که دچار این شکست های مشهور شد، وی در سال ۱۸۳۱ در کسب و کار خود شکست خورد، در سال ۱۸۳۶ دچار یک بیماری عصبی شد و در سال ۱۸۵۶ در سمت رئیس جمهور نتوانست عملکرد خوبی داشته باشد. ولی به جای این که این اتفاقات را نشانه برای تسلیم شدن بداند تلاش خود را دو برابر کرد.

او می گوید: «نگرانی بزرگ من این نیست که آیا تا به حال دچار شکست شده اید یا نه، من نگران این هستم که این شکست ها باعث تلاش نکردن تان شود.» لینکلن در سال ۱۸۶۱ به عنوان رئیس جمهور ۱۶ ایالات متحده آمریکا انتخاب شد.
بنابراین میزان شکست های شما عامل تعیین کننده نیست، شما همچنان می توانید موفق باشید.

مایکل جردن

۶ – مایکل جردن

مایکل جردن در مورد شکست های مشهور خود این گونه می گوید: «من در طول زندگی حدود ۹ هزار بار شکست خوردم. حدود ۳ هزار بازی را باختم و ۲۶ بار مطمئن بودم که درصد موفقیتم، صفر خواهد بود. من بارها و بارها در زندگی ام شکست خورده ام و به همین دلیل است که اکنون موفق هستم.»

این ها سخنان بسکتبالیست افسانه ای و معروف مایکل جردن است که در تبلیغاتی که برای شرکت «نایک» انجام داد، آن را بیان کرده است. این تصور که توانایی جردن در بسکتبال به دلیل استعداد ذاتی اوست، بسیار اشتباه است. در واقع در سال های گذشته تمام مربیان بسکتبال معتقد بودند که قد جردن برای بازی بسکتبال مناسب نیست. سال ها تلاش و تمرین باعث شد که وی به ستاره ای که هم اکنون می شناسیم تبدیل شود و از دل این شکست های مشهور، موفقیت های بزرگی را خلق کند.

استیون اسپیلبرگ

۷ – استیون اسپیلبرگ

استیون اسپیلبرگ به عنوان یکی از تأثیرگذارترین فیلمسازان در تمام دوران سینما شناخته شده است. تعجب آور است که بدانید کارگردان فیلم های «جاوز» و «ای تی» در دوران دبیرستان نمرات بسیار ضعیفی داشته و سه بار از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی اخراج شده است؛ به همین خاطر است که نامش در لیست شکست های مشهور آورده شده است.

در حالی که در کالج تحصیل می کرد، مورد توجه مدیران تلویزیونی قرار گرفت و در سال ۱۹۶۹ به عنوان یک مدیر تلویزیونی مشغول به کار شد. این بدان معنی است که او تحصیلات دانشگاهی خود را بعد از حدود ۳۳ سال هنوز به پایان نرسانده است.
استقامت و پذیرش شکست، کلید موفقیت است. او می گوید: «هر چه سنم بالاتر می رود، انگیزه ام برای انجام فعالیت های جدید بیشتر می شود.» پس اگر در دبیرستان نمرات بدی داشته اید، خیلی نگران نباشید شاید شما نیز بتوانید به یک نابغه تبدیل شوید. اسپیلبرگ تا به امروز، ۵۱ فیلم را کارگردانی کرده است و سه جایزه اسکار را برنده شده است.

والت دیزنی

۸ – والت دیزنی

والت دیزنی، سازنده میکی موس، در دوران جوانی از مدرسه اخراج شد و به ارتش پیوست. او در فعالیت های قبلی خود به علت عدم توانایی در اجرای یک کسب و کار موفق، ورشکسته شد. او یک بار از روزنامه «میسوری» اخراج شد، چون به اندازه کافی خلاق نبود به همین دلیل اکنون در لیست شکست های مشهور قرار دارد.

با وجود شکست های متعددی که داشت، امروز او سازنده خاطرات و رویاهای دوران کودکی افراد بسیاری است. کارتون سفید برفی یکی از شاهکارهای او است.
والت دیزنی می گوید: «ما نباید مدت طولانی به گذشته فکر کنیم. ما در حال حرکت به جلو، باز کردن درهای جدید و انجام کارهای جدید هستیم و باید در این مسیر کنجکاو باشیم. کنجکاوی ما را به مسیرهای جدید هدایت می کند.»

ونسان ون گوگ

۹ – ونسان ون گوگ

ونسان ون گوگ در طول زندگی خود بیماری روحی و روابط ناموفق زیادی را تجربه کرد و در سن ۳۷ سالگی دست به خودکشی زد و اکنون در لیست شکست های مشهور قرار دارد، به این خاطر که او به عنوان یک هنرمند فقط توانست یکی از نقاشی های خود را بفروشد و با شکست بزرگی مواجه شد. با این حال شور و اشتیاقش را برای فعالیت به عنوان یک هنرمند از دست نداد.
او هرگز نمی دانست که پس از مرگش برای سال ها به عنوان یک شخصیت کلیدی در جهان نقاشی شناخته شده می شود و در نهایت یکی از بزرگترین هنرمندانی است که تا به حال زندگی کرده است. او هرگز نمی دانست که در کلاس های هنری تبدیل به یک موضوع داغ می شود و تصویرش در تلویزیون، کتاب ها و دیگر اشکال فرهنگ عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.
این مرد بزرگ می گوید: «اگر صدایی به شما می گوید که کاری نمی توانید انجام دهید، به آن توجه نکنید و به تلاشتان ادامه دهید.»

استفان کینگ

۱۰ – استفان کینگ

استیفان کینگ به عنوان یک کودک پارانوئیدی در فقر مطلق بزرگ شده است، جای تعجب است که اکنون به عنوان بزرگ ترین استاد مقابله با ترس شناخته می شود و نامش در لیست شکست های مشهور قرار گرفته است.
اعتیاد به مواد مخدر و الکل مکانیسم هایش برای مقابله با ناراحتی است. نا امیدی که او نسبت به بهبود روند کاری اش داشت باعث ایجاد ذهنیتی خشن در او شد.

این احساسات به شدت بر کار او تاثیر گذار بود. او می گوید: «ما ترس هایی برای خود ایجاد می کنیم تا بتوانیم با کمک آن ها واقعیت زندگی را نادیده بگیریم.» پس از آن او نویسندگی را مکانیسمی برای مقابله با ترس هایش قرار داد تا به موفقیت رسید.
برای موفق شدن بیشتر تلاش کنید و از شکست های مشهور بگذرید

همان طور که آلبرت انیشتین گفت، شکست در واقع مقدمه ای بر پیروزی است. اگر ترجیح دهید شکست نخورید احتمالا هرگز موفق نخواهید شد. اوج ناراحتی ها و نا امیدی ها نقطه عطف موفقیت های شما محسوب می شود. پس از گذراندن تمام این دوره های تلخ، شما قوی تر خواهید شد. پس نگران نباشید و از شکست های خود ناراحت نشوید تا به موفقیت برسید.

0%
نظرسنجی
  • لطفا به مطلب بالا امتیاز دهید بدهید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.