۳ راهکار ساده برای خوب صحبت کردن

یادگیری مهارت خوب صحبت کردن

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مطلب می‌خواهیم درباره نحوه صحبت کردن اطلاعاتی را با شما عزیزان در میان بگذاریم. بدون شک خوب صحبت کردن یک مهارت است که همه از آن برخوردار نیستند. البته می‌توان با روش هایی این مهارت های ارتباطی را آموخت و تقویت کرد. پس در ادامه همراه ما باشید تا به شما بگوییم چگونه خوب صحبت کنید و روابط اجتماعی خود را بهبود ببخشید تا در این زمینه به رشد و توسعه فردی دست پیدا کنید.

پادکست خوب صحبت کردن

بهترین جمله برای شروع گفت و گو چیست؟

احتمالاً افرادی که در ارتباط و شروع گفت و گو با دیگران دچار مشکل هستند، به دنبال یک روش خاص و ویژه می گردند تا بتوانند به راحتی سر صحبت را با دیگران باز کنند. اما با نگاهی به سخنان افراد موفق در این زمینه ممکن است کمی ناامید شوید، به این دلیل که برای این کار در حقیقت روش فوری و خاصی وجود ندارد.
آیا فردی را در اطراف خود می شناسید که از مهارت های ارتباطی بالایی برخوردار باشد؟ از او بپرسید بهترین جمله برای شروع گفت و گو و گپ زدن چیست، فکر می کنید که چه پاسخی به شما می دهد؟!

مطمئن باشید هیچ کدام از آن ها جمله یا شیوه خاصی ندارند که به شما بگویند. اکثر آن ها جواب می دهند هر چه می خواهد دلت تنگت بگو؛ یا این که می گویند به شرایط و فرد مقابل بستگی دارد. در واقع شیوه خاصی وجود ندارد که شما بتوانید با استفاده از آن مهارت صحبت کردن خود را به شکل ناگهانی بهبود بدهید. البته می توان با تمرین این مهارت را بهتر کرد و در این زمینه به رشد و توسعه فردی رسید.

بیشتر بدانیم : ارتباط صحیح با مردان

چگونگی شروع گفتگو

برای شروع گفتگو، به شرطی که حرف ما آرامش بخش و متناسب با حال و هوای طرف مقابل باشد، هر چیزی می توانیم بگوییم. منظور حرف هایی است که طرف مقابل را ناراحت نمی کند و با بیان آن ها، دیگران خود را از ما دور نمی بینند. مثلا ممکن است برایتان پیش آمده باشد که با شنیدن سخنان یک فرد، فکر کنید که دنیای او چقدر با دنیای شما فاصله دارد. در این صورت متوجه می شوید که نمی توانید به خوبی با چنین فردی ارتباط برقرار کنید.

به طور کلی برای شروع به صحبت کردن به طور مناسب، باید دیگران را متقاعد کنیم که نکات مشترکی با آن ها داریم. نباید با حرف های اشتباه از همان اول او را از ادامه ارتباط منصرف کنیم. همه ما آدم ها زمانی به کسی اعتماد می کنیم که احساس کنیم او ما را به عنوان یک آدم خوب می بیند. به عبارت دیگر به فردی اعتماد می کنیم که نکات مثبت ما را می بیند. پس لازم است نکات مثبت دیگران را بیان کنیم. این گونه است که حس آرامش بخش و دوستانه ای را به آن ها منتقل خواهیم کرد.

باید دقت کنیم که لحن بیان ما برای شروع گفتگوی ماست و لازم نیست تکنیک یا کلمه ی خاصی را به کار ببریم. کافی است با لحنی خوب و متناسب با حال و هوای طرف مقابل سر صحبت را با او باز کنیم.

نبایدها در شروع گفتگو چه هستند؟

پیش از این گفتیم که هر جمله ای می تواند برای شروع صحبت کردن مناسب باشد، اما باید دقت داشته باشیم که بعضی از جمله های ما ممکن است دیدگاه بدی را در طرف مقابل ایجاد کند. پس باید در این زمینه، کاملاً با احتیاط عمل کرد.

صحبت کردن

سه روش برای شروع صحبت کردن با دیگران

اگر هنوز در جست و جوی تکنیک خاصی هستید. می توانیم سه مورد را به شما معرفی کنیم که کارتان را تا حد زیادی برای صحبت کردن آسان تر می کنند.

۱ – دیگران را برای شروع به صحبت کردن ترغیب کنید

اگر صحبت کردن و شروع گفتگو برای شما کمی سخت است، چرا کاری نکنید که دیگران با شما صحبت کنند؟ مثلا فرض کنید وقتی که دیگران چیزهایی مثل لباس یا زیورآلات زیبا همراه داشته باشند، می توانید با طرح سوال درباره آن ها سر صحبت را باز کنید. توجه کنید که نباید مرتکب کاری غیرعادی شوید. مثلاً قرار نیست لباس خارج از عرف که باعث جلب توجه شود، بپوشید. زیرا لباس و وسایلی که استفاده می‌شود، نشان دهنده شخصیت انسان هستند.

۲ – یک روش عالی برای آشنایی با فرد مورد نظرتان

آیا تا به حال در یک مهمانی یا جشن بوده اید که بخواهید با خانم یا آقایی آشنا شوید؟ معمولاً وقتی آشنایی با فردی برایمان مهم تر شود، باز کردن سر صحبت با او نیز سخت تر می شود.

مثلا در یک مهمانی می شنوید که فلان آقا نویسنده است. شما هم این روزها نیاز دارید با یک نویسنده با تجربه بابت کاری مشورت کنید. شاید بخواهید او به شما کمک کند. لازمه ایجاد یک ارتباط خوب هم یک آشنایی اولیه خوب است. با خود بگویید حالا که این شانس را دارید باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید. ممکن است افراد زیادی دور آن فرد جمع شده و با او صحبت کنند. در این صورت کار شما سخت تر از قبل می شود. اما می توانید از روش «اون کیه؟» استفاده کنید.

می توانید نزد میزبان مهمانی بروید و بگویید «راستی او آقا کیه؟ دیدم جمعیت زیادی دورش جمع شدن» احتمالاً میزبان متوجه می شود و سپس از او بخواهید که شما را با آن نویسنده آشنا کند. معرفی توسط میزبان می تواند باعث شود که آن شخص توجه بیشتری نسبت به شما داشته باشد.

البته همیشه نیاز نیست از فرد دیگری مثل میزبان کمک بگیرید. خودتان می توانید از گوشه و اطراف و صحبت کردن با دیگران، اطلاعاتی درباره او کسب کنید. وقتی بدانید طرف مقابل چطور آدمی است، برقرای ارتباط با او راحت تر می شود و می‌ توانید گفتگوی بهتری با آن فرد داشته باشید.

۳ – حرف مشترک پیدا کنید

روش سومی که به عنوان مهارت های ارتباطی برای خوب صحبت کردن به شما معرفی می کنیم پیدا کردن حرف مشترک است. گاهی راه یافتن به جمع برای شما سخت است، اما می توانید با یافتن یک حرف مشترک با افراد دیگر، به خوبی صحبت کنید.
مثلاً فردی دارد در جمع درباره رشته تحصیلی شما صحبت می کند و افرادی دور او جمع شده اند. شما هم می توانید بگویید که رشته من همین است و اطلاعاتی درباره آن دارم. البته در ابتدا ممکن است افراد دیگر به شما به شکل کسی که خودش را یکهو وسط معرکه انداخته نگاه کنند؛ اما مهم این است که این روش بتواند شما را به هدفتان، یعنی آشنایی با فرد مورد نظر و صحبت کردن با او برساند.

وقتی حرفی برای گفتن نداریم، چه کنیم؟

قرار نیست جز به جر مکالمات خود را برنامه ریزی کنید. اگر همین موضوعاتی را که در ذهن داریم، و در صورت ایجاد شرایط مناسب بیان کنیم، کافی است. احتیاجی نیست برنامه بریزیم که در هر لحظه از گفتگو چه بگوییم. مهارت های ارتباطی در خوب صحبت کردن اکتسابی است، اما نیاز است با کسب تجربه این مهارت را کسب کنیم و آن را بهبود ببخشیم.

ببینید که در لحظه گفتگو چه پیش می آید و در آن زمان، درباره هر چه دوست دارید صحبت کنید. هیچ چیز در صحبت کردن و گفتگو قابل پیش بینی نیست. گاهی اوقات آن قدر از صحبت با یک فرد لذت می بریم که وقتی برای مطرح کردن موضوعات دیگر پیدا نمی شود.

با این وجود گاهی در گفتگو حرف ها کم می آید و اگر همین طور ادامه پیدا کند، ممکن است ضرر کنیم. برخی افرادی به طور ذاتی سرد هستند و هر چقدر هم تلاش صورت بگیرد، گفتگو با آن ها گرم نمی شود. بنابراین موضوعات به سرعت عوض می شوند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.