۳ قانون کلی در مورد طرز رفتار والدین بر تربیت فرزندان

چگونگی طرز رفتار والدین چه تاثیراتی بر تربیت فرزندان دارد؟!

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم به بررسی قوانینی برای طرز رفتار والدین بپردازیم. همه والدین در تربیت فرزند خود نقاط قوت و نقاط ضعفی دارند که می توانند آن ها را با مطالعه کردن بهبود بخشند. به همین منظور در این مقاله با ما همراه باشید تا چند نکته مهم در مورد طرز رفتار والدین را با هم بررسی نماییم.

۱ – عشق به تنهایی کافی نیست!

قطعا یک جمله کلیشه ای بارها به گوشتان خورده است. این که مهم ترین چیزی که به فرزندان خود می دهید، عشق است. همه ما به اهمیت وجود عشق واقف هستیم، اما کمی بیش از حد بر روی این موضوع تمرکز شده است. در صورتی که عشق تمام چیزی باشد که به فرزندان خود می دهید، باعث خواهید شد آن ها چیزهای زیادی را از دست بدهند.

درست است که عشق ورزیدن به فرزندان اهمیت بسیار بالایی دارد، اما نباید فراموش کنید که باید چیزهای دیگری نیز به فرزندان خود بدهید. برخی از این موارد عبارت اند از: سبک زندگی سالم، ارزش ها، علاقه مندی ها، تحصیلات عالی، مهارت های قاطعانه، ادب و انضباط، توانایی ایجاد روابط مناسب، درک کردن ارزش پول و مادیات، طرز تفکر گسترده، توانایی فکر کردن برای خود و توانایی های یادگیری. البته این مسئولیت ها به هیچ عنوان کار ساده ای نخواهد بود، اما زمانی که بچه دار می شوید، به نوعی تمام این مسئولیت ها را قبول کرده اید و این شغل را تا آخر عمرتان به همراه خواهید داشت.

ایده خوبی نیست که تصور کنید که تنها باید عاشق بچه های خود باشید و بگویید که من یک مادر یا پدر خوب برای آن ها هستم. حتی این که به فرزندان خود این اجازه را بدهید که هر زمان هر کاری که دوست دارند انجام دهند، نیز ایده خوبی به عنوان طرز رفتار والدین نمی باشد. به همین دلیل بهتر است در تمام امورات آن ها دخالت کنید و این به معنای آن است که با تمام وجود و انرژی خود، درگیر مسائل آن ها شوید.

در صورتی که با دقت به محیط پیرامون خود نگاه کنید و به طرز رفتار والدین توجه داشته باشید، پدر و مادرهایی بسیاری را مشاهده خواهید کرد که مشغول انجام دادن همین وظایف هستند، پس در آن حدی هم که تصور می کنید کار دشواری نیست. اما باید از این حقیقت آگاه شوید که یک وظیفه بسیار سخت به شما سپرده شده است.

طرز رفتار والدین بر تربیت فرزندان

۲ – هر دستورالعملی به مواد لازم متفاوتی نیاز دارد

همان طور که گفته شد، به جای این که تنها به فرزندان خود عشق بورزید، می بایست به عنوان طرز رفتار والدین، کارهای بیشتری برای آن ها انجام دهید. به همین دلیل باید برای اقداماتی که قصد انجام دادن آن ها را دارید، برنامه ریزی کنید. تاکنون فکر کرده اید که قصد انجام چه اقداماتی دارید؟ البته برای پاسخ به این پرسش جواب ساده ای وجود ندارد، زیرا بخشی از آن به شرایط شما وابسته است و بخش دیگر مربوط به شخصیت کودک شما می باشد.

به خاطر داشته باشید که شما قادر نخواهید بود، به عنوان طرز رفتار والدین، از یک دستورالعمل خاص پیروی نمایید و از آن برای تمام کودک ها استفاده کنید، زیرا عملکرد بچه ها در نوع رفتار مشابه نمی باشد. شخصی از یک مجموعه راهکارهای خاص برای سه فرزند خود استفاده می کرد و همه چیز نیز به خوبی و خوشی سپری می شد. شرایط خوب پیش می رفت تا این که فرزند چهارم نیز به دنیا آمد و از نظر رفتار با سایر فرزندان متفاوت بود. فرزند چهارم، دنیا را به گونه ای متفاوت می دید و اقتدار و سلطه کسی را قبول نمی کرد و قادر نبود مردم را به خوبی درک کند.

به دلیل تفاوت رفتارهایی که در فرزند چهارم وجود داشت، والدینش به خوبی دیگر فرزندان خود با وی رفتار نمی کردند و در بیشتر مواقع رفتار بدی با او داشتند. طرز رفتار والدین در مورد نحوه تربیت سه فرزند اول کاملا متفاوت از فرزند چهارم بود؛ به همین دلیل آن ها به بررسی های مختلف پرداختند و موفق شدند یک روش پیدا کنند که به وسیله آن روابط بین خود و فرزندشان را بهبود ببخشند. آن ها توانستد به تمام جنبه هایی که در آن ها اختلاف نظر داشتند، توجه کنند. به عنوان مثال این که دلیل اختلاف چیست؟ یا این که دلیل ناراحتی و نگرانی بچه ها از چه چیزی می باشد؟ آن ها بالاخره متوجه شدند که به چه نحوی قادر خواهند بود به آن ها کمک کنند.

مسئله مهمی که در اینجا حائز اهمیت است، این است که اگر به چیزهایی که انجام می دهید فکر نکنید، به احتمال زیاد به موفقیت نخواهید رسید. به عبارت دیگر، در صورتی که پیش از شروع خرید فکر نکنید، زمانی که از فروشگاه خارج می شوید، مجموعه ای از وسایلی که به آن ها احتیاج نداشتید، به همراه خواهید داشت. همچنین در صورتی که ایده ای درباره تعطیلات خود نداشته باشید، به احتمال زیاد از آن لذت نخواهید برد. به عبارت دیگر، در صورتی که ندانید به چه نحوی قصد تربیت فرزند خود را دارید، هیچ گاه در انجام دادن این کار موفق نخواهید بود.

طرز رفتار والدین بر تربیت فرزندان

۳ – زمانی که فرزندان خود را می بینید، شاد باشید

طرز رفتار والدین در بیشتر مواقع، زمانی که فرزندشان از مدرسه به خانه بر می گردد، به گونه ای نامطلوب است. آن ها غالبا با چنین جملاتی از آن ها استقبال می کنند: «کفش کثیفت را قبل از این که داخل بیای در بیار» و یا «قبل از این که هر کار دیگری انجام دهی، تکالیف مدرسه ات را انجام بده!»

به عنوان مثال، زمانی که یک کودک پس از زنگ ورزش و در حالی که به خاطر زمین خوردن صورتش زخمی شده است به خانه باز می گردد، مادرش پس از دیدن او و در حالی که کمی عصبانی بود گفت: «چون لباس هایت کثیف است، حق نداری وارد آشپزخانه بشی». در چنین حالتی، این کودک چگونه می تواند تصور کند که مادرش او را دوست دارد؟ زمانی که آن ها ببینند شما با سایر دوستان و آشنایان و یا حتی افراد غریبه رفتار بهتری دارید، چگونه می توانید عشق خود را به آن ها انتقال دهید؟

گاهی اوقات هم طرز رفتار والدین به گونه ای است که به فرزندان خود بی اعتنا هستند. بی اعتنایی آن ها به قدری است که گویی آن ها جزئی از وسایل خانه هستند. این رفتار بسیار خطرناک است، زیرا عدم توجه به کودکان تاثیر منفی بسیار زیادی روی آن ها دارد که گویی با آن ها بد رفتاری کرده اید.

آیا لبخند زدن به کودکان و بغل کردن آن ها کار سختی است؟

داشتن رفتارهای محبت آمیز باعث می شود تا تفاوت های بسیاری در رابطه شما با فرزند خود به وجود بیاید. به خاطر داشته باشید که فرزندان شما تنها می خواهند که شما از دیدن آن ها خوشحال شوید. چنین رفتارهایی باعث خواهد شد که رفتار متقابل فرزندتان نیز بهبود یابد و حتی در نوع رفتار آن ها در سایر روابطشان نیز تاثیرگذار خواهد بود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.