عزت نفس در کودکان – بخش اول

خلاصه نوشته: عزت نفس در کودکان یکی از مهم ترین علل موفقیت آن ها در آینده می باشد. معمولا کودکان دارای عزت نفس والدینی با عزت نفس بالا دارند. بنابراین والدین باید به عنوان یک الگو رفتارهای مناسبی داشته باشند تا به کودکان نشان دهند که خودشان و تمام ویژگی هایی که دارند را دوست داشته باشند.

چگونه عزت نفس را در کودکان تقویت کنیم ؟

کودکانی که از عزت نفس بالاتری برخوردار هستند به دلیل اینکه به تمامی خصوصیات خود ایمان و باور دارند لحضات شادتری دارند و دوران کودکی آن ها با لذت و هیجان خاصی می گذرد. زندگی با کودکان دارای عزت نفس قطعا راحت تر و شادتر می باشد، از این رو نیاز است که والدین سعی کنند به نحوی رفتار نمایند که عزت نفس فرزندشان افزایش یابد. از جمله مهم ترین تکنیک های افزایش عزت نفس در کودکان می توان به موارد زیر اشاره نمود.

اجازه دهید کودک خودش تصمیم گیری نماید

اجازه دادن به کودک برای تصمیم گیری به منزله آن نیست که به کودک اجازه دهیم هر کاری که دلش می خواهد انجام دهد. اما نیاز است برای افزایش عزت نفس او در حیطه های کوچک شخصی خودش به او اجازه تصمیم گیری بدهیم. به عنوان مثال اجازه دهیم خودش لباسی که دوست دارد برای رفتن به مهمانی بپوشد را انتخاب نماید.

واگذارای مسئولیت به آن ها

سپردن کارهای کوچک و دادن مسئولیت به کودکان باعث می شود که اعتماد به نفس شان افزایش یابد. به عنوان مثال اجازه دهید در سفره انداختن به شما کمک کند.

تشویق درست و اصولی

یکی از بهترین روش ها برای تقویت عزت نفس در کودکان تشویق درست و به موقع آن ها است. به عنوان مثال در مواقعی که کودک کاری که به او سپرده شده را با علاقه و دقت انجام می دهد او را تشویق نمایید تا کار را به بهترین شکل ممکن به پایان برساند و پس از اتمام کار به او پاداش یا جایزه دهید.

در واقع آن چیزی که هسته ی واقعی کودک شما را شکل می دهد باوری است که فرزندتان نسبت به خود دارد. اگر کودک شما عزت نفسی سالم داشته باشد، می تواند با ارزش بودنش را در درون خود به خوبی ببیند و در نتیجه نسبت به خود احساسی نیکو خواهد داشت که همین مساله باعث می شود تا آن ارزشمندی در رفتارش نیز تاثیر بگذارد.

در واقع اگر کودک شما دارای عزت نفسی سالم بوده و به گونه ای صحیح خود را باور داشته باشد در درون خود احساس خوبی پیدا می کند و همواره در تلاش خواهد بود تا آن احساس زیبا را در خود حفظ نماید. در این صورت اگر کودک طی روندی بسیار عادی که برای اکثر کودکان پیش می آید، از مسیری که در پیش گرفته منحرف گردد، در درونش صدایی به او می گوید رفتاری که از خود بروز می دهد مناسب نیست، لذا سعی می کند تا به مسیر قبلی برگشته و آن رفتارها را مجدد در خود ایجاد نماید و احساس زیبای قبلی در درونش ایجاد گردد. در نتیجه عزت نفس نتیجه ی دو اصل باور و احساس می باشد.

پادکست عزت نفس در کودکان

مولفه های باور و احساس در عزت نفس

در واقع باور در عزت نفس، قضاوتی می باشد که خودتان در مورد ارزش درونی تان می کنید و هم چنین یک بررسی است که در مورد رفتار، ویژگی و توانایی هایتان انجام می دهید. احساس در واقع حسی اساسی در مورد خوب و یا بد بودن می باشد. در بدترین حالت ممکن، احساس می تواند یک فرد را به شدت اذیت نماید تا فرد از تمامی مسائل و چالش هایی که در زندگی برایش پیش خواهد آمد دوری کند. هم چنین مسایلی مثل پیدا کردن شریک زندگی، یافتن شغل مناسب و حتی برقراری ارتباط به اندازه ای سخت خواهد شد که فرد احساس می کند انسانی پوچ و بدون ارزش می باشد.

در واقع زمانی که فردی عزت نفس دارد، احساس می کند انسانی با ارزش و سزاوار است. از این رو تمامی مشکلات و چالش هایی که در زندگی برایش به وجود می آید را با موفقیت پشت سر می گذارد و یک زندگی سرشار از نشاط و شادابی دارد.

بنابراین شما نیز همواره تلاش کنید به توانایی هایتان اطمینان کامل داشته باشید هم چنین در مورد هر چیزی خوب فکر کنید، همواره مسائل جدید را یاد بگیرید و به کمک حق انتخابتان تصمیم های اساسی و درستی برای زندگیتان بگیرید. همواره این را حق خودتان بدانید که سرشار از شادی و حس خوشبختی باشید و به این مساله ایمان داشته باشید که پیشرفت، موفقیت، احترام، دوستی، عشق و حس رضایت شایسته ی شما می باشد.

تعریف عزت نفس

در واقع اگر شخصی نسبت به خود احساس خوشایندی داشته باشد، آن فرد عزت نفس دارد. هر شخصی برای آن که بتواند رفتاری مناسب داشته باشد نیازمند عزت نفس است و احساس و میزان باوری که هر فرد نسبت به خود دارد می تواند بر نحوه ی یادگیری، فکر کردن، ارتباطات و تمامی اعمالی که شخص در طول زندگی انجام می دهد تاثیر بگذارد.

فواید عزت نفس بالا در کودکان

عزت نفس فرد که سالم باشد، موفقیت و احساس شادی با خود به همراه می آورد و بر تمامی بخش های مختلف زندگی مانند رشد و پیشرفت در زمینه ی تحصیل، کار، کیفیت ارتباطی که با دیگران وجود دارد، سلامت جسمی و عاطفی، رسیدن به اهداف زندگی و میزان دانش فرد تاثیر به سزایی می گذارد.

اگر کودک شما عزت نفس سالمی داشته باشد، دیگران نمی توانند او را تحقیر نمایند و یا این که احساسات او را خدشه دار کنند، لذا یکی از روش های مناسب برای حمایت از کودک در مقابل آسیب هایی مانند روابط نامناسب و بی احترامی از جانب دیگران، افزایش عزت نفس و باور به خود در کودک می باشد.

عزت نفس در کودکان

ویژگی های کودکانی که دارای عزت نفس سالمی هستند

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم کودکانی که عزت نفس سالمی دارند همواره دارای ویژگی های بارزی هستند که در اینجا به آن موارد اشاره می کنیم.

مثلا وقتی در برابر دوستان نابابی قرار می گیرند که آن ها را تشویق می کنند تا مصرف مواد اعتیاد آور و مخدر را تجربه کنند، به صورت چشمگیری مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند.

هیچ گاه به خودشان اجازه نمی دهند تا دیگران از آنان سوءاستفاده ی کلامی کنند.

زمانی که برای آن ها مشکلی پیش می آید و یا در حضور خانواده هستند تعادل بیشتری دارند.

از لحاظ عاطفی و جسمی امنیت بیشتری در خود احساس می کنند.

احساسات سرشار از هیجان و شادابی خود را پذیرفته و برای آن ها احترام قائل هستند، در نتیجه در ارتباطات خود با دیگران کمتر به مشکل بر می خورند.

افرادی شایسته و با اهمیت هستند.

نیازهای درونی خود را حس کرده و روش های لازم برای رفع نیازهایشان را به خوبی می دانند.

افرادی جذاب و هدفمند می باشند.

حتی با وجود آن که ممکن است گاهی لبخند بر لب نداشته باشند اما با توجه به آن که احساس درونی خوبی نسبت به خودشان دارند، مشکلات و مسائل زندگی شان را به خوبی کنترل می کنند و خود را فردی با ارزش و با احترام می دانند.
در تصمیم گیری ها بهتر عمل می کنند و در نتیجه می توانند با مشکلات و فراز و نشیب های زندگی به بهترین شکل برخورد کنند.
نقاط قوت و ضعف خود را می توانند شناسایی کنند و در نتیجه قادر هستند نقاط قوت خود را تشدید و نقاط ضعفشان را نیز بهبود ببخشند.

در برقراری ارتباط با دیگران بسیار قوی عمل می کنند و از دید دیگران مورد قبول می باشند.

افرادی با ارزش و خاص می باشند.

نمی توانند شکست را بپذیرند.

افرادی با مسئولیت می باشند.

همواره پیشنهادهایی برای ایجاد همکاری با دیگران دارند.

کودکانی که عزت نفس پایینی دارند چگونه اند؟!

در مقابل کودکانی که عزت نفس آن ها پایین می باشد، نمی توانند رفتاری مناسب داشته باشند. زمانی که کودک در درونش نمی تواند برای خود ارزش قائل شود، نمی تواند به خواسته هایش دست پیدا کند، در نتیجه از دید او خودش و سایر افراد بسیار بی ارزش هستند. این رفتارها در کودک باعث می شود تا او به فردی خشمگین، افسرده و دارای اختلال رفتاری تبدیل گردد، زیرا کودک به این باور رسیده است که قادر نیست هیچ کاری را درست انجام دهد!

در نتیجه به جای سعی و تلاش برای این که به خواسته هایش برسد گریه می کند و یا شروع به فریاد زدن و بهانه گیری می کند. والدین و دوستان کودک هیچ وقت از این رفتارها استقبال نمی کنند، در نتیجه تلاش می کنند از او دور شوند و یا او را سرزنش و یا تنبیه کنند، در حالی که با این کار رفتار کودک بدتر از قبل خواهد شد و کم کم دیگر کسی انتظار نخواهد داشت تا کودک درست رفتار نماید و خودش نیز دیگر این انتظار را از خود ندارد.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در مقاله ی بعد بیشتر در مورد عزت نفس پایین کودکان و آسیب های ناشی از آن صحبت خواهیم کرد.

ادامه دارد …

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.