عزت نفس چیست و چگونه آن را تقویت کنیم ؟

عزت نفس و راه های تقویت آن

مفهوم عزت یعنی احترام گذاشتن و تحسین کردن. بنابراین که وقتی برای چیزی عزت قائل می شوید در واقع به آن احترام گذاشته اید، زیرا ویژگی هایی داشته که برای شما با ارزش هستند و دوست دارید آن ها را با ارزش تلقی کنید. در واقع عزت نفس یعنی این که شما چگونه به خودتان احترام می گذارید و برای وجودتان ارزش قائل هستید.

عزت نفس پایین یعنی شما به اندازه کافی به خودتان احترام نمی گذارید و ارزش بالایی در خود مشاهده نمی کنید. اگر از آن دسته افرادی هستید که چنین حسی نسبت به خودتان دارید، به احتمال بسیار زیاد در طرز فکر و نگرش منفی گرفتار خواهید شد و راهی برای بیرون رفتن از آن نخواهید یافت.

پادکست عزت نفس

ممکن است عزت نفس شما هم کم باشد و به تونایی های خود برای دست یافتن به رشد و توسعه فردی و موفقیت، اعتقاد نداشته باشید. همچنین ممکن است که نظرات منفی دیگران را به راحتی قبول کنید و اعتمادی به نظرات و طرز فکر خودتان نداشته باشید.

اگر شما توانایی های خود را نادیده بگیرید و عزت نفس غیر واقعی داشته باشید، احتمالاً با شکست مواجه خواهید شد. از طرفی غرور غیر واقعی و کاذب هم می تواند برای فرد خطراتی به وجود آورد و او را دچار آسیب کند. بنابراین برای جلوگیری از دچار شدن به این مشکلات، به ایجاد تعادل و عزت نفس احتیاج دارید.

نشانه های کمبود عزت نفس در افراد مختلف

عزت نفس شاید موضوعی کاملاً ساده به نظر برسد اما در حقیقت، پیچیده تر از تفکرات ما و شما است. شاید با فردی مواجه شوید که کمبود عزت نفس داشته باشد و ارزش چندانی برای شخصیت خودش قائل نباشد. برخی افراد نیز در ظاهر اعتماد به نفس خوبی دارند، اما تمام کارهایشان فقط برای مخفی کردن عزت نفس بسیار پایین آن ها است. بسیاری از این افراد به داشتن این ضعف، اعتراف نمی کنند و به زندگی کردن با عزت نفس به ظاهر زیاد ادامه می دهند.

خیلی از افراد در مقام های مهمی مثل مدیریت قرار دارند و به نظر می رسد که اعتماد فوق العاده ای به خودشان دارند؛ اما چهره واقعی آنان، دارای عزت نفس بسیار پایینی است. این افراد طوری رفتار می کنند که فکر کنید همه چیز را تحت کنترل دارند و تمام تصمیمات را با عزت نفس بالا اتخاذ می کنند.

زمانی که افراد با مشکلی بزرگ مواجه شوند و شرایط از کنترل آن ها خارج شود، قادر هستید چهره واقعی این افراد را مشاهده کنید. چنین افرادی از قبول کردن انتقادات دیگران ناتوان هستند و انتظار دارند دیگران بدون هیچ سوالی کارهایی که می گویند را انجام دهند.

 

کسی که عزت نفس بالایی دارد چگونه رفتار می کند؟!

وقتی که یک فرد عزت نفس حقیقی داشته باشد، به سادگی ناراحت و عصبانی نمی شود. این فرد توانایی دارد هر نوع انتقاد صحیحی را بپذیرد و به طور کامل سخنان طرف مقابلش را بشنود. اعتماد به نفس زیاد، در شرایط سخت و بحرانی بیشترین کمک را به آن ها می کند و هنگامی که نیاز باشد، بدون هیچ مشکلی از دیگران درخواست کمک می کنند.

روابط انسانی چالش های عظیمی هستند که افراد در زندگی با آن ها سر و کار دارند. وقتی که رابطه شکست می خورد، فردی که به طور کامل خود آگاهی دارد و از عزت نفس برخوردار است، بررسی می کند که چه کارهای غلطی مرتکب شده و کجا راهش را اشتباه آمده و نیاز به تغییر مسیر و اصلاح کردن دارد. عزت نفس باعث می شود که فرد قادر شود مسئولیت اعمال و رفتار خودش را قبول کند؛ حتی بتواند تغییر و تحولات بزرگی در خودش ایجاد کند که باعث بهبود روابط و پیشرفت د زندگی اش شود.

وقتی که محدودیت های خود را به درستی بدانیم، متوجه می شویم که قرار نیست همه چیز و همه کس، تحت کنترل ما باشند. عزت نفس واقعی این است که به دیگران اجازه دهید تصمیمات خود را اتخاذ کنند و مسئولیتش را هم بپذیرند. همچنین باید بتوانید مسئولیت کارهایی که انجام داده اید را بر عهده بگیرید. در این شرایط، تعادل برقرار می شود.

عزت نفس

عزت نفس و رابطه آن با سرزنش کردن

سرزنش کردن اغلب موضوعی به دردنخور و بی فایده است و در بیشتر اوقات باعث می شود برای نپذیرفتن مسئولیت کارهایتان، حس بهتری داشته باشید. وقتی که بقیه افراد را سرزنش می کنید به خودتان القا می کنید که هیچ گونه تقصیری در مشکلات ندارید و همه مسئولیت ها را دیگران باید بر عهده بگیرند.

پذیرش مسئولیت یعنی این که متوجه شوید حداقل بخشی از مشکلات، مربوط به خود شما است. به جای سرزنش کردن، از خودتان بپرسید که چگونه می توانید وضعیت را بهتر کنید؟

سعی و کوشش داشته باشید تا به شخصیت واقعی خود برسید. اگر طوری زندگی می کنید که ارزش های خود را نادیده می گیرید، عزت نفس پایینی خواهید داشت. این کار در نهایت به نشاط و خوش حالی شما در زندگی منجر خواهد شد. به این دلیل که وقتی با ارزش ها و اولویت های مهم زندگی کنید، حیاتی غایت مند و دارای هدفی مشخص دارید.

توسعه نفس

اگر از دیدگاه توسعه نفس به موضوعات نگاه کنید؛ می بینید که زندگی یعنی حرکت کردن به سمت جلو و توسعه دادن. این طرز تفکر نمی گوید که باید به فکر برطرف کردن مشکلات باشید. اگر می خواهید از عزت نفس کافی برخوردار شوید به موضوعات مثبت و تفکر سازنده نیاز دارید. نه این که بخواهید تمام وقت و انرژی خود را صرف حل مشکلات کنید.

برای بهبود عزت نفس، اعتماد به نفس و دستیابی به رشد و توسعه فردی، باید تغییراتی در خود ایجاد کنید و بهترین تغییر، در نحوه تفکر شما به وجود می آید. همچنین لازم است که تغییراتی در زندگی خود به وجود آورید تا بتوانید با این فکر جدید، سازگاری پیدا کنید.

شما باید بتوانید تفکرات مثبت را جایگزین تفکران منفی کنید. این کار شما را قادر می کند تا برای توسعه نفس، قدم های بسیار خوب و مثبتی بردارید. البته این تغییرات به انرژی و صرف زمان نیاز دارد و بدون آن، قابل دسترسی نیست.

حتما متوجه شده اید که افراد دارای عزت نفس، چه انرژی زیادی دارند طوری که انگار هیچ وقت خسته نیستند؟ البته افراد با عزت نفس پایین، همواره انرژی کمی برای فعالیت دارند. پس سعی کنید در وجود خودتان انرژی به وجود آورید. این کار اولین قدم اساسی شما برای پرهیز از افکار منفی است.

چند پیشنهاد عالی برای افزایش سطح انرژی

هیچ وقت تمرینات جسمی را فراموش نکنید. نه فقط تمریناتی که به شما انرژی می بخشند، بلکه تمریناتی که قادر هستند چهره و احساس درونی شما را بهبود ببخشند.

به غذا خوردن خود اهمیت زیادی بدهید زیرا رژیم غذایی در سلامت روحی و جسمی شما بسیار تاثیر گذار است. پس سعی کنید وعده غذایی سالم و خوب بخورید. شما باید به بدن خود احترام بگذارید و بدانید که دقیقاً چگونه غذایی مصرف می کنید.

حتماً خواب شبانه راحتی را تجربه کنید. خواب طبیعی با مدت زمان مناسب، خستگی شما از تمرینات و فعالیت های روزانه را دفع می کند و باعث می شود بدن و ذهن سالم تری داشته باشید.

تا زمانی که می توانید در کنار افرادی که عاشق آن ها هستید، حضور داشته باشید. در طول هفته وقتی را برای انجام فعالیت هایی که از آن ها لذت می برید، کنار بگذارید.

سخن پایانی

شما قادر هستید کم کم خود را تغییر دهید و به رشد و توسعه فردی دست پیدا کنید. اولین قدم در این راه، این است که تفکرات منفی را از خود دور کنید و به تفکرات مثبت روی بیاورید. حرف زدن درباره تغییر آسان است اما این موضوع ممکن است مدت زمان زیادی حتی ماه ها به طول انجامد. ولی ایمان داشته باشید با پشتکار می توانید به زندگی خودتان را دچار تغییر و تحول کنید.

100%
نظرسنجی
  • لطفا به مطلب بالا امتیاز دهید بدهید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.