۶ راهکار ساده برای علاقه مند کردن کودکان به کتاب خوانی

چگونگی علاقه مند کردن کودکان به کتاب خوانی توسط والدین

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم برای آن دسته از والدین که فرزندان خردسال آن ها آماده رفتن به مدرسه می شوند، راهکارهایی ارائه دهیم تا به وسیله آن ها بتوانند در جهت علاقه مند کردن کودکان به کتاب خوانی اقدام کنند و در تربیت فرزند خود به گونه ای عمل کنند که فرزندانی عاشق مطالعه کردن داشته باشند. لطفا با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

۱ – زمانی فرزندانتان را به کتابخانه ببرید که کاملا مشتاق هستند

بسیاری از بچه های خرسال، علاقه زیادی به کتاب خوانی و کتابخانه دارند. آن ها به عکس های رنگی که در کتاب ها وجود دارد علاقه مند هستند و مدام در کتابخانه بالا و پایین می پرند و در آن بازی می کنند. به همین دلیل، به راحتی می توانید در کتابخانه ها، کتاب هایی برای بچه های پیش دبستانی خود پیدا کنید که به آن ها علاقه مند باشند، زیرا آن ها برای مطالعه کردن کتاب هایی که موضوعات جدی دارند، آماده نیستند. به همین دلیل بهتر است از شور و شوق ابتدایی بچه های خود نهایت استفاده را ببرید تا عادت کنند به صورت منظم به کتابخانه بروند.

علاقه مند کردن کودکان به کتاب خوانی نیازمند وجود کتاب های بسیاری است که فراهم کردن آن کار دشواری می باشد، مگر این که بتوانید برای این منظور بودجه زیادی صرف کنید. به همین دلیل بهتر است فرزندان خود را آماده رفتن به کتابخانه کنید. البته این کار با علاقمند کردن کودکان به کتاب خوانی ممکن خواهد بود. به همین منظور، عادت رفتن به کتابخانه را می بایست از همین الان آغاز نمایید؛ یعنی از زمانی که فرزندانتان کوچک هستند.

در صورتی که این کار را انجام دهید، باعث خواهید شد آن ها عادت رفتن به کتابخانه را در طول زندگی شان افزایش دهند. قطعاً ایجاد علاقه برای بچه های بزرگ تر جهت رفتن به کتابخانه به مراتب سخت تر خواهد بود پس تا بچه هایتان کوچک هستند از این فرصت برای علاقه مند کردن کودکان به کتاب خوانی استفاده کنید.

علاقه مند کردن کودکان به کتاب خوانی

۲ – به همراه فرزندان خود به کتاب فروشی بروید و تا جایی که امکان دارد کتاب های مورد علاقه آن ها را خریداری کنید

بچه های خردسال، علاقه مند هستند تا داستان های مورد علاقه خود را بارها و بارها بخوانند و یا گوش دهند. در صورتی که کتاب های مورد علاقه آن ها را خریداری کنید، باعث می شود آن ها به صورت دائمی به داستان های مورد علاقه خود دسترسی داشته باشند. همچنین برای بسیاری از کودکان به ویژه آن دسته از کودکان که شخصیت دیداری دارند، بسیار اهمیت دارد که کتاب های مورد علاقه شان تمیز باشد. معمولاً کتاب هایی که در کتابخانه ها یافت می شود، به دلیل این که در دسترس عموم قرار دارند، کهنه و کثیف هستند.

البته به خاطر داشته باشید که نباید برای علاقه مند کردن کودکان به کتاب خوانی تمام کتاب های آن ها را از کتاب فروشی های مشخص شده خریداری کنید. در دنیای امروز کتاب های مورد علاقه کودکان در انواع فروشگاه ها به راحتی یافت می شود. به همین دلیل می توانید کتاب های مورد علاقه فرزندان خود را از فروشگاه های متنوع و حتی سوپر مارکت ها، خریداری کنید. به این ترتیب فرزندان شما مشاهده خواهند کرد که شما برای مطالعه و کتاب خوانی اهمیت قائل می شوید و برای این منظور به صورت منظم هزینه می کنید.

۳ – برخی کتاب های مصور ارزان قیمت را از فروشگاه های دست دوم فروشی تهیه کنید

برخی اوقات می توانید کتاب های مورد علاقه فرزندان خود را از کتاب فروشی های دست دوم فروشی با نصف قیمت و یا حتی کمتر خریداری کنید. با این روش می توانید تعداد زیادی کتاب برای کودکان خود خریداری کنید و کتابخانه آن ها را مملو از داستان های رنگارنگ و خواندنی کنید که مطمئنا این امر می تواند در علاقه مند کردن کودکان به کتاب خوانی نقش زیادی داشته باشد.

به خاطر داشته باشید که این روش صرفه برای وقتی است که بچه های شما در مقطع پیش دبستانی هستند و در این زمان می توانید علاقه فرزندتان را برای کتاب هایی که خریداری کرده اید را مشاهده کنید. در صورتی که فرزندتان می خواهد کتاب خود را کثیف کند یا آن ها پاره کند و یا قصد دارد به وسیله آن ها موشک درست کند، نباید مانع آن ها شوید.

علاقه مند کردن کودکان به کتاب خوانی

۴ – بیشتر از خرید فیلم برای خرید کتاب هزینه کنید

کتاب داستان های جذاب و شگفت انگیز برای فرزندان خود خریداری کنید. این کار نه تنها باعث می شود فرزندانتان به مطالعه کردن علاقه مند شوند، بلکه باعث خواهد شد تخیل آن ها به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

۵ – به فرزندان خود کمک کنید تا فعالیت های مرتبط با کتاب را طراحی نمایند

بچه های کوچک خود را تشویق کنید تا در موقع خواب برای عروسک های خود کتاب بخوانند یا به انجام بازی هایی مشغول شوند که در محیط کتابخانه و یا کتاب فروشی اتفاق می افتد و یا همانند شخصیت های مورد علاقه خود لباس بپوشند. شما با انجام این کار باعث علاقه مند کردن کودکان به کتاب خوانی می شوید، به گونه ای که مطالعه کردن بخشی از فعالیت های روزمره فرزندانتان شود. همچنین باعث می شوید چنین فعالیت هایی را به همراه دوستان خود تجربه کنند.

۶ – زمانی که فرزندتان آماده مطالعه کردن است، به انجام برخی از بازی های ابتدایی خواندن بپردازید

فراموش نکنید که این بازی ها باید برای فرزندتان جذاب باشد. در صورتی که خودتان یک بازی طراحی کنید، می توانید در مواقعی که آن ها خسته کننده می شوند، قوانین بایز را تغییر دهید و این گونه بچه های خود را به انجام بیشتر بازی ها علاقه مند نگه دارید.

سوالی که در اینجا ممکن است برایتان مطرح شود این است که منظور از بازی دقیقاً چیست؟ بازی های کاملاً ساده. به عنوان مثال به دختر بچه خود پیشنهاد بدهید که شما اولین حرف غذایی که او دوست دارد برای شام بخورد را بگوید. به عنوان مثال اینگونه بگویید: «صبر کن ببینم، تو دلت ساندویچ می خواهد؟ پس انتخاب من کمی دشوار شد. اولین حرف غذا با «ش» شروع می شود؟» به او اجازه بدهید تا از کار شما بخندد و اجازه بدهید تمام غذا هایی که با «ش» شروع می شوند را بگوید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که بچه ها دوست دارند از سمت پدر و مادر خود کنترل شوند. همچنین می توانید یک فهرست خرید ساده و کوچک تهیه کنید و اجازه بدهید آن ها غذاهایی که دوست دارند را از روی لیست انتخاب کنند. به عبارت دیگر هر فعالیتی که باعث شود کودک شما به مطالعه کردن علاقه مند شود، مناسب خواهد بود. البته فراموش نکنید که این تاثیر تا زمانی ادامه خواهد داشت که کودک شما از بازی لذت ببرد و خسته نشود.

شما می توانید با کمک گرفتن از راهکارها و نکاتی که در این مقاله به آن ها پرداختیم، میزان علاقه فرزندان خود را به مطالعه کردن افزایش دهید. البته خاطر داشته باشید که نباید این فعالیت ها برای آن ها استرس زا باشد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.