علاقه کارآفرین ها به تعریف و تمجید

خلاصه نوشته: تعریف و تمجید از کارمندان می تواند نقش مهمی در بهبود عملکرد و اصلاح اشتباهات آن ها داشته باشد. کارآفرینان موفق نیز به همین منظور از تکنیک PCP ( تحسین، تصحیح و تحسین) در روابط خود با کارمندان و پرسنلی که دارند استفاده می نمایند. با این روش کارمندان نیز عکس العمل بهتری خواهند داشت.

کارآفرین ها و علاقه به تعریف و تمجید

پدری در خانه برای بزرگ کردن فرزندش از روش جدیدی استفاده کرد که PCP نام داشت. این کلمه به معنای تحسین (Praise)، تصحیح (Correct) و تحسین است. هنگامی که فرزند او در خانه مرتکب اشتباهی می شد ابتدا او را تحسین می کرد و سپس اشتباهش را با او در میان می گذاشت و بعد از همه ی این کارها بار دیگر پیشرفت فرزندش را تحسین می کرد.

چنین روشی برای بزرگترها هم عملی خواهد بود، چون آن ها هم مانند بچه ها تمجید شدن را دوست دارند و به تنهایی توجه زیادی به تصحیح نشان نمی دهند.

کارآفرین ها نیز آموخته اند که برای تصحیح کردن اشتباهات کسی، ابتدا باید او را تحسین کنند و سپس اگر پیشرفتی در آن فرد دیدند بار دیگر هم او را تشویق کنند. کارمندها زمانی که تصحیح می شوند احساس می کنند که شکست خورده اند و دیگر نمی توانند کاری را انجام دهند. کارآفرین ها از چنین موضوعی آگاهی دارند و فعالیت و شاد بودن کارمندها برایشان امری حیاتی و بسیار مهم است؛ به همین دلیل از روشی استفاده می کنند که کارمندها متوجه نشوند مورد تصحیح قرار گرفته اند و در روند کاری شان تغییرات مثبت ایجاد کنند.

با همین روش کارآفرین موفق می شود و کارمندهایش را به کار درست دعوت می کند. کارآفرین ها علاوه بر تحسین، یاد گرفته اند که هر چیزی را نیاز نیست به خود بگیرند. مثلا اگر شخصی به آن ها حمله کرد باید بدانند که آن شخص به همه حمله می کند و کارش همین است و نباید بابت آن ناراحت شوند.

پادکست علاقه کارآفرین ها به تعریف و تمجید

از تصحیح تا پیشنهاد راه حل

کارآفرین هایی موفق خواهند بود که علاوه بر این که از روش PCP یا همان تحسین، تصحیح، تحسین استفاده می کنند. آن ها تلاش می کنند که این روش را به کارمندهای خود هم توضیح دهند و تا آن ها هم از آن روش استفاده کنند. برای یک کارآفرین خیلی مهم است که کارمندی بتواند اشتباهی را پیدا کند و برای آن اشتباه راه حلی پیشنهاد دهد، چون آن کارمند باعث پیشرفت شرکت می شود و پیشرفت یک شرکت برابر با پیشرفت کارآفرین خواهد بود!

البته یک تصحیح واقعی زمانی صورت می گیرد که به همراه پیدا کردن مشکل، راه حل هم بیان شود. زمانی که شما مشکل شخصی را می گویید سعی کنید راه حل آن مشکل را هم به او بگویید؛ چون در غیر این صورت فرد حرف های شما را به منظور اعتراض یا شکایت در نظر می گیرد، ممکن است به آن عمل نکند یا حتی ناراحت شود. بسیاری از کارمندها از اصلاح شدن بیزار هستند چون همیشه اصلاح را می شنوند اما هیچ راه حلی به آن ها پیشنهاد نمی شود. کارآفرینی در این مرحله موفق خواهد شد که همراه با گرفتن اشکال، راه حل را هم بیان کند.

شرکت های موفق

شرکتی موفق خواهد بود که در آن اصلاحات زیادی به روش PCP انجام شود. زمانی که شما از این روش استفاده می کنید کسی دیگر از تصحیح های شما شکایت برداشت نمی کند، اما شرکت هایی که از این روش استفاده نمی کنند و شکایت های زیادی در آن وجود دارد، به زودی نابود می شوند! به این دلیل که کارمندها از شدت شکایات خسته می شوند و یکی یکی از کارشان خارج می شوند و کارآفرین در شرکت خود تک و تنها و شکست خورده باقی می ماند.

برای این که بتوانید رابطه ی مسالمت آمیزی با کارمندهای خود داشته باشید، تحسین کردن و ارائه ی راه حل را تمرین کنید. شکایت، رنج و عصبانیت را برای کارمندها می آورد و مسلما آن ها دیگر تمایلی برای کار کردن پیدا نمی کنند، اما تحسین، انگیزه و امید را به کارمندها هدیه می دهد، به گونه ای که ممکن است تلاش کنند تا کارشان را بهتر انجام دهند.

باید بدانید که مردم همیشه عاشق تعریف و تمجید هستند و هیچ موقع از شنیدن تعریف خسته نمی شوند بلکه از آن انرژی مضاعف می گیرند. بنابراین کارمندها هم از این قاعده مستثنی نیستند. پس از این روش در جهت پیشبرد اهداف و رشد شرکتتان نهایت استفاده را ببرید.

علاقه کارآفرین ها

چگونگی تصحیح شدن و تصحیح کردن

در فرآیند تصحیح، هر شخصی نیاز به فروتنی دارد. اگر کسی شما را نقد و تصحیح می کند باید فروتنی به خرج دهید و به حرف های او احترام بگذارید و با دقت به آن ها را گوش دهید. قطعا آن شخص به شما احترام گذاشته که حرکات شما را مورد بررسی قرار داده و به دنبال تصحیح شما می باشد. یک دوست واقعی همیشه اخلاق بد دوست دیگر را گوشزد می کند. اگر خودتان در حال تصحیح شخصی بودید باز هم باید فروتنی به خرج دهید. در هنگام حرف زدن با او گاهی سکوت کنید و حتی نظر او را هم جویا شوید. به حرف های او احترام بگذارید و اهمیت بدهید؛ جوری خودتان را نشان دهید که فرد مقابل با شما احساس راحتی داشته باشد.

زمانی که کسی شما را نقد می کند ترجیح می دهید که از خودتان دفاع کنید و حرف هایش را رد کنید. این کار درستی است اما زمانی واقعا درست است که نقدهای فرد مقابلتان کاملا اشتباه باشد. اما زمانی که حرف های او درست است سعی کنید که منطقی فکر کنید و به حرف هایش گوش بدهید. شاید واقعا با تصحیح کردن خودتان، شرایطتان بهتر شود. فروتنی به معنای توانایی قبول کردن تصحیح ها می باشد.

تصحیح و سرزنش

البته تصحیح با سرزنش تفاوت دارد. زمانی که شما با لحن بدی با طرف مقابلتان صحبت می کنید و کارهای اشتباه او را سرکوب می کنید در واقع او را سرزنش کرده اید. دوستان عزیز سایت آگاه باشیم این نکته ی مهم را همواره در نظر داشته باشید که سرزنش تنها باعث دعوا و جدایی می شود و هیچ چیزی را بهتر نمی کند. در تصحیح واقعی همیشه احترام و ادب وجود دارد و در کنار آن هم راه حل اشتباهات بیان می شود.

کارآفرینان موفق به خوبی می دانند که در چه مواقعی نیاز است که به تعریف و تمجید کارمندان خود بپردازند. آن ها در استفاده از این تکنیک به موارد زیر توجه می کنند.

با هدف تحسین می کنند

قطعا تحسین کارمندان می تواند نقش مهمی در افزایش کارایی و دلگرمی آن ها در حیطه کاری داشته باشد. در واقع کارآفرینان می دانند که هدف از تحسین پرسنل علاقمندان ساختن آن ها به خود نمی باشد بلکه این کار با هدف پیشرفت شغلی انجام می شود.

ستایش را هدف گیری می کنند

کارآفرینان موفق و ثروتمند می دانند ستایش کارمندان برای یک هدف خاص می تواند بیشتر تاثیر گذار باشد. از این رو سعی می کنند به جای کلی گویی از کارهای خاصی که کارمند انجام داده است تقدیر و قدر دانی کنند. با این روش علاوه بر این که کارمند برای انجام کارهای سومند بیشتر مشتاق می گردد به نقاط ضعف خود نیز پی می برد.

در جمع تحسین می کنند و در خفا توبیخ می کنند

کارآفرینان برتر معمولا با توجه به روحیات کارمندان سعی می کنند آن ها را در جمع تشویق نمایند تا علاوه بر این که انگیزه فرد برای تلاش بیشتر افزایش یابد موجب دلگرمی سایر پرسنل شود. البته روش های دیگری مانند ارسال یک پیام کوتاه یا دادن یادداشت تشکر نیز می تواند موثر باشد. اما در مورد اشتباهات یا سهل انگاری هایی که کارمند انجام داده است سعی می کنند که در مکانی خلوت در رابطه با آن موضوع با فرد صحبت کنند و از بیان این موضوع در مقابل سایر کارمندان می پرهیزند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.