۸ نکته مهمی که قبل از عوض کردن شغل تان باید بدانید

۸ توصیه کاربردی برای عوض کردن شغل نامناسب

در وهله ی اول عوض کردن شغل نیازمند برنامه ریزی، زمان و آموزش است. در اینجا برای شما دوستان عزیز سایت آگاه باشیم نکاتی که قبل از عوض کردن شغل باید به آن توجه کنید بیان شده است. شما با دانستن این نکات می توانید شغلی که واقعا دلخواهتان نیست را تغییر داده و با اعتماد به نفس وارد کسب و کار جدید و دلخواه خودتان شوید. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست عوض کردن شغل

چه مدت در حرفه خود مشغول به کار بوده اید؟

چه مشکلی در کار دارید؟

آیا همکاران شما خوب هستند؟

آیا شما تصور درستی از کار خود دارید؟

آیا می توانید در یک بخش جدید کار کنید؟

دلیلی که باعث می شود شما به فکر عوض کردن شغل تان بیفتید، بسیار مهم است. برخی ها تصمیم می گیرند که کار خود را برای عوامل غیر قابل تغییر عوض کنند. برخی از عوامل اگر فرد در یک سازمان جدید مشغول به کار شود، می توانند تغییر کنند. در اینجا لیستی از عوامل بی اهمیتی که نباید به خاطر آن ها شغل خود را عوض کنید آورده شده است. شما باید فرصت کافی را برای بررسی وضعیت شغل خود در نظر بگیرید.

عوض کردن شغل

چگونه با عوض کردن شغل به موفقیت دست پیدا کنیم؟

کلید نهایی موفقیت این است که شما مراحل عوض کردن شغل فعلی تان را گام به کام طی کنید تا با این روش از تصمیم گیری اشتباه جلوگیری شود.

۱ – برنامه شغلی خود را بنویسید

برنامه ریزی شغلی دارای موارد و مراحل بسیاری است. برخی از این موارد عبارتند از گذراندن دوره های جدید، یادگیری یک زبان جدید، شبکه سازی یا بهبود مسائل در کار. در برنامه ریزی شغلی شما باید مسائل مالی را نیز در نظر بگیرید، زیرا به شما انگیزه ادامه فعالیت را می دهد.

شما می توانید نحوه تنظیم برنامه کاری خود را در اینجا یاد بگیرید.

۲ – گزینه های خود را ارزش گذاری کنید

اگر دارای مدرک حسابداری هستید، پنج موقعیت مورد علاقه خود در این زمینه را بنویسید. خبر خوب این است که شما می توانید از میزان تحصیلات خود برای ارزش گذاری استفاده نمایید.
شما لازم نیست بر طبق نظر جامعه در مورد یک شغل پیش بروید، انتخاب درست انتخابی است که در نهایت موجب خوشحالی شما شود.

۳ – در مورد جوانب مثبت و منفی واقع بین باشید

زمان آن است که در مورد نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدها که بر وضعیت کنونی تأثیر می گذارند صادق باشیم. تجزیه و تحلیل SWOT از یک حرفه می تواند شامل موارد زیر باشد:

عوامل اقتصادی

میزان رقابت پذیری: آیا تقاضا برای این شغل بالاست؟

موقعیت جغرافیایی: آیا شما مسیر طولانی را طی می کنید؟ مثلا اگر شما در یک شهرستان دور زندگی می کنید و بخواهید برای کار به تهران بروید، مسلما این کار خیلی عاقلانه نیست.

دستاوردها: موفقیت هایی را که می توانید در این شغل ها به دست آورید، بررسی کنید.

آموزش: آیا شما نیاز به دوره های آموزشی خاصی دارید؟ دوره های آنلاین، سمینارها یا خودآموزی یک گزینه ارزان قیمت است.
برنامه ریزی شغلی اولین گام برای ایجاد اهداف واقع بینانه است. یک فرد بدون هدف قطعا یک فرد ناامید است.

۴ – یک الگو برای خود پیدا کنید

یک الگو و راهنما می تواند مزایا و معایب کار را برای شما برجسته تر کند و در تصمیم گیری برای عوض کردن شغل بسیار کمک کننده باشد. در اینجا لیستی از سوالاتی که باید از راهنمای خود بپرسید بیان شده است:

چه چیزهایی برای موفقیت در شغل لازم است؟

کدام گواهینامه یا دوره های آموزشی مورد نیاز است؟

چالش های این نقش چیست؟

آیا پتانسیل لازم را برای پیشرفت شغلی دارد؟

یک گفت و گوی دوستانه با راهنمای خود می تواند ذهن شما را در مورد تمایل به عوض کردن شغل تغییر دهد.

حقوق و دستمزد

۵ – حقوق و دستمزد

بعضی از افراد به دلیل حقوق کم و یا مزایای پایین یک شغل، تصمیم به تغییر آن می گیرند. این امر باعث می شود افراد به شهرهایی که میزان درآمد در آن ها بالاتر است مهاجرت کنند.

۶ – واقع بین باشید

اگر هدف شما ارتقا در موقعیت شغلی تان است وقت آن است که در مورد کار خود صادق باشید.

به عنوان مثال، اگر از جلسات هیئت مدیره، بحث های سطح بالا در مورد حساب های مالی و یا حضور در جلسات هفتگی خسته شده اید، نقش های اجرایی ممکن است برای شما مناسب نباشد. اگر شما یک فرد درون گرا باشید و شغل تان طوری باشد که مجبور شوید هر روز با افراد زیادی در ارتباط باشید، ممکن است اعصاب شما به هم بریزد و در صدد عوض کردن شغل خود برآیید.

از خودتان بپرسید که آیا می توانید در این شغل به مدت ۵ سال باقی بمانید. ممکن است مزایایی که یک شغل دارد سایر جنبه های منفی آن را تحت تاثیر قرار دهد و شما را مجاب به ماندن و ادامه دادن کند.

۷ – همواره داوطلب باشید

فردی که می خواهد مدرک بگیرد باید برای تجربه موقعیت های جدید داوطلب باشد.
تبدیل شدن به یک عضو کمیته برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری می تواند چشم اندازی برای رهبری، حفظ بودجه و سخنرانی عمومی به وجود آورد. برای شغل هایی که مطمئن هستید برای شما مناسب است، همواره داوطلب شوید.

۸ – ابزارهای حرفه ای خود را آماده کنید

توصیه می کنیم برای تهیه ابزارهای مورد نیاز از رئیس، همکار و یا راهنمای خود کمک بگیرید. اگر می خواهید مشاغل حرفه ای تری داشته باشید، بهتر است یک رزومه برای خود تهیه کنید. در اینجا نکاتی درباره آماده سازی ابزارهای حرفه ای بیان شده است:
جستجوی آنلاین: نام خود را به صورت آنلاین جستجو کنید تا ببینید چه چیزی نشان می دهد. ما توصیه می کنیم از تصاویری که در فیس بوک، توییتر، اسنپ چت یا سایر حساب های کاربری شخصی هستند استفاده کنید. شما با انتشار اطلاعات غلط در این حساب ها ممکن است انتخاب نادرستی در زمینه حرفه ای خود داشته باشید.

از LinkedIn استفاده کنید: معمولا افراد از LinkedIn استفاده می کنند تا ببینند اطلاعات درج شده در رزومه درست هستند یا خیر. به یاد داشته باشید که اصطلاحات متفاوتی را در LinkedIn استفاده نمایید.

ارائه نمونه کار: این کار برای افرادی که در زمینه های هنر، نویسندگی، طراحی و گرافیک کار می کنند توصیه می شود. ما به شما پیشنهاد می کنیم که نمونه های آنلاینی از کار خود تهیه کنید.

نتیجه نهایی عوض کردن شغل

دوستان عزیز لازم است بدانید عوض کردن شغل یک فرآیند زمان بر است. شما باید در این فرآیند به سلامت جسمی و روحی خود توجه داشته باشید. شما شایسته این هستید که زندگی شادی داشته باشید، پس هوشمندانه و با اطمینان کامل برای آن اقدام کنید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.