اگر می خواهید فرزند شادابی داشته باشید عیب جویی کردن را کنار بگذارید

تاثیرات منفی عیب جویی کردن در تربیت فرزندان

در صورتی که تصمیم بگیریم یک شخص را تنها به خاطر این که یک کار اشتباه از او سر زده، از خودمان طرد نماییم، پس در این صورت تمام انسان ها باید به خاطر انجام گناهان زیاد، از درگاه خداوند رانده شوند. عیب جویی کردن همواره به عنوان یکی از خصلت های بسیار منفی محسوب می شود. به خاطر داشته باشید که عیب جویی کردن در کنار زودباوری و قضاوت کورکورانه در مورد رفتارهایی که دیگران انجام می دهند، باعث می شود روابط انسانی با یک چالش بسیار جدی روبه رو شود.

پادکست عیب جویی کردن

موضوعی که می بایست به آن توجه داشته باشید این است که تربیت فرزند به طور کلی به معنای به وجود آوردن فرصت برای پیشرفت و تکامل بشر می باشد. در صورتی که قادر نباشیم رفتارهای غلط کودک خورد را مثبت ارزیابی کنیم، می بایست خود را به ندانستن بزنیم و زمانی که متوجه می شویم از سوی آن ها، اشتباهی رخ داده است، بهتر است به گونه ای وانمود کنیم که گویی متوجه رخ دادن آن اشتباه نشده ایم، این رفتار به مراتب بهتر از عیب جویی کردن است که روی تربیت فرزند شما تاثیر بسیار مخربی بر جای خواهد گذاشت.

امام علی (ع) درباره این موضوع می فرمایند: «انسان باهوش، زمانی که متوجه رفتارهای ناپسند و نادرست دیگران می شود، خود را به غفلت می زند». به عبارت دیگر، در صورتی که قصد داشته باشیم رفتار عاقلانه ای انجام دهیم و یک زندگی آرام را سپری کنیم، بهتر است به جای عیب جویی کردن از دیگران، عیب های آن ها را بپوشانیم. با این رفتار، به شخصی که مرتکب اشتباه شده است این فرصت داده می شود تا رفتار خود را اصلاح نماید.

به خاطر داشته باشید که عیب جویی کردن و توجه بیش از اندازه به نکات منفی در کارهای فرزندان، باعث می شود رفتارهای نامناسب بیشتری از سوی آن ها سر بزند. به منظور بررسی این موضوع قصد داریم در ادامه مطلب برای شما دوستان عزیز سایت آگاه باشیم چند مثال ذکر کنیم.

شادابی فرزند

مثال لیلی و مجنون (شتر دیدی، ندیدی)

روزی یکی از حاکمان در زمان های قدیم که شهرت عشق لیلی و مجنون به گوشش رسیده بود، کنجکاو شد که با مجنون دیدار کند و دلیل آن همه عشق و علاقه وی به لیلی را بداند؛ به همین دلیل تصمیم گرفت مجنون را احضار نماید. زمانی که مجنون پیش سلطان رسید، از ویژگی های خوب لیلی تعریف های بسیاری کرد و به همین دلیل حاکم علاقه مند شد تا لیلی را از نزدیک ببیند.

به همین دلیل دستور داد تا لیلی را نیز نزد وی بیاورند. زمانی که لیلی پیش سلطان رسید، حاکم دید که یک زن با چهره معمولی، سبزه و لاغر اندام است. به همین دلیل به مجنون گفت: «آن همه عشق و علاقه و دیوانگی برای چنین دختری است؟!» سپس مجنون به جام گفت:

اگر بر دیده مجنون نشینی به غیر از خوبی لیلی نبینی

این مثال نشان دهنده ی این است که مجنون به دنبال عیب جویی کردن از معشوقه خود نبوده است و تنها خوبی ها و ویژگی های مثبت لیلی را مشاهده می کرده است، به همین خاطر هم بوده که آن گونه شیفته و دلباخته مجنون بوده است.

مثال ماهی گیر

آیا تا به حال رفتارهای یک ماهی گیر را از نزدیک دیده و مورد بررسی قرار داده اید؟ یک ماهی گیر ابتدا قلاب ماهی گیری خود را درون آب می اندازد و سپس منتظر می ماند تا چوب قلاب گیری حرکت کند. ماهی گیر باید صبر زیادی داشته باشد و مدت زمان طولانی در انتظار صید خود باقی بماند. در واقع، ماهی صید شده پاداش صبوری ماهی گیر می باشد و صیاد به صید خود مفتخر خواهد بود.

در صورتی که تعداد ماهی ها زیاد باشد، نشان دهنده ی توانایی و مهارت فرد در ماهی گیری خواهد بود. شما باید رفتارهای درست را به ماهی تعمیم دهید و در صورتی که فرزندان شما یک رفتار مثبت داشتند، می بایست آن را مورد توجه قرار دهید و به اصطلاح آن را صید کنید.

البته به خاطر داشته باشید که منظور از توجه کردن صرفا در نظر گرفتن جایزه های متعدد مادی نیست، زیرا استفاده ی زیاد و غیر منطقی از تشویق های مادی باعث می شود فرزندان شما تبدیل به افرادی مادی و به اصطلاح رشوه گیر تبدیل شوند. اما به یاد داشته باشید که هدایا و پاداشی که تنها به دلیل ابراز علاقه برای آن ها در نظر می گیریم در پرورش و شخصیت آن ها تاثیر بهتری خواهد داشت. در صورتی که بر روی نکات منفی یکدیگر تمرکز کنیم، بدون تردید نکات مثبت یکدیگر را نخواهیم دید.

زمانی که به یک چیز مشخص توجه کنیم، از سایر موضوعات غافل خواهیم شد. در امر تربیت فرزند نیز زمانی که تنها نکات منفی فرزند خود را ببینید، توانایی مشاهده کردن نکات مثبت او را نخواهید داشت؛ در مقابل، زمانی که تنها نکات مثبت تربیتی در فرزند خود را ببینید، نمی توانید نکات منفی را مشاهده کنید.

تصور اشتباه اغلب پدر و مادرها در مورد عیب جویی کردن

تصور اشتباه اغلب پدر و مادرها در مورد عیب جویی کردن

بسیاری از پدر و مادرها این گونه تصور می کنند که فرزندان شان تنها زمانی به تربیت نیاز دارند که مرتکب یک کار اشتباه شده باشند، اما بهتر است نوع نگرش خود را تغییر دهند و زمانی که فرزندان، رفتار خوبی از خود نشان می دهند نیز، می بایست در مورد مسائل تربیتی آن ها احساس مسئولیت کنند و جنبه های مثبت شخصیت فرزند خود را ببینند و آن را به طور شایسته مورد تشویق قرار دهند.

بهتر است والدین این موضوع را قبول کنند که توجه کردن به نکات مثبت در شخصیت فرزندان شان، باعث می شود یک رابطه بهتر و صمیمانه تری با فرزندان خود داشته باشند. برای این منظور زمانی که فرزندتان در یک موضوع با شما صادق است و کاملاً به شما راست می گوید، بهتر است این رفتار وی را مورد توجه قرار دهید و از اهمیت این موضوع غافل نشوید. اما در مقابل، برخی از والدین منتظر هستند تا فرزند آن ها در یک موضوع به آن ها دروغ بگوید تا هرچه سریع تر وی را مورد تنبیه قرار دهند و به نصیحت او مشغول شوند و از ارزش های راست گویی برای وی سخن بگویند. این در حالی است که روش اول کاملا مناسب تر است و عیب جویی کردن عواقب نامطلوبی برای آن ها به دنبال خواهد داشت.

زمانی که فرزندتان رفتار مطلوبی از خود به نمایش بگذارد بهتر است به آن توجه نمایید و آن را تقویت کنید، زیرا در صورتی که این کار را انجام دهید رفتارهای مثبت وی تقویت خواهد شد. به عنوان نمونه، زمانی که فرزندتان با شما صادق است، در مورد اهمیت راستگویی و صداقت با وی صحبت کنید؛ نه زمانی که به هر دلیل با شما صادق نیست و به شما دروغی گفته است.

بنابراین به خاطر داشته باشید که عیب جویی کردن از فرزندان یکی از مواردی است که به شدت روی تربیت فرزند شما تاثیر منفی می گذارد. پس اگر برای سلامت روانی فرزند خود اهمیت قائل هستید هر چه زودتر این روش تربیتی را کنار بگذارید تا کودکانی سالم و با روحیه ای شاداب داشته باشید.

1 نظر
  1. فرشاد می گوید

    عالی بودسپاس فراوان

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.