۶ راهنمای گام به گام برای غلبه بر ترس از سخنرانی

راهکارهای غلبه بر ترس از سخنرانی

فکر کنید که شما در پشت صحنه قرار گرفته اید و تا دقایقی دیگر باید به روی سن بروید و رو به روی افراد بسیاری قرار بگیرید و برای آن ها سخنرانی کنید. هر دقیقه ای که می گذرد و به آن لحظه نزدیک می شوید، احساس استرس بیشتری به شما دست مس دهد و ترس از سخنرانی در شما شعله ورتر می شود. ساده ترین اتفاقی که در فیزیک شما می افتد این است که ضربان قلب تان از حالت عادی خارج می شود و احساس می کنید تمام بدنتان شروع به لرزیدن می کند.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم نگران نباشید در اینجا یک راهنمای گام به گام برای کمک به شما برای غلبه بر ترس از سخنرانی عمومی بیان کرده ایم. مطمئن باشید که با استفاده از این روش ها می توانید مهارت های ارتباطی خود را گسترش دهید و برای همیشه راه غلبه بر ترس از سخنرانی را یاد بگیرید.

پادکست غلبه بر ترس از سخنرانی

۱ – خود را به لحاظ ذهنی و جسمی آماده کنید

به گفته کارشناسان، ما به راحتی می توانیم استرس را در وجود دیگران تشخیص دهیم و شناسایی کنیم. اگر بدن و ذهن شما مضطرب باشند، مخاطبان شما متوجه خواهند شد. از این رو مهم است که قبل از رو به رو شدن با افراد، ذهن خود را جمع کنید و با اطمینان رو به روی آن ها حاضر شوید.

باب پروکر می گوید: «جهان بیرونی شما انعکاس دنیای درونی شما است. آنچه در درون اتفاق می افتد، در خارج نشان داده می شود». ورزش کردن قبل از سخنرانی به شما کمک می کند تا جریان خون رسانی و اکسیژن رسانی به مغزتان بهبود پیدا کند و غلبه بر ترس از سخنرانی راحت تر شود. از سوی دیگر، تمرینات ذهنی می تواند به آرامش ذهن و اعصاب شما کمک کند. در اینجا برخی از راه های مفید برای رهایی از استرس و آرامش پیدا کردن برای شما مطرح شده است:

۲ – بدن خود را گرم کنید

اگر شما استرس داشته باشید، مسلما یک سری تغییرات فیزیکی در بدن تان اتفاق می افتد. مثلا ممکن است دچار گرفتگی عضلات شوید و یا عرق سرد کنید. اگر این گونه حالت ها برایتان پیش بیاید، تماشاگران متوجه خواهند شد که شما عصبی هستید.

اگر متوجه شدید که قبل از سخنرانی دچار این حالت های می شوید کمی تمرینات کششی انجام دهید تا بدن تان آرام شود. بهتر است قبل از هر سخنرانی بدن خود را گرم کنید، زیرا این امر به افزایش پتانسیل عملکرد بدن تان و غلبه بر ترس از سخنرانی کمک زیادی می کند. نه تنها این کار باعث افزایش کارایی عضلات می شود، بلکه زمان واکنش و حرکات شما را بهبود می بخشد.
در اینجا چند تمرین ساده برای انجام این کار گفته شده است:

الف. ورزش های گردن و شانه: این روش کمک می کند تا تنش عضلانی بدن و فشار روانی که بر روی عضلات گردن و شانه متمرکز است کم شود و عضلات این دو ناحیه آزاد شوند. استرس و اضطراب می تواند منجر به گرفتگی عضلات این نواحی شود که ممکن است موجب تحریک بدن شما، خصوصا هنگام ایستادن شود.

ب. تمرینات کششی برای بازو: ما اغلب از این بخش از بدنمان در طول سخنرانی زیاد استفاده می کنیم. کشش این عضلات می تواند خستگی بازو را کاهش دهد و قدرت بیان شما را بهبود ببخشد.

ج. تمرینات مربوط به کمر: دست های خود را بر روی کمر قرار دهید و کمر خود را به صورت دایره ای بچرخانید. تمرکز این حرکت بر ضعف مناطق شکمی و کمر است. انجام این حرکت بسیار ضروری است، زیرا می تواند باعث کاهش درد و هر گونه اضطراب و غلبه بر ترس از سخنرانی شود.

آب زیاد بنوشید

۳ – آب زیاد بنوشید

آیا چند دقیقه قبل از شروع سخنرانی احساس خستگی می کنید؟ و پس از آن با ظاهری نامناسب و صدایی گوش خراش بر روی سن حاضر می شوید؟ اگر این اتفاق برای شما می افتد به این دلیل است که به خاطر استرس زیاد، ترس از سخنرانی و ترشح آدرنالین، دهان شما خشک می شود.

برای جلوگیری از این اتفاق ضروری است که قبل از سخنرانی به اندازه کافی آب بنوشید. حتی نوشیدن یک جرعه آب نیز گاهی اوقات کافی است. با این حال سعی کنید که به اندازه کافی آب بنوشید تا در حین انجام سخنرانی دچار مشکل نشوید.

سعی کنید از خوردن نوشیدنی های شیرین و کافئین دار خودداری کنید، زیرا به شدت ادرارآور است. همچنین خوردن این نوشیدنی ها باعث افزایش استرس شما می شود و در نهایت مانع از صحبت کردن تان می شود و غلبه بر ترس از سخنرانی را برای شما مشکل خواهد کرد.

۴ – انجام تمرینات مدیتیشن

مدیتیشن به عنوان یک ابزار قدرتمند برای آرامش ذهن شناخته شده است. دان هریس نویسنده کتاب ۱۰% خوشحال تر توصیه می کند که مدیتیشن می تواند به افراد کمک کند تا به طور قابل توجهی آرامش بیشتری داشته باشند.

مدیتیشن نوعی تمرین برای ذهن شما است. این کار به شما قدرت و تمرکز می دهد تا احساسات منفی و حواس پرتی را با اعتماد به نفس و تشویق خود از بین ببرید. مدیتیشن یک روش محبوب و پر طرفدار برای دست یافتن به احساس آرامش است. این تمرینات شامل حرکاتی مانند راحت نشستن، تمرکز بر تنفس و عدم توجه به اتفاقات گذشته و آینده است.

شما می توانید برای تمرکز بیشتر و آرام شدن بدن تان قبل از انجام هر سخنرانی تمرینات مدیتیشن را انجام دهید. با انجام مدیتیشن می توانید برای غلبه بر ترس از سخنرانی موفق عمل کنید.

۵ – هنگام ترس از سخنرانی بر روی اهداف تان تمرکز کنید

یکی از چیزهایی که بین اکثر افراد مشترک است و باعث استرس آن ها هنگام سخنرانی می شود، تمرکز بیش از اندازه روی خود و احتمال شکست است. آیا من خنده دار هستم؟ اگر حرف هایی که می خواهم بگویم را از یاد ببرم چه می شود؟ آیا من احمق هستم؟ آیا مردم به من گوش می دهند؟ آیا کسی به آنچه من در موردش صحبت می کنم توجه می کند؟

به جای فکر کردن به این موضوعات توجه خود را بر روی اهداف تان بگذارید؛ چیزی که برای مخاطبان تان اهمیت دارد. به پیشرفتی که ممکن است بعد از این سخنرانی داشته باشید، فکر کنید. توجه داشته باشید که حرف های شما باید با اعمال تان مطابقت داشته باشد تا تاثیرگذار باشند.

سعی کنید بر اهدافی که از بیان این حرف ها دارید، تمرکز کنید. این موضوع باعث می شود مخاطبان در طول سخنرانی به شما اعتماد کنند و حرف های شما برایشان باورپذیرتر شود. زیرا مخاطبان به وضوح می توانند ببینند که شما این اهداف را با قلب تان دنبال می کنید.

افکار مثبت

۶ – تبدیل افکار منفی به مثبت

دو دسته افکار منفی و مثبت در ذهن شما وجود دارد. یکی با قدرت و شجاعت است و دیگری همراه با شک و ناامنی است. کدام یک بیشتر بر روی شما اثر می گذارد؟

اگر من حرف هایم یادم برود چه؟ اگر به اندازه کافی جذاب نباشم چه اتفاقی می افتد؟ اگر نتوانم موفق شوم چه؟

جای تعجب نیست که چرا بسیاری از ما نمی توانیم در این گونه سخنرانی ها موفق باشیم و قادر به غلبه بر ترس از سخنرانی نیستیم. همه ما باید بتوانیم قبل از انجام هر کاری خودمان را به خودمان اثبات کنیم. این کار ممکن است بسیار خودخواهانه باشد. هر فکری که درباره خودتان داشته باشید همان به واقعیت تبدیل می شود.

مربیان انگیزشی برای ایجاد و افزایش اعتماد به نفس در لحظات پر استرس معمولا حرف های انگیزاننده می زنند. باید مدام به خودتان بگویید که من این سخنرانی را با موفقیت پشت سر خواهم گذاشت. به هر حال در این شرایط آدرنالین در بدن شما ترشح می شود، پس بهتر است به صورتی مثبت و در جهت ایجاد انگیزه برای خود از آن استفاده کنید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.