چگونگی متقاعد کردن دیگران با استفاده درست از کلمات

متقاعد کردن دیگران با استفاده از کلمات جدید چگونه است؟!

همان طور که می دانید تعداد کلمات موجود در یک زبان بسیار زیاد می باشد که حفظ کردن آن بسیار سخت و در واقع کاری غیرممکن محسوب می شود، اما برای یادگیری نحوه صحیح صحبت کردن و متقاعد کردن دیگران لازم است که تعداد محدودی از کلمات را بیاموزید. در واقع این راه به دانش آموزان کمک می کند تا با یادگیری تعداد معدودی از کلمات بتوانند واژگان بیشتری بسازند و آن ها را در ذهن خود جای دهند و در مراحل مختلف زندگی خود از آن کلمات برای متقاعد کردن دیگران نیز استفاده کنید. دقت داشته باشید در صورتی که بتوانید این روش را به خوبی انجام دهید، می توانید با اعتماد به نفس کامل در جمع حضور پیدا کنید و در کوتاهترین زمان ممکن، با تقویت مهارت های ارتباطی خود سرسخت ترین افراد را در یک گفتگو شکست داده و به سمت خود بکشانید.

در صورتی که بتوانید این روش را به خوبی اجرا کنید در واقع توانسته اید موفقیت خود را به گونه ای تعیین کنید که حتی خودتان نیز پس از آموختن هر کلمه تشخیص دهید که طرف مقابل شما آیا گوینده خوبی محسوب می شود و این که چه کسی آماتور و تازه کار است. در واقع این گونه گفته می شود که از آنچه یاد گرفته اید حتی اگر محدود باشد باید احساس رضایت کنید و برای آموختن کلمات جدیدتر مشتقانه تلاش کنید تا بتوانید مهارت های ارتباطی خود را توسعه داده و به راحتی از پس متقاعد کردن دیگران برآیید.

آموختن کلمات جدید بسیار آسان است

تاکنون دقت کرده اید که کلماتی که برای صحبت کردن انتخاب می کنید بسیار محدود می باشند؛ در واقع یکی از نکاتی که در رابطه با پیشرفت انسان ها وجود دارد و همواره باید به آن پرداخته شود، این است که کلمات محدود می توانند راه پیشرفت افراد را روشن سازند و در رشد و ترقی آن ها نقش بسیار زیادی ایفا کنند. شاید کلمات به کار برده شده بسیار محدود، ساده و معمولی باشند؛ اما برای آموختن همین کلمات وقت زیادی را صرف کرده اید و همین مسئله باعث می شود تا دیگران با میل و رغبت به سراغ شما بیایند.

به طور قطع همین مسئله می تواند انگیزه ای مضاعف برای پیشرفت در مراحل بعدی آموزش آن ها باشد. علاوه بر تمامی مواردی که به آن اشاره کردیم باید در جریان باشید که اگر از همان ابتدا تنها به آموزش همان کلمات محدود اکتفا کنید، می توانید توانایی خود را به شکل قابل قبولی افزایش دهید و به واسطه آن بر اعتماد به نفس خود بیافزایید و در جهت آموزش کلمات جدیدتر و متقاعد کردن دیگران گام های موفق تری بردارید.

از همین رو همواره گفته می شود که در انتخاب و یادگیری واژگان جدید دقت داشته باشید، زیرا در صورتی که «خلاقیت زبانی» زیادی از خود نشان دهید همواره خطری شما را تهدید می کند. برخی از افراد کلمات جدیدی را یاد می گیرند که حتی آگاهی ندارند که از آن ها در کجا و چگونه باید استفاده کرد. یک کلمه را یاد می گیرند اما از آن در جمله ای به کار می برند که هیچ ارتباطی به موضوع اصلی ندارد. خوشبختانه امروزه طرح کنترل گرامی در کامپیوتر شکل گرفته است که اگر هر شخصی نتواند از کلمه صحیح در جملات خود استفاده کند و یا گرامر درستی را به کار نبرده باشد، نوشته اش مورد قبول واقع نمی شود و به وسیله کامپیوتر رد می شود.

از همین رو همواره توصیه می شود که مراحل آموزش را به تدریج دنبال کنید؛ در ابتدا به سراغ یادگیری کلمات جدید بروید و سپس با هوش و خلاقیتی که در شما وجود دارد جملات مختلف و جدیدی را بسازید و از آن ها استفاده کنید. نکته ای که در این رابطه وجود دارد این است که حتی بهترین نویسندگان جهان نیز از همین روش برای نوشتن زیباترین و خواندنی ترین متن ها استفاده کرده اند و همواره نتایج خوبی نیز دریافت کرده اند.

حتی این امکان وجود دارد که با فردی روبرو شوید که معتقد باشد هر کلمه را فقط باید به یک صورت تلفظ کنید. و اگر به میل خودتان یک حرف به آن اضافه کنید معنای کلمه دستخوش تغییراتی می شود. اما هیچ گاه محققان هیچ توصیه ای در این زمینه نداشته اند. زیرا تلفظ همه کلمات به این صورت نیست. از همین رو تا جایی که برای شما امکان دارد مراحل ابتدایی آموزش خود، با افرادی هم صحبت شوید که با سبک صحبت کردن شما آشنایی کاملی دارند.

هنگام آموزش گیج نشوید

هنگام آموزش گیج نشوید

همان طور که می دانید برخی از کلمات دارای معنای متفاوت تری هستند، اما به این دلیل که املای آن ها شبیه به هم نوشته می شود به صورت مشابه خوانده می شود و جالب اینجاست که به یک صورت نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همین مسئله در اغلب موارد باعث می شود که افراد تشخیص نادرستی در هنگام انتخاب کلمات داشته باشند. همواره توصیه می شود که برای این که از بروز این گونه مشکلات جلوگیری کنید از فرهنگ لغت کمک بگیرید و یا این که اگر آن ها را در متنی دیگر خوانده اید و نسبت به معنایشان آگاهی پیدا کردید در جایی یادداشت کرده تا در مراحل بعدی به خوبی از آن استفاده کنید.

البته نکته ی مثبت اینجاست که تنها تعداد معدودی از این کلمات وجود دارد که تلفظ مشابه و معنای متفاوتی دارند و همین مسئله باعث می شود که از خواندن و یادگیری این کلمات خیلی خسته نشوید. اگر کمی زمان خود را صرف یادگیری این کلمات کنید مطمئن باشید که به نتیجه دلخواه خود می رسید و همگی را در ذهنتان جای می دهید.

دقت داشته باشید هیچ گاه سعی نکنید که از طریق خواندن روزنامه و یا متن های سنگین، معنای واژگان مختلف را یاد بگیرید. زیرا این امکان وجود دارد که شما در حین خواندن روزنامه و متون آن ضعیف عمل کنید و در نتیجه نتوانید معنای آن ها و همچنین تلفظ صحیح کلمات را به خوبی بیاموزید و یا حتی معنای آن به درستی در ذهن شما جای نگیرد. همواره توصیه می شود تا زمانی که نسبت به نحوه صحبت کردن دیگران توجه نداشته باشید هیچ کلمه را نمی توانید به خوبی بیاموزید. زیرا هنگامی که به حرف های افراد خوش صحبت توجه می کنید هم می توانید معنای کلمات آن ها را به خوبی متوجه شوید و هم نسبت به تلفظ آن آگاهی پیدا کنید در واقع یادگیری معنا و تلفظ به صورت همزمان اتفاق می افتد.

نکته مهمی که در این یادگیری وجود دارد این است که باید مراقبت نحوه صحبت کردن فردی که الگوی خود قرار می دهید و تصمیم دارید که از آن کلمات جدیدی را بیاموزید باشید. زیرا یادگیری کلمات نباید به صورت مداوم باشد، زیرا می تواند باعث گیج شدن شما به طوری که نتوانید معنای هر کلمه را به خود کلمه ربط دهید شود.

کلماتی که موجب تقویت انگیزه می شوند را فرا گیرید

مسلما افراد زیادی را می شناسید که در یادگیری کلمات ثقیل و متقاعد کردن دیگران ناتوان هستند. اما نکته ای که در این مرحله وجود دارد این است که این افراد نمی توانند به خوبی ذهنشان را در یک جا متمرکز کرده و معنای کلمه مورد نظر را در ذهن شان جای دهند. در واقع آن ها به خوبی می دانند که چه کلمه ای را باید به کار گیرند اما از آنجایی که معنای کلمه را هنوز یاد نگرفته اند، نمیتوانند از آن با تلفظی درست بهره بگیرند. از همین رو در این مرحله مسئله ای که توجه و دقت در هنگام یادگیری کلمات بسیار مهم است را درک خواهید کرد.

به خاطر آوردن سریع کلمات؛ یکی از مهمترین عوامل ترس از صحبت کردن افراد می باشد

بسیاری از افراد از این که شروع کننده صحبت و گفتگویی باشند هراس دارند و همین مسئله باعث می شود تا برخی از کلمات را فراموش کنند و هر چقدر به آن فکر می کنند نیز آن را به خاطر نیاورند. در واقع همین ترس آن ها باعث می شود تا از حضور در اجتماع گریزان باشند و از جانب دیگران تحقیر شوند. اما در صورتی که یک گوینده خوبی باشید، می توانید هر کلمه ای را که در ذهن خود ثبت کرده اید در مواقع لزوم به کار گیرید و از آن ها استفاده کنید. در واقع شما هیچ جایی برای فکر کردن باقی نمی گذارید و به محض این که اراده کنید، باید کلمه مورد نظر را استفاده کرده و آن را در جای مناسب به زبان آورید.

در اکثر مواقع از این که نسبت به تمامی انواع و اقسام کلمات آشنایی داشته باشید سخت است و کسی نیز تمایلی به انجام این کار ندارد و حتی مایل نیست وقت خود را صرف انجام این کار کند. در واقع هیچ تقاضایی نیز برای انجام این کار وجود ندارد. اما همواره گفته می شود که روش دیگری وجود دارد که اجرای آن می تواند در موفق شدن شما در رسیدن به نتیجه مورد نظر موثر باشد. دقت داشته باشید اگر اهل مطالعه هستید می توانید به سراغ خواندن کتاب های داستانی و ادبیاتی بروید. آن ها را زیاد بخوانید تا با انواع کلمات آشنا شوید و از همان لغات در جملات خود استفاده نمایید.

در اکثر مواقع این روش در دانشگاه ها و مدارس مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند در نوشتن و صحبت کردن آن ها نقش بسیار زیادی داشته باشد. در صورتی که بتوانید به مزایای این روش پی ببرید با میل و رغبت به دنبال آن خواهید رفت هیچ تاکیدی برای استفاده از این روش وجود ندارد، اما همواره مزایای آن باعث می شود تا افراد زیادی به سمت آن سوق پیدا کنند.

از کلمات ساده استفاده کنید

از کلمات ساده در جملات خود استفاده کنید

سعی کنید هرگز این فکر را به ذهن خود راه ندهید که استفاده از کلمات پیچیده و سنگین می تواند در صحبت کردن شما و متقاعد کردن دیگران موثر باشد. زیرا این امکان وجود دارد که شنونده معنای کلمه سنگین و ثقیل به کار رفته را نداند و در نتیجه ذهن خود را معطوف آن کند و اصلا هیچ توجهی به صحبت های شما نداشته باشد. از همین رو تا حد امکان از کلمات مترادف استفاده کنید و همان را در جملاتتان به کار ببرید.

سوالی که برای بسیاری از افراد به وجود می آید این است که چرا وقتی می توان از کلمات ساده و مترادف استفاده کرد به سراغ کلمات پیچیده و سنگین می روید؟ دقت داشته باشید همواره گفته می شود که تا زمانی که می توانید از یک کلمه ساده برای تفهیم عقاید خود و متقاعد کردن دیگران استفاده کنید و می دانید که پذیرش چنین کلماتی از سوی مخاطب آسان تر خواهد بود. انتخاب کلمات سخت باعث می شود که شنونده بار دیگر شما را برای هم صحبتی انتخاب نکند.

نکته ی دیگری که باید به آن واقف باشید این است که بدون توجه به میزان درک مقابل هیچ سخنی به زبان نیاورید. اگر به این مسئله آگاه هستید که درک بالایی دارد آن طور که می پسندید صحبت کنید اما اگر با شناختی که از او دارید یا این که از طرز صحبت کردن او متوجه شدید که نسبت به معنای بسیاری از کلمات آشنایی ندارد تا حد امکان کلمات ساده را برای گرم تر و صمیمی تر شدن گفتگوی خود به کار ببرید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.