مثبت اندیشی در زندگی

خلاصه نوشته: تاثیر مثبت اندیشی در زندگی، به قدری زیاد است که شاید آن را یک موضوع کلیشه ای بدانید، مانند صدها موضوع دیگر که فکر می کنید هیچ کاربردی در زندگی ندارند! اما یادتان باشد که این افکار شماست که به زندگی و درون تان انرژی می بخشد تا به جلو حرکت کنید، تا پیشرفت کنید و حتی هر روز ار خواب برخیزید و زندگی کنید!

مثبت اندیشی به چه معناست؟

مثبت اندیشی معانی بسیاری دارد و می توان گفت که از آن به عنوان یک الگوی رفتاری سالم در زندگی شخصی و اجتماعی یاد می شود. برای مثال شاید شما فکر کنید که آینده تان؛ حال این آینده هر چه که می خواهد با هر هدفی باشد! به هر حال فکر می کنید که آینده شما و موفقیت های تان تنها وابسته به مواردی مانند شانس، برنامه ریزی و تلاش هستند! در حالی که تنها چیزی که به تمامی این ها نظم و هدف می بخشد، افکار شماست و در واقع تمامی اعمال تان چه بد و چه خوب از افکاری که در سر دارید ناشات می گیرد.

پس با این حساب می توان گفت که مثبت اندیشی یعنی مجموعه ای از افکار که می تواند مقدمات موفقیت و کامیابی را برای انسان ها فراهم سازد. البته حال که در مورد این موضوع صحبت کردیم، باید گفت که تنها افکار خوب لازمه موفقیت و زندگی پر از خوشی نیست! شما بهتر از هر کسی می دانید که تلاش و کوشش سبب رسیدن به موفقیت های تان خواهد شد. مثبت اندیشی سبب می شود که شما روانی سالم تر داشته باشید. مثبت اندیشی تاثیر مثبتی در تقویت روح و روان انسان دارد، همانند تاثیری که ورزش بر سلامتی بدن می گذارد! پس سعی کنید برای داشتن افکاری سالم و مثبت تلاش کنید و برای این تلاش کافیست به مقالات و کتاب های انگیزشی رجوع کنید و یا در دوره های مختلف موفقیت و انگیزه شرکت نمایید.

مثبت اندیشی و مقابله با منفی گرایی

منفی گرایی به قدری ویران گر است که می تواند همه چیز را از بین ببرد و دید شما را نسبت به همه چیز بد کند. منفی گرایی حتی در ازدواج هم باعث می شود که پایه و اساس ازدواج از بین برود و حتی کار را به مرز طلاق و جدایی بکشاند. مردها معمولا در زندگی منفی گرایی بیشتری نسبت به زن ها دارند. البته زن ها هم نسبت به سکوت یا کارهای مرد دچار شک و دودلی می شوند، اما مردها در هنگام اعتراض تنها به نکات منفی زن توجه می کنند.

مردی بود که هر باری که زن از خانه بیرون می رفت نسبت به او شکاک می شد و بارها از او سوال می کرد که کجاها رفته و چه کارهایی انجام داده است، و به خاطر همین مسائل سرانجام هم کارشان به طلاق کشیده شد.

باید بدانید که اکثر مردها سعی می کنند با کارهایی که انجام می دهند، شما را خوشحال کنند اما زمانی که با منفی گرایی برخورد می کنند دیر یا زود مجبور می شوند شما را ترک کنند. حتی آن ها برای این که کودکانشان را تربیت کنند از شما فاصله می گیرند، چون تا حد زیادی از شما جواب های منفی شنیده اند.

منفی گرایی و کلمات منفی به ستون رابطه ضربه می زند و باعث جدایی افراد از یکدیگر می شود. طبق برخی تحقیقات انجام شده، منفی گرایی باعث می شود که هشت عمل خوب هم از بین رود. یعنی اگر شما یک بار نگرشی منفی نسبت به زن یا مرد خانه پیدا کردید، باید هشت بار از او تعریف کنید تا بتوانید آن تاثیر منفی را از بین ببرید.

پادکست مثبت اندیشی در زندگی

چگونگی ترک منفی گرایی

ترک منفی گرایی کار سخت و دشواری است. منفی گرایی شیوه های مختلفی دارد. مانند اعتراض، دعوا و طعنه زدن، پرخاشگر بودن و … . شاید برخی از شما چنین ویژگی هایی را در خود داشته باشید که منشا اکثر آن ها شواهد و تجربه های کودکی انسان است اما باید سعی کنید با آن ها مقابله کنید و آن ها را از زندگی مشترک خود دور نمایید. چنین اخلاق هایی تنها باعث ایجاد جدایی در خانه می شود و هیچ تاثیر مثبتی نه برای مرد و نه برای زن دارد! بنابراین هرچه زودتر سعی کنید که الگوهای مثبتی به جای آن ها جایگزین نمایید.

رابطه استرس و منفی گرایی

استرس هم یکی از نقش های مهمی است که باعث منفی گرایی می شود. انواع استرس هایی که انسان در شغل، زندگی و زیر قرض ها و بدهی ها می گیرد باعث می شود که فرد ویژگی های اخلاقی مثبت خود را فراموش کند و نسبت به همه چیز یک دید منفی پیدا کند. فردی به خانه می آید و نسبت به همسرش و همه چیز خانه اعتراض می کند و عصبی می شود. آخر هم مشخص می شود که او تنها از شغل خود عصبی بوده است.

استرس در سه بخش اصلی قرار دارد که شامل بی قراری، زودرنجی و عدم تحمل برخی مسائل می باشد. زمانی که بتوانید استرس خودتان را کنترل کنید، آن گاه دید شما هم نسبت به زندگی و همسرتان بهتر خواهد شد. در زمان هایی که استرس دارید می توانید از روش های زیر برای کنترل خودتان استفاده کنید.

– استراحت کنید.

– پیاده روی کنید یا کمی ورزش انجام دهید.

– کتاب بخوانید یا سعی کنید یک مطلب بنویسید.

– به طبیعت بروید یا مکانی آرام را برای خودتان انتخاب کنید و …

مثبت اندیشی در زندگی

البته روش های دیگری هم وجود دارد که با کمی دقت می توانید آن ها را به دست آورید. برخی از افراد با نوشیدن یک فنجان چای هم استرسشان کمتر می شود. راه دیگری برای کاهش منفی گرایی وجود دارد که آن هم بررسی کردن افکارتان است. تحریفات شناختی زیادی در زندگی وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد:

تعمیم مبالغه آمیز : زمانی است که شما اتفاقی منفی را در زندگیتان همیشگی فرض می کنید.

فیلتر ذهنی : زمانی است که شما یک بخش منفی را برای خود انتخاب می کنید و جز آن به چیز دیگری فکر نمی کنید.

بی توجهی به امور مثبت : زمانی است که شما به دلایلی تکیه می کنید که دیگر اهمیت ندارند و تمام تجربیات مثبت را از یاد می برید.

درشت نمایی و کوچک نمایی : این کار با بزرگ کردن کارهای منفی و کوچک شمردن کارهای مثبت صورت می گیرد.

چگونه از منفی گرایی به مثبت اندیشی روی آوریم

زمانی که شما چنین الگوهایی را بشناسید بهتر می توانید روی ذهن خودتان کار کنید. هر بار که تصمیم داشتید به چیزی منفی فکر کنید همان موقع خودتان را مشغول کار دیگری کنید تا حواستان به طور کلی پرت شود. آن قدر چنین کاری را انجام دهید تا دیگر منفی گرایی را فراموش کنید. البته گاهی اوقات هم واقعیت یک قضیه ی تلخ است و مبحث دیگر، منفی گرایی نیست و باید آن واقعیت را پذیرفت.

سعی کنید در زندگی بر روی چیزهایی تمرکز کنید که به شما امید و انگیزه می دهد و در کل نگرش مثبت باشید. همیشه دلایل زیادی برای منفی بودن و عصبی بودن در زندگی وجود دارد اما همیشه لبخند بزنید و سعی کنید که با هر چیزی به طور منطقی برخورد کنید حتی اگر منطق طرف مقابل منفی گرایی است! شخصی که بتواند در تصمیم هایش منطقی باشد همه چیز را به طور دقیق بررسی می کند و تنها به بخش منفی آن توجه نمی کند.

از افرادی که همیشه در زندگی شان منفی فکر می کنند هم دوری کنید، زیرا آن ها باعث می شوند که دیدتان را نسبت به همه چیز تغییر دهید و همه چیز در حال گفتن نکات منفی و تاریک زندگی هستند که همه ی این ها باعث می شود نکات خوب زندگیتان کم رنگ تر شود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.