مثبت اندیشی چیست و انواع آن

همه چیز در مورد انواع مثبت اندیشی

مثبت اندیشی منبع انرژی و سرچشمه آزادی است. یک منبع انرژی فوق العاده است، چون کمک می کند تا برای مشکلاتتان راه حل پیدا کنید و مهارت و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و به رشد و توسعه فردی دست پیدا کنید. همچنین منبع و سرچشمه آزادی نیز محسوب می شود، چرا که انسان را از درد و رنج ناشی از نگرش منفی رها می سازد.

پادکست مثبت اندیشی

گونه های مثبت اندیشی

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در ادامه قصد داریم به انواع مختلف مثبت اندیشی اشاره کنیم و به طور کامل هر کدام را برای شما شرح دهیم. لطفا با ما همراه باشید.

مثبت اندیشی برای تقویت دیدگاه

برخی از مردم از چنین دیدگاهی استفاده می کنند تا دیدگاه شخصی خود را در کاری تقویت کنند. بدین ترتیب خود را قانع می کنند که این کاری درست است، هر چند که نتیجه منفی به بار بیاورد. مثلا فردی را در نظر بگیرید که از دیدگاه خود درباره سیگار دفاع می کند و می گوید: مصرف سیگار باعث آرامش ذهن و اعصابم می شود و مرا در کار و همچنین در برخورد با فرزندانم متعادل می کند، سیگار می کشم تا بتوانم فردی عادی باشم.

این نوع نگرش اگر به حمایت از تفکری می پرداخت که به خود و دیگران کمک می کرد، شاید کمی فایده داشت. برای مثال مثبت اندیشی که موجب تقویت دیدگاه «راجر بانیستر» قهرمان جهان در مسابقات دو شد. این در حالی بود که یکی از تحلیل گران می گفت: «محال است هیچ کس در دنیا بتواند مسافت یک مایلی را در سه دقیقه بدود.» اما راجر بانیستر به این موضوع توجه نکرد و می دانست که قادر است این کار را انجام دهد. او وقت خود را برای بحث در این مورد تلف نکرد و فقط به انجام تمرینات پرداخت.

برخی افراد موفقیت را برای خود نمی بینند و به دیگران خرده می گیرند تا آن ها را از تصمیمشان منصرف کنند. بانیستر فردی بود که اهمیتی به صحبت ها و حتی مسخره کردن دیگران نمی داد و همه تمرکز خود را بر روی رسیدن به هدفش قرار داد. او در نهایت توانست یک مایل را در سه دقیقه طی کند و اولین فرد در کره خاکی بود که توانست چنین عملی را انجام دهد.

او تفکر منفی را از ذهن خود پاک کرد و توانست با مثبت اندیشی دیدگاه خود را تقویت کند. تفکر مثبت و مثبت اندیشی به فرد نیروی کافی برای رسیدن به هدفش را می دهد. البته برای چنین کاری لازم است به حرف زدن و تلاش برای متقاعد کردن دیگران اکتفا نشود، بلکه تلاش و عمل در کنار تفکر خوب، باعث پیروزی و موفقیت خواهد شد.

مثبت اندیشی به دلیل تاثیر گرفتن از دیگران

در این نوع تفکر، فرد به مثبت اندیشی روی آورده است آن هم به دلیل تاثیری که از دوستان یا اطرافیان و حتی یک برنامه تلویزیونی گرفته است. مثلاً فرد بعد از دیدن یک برنامه ورزشی و ورزش کاران، برای مدتی به ورزش روی می آورد و این کار را تا جایی که به وزن مطلوب و اندامی ایده آل برسد ادامه می دهد. اثر این نوع تفکر بر افراد متفاوت است.

ممکن است برخی از روی دیگران تاثیر بپذیرند و تا مدتی به کاری ادامه دهند، اما سپس اشتیاق و انگیزه خود را از دست داده و آن را رها کنند. بر روی برخی نیز تاثیر مثبتی می گذارد، یعنی این افراد کاری را آغاز می کنند و در ادامه به ارزیابی و اصلاح خود می پردازد تا به اهداف خود برسند.

مثبت اندیشی به دلیل قرار گرفتن در پروسه زمانی خاص

آیا تاکنون از خود پرسیده اید که چرا رفتار مردم در ماه رمضان و روزهای مذهبی مهم تغییر می کنند؟ به این دلیل است که این روزها یک پیوند روحانی با مردم برقرار می کنند و اکثراً دوست ندارند در چنین روزهایی باعث خشم خدا شوند. برای مثال افرادی هستند که کل سال به کارهای غلط و رفتارهای نامناسب می پردازند و در طول یک ماه رمضان عوض می شوند، روزه می گیرند و رفتارهای خود را کنار می گذارند.

این نوع مثبت اندیشی فقط به خاطر قرار گرفتن در پروسه زمانی خاص مانند ماه رمضان و ماه محرم است و با تمام شدن زمان، رفتار قبلی فرد نیز بازمی گردد. البته از همین نوع نگرش می‌توان نهایت استفاده را برد و بر دیگران هم تاثیر مثبت طولانی مدت و پایدارتری گذاشت، تا به رشد و توسعه فردی بیشتری دست پیدا کنند.

مثبت اندیشی

مثبت اندیشی درباره درد و رنج

وقتی انسان دچار حادثه ای می شود، یک بیماری خطرناک می گیرد یا یکی از عزیزانش را از دست می دهد، چندین مرحله روحی را پشت سر می گذارد که ممکن است برای مدت طولانی فرد را درگیر کند. ممکن است این فرد در نهایت به مثبت اندیشی روی آورد و به دنبال راهی برای گریز از شرایط بد خودش باشد.

البته برخی از مردم در برخورد با چنین اتفاقات ناگواری، واکنش دیگری نشان داده و منفی نگر می شوند. آن ها می خواهند از همه چیز و همه کس انتقام بگیرند. این افراد همیشه بدترین حالات ممکن را پیش بینی می کنند و دائماً در حال تصورات منفی هستند. برخی از مردم هم به شکل دیگری با سختی ها رو به رو شده و تصمیم می‌ گیرند خود را به خدای متعال نزدیک تر کنند، سپس با توکل به خدا به راه حل موضوع و مواجه شدن با چالش ها فکر می کنند.

مثبت اندیشی ادامه دار

این نوع مثبت اندیشی در واقع بهترین و برترین نوع تفکر محسوب می شود. به این دلیل که تحت تاثیر زمان و کنش ها نیست؛ بلکه معمولاً در طول زندگی همراه فرد است. چه این فرد با مشکلاتی در زندگی مواجه شود چه نه، همیشه خدا را شاکر است و سپس به راه های احتمالی حل مشکل و گذشتن از این دوران سخت می اندیشد. چنین افرادی با اندیشه مثبت ادامه دار، زندگی آرام و متعادلی را تجربه می‌کنند.

در ماه می سال ۱۹۵۳ آقای «ادموند هیلاری» قصد داشت به قله اورست صعود کند. او نخستین فردی بود که می خواست بلندترین قله جهان را از نزدیک ببیند و آن را فتح کند. خانواده و دوستانش به او می گفتند که این کار بسیار خطرناک است و ممکن است به قیمت جانش تمام شود ولی او همچنان بر تصمیم خود اصرار داشت و می خواست این کار را انجام دهد.

آقای هیلاری جواب همه سوالاتی را به شکلی مثبت می داد و برخی صحبت های او کاملاً ماندگار شدند. او گفت: «اگر کسی تاکنون از این کوه بالا نرفته من نخستین فرد خواهم بود و اگر کسی این کار را کرده باشد، من سعی می کنم بهتر از او باشم.» او شروع به کوهنوردی کرد، اما در همان ابتدا پایش صدمه دید و مجبور شد از کوه پایین بیاید!

در این شرایط منتقدان و مسخره کنندگان او را تنها نمی گذاشتند و به کارشان که دلسرد کردن ادموند هیلاری بود ادامه می دادند. او بعداً به تلاش خود ادامه داد و توانست قله اورست را فتح کند. وی در مصاحبه با یکی از رسانه ها گفت: «من بر ترس خود غلبه کردم. بر تفکر منفی خود چیره شدم. تفکری که فقط حس ناامیدی و شکست را برایم به بار می آورد و بدین ترتیب توانستم بر قله اورست پیروز شوم.»
این مثبت نوع اندیشی در طول زمان به دست می آید و از هیچ کس و هیچ چیز تاثیر نمی پذیرد. فرد می تواند در شرایط سخت و بحرانی از ابزار مثبت اندیشی استفاده کند تا بر آن ها غلبه کند. شما خوانندگان این مطلب نیز سعی کنید به چنین طرز تفکری روی بیاورید تا در زندگی خود موفق تر باشید و به رشد و توسعه فردی بیشتری دست پیدا کنید.

100%
نظرسنجی
  • لطفا به مطلب بالا امتیاز دهید بدهید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.