۶ مورد از مخرب ترین تاثیرات نوشابه بر سلامت بدن شما

با خطرناک ترین تاثیرات نوشابه بر بدنتان آشنا شوید

از دهه ۱۸۳۰ که مصرف نوشابه به طور پیوسته رشد داشته است، تنها پیشرفت های تکنولوژیکی دهه های اخیر بوده که توانسته جلوی رشد بیش از اندازه آن را بگیرد. سیاست گذاران و ارائه دهندگان خدمات سلامت دریافته اند که مصرف بیش از حد نوشیدنی های گازدار شیرین شده با شکر، به آن دسته از رفتارهای غذایی تعلق دارد که به عنوان مهمترین معضل در جلوگیری و مدیریت چاقی و تمام امراض وابسته به آن است.

همچنین تاثیرات نوشابه در حال حاضر بر کسی پوشیده نیست. اگر نوشیدن کوکاکولا و یا دیگر نوشابه ها، بخشی از برنامه تغذیه روزانه شماست، خود را برای مواجه با موارد زیر آماده کنید:

پادکست مخرب ترین تاثیرات نوشابه

۱ – شما به طور ناخودآگاه بر روی انتخاب های غذایی خود تاثیر می گذارید

وقتی والدین شما می گویند که از شیر استفاده کنید، به این خاطر است که شیر غذایی سالم است. همچنین شیر منبع غنی از پروتئین، کلسیم، منیزیم، فسفر و ویتامین A است. اما مطالعات زیادی مشخص کرده اند که مصرف نوشابه به میزان زیاد مخصوصا کوکاکولا همراه با عوض شدن عادت استفاده از غذاهای سالم و انتخاب نوشیدنی های سالم است.

این یعنی این که اگر فردی به طور منظم و روزانه از کوکاکولا استفاده کند، به احتمال بیشتری به خاطر تغذیه و انتخاب های غذایی که دارد، در معرض کمبود ویتامین ها، مواد معدنی و فیبرها قرار می گیرد. حقیقت امر آن است که مطالعات دیگر انجام شده در سطح افراد جامعه بیان می دارد که مصرف شیر طی زمان کاهش یافته است و این موضوع به طور مستقیمی با افزایش مصرف نوشابه ارتباط دارد. تاثیرات نوشابه بر رژیم غذایی سالم چشم گیر است.

بنابراین جایگزینی شیر و جذب کمتر کلسیم می تواند خیلی ساده به سلامت کلی کوتاه مدت و بلند مدت استخوان ها آسیب برساند، پس حتما مصرف نوشابه تان را به یک فنجان کوچک در روز محدود کنید و یا اگر امکانش هست، کمتر از آن مصرف کنید. همچنین اگر مصرف آن را قطع کنید از تاثیرات نوشابه در امان خواهید ماند.

خرابی دندان ها

۲ – احتمالا دندان هایتان خراب می شود و یا خوردگی مینای دندان پیدا می کنید

مصرف منظم نوشابه می تواند با خوردگی مینای دندان و خرابی دندان ها همراه باشد، چون نوشابه حاوی میزان زیادی شکر است و قدرت اسیدی آن بالا است. در یک گزارش مشترک که به وسیله WHO و FAO در سال ۲۰۰۳ منتشر شد، مشخص شد که رابطه نزدیکی بین مصرف نوشابه و خطر خوردگی مینای دندان وجود دارد.

بررسی های اخیر درباره تاثیرات نوشابه و سلامت دندان ها به این نتیجه رسیده است که pH کم این نوشیدنی ها است که ممکن است به فرسایش سطح مینای دندان منجر شود و میزان شکر زیاد آن است که به وسیله میکرو ارگانیزم های جرم روی دندان، متابولیزه شده تا ارگانیک اسید تولید کند که مواد معدنی سطح دندان را کاهش می دهد و نتیجه آن خرابی دندان است.
بنابراین، انجمن دندانپزشکی استرالیا به مصرف کنندگان مداوم نوشابه و نوشابه های رژیمی و یا هر نوع نوشیدنی و آبمیوه ای که ورزشکاران استفاده می کنند، در این مورد تذکر داده است، چون این نوشیدنی ها به میزان زیادی حاوی شکر و اسید هستند.

۳ – تاثیرات نوشابه منجر به شکستگی استخوان می شود

مصرف کوکاکولا و دیگر نوشابه ها باعث کاهش میزان مواد معدنی استخوان می شود و میزان شکستگی های استخوان را چه در کودکان و چه در بزرگسالان افزایش می دهد. شکستگی های مچ و ساعد شیوع بیشتری در بین کودکان ۹ تا ۱۶ سال پیدا کرده است، چون مصرف زیاد نوشابه ها و کافئین زیاد موجود در آن مسبب این موضوع است.

همچنین کوکاکولا و دیگر نوشابه های گازدار سبب کاهش مواد معدنی استخوان در خانم ها می شود، چون محتوی آن مقدار زیادی کافئین است. علت آن است که کافئین به عنوان یک کاتالیزور برای افزایش دفع کلسیم در ادرار عمل می کند که عامل اصلی و بالقوه برای پوکی استخوان است.

مصرف بیش از حد نوشابه و سایر نوشیدنی های گازدار ممکن است به کاهش مواد معدنی استخوان، شکستگی استخوان، پوکی استخوان که سبب می شود استخوان ضعیف شده و شکننده شود و حتی هیپوکلسیمی یا همان کلسیم کم محلول در خون منجر شود. بنابراین تاثیرات نوشابه می تواند شکستگی استخوان را سریعتر کند.

بیماری

۴ – شما احتمال ایجاد بیماری های مزمن در خود را افزایش می دهید

مطالعات هشدار دهنده دیگری نیز در این سال ها انجام گرفته است که تاثیرات نوشابه را آشکار تر می کند. طبق مطالعه قبلی انجام شده در شهر فارمینگهام آمریکا، مصرف نوشابه برابر یا بیشتر از ۳۵۰ میلی لیتر در روز که برابر با یک قوطی نوشابه است، در حال حاضر عامل افزایش خطر چاقی، افزایش خطر سندروم متابولیکی، اختلال گلوکز، افزایش اندازه دور کمر، فشار خون بالا، بالا رفتن کلسترول با لیپوپروتئین کم، سطوح بالاتر LDL شما را در معرض خطر بزرگتر حمله قلبی ناشی از بسته شدن سرخرگ قرار می دهد، هیپرتری¬گلیسریدمی همان سطوح بالای کلسترول می باشد.

به طور مشابهی مطالعه انجام شده درباره سلامت پرستاران آمریکا نشان داد، زن هایی که در روز از یک یا تعداد بیشتری نوشیدنی گازدار استفاده کرده اند، خطر ایجاد دیابت نوع ۲ در خود را در مقایسه با آن هایی که یکی از این نوشیدنی ها را در ماه استفاده می کنند، افزایش داده اند.

هم مطالعه قلبی انجام شده در فارمینگهام آمریکا و هم مطالعه سلامت پرستاران آمریکا این موضوع را نشان داد که مصرف بیشتر یا برابر با ۳۵۰ میلی لیتر نوشابه در روز ممکن است به ایجاد بیماری های قلبی –عروقی وابسته به هم مثل سندروم متابولیکی یا فشار خون بالا که فقط چند نمونه آن است، منجر شود.

۵ – ممکن است به سبب افزایش جذب کافئین، اثرات جانبی مضری را تجربه کنید

نوشیدنی هایی مثل نوشابه که حاوی کافئین هستند، بزرگترین سهم را در بازار نوشیدنی های جهان دارند. قبول بکنیم یا نه، کافئین یک ماده اعتیادآور طبیعی است که در چای، قهوه و شکلات وجود دارد، اما این نوشابه است که به عنوان منبع اصلی کافئین در رژیم غذایی و تغذیه کودکان وجود دارد. سطح کافئین در نوشابه ها در محدوده ای بین ۴۰ تا ۵۰ میلی گرم در هر ۳۷۵ میلی لیتر قوطی نوشابه است که معادل مقدار آن در یک فنجان قهوه است.

همان طور که در بالا بیان شد، ارتباط قوی بین کافئین موجود در نوشابه و سلامت استخوان مشخص شده است. به علاوه مطالعات زیادی، ارتباط قوی بین تاثیرات نوشابه و ایجاد سنگ های کلیه را نیز اثبات کرده است. حساسیت به کافئین حدی که در آن بدن شخصی به اثر کافئین پاسخ می دهد، نیز یک اثر جانبی جذب بیش از حد کافئین است. به طور ایده آل، کمترین اثر آن این است که یک شخص برای به دست آوردن مزایای مهیج آن، مثل افزایش انرژی و تمرکز، بهتر شدن حالت روحی و انگیزه و همچنین افزایش فعالیت، به میزان کمتری کافئین نیاز دارد. اما باید در اینجا بیان کنیم که این اثرات تنها زمانی به دست می آیند که جذب کافئین در دزهای پایین بین ۲۰ تا ۲۰۰ میلی گرم باشد.

تاثیرات نوشابه و آثار منفی آن نیز در جوانان و بزرگسالان پیدا شده است. این اثرات ممکن است مضرتر از مزایای احتمالی آن باشد، مثل به هم خوردن الگوی خواب، خیس کردن تخت خواب و عصبانیت به همراه علائمی مثل سردرد، خستگی، کاهش هوشیاری یا حتی بد شدن حالت روحی و تحریک پذیری ممکن است ۶ تا ۲۴ ساعت پس از نخوردن کافئین اتفاق بیافتد.

نوشیدنی هایی مثل نوشابه شامل کافئینی بین ۴۰ تا ۵۰ میلی گرم در هر ۳۷۵ میلی لیتر است که اگر بیش از اندازه مصرف شود، می تواند سبب ایجاد سنگ های کلیه و حساسیت به کافئین در کنار علائم بسیار زیاد دیگری مثل سردرد، خستگی، هوشیاری کم، بدتر شدن حالت روحی و تحریک پذیری شود. تاثیرات نوشابه بر روی بدن واقعا وحشتناک است.

۶ – به سبب وجود بنزن، خطر ابتلا به سرطان نیز در شما وجود دارد

اخیرا جنبش هایی برای تنظیم سطح بنزن در آب آشامیدنی و بطری های آب، چه در سطح کشور و چه در سطح بین المللی به راه افتاده است. اما وجود بنزوئیک اسید در نوشابه ها بدین صورت تنظیم نشده است و برخی نگرانی های محیط زیستی و عمومی را به سمت تنظیم دقیق تر این ماده شیمیایی در این نوشیدنی ها سوق داده است. دلیلی که بنزوئیک اسید را خطرناک کرده است، آن است که این ماده وقتی با آسکوربیک اسید یا ویتامین C و یون های فلزی مثل آهن یا مس تماس پیدا می کند، به عنوان یک کاتالیزور عمل می کند تا ماده شیمیایی با نام بنزن را تشکیل دهد که به عنوان ماده شیمیایی عامل سرطان شناخته می شود. این واکنش شیمیایی معمولا وقتی رخ می دهد که ما در معرض گرما یا نور باشیم.

اداره غذا و دارو آزمایش های عمومی را آغاز کرده است تا سطح بنزن در نوشابه ها را در تمام کشور مورد آزمایش قرار دهد. ۴ تا از ۱۰۰ محصول مورد بررسی، سطح بنزنی بیشتر از ۵ قسمت بر میلیون داشتند که به طور رسمی برای آب های آشامیدنی مناسب است.

از سال ۲۰۰۵، این محصولات به میزان زیادی فرمولاسیون خود را عوض کردند و FDA اعتقاد دارد که سطح بنزن نوشابه ها نباید دیگر عاملی برای هشدار باشد. اما هنوز شرکت هایی وجود دارند که نمی توانند یا نمی خواهند تا زمان و تلاشی بیشتر را برای نظارت بر سطح میزان قابل قبول بنزن موجود در محصولاتشان صرف کنند. بنابراین، توصیه های کلی آن است که نباید بیشتر از یک قوطی نوشابه در هفته مصرف شود. این کار قطعا بهتر از پشیمانی پس از آن است، مگه نه؟!

به سبب سطح بالای بنزن در نوشابه و دیگر نوشیدنی های گازدار، اگر بیشتر از یک قوطی نوشابه در هفته مصرف کنید، احتمال دچار شدن به سرطان در شما افزایش می یابد. بنزن عاملی در ایجاد سرطان است و تاثیرات نوشابه بر روی ایجاد آن در حال حاضر اثبات شده است.

به هر حال اشتباه برداشت نکنید؛ ما نمی گوییم که مصرف این نوشیدنی ها منجر به ابتلای تمام بیماری های گفته شده در بالا می شود. این علائم و اثرات جانبی آن ها ممکن است در کسانی پدیدار شود که به صورت روزانه عادت به مصرف نوشابه ها و یا آبمیوه های گازدار دارند. اگر نوشابه را دوست دارید، و هیچ راهی ندارد تا آن را کنار بگذارید، حداقل میزان مصرفتان را در تغذیه خود محدودتر کنید تا تاثیرات نوشابه را کاهش دهید. این را مدنظر قرار دهید که سلامتی شما مهمتر است، به ما اطمینان کنید!

حال چیزهایی را که در اینجا یاد گرفتید را برای دوست یا عضوی از خانواده شما که به مقدار زیادی نوشابه و یا نوشیدنی های گازدار مصرف می کند بفرستید! چرا؟ چون ممکن است توصیه شما زندگی او را نجات دهد و تاثیرات نوشابه بر زندگی آن فرد را کاهش دهد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.