با این ۶ روش مدیریت زمان خود را در دست بگیرید

چگونه مدیریت زمان خود را در دست بگیریم

بدون شک زمان موضوعی بسیار مهم در حیات همه ما انسان ها است و مدیریت زمان خود امری است که همه نمی توانند به درستی آن را انجام دهند و به رشد و توسعه فردی دست پیدا کنند. دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مطلب با ما همراه باشید، چون می خواهیم نکاتی ارزنده و مهم را برای مدیریت زمان خود و کنترل آن با شما در میان بگذاریم.

جملاتی مثل می خواهم بیرون بروم اما وقت ندارم، یا دوست دارم شب ها با کودکانم وقت بگذرانم و برایشان قصه بخوانم اما وقت نمی کنم و نظیر این ها را احتمالاً یا تجربه کرده اید یا از افراد پیرامون خود شنیده اید.

پادکست مدیریت زمان خود

برخی آدم ها حتی به کارهایی که برای حفظ سلامتی شان نیاز است اهمیت چندانی نمی دهند و به سراغ اعمالی می روند که فکر می کنند اهمیت بیشتری دارد. این افراد معمولاً در کنترل زمان به مشکل برمی خورند و نمی توانند مدیریت زمان خود را در دست بگیرند.

در حقیقت فقط در صورتی که زمان به آن ها اجازه دهد، به سلامتی و خانواده شان می پردازند. نتیجه بی برنامگی و تلاش نکردن برای مدیریت زمان خود، این است که افراد نمی توانند رابطه صحیحی با افراد و حتی با خانواده خود داشته باشند و با مشکلات متعددی رو به رو می شوند.

باید بدانید که قرار نیست این بخش های مهم در زندگی را فراموش کنید و از تلاش برای رسیدن به آرزوهایتان دست بکشید. شما می توانید زمان را به کنترل خود دربیاورید و آن را به شکلی مدیریت کنید که نه تنها قادر باشید به تمام کارهایتان برسید، بلکه بتوانید وقت اضافی هم داشته باشید تا به رشد و توسعه فردی بپردازید.

اگر می خواهید مدیریت زمان خود را در دست بگیرید و مانند یک فرد حرفه ای آن را کنترل کنید؛ در ادامه با نکاتی مهم در این زمینه همراه ما باشید. نکاتی که با استفاده از آن ها قادر خواهید بود، زندگی خود را به شیوه ی راحتی اداره کرده و روابط تان را بهبود ببخشید.

۱ – بهانه جویی نکنید

یک روز بیست و چهار ساعت است و همه انسان ها به همین اندازه وقت دارند نه اندکی بیشتر و نه کمتر. شاید با بررسی آدم های پیرامون خود متوجه شوید همه افراد مشکلات خود را دارند. یک نفر خانواده دارد و باید مسئولیت های مهمی را بپذیرد و از فرزندان خود حمایت کند. شاید هم یک نفر از مشکلاتی در سلامتی رنج ببرد و مثل شما از نعمت سلامتی کامل برخوردار نباشد.

ممکن است فکر کنید افراد دیگر به طور مادرزادی انرژی بیشتری نسبت به شما دارند و زندگی خود را بهتر سپری می کنند. شاید این سوال را بپرسید که چرا هیچ گونه استرس، اضطراب و ناراحتی در آن‌ها به چشم نمی خورد و چرا زندگی ما این طور نیست؟

شما باید واقعیت را قبول کنید. خیلی از مردم زندگی شبیه شما یا حتی ممکن است زندگی پایین تر از سطح شما داشته باشند، اما در انجام کارها و مدیریت زمان خود موفق هستند. پس بهانه جویی نکنید و خودتان را با این افکار فریب ندهید. تا خودتان تصمیم محکمی نگیرید، چیزی در زندگی عوض نمی شود.

۲ – نقش هدف در زندگی و مدیریت زمان خود بسیار مهم است

کارشناسان همیشه توصیه می کنند که آرزوها و هدف های اصلی خودتان در زندگی را روی کاغذ بیاورید و بنویسید. این مورد در رسیدن به هدف بسیار اهمیت دارد. اگر هدف داشته باشید، خیلی از موارد در زندگی شما تغییر خواهد کرد و سعی می کنید زمان را برای رسیدن به آن کنترل کنید. البته قرار نیست به هدف های تخیلی و غیر قابل دسترسی، امیدوار باشید. سه هدف مهم زندگی خود را بنویسید. ممکن است اهداف دیگری هم داشته باشید اما فعلا آن ها را نادیده بگیرید و فقط سه هدف اساسی را تعیین کنید.

۳ – استفاده از یک دفتر برای مدیریت زمان خود ایده خوبی است

اولویت بخشیدن به کارها بسیار مهم است. شما ممکن است در طول روز کارهایی انجام دهید که واقعاً نیازی به انجام آن ها نداشته اید و می توانستید وقت خود را صرف کار بهتری کنید. اما تا زمانی که ندانید کارهای انجام شده در طول روز دقیقاً چه هستند، پیشرفتی در این زمینه مشاهده نخواهید کرد. پس ایده اصلی این است که یک دفتر کوچک برای کارهایتان تهیه کنید و همه کارهایی که در روز انجام داده اید را در آن وارد کنید.

این فقط بخشی از ماجرا است و بخش مهم تر این است که کارهای خود را مورد ارزیابی قرار دهید. یعنی از خود بپرسید آیا لازم بود این کار را انجام دهم و برای آن چنین وقتی در نظر بگیرم؟ سعی کنید چند باری در طول روز از این دفتر استفاده کنید. زیرا ممکن است برخی از کارهایتان را فراموش کنید و از قلم بیندازید. بر اساس بررسی ها و پژوهش ها، وقتی که اشخاص سعی می کنند کارهای خود را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهند، در بیشتر موارد پیشرفت و ترقی می کنند و حتی به رشد و توسعه فردی نیز دست پیدا خواهند کرد.

اطلاعات وارد شده در دفتر را تحلیل و بررسی کنید

۴ – اطلاعات وارد شده در دفتر را تحلیل و بررسی کنید

همان طور که گفتیم اولین کار مهم تعیین هدف و سپس نوشتن آن هاست. همچنین باید کارهای روزانه را در دفتری وارد کنید. بعد از این کارها، نوبت به تحلیل و بررسی اطلاعات می رسد. ببینید کارهایی که انجام داده اید در جهت رسیدن به هدف به شما کمک کرده است یا خیر. اگر پاسخ مفی است دلیل آن را پیدا کنید و سعی کنید مسیر بهتری را برای روزهای بعدی انتخاب کنید. این تحلیل و بررسی یکی از نکات مهم در مدیریت زمان خود است. شما باید بدانید دقیقاً چه می خواهید و اولویت های شما چه هستند. پس برای رسیدن به رشد و توسعه فردی تمام کارهای غیر ضروری را حذف کنید.

۵ – برنامه ریزی را از یاد نبرید

برنامه ریزی اصولی و تلاش برای انجام آن به طور کامل، باعث می شود احساس بهتری درباره خود و هدفتان داشته باشید. در برنامه ریزی حتماً به اهدافی که می خواهید به آن ها برسید توجه کنید و توانایی های خود را در نظر بگیرید. قرار نیست خیلی سریع به هدف نزدیک شوید. یک برنامه ریزی مناسب و هدفمند به شما کمک می کند به هر چیزی که می خواهید برسید البته این موضوع زمان می خواهد و به تدریج میسر می شود.

همچنین می توانید در انجام کارهایتان از دیگران کمک بگیرید و این موارد را وارد برنامه ریزی خود کنید. چه اشکالی دارد از دوستان یا خانواده برای انجام برخی کارها کمک بگیرید؟ البته اگر آن ها به شما کمک کنند، شما نیز باید آماده باشید تا در مواقعی که نیاز است، کارهای آنان را انجام دهید.

۶ – پیشرفت و تغییر در زندگی را مشاهده کنید

فقط فکر کردن و برنامه ریزی کردن برای مدیریت زمان خود کافی نیست. در این مورد عمل کردن اهمیت مضاعفی دارد و بدون آن نمی توان انتظار هیچ گونه موفقیت چشمگیری را داشت. شما باید هر شب قبل از خواب، بررسی کنید که کدام کارها را طبق برنامه ریزی و اهداف خود انجام داده اید و چه مواردی را باید در آینده انجام دهید. هر موفقیت کوچکی می تواند زمینه ساز پیشرفت و تغییر شما در زندگی باشد. شک نکنید که باید با موفقیت ها و پیروزی های کوچک آغاز کنید و سپس به مرحله ای برسید که مدیریت زمان خود برای تان امری کاملاً عادی باشد.

تحول در زندگی و قرار گرفتن در مسیری جدید اصلاً کار ساده ای نیست. باید بدانید که هیچ چیز به درد بخور و ارزشمندی بدون اهتمام و ذوق به دست نخواهد آمد. مدیریت زمان خود هم به این شکل است و به سادگی نمی توان آن را انجام داد. اما کافی است به نکاتی که گفتیم عمل کنید تا به خواسته های خود برسید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.