مدیر انگیزه بخش ؛ ۲۰ شیوه رهبری برای الهام بخشی به ‏تیم تان

چگونه می توانیم یک مدیر انگیزه بخش باشیم

نیمی از مردم نمی توانند نمایندگان کنگره خود را نام ببرند اما نام و قصه مادر ترزا را به خوبی می دانند. فداکاری های مادر ترزا باعث شد بسیاری از افراد به شرافت و فضیلت روی بیاورند. مدیران طیف وسیعی از ابزارها را برای آگاه کردنِ کارکنان از وظایف خود در اختیار دارند. اکثر آن ها از ابزاری مانند قدرت، ارعاب و تحکیم کردن استفاده می کنند که هیچ کدام نه تنها در کارکنان ایجاد انگیزه نمی کند بلکه باعث می شود کارکنان بازدهی کمتری نیز داشته باشند و حداقل تلاشِ لازم برای حفظ شغل خود را انجام دهند.

برعکس، یک کارمند با انگیزه برای انجام کارهای خود مشتاق است، بسیار خلاق است و وظایف محوله را به بهترین نحو انجام می دهد. دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله به شما می گوییم که چگونه می توانید مدیر انگیزه بخشی شوید؛ همچنین به چند راه مدیریتی برای انگیزه دادن به کارکنان نیز اشاره می کنیم.

پادکست مدیر انگیزه بخش

۱ – در هر شرایطی صداقت خود را حفظ کنید

صداقت پایه و اساس هر رابطه ای است. عدم وجود صداقت و اعتماد باعث از بین رفتن بسیاری از چیزها می شود. صداقت در محیط کاری از جمله الزامات است، صداقت شما حتی اگر منافع خودتان را به خطر بیندازد، بین کارکنان تان تعهد و سرسپردگی ایجاد می کند و برعکس عدم صداقت تعهد را بین کارکنان از بین می برد.

۲ – با اشتیاق به صحبت های آنان گوش دهید

برخی از مدیران با اکراه به صحبت های دیگران گوش می دهند و با این کار به طرف مقابل شان حس بی اهمیتی و ناچیز بودن القا می کنند. این گونه افراد انگیزه خود را برای تلاش کردن در کارشان از دست می دهند. به عنوان یک مدیر انگیزه بخش هنگام گوش دادن به صحبت های یک نفر، تمام حواس خود را جمع حرف های او و این که آن ها را چگونه بیان می کند، کنید. سعی کنید تمام جنبه های صحبت آنان را درک کنید از جمله نکات احساسی آن را! هنگامی که این کارها را انجام دهید کارکنان شما توجه شما را حس می کنند و با انگیزه بیشتری وظایف خود را انجام می دهند.

۳ – برای کارکنان خود مانند یک دوست باشید

برخی ها معتقدند نباید با کارکنان رابطه نزدیک و صمیمی داشت، اما این باور غلط است! برای مثال دو نفر را تصور کنید، یک دوست که به او علاقه دارید و کسی که تصادفا با او آشنا شده اید، اگر این دو نفر از شما کمک بخواهند شما به کدام یک از آن ها با اشتیاق بیشتری کمک خواهید کرد؟!

۴ – یک مدیر انگیزه بخش کارکنان خود را تحسین می کند

منظور از تحسین کردن آن ها، تعریف و تمجیدهای صرفا زبانی نیست بلکه منظور این است که به نحوه انجام دادن کارها توسط آنان دقت کنید و برای کارهایی که به نحو احسن انجام می دهند از آن ها قدردانی کنید. این قدردانی است که تعریف و تمجید را معتبر می کند.

۵ – مدیر انگیزه بخش متواضع و فروتن است

تواضع یکی از مشخصات افراد بانفوذ و معتبر است. موفقیت شما به عنوان یک مدیر انگیزه بخش در گرو موفقیت تیم و کارکنان شماست. این جمله به معنای این است که در جهت کارایی و عملکرد شرکت، کارکنان در درجه بیشتری از اهمیت قرار دارند. مانند یک لرد رفتار کردن باعث غرور و تکبر می شود، پس بهتر است به عنوان یک مدیر انگیزه بخش، همواره خاضع و فروتن باشید.

۶ – در دفتر کار خود نمانید

رهبری کردن، انجام دادنِ کارها از طریق کارکنان است. اگر شما با شخصیت آن ها و محیط اطرافشان ارتباط برقرار نکنید نمی توانید مسائل و مشکلات، نگرانی ها و علاقه مندی های آنان را درک کنید. پس از دفتر خود خارج شوید و در بین کارکنان قدم بزنید تا احساس کنند شما هم جزئی از آنها هستید.

۷ – نمونه ای از اخلاقِ کاری را که از کارکنان خود انتظار دارید، تنظیم کنید

اخلاقِ کاری به آن معنا نیست که یک روز کاری ۱۲ ساعته را به آن ها تحمیل کنید، بلکه به این معنی است که کیفیت کاری که از کارکنان خود انتظار دارید را برای آن ها شرح دهید و از آن ها توقع دقت، نوآوری، صرفه جویی و حتی خوش رویی داشته باشید. تمام عناصری که شامل اجزای کار می شوند، می توانند توسط یک مدیر انگیزه بخش تعیین شوند؛ به خاطر داشته باشید بدون این که خودتان به آن ها عمل کنید، نباید توقع داشته باشید کارکنان تان به آن ها عمل کنند.

همان لباسی را به تن کنید که از کارکنان تان توقع پوشیدن آن را دارید

۸ – همان لباسی را به تن کنید که از کارکنان تان توقع پوشیدن آن را دارید

برای مثال در یک شرکت تولید اجسام نیمه رسانا کارکنان، به دلیل این که در یک محیط فوق العاده تمیز کار می کنند، باید لباس ایزوله به تن کنند. یا اگر یک مدیر انگیزه بخش کت و شلوار به تن کند، کمتر کسی پیدا می شود که با لباس نامناسب و شلخته در محیط کار حاضر شود. در هر تیمی یک سری عادات و صفات مشترک وجود دارد که یکی از آن ها نوع لباس پوشیدن است. اگر شما به عنوان یک مدیر انگیزه بخش از کارکنان خود توقع احترام گذاشتن به این عادات و صفات را دارید پس خودتان نیز باید به آن ها عمل کنید.

۹ – مدیر انگیزه بخش مهربان و احساسی است

طرفداران یک انسان زورگو، خودشان زورگو هستند و تنها تا زمانی که پای پول و منافع در میان باشد، طرفداری خود را حفظ می کنند. اما یک مدیر انگیزه بخش و خوب می داند مهربانی باعث ایجاد وفادارای و صداقت می شود. برای مهربان بودن یکدلی، توانایی درک و منتقل کردن احساسات دیگران نیاز است. شما می توانید بدون یکدلی، مودب و باوقار باشید، اما مهربان بودن با درک کردنِ طرف مقابل شروع می شود.

۱۰ – هرگز از کلمات و سخنان خشونت آمیز استفاده نکنید

با این که نمی توان با صحبت ها و رفتارهای خشونت آمیز کارکنان را مجبور به کار کردن نمود، اما متاسفانه امروزه این گونه رفتارها بسیار رواج پیدا کرده است. رفتار خشونت آمیز روی کارکنان می تواند دو اثر داشته باشد: یا باعث می شود تعهدشان را نسبت به شما و کارتان از دست بدهند و یا آن ها نیز از خود رفتار خشونت آمیز نشان می دهند که در هر دو صورت به ضرر شماست. اما اگر مانند یک مدیر انگیزه بخش با مدارا با کارکنان خود برخورد کنید به وضوح خواهید دید نرخ عملکرد و بازده شرکت شما افزایش پیدا می کند.

۱۱ – با تمامی کارکنان خود با احترام و بزرگی برخورد کنید

وقار، بزرگی و احترام با هم رابطه تنگاتنگی دارند. اگر به عنوان یک مدیر انگیزه بخش به دیگران احترام نگذارید، دیگران نیز در قبال شما رفتار مناسبی از خود نشان نمی دهند. در برخورد با بقیه افراد، فرض را بر این بگذارید که همه شایسته احترام گذاشتن هستند و جز در موارد ضروری این فرض را کنار نگذارید. با این فرض باید با تمامی کسانی که از آن ها توقع رفتار شایسته و عملکردِ خوب کاری دارید، با احترام و بزرگی برخورد کنید.

۱۲ – مدیر انگیزه بخش به دنبال کمک کردن به کارکنان خود است

چگونه می توانم به شما کمک کنم؟ این جمله کوتاه نشان می دهد که شما به کارکنان خود و نیازهای آن ها توجه می کنید و به دنبال موفقیت آن ها هستید. اگر کارکنان تان به شما اعتماد داشته باشند و شما نیز به مواردی که قبلا اشاره شد عمل کنید، آنگاه آن ها نیازهای خود را با شما در میان می گذارند و شما می تواند در رسیدن به موفقیت به آن ها کمک کنید که این باعث موفقیت خودتان نیز می شود.

۱۳ – کارهای خود را به درستی و با حفظ امانت انجام دهید

این بدان معناست که کارهای خود را حتی بدون این که کسی ناظر بر انجام آن ها باشد، به درستی انجام دهیم. زمانی که بدون حفظ امانت داری کارهای خود را انجام می دهید کارکنان نیز تحریک می شوند، تا برای حفظ منافع خود تلاش کنند نه منافع شما و شرکت.

۱۴ – مدیر انگیزه بخش خوش بین است

هیچ کس مایل به پیروی کردن از یک آدم بدبین نیست، پس لبخند بزنید، درباره آینده درخشانی که در انتظار شماست با کارکنان خود صحبت کنید و راه های رسیدن به آن را بررسی کنید. JFK فردی خوش بین و یک مدیر انگیزه بخش است که باعث شد انسان جرئت کند زمین را ترک کرده و پا روی کره ماه بگذارد.

۱۵ – به عنوان یک مدیر انگیزه بخش نگرش مثبت داشته باشید

بازنده حقیقی کسی است که همواره توقع شکست دارد یا آماده برای پذیرفتن آن است. اگر شما به عنوان یک مدیر انگیزه بخش توقع شکست داشته باشید، دیگر چه کسی در شرکت شما تمایل دارد به سمت موفقیت حرکت کند؟ پس حتی در شرایط سخت، مثبت اندیش بوده و باور داشته باشید که می توانید به موفقیت دست پیدا کنید. هنگامی که کارکنان با یک مدیر خوش بین مواجه می شوند به این باور می رسند که آنچه در ذهن مدیر وجود دارد، دست یافتنی است پس برای رسیدن به آن تلاش می کنند.

۱۶ – یک چشم انداز و هدف برای خود انتخاب کنید

شما به عنوان یک مدیر انگیزه بخش باید یک چشم انداز و هدف داشته باشید و آن را برای کارکنان خود به صورت واضح شرح دهید. آن ها باید بدانند هدف چیست، چرا به عنوان هدف انتخاب شده است و چرا لازم است به آن دست پیدا کنند.
برای مثال شرکتی که در زمینه IT کار می کند، می خواهد مدت زمانی را که تجهیزات در اثر نقص فنی از فعالیت باز می مانند را به صفر برساند، یا یک تولیدی قصد دارد برندی تولید کند که کسی توانایی رقابت با آن را نداشته باشد. پس به عنوان یک مدیر انگیزه بخش باید یک چشم انداز مناسب، قابل دست یابی و از همه مهم تر قابل درک برای همه انتخاب کنید.

مدیر انگیزه بخش

۱۷ – به جای فرمانروایی کردن بر کارکنان خود، آن ها را راهنمایی و هدایت کنید

هر کس که با گله احشام آشنایی داشته باشد به خوبی می داند اگر گله را به زور به جلو ببرد باعث ترسیدن و رم کردن آن ها می شود، راه درست این است که باید آن ها را به آرامی هدایت کرد. شما اگر برای کارکنان خود چارچوب تنظیم کنید و انتظارات خود را بیان کنید می توانید آن ها را با این راهنمایی ها به سمت اهداف هدایت کنید.

۱۸ – بدون آوردن عذر و بهانه تمام سعی خود را برای پیشرفت انجام دهید

گذشته از حفظ شانِ اخلاقیِ کارکنان، آنان باید بدانند که هدف شرکت شما به قدری مهم است که باید تمام تلاش خود را به کار گیرند و این نشان دهنده تعهد آنان نسبت به شرکت است. بهترین راه برای دست یابی به این مهم، این است که شما به عنوان یک مدیر انگیزه بخش تمام سعی و تلاش خود را به کار گیرید. هنگامی که کارکنان این تلاش را ببینند آنان نیز ترغیب می شوند تا با جدیت تلاش کنند.

۱۹ – هنگامی که کسی مرتکب اشتباهی شد تنها به انتقاد کردن اکتفا نکنید

یک مثل قدیمی وجود دارد که می گوید هرگز شکایت نکنید مگر این که ایده جدیدی داشته باشید. انتقاد کردن از یک کارمند به خاطر خطایی که مرتکب شده بدون این که به او کمک کنید تا از اشتباه خود درس بگیرد، فقط شکایت کردن است. همه ما دچار اشتباه می شویم اما آنچه اهمیت دارد این است که از آن ها درس بگیریم. کارکنان به عنوان یک تیم باید در یادگیری یکدیگر بکوشند، به خصوص زمانی که یکی از آن ها دچار اشتباه می شود.

۲۰ – ابتدا کارهای سخت را انجام دهید

در یک شرکت مواجه شدن با وظایف سخت در کوتاه ترین زمان ممکن حائز اهمیت است. اصطلاحا می توانیم بگوییم زشت ترین قورباغه را اول از همه قورت بده! اکثر مردم تمایل به تعویق انداختن کارهای سخت و پیچیده خود دارند، اما هیچ موفقیتی بدون رویارویی با کارها و وظایف سخت و پیچیده به دست نمی آید.

هنگامی که شما به عنوان یک مدیر انگیزه بخش از رویارویی با کارها و وظایف سخت هراسی نداشته باشید، کارکنان شما نیز با شجاعت با وظایف سخت خود روبه رو می شوند. در واقع هنگامی که شما کارهای خود را به درستی انجام می دهید کارکنان شما نیز انگیزه کافی برای گام برداشتن در راستای موفقیت را پیدا می کنند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.