آشنایی با آداب مراسم عقد و عروسی از دیدگاه اسلام

از نظر اسلام مراسم عقد و عروسی باید چگونه باشد؟!

دین اسلام برای مراسم عقد و عروسی آداب بسیاری دارد. این آداب و رسوم بسیار دقیق و ظریف تعیین شده اند. به همین منظور قصد داریم در این مقاله به شرح و بررسی آداب مراسم عقد و عروسی از دیدگاه اسلام بپردازیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست مراسم عقد و عروسی

مراسم عقد و عروسی

بعد از این که صیغه عقد جاری شود، مراسم عقد یا عروسی برگزار می شود. بعضی افراد هم هر دو مراسم را به صورت یکجا برگزار می کنند. در این مجالس معمولا عده ای دعوت می شوند و جشن و سرور برپا می شود. در مراسم عقد و عروسی از مهمانان با میوه، شیرینی و غذا پذیرایی به عمل می آید.

غذا دادن به مومنان و اطعام آن ها به عنوان ولیمه در مراسم عقد و عروسی و شادی کردن بسیار پسندیده است؛ به شرط آن که با فعل حرام همراه نشود. گفته شده که بهتر است ولیمه عروسی به صورت ناهار به مردم داده شود ولی در حال حاضر اغلب مراسم عقد و عروسی شب ها برگزار می شود و ولیمه به عنوان شام به مهمانان داده می شود.

قوانین مراسم عقد و عروسی

دین اسلام برای اجرای مراسم عقد و عروسی یک سری قوانین و مقررات دارد که توصیه شده زنان و مردان مومن در امر مقدس ازدواج به این موارد توجه داشته باشند. این قوانین را به طور مفصل در ادامه ذکر کرده ایم:

۱ – رعایت حجاب

رعایت حجاب در تمام مراحل زندگی اهمیت دارد؛ اما اهمیت آن در مراسم عقد و عروسی مهم تر است. اگر مراسم عقد و عروسی ویژه زنان باشد و به جز خانم ها کسی در آنجا رفت و آمد نکند، مانعی ندارد که خانم ها خود را آرایش کنند و لباس های زیبا بپوشند؛ اما اگر این موضوع باعث جلب نظر مردان و افراد نامحرم شود، کار حرام و گناهی بزرگ صورت گرفته است. به همین دلیل، زنان و مردان باید در این گونه مجالس، حرمت ها را حفظ کنند.

۲ – اختلاط زن و مرد

تمام جلسات مشترک زنان و مردان از جمله مراسم عقد و عروسی باید به گونه ای ترتیب داده شود که زنان و مردان کاملا از هم جدا باشند و حتی صدای یکدیگر را هم نشنوند. بهتر است هم زنان و هم مردان، در جایی که نامحرم هست، رفت و آمد نکنند و بدون خبر وارد مجلس جنس مخالف نشوند.

حضور داماد در مجلس زنان

۳ – حضور داماد در مجلس زنانه

یکی از چیزهایی که به تازگی رسم شده است، حضور داماد در مجلس زنانه است. بعد از جاری شدن صیغه عقد، داماد و تعدادی مرد نامحرم مانند برادران داماد و … وارد مجلس زنانه می شوند و داماد در کنار عروس می نشیند. درست است که نشستن داماد در کنار عروس مشکل شرعی ندارد؛ اما حضور داماد در جمع دیگر زنان با لباس های باز و آرایش های غلیظ اصلا توصیه نمی شود.
مسلم است که تمام خانم ها به داماد محرم نیستند و این موضوع از نظر شرع پسندیده نیست. عروس و داماد باید به این مسائل توجه داشته باشند و دیگران هم مراقب باشند تا به اسم مراسم عقد و عروسی، مرتکب خلاف و گناه نشوند.

۴ – پرهیز از رقصیدن

شاید بسیاری از مردم را دیده باشید که به این مسئله هیچ توجهی نمی کنند. بسیاری از مراجع تقلید، رقصیدن را حرام می دانند. از نظر مراجع هم رقص مردان و هم رقص زنان حرام است. تنها در یک مورد استثنا وجود دارد و آن هم رقص زن برای شوهرش در خلوت دو نفره شان است. یعنی این که رقص زنان در برابر داماد، رقص داماد جلوی زنان حاضر در مجلس عروسی و رقص دیگر خانم ها حرام است و باید به نحوی از ارتکاب افراد به این گناه جلوگیری شود.

۵ – نواختن موسیقی

پخش موسیقی و آهنگ از دو جهت ناپسند است. دلیل اول، ناراحت کردن دیگران و همسایه آزاری است. حتی اگر یک نفر هم اذیت شود، بسیار زشت و ناپسند است. دلیل دیگر این است که این گونه موسیقی ها، باطل و حرام است و در شأن فرد مسلمان نیست که به این مدل ترانه ها گوش کند.

متاسفانه بعضی از افراد گمان می کنند که اگر عروسی موسیقی نداشته باشد، مجلس عروسی شادی نیست. در صورتی که در این شادی ها، خشم و ناراحتی خداوند نهفته است. مگر فقط شادی کردن در گرو انجام کارهای حرام است؟! در حدیثی آمده است که «مومن کسی است که رضای خداوند را بر خواسته های خود مقدم بدارد.»

واقعیت این است که در مذمت موسیقی، احادیث بسیاری آورده شده است که شیعه باید به آن ها پایبند باشد و مراسم عقد و عروسی اش مورد رضایت خدا و اولیای خدا باشد. از پیامبر اکرم (ص) نقل است که فرمودند: «خانه ای که در آن موسیقی باشد، از مشکلات و مرگ در امان نیست، در چنین خانه ای دعا مستجاب نمی شود و فرشته داخل آن نخواهد شد.»

همچنین فرمودند: «در مجلسی که موسیقی باشد، خدا به اهل آن مجلس نظر رحمت نخواهد کرد.» و «کسی که به موسیقی گوش می دهد، در روز قیامت به صورت کور و کر و لال محشور می شود.» تنها جایی که اجازه به موسیقی داده شده است، در حجله عروس است و آن هم به صورتی که صدای دختران و زنان به بیرون نرود.

۶ – دوری از همسایه آزاری

بعضی از افراد که مراسم عقد و عروسی را برگزار می کنند، فکر می کنند که تمام همسایه ها و تمام محل باید در مراسم آن ها شریک شود و از خواب و استراحت خود بگذرند. گاهی اوقات مردم تا نزدیک صبح، با سروصدای عروسی و ایجاد مزاحمت، خواب را از چشم همسایه ها و چه بسا افراد بیمار و ناتوان دور می کنند.

فرض کنید در همسایگی خانه ای که عروسی در آن برپا است، کارگری زندگی می کند که خسته به خانه آمده است و قصد دارد استراحت و تجدید قوا کند تا برای کار فردا آماده شود. خودتان را به جای آن کارگر بگذارید تا ببینید که شرایط او به چه صورتی است. اگر منطقی باشید می بینید که همسایه شما حق آزادی در خانه خودش را دارد و هیچ کس نباید این حق را از دیگران سلب کند. به همین دلیل، سر و صدا کردن بیش از حد و رعایت نکردن حقوق دیگران و آزار همسایه ها، گناه بزرگی است که بی برکتی را از همان قدم اول وارد زندگی جوانان می کند.

حضرت فاطمه زهرا (ع) فرمود: «اول باید حق همسایه رعایت شود، سپس حق اهل خانه.» امیرالمؤمنین (ع) فرمود: «به قدری پیامبر خدا (ص) درباره همسایه سفارش کرد که ما فکر کردیم همسایه هم حق ارث پیدا می کند.» هم چنین فرمودند: «کسی که همسایه اش را آزار دهد، خدای بزرگ بهشت را بر او حرام می کند و جای او در جهنم است.» امام صادق (ع) نیز فرموده اند: «حتی اگر همسایه شما یهودی بود، باید با او خوش رفتاری کنید.»

بنابراین به شما توصیه می کنیم که در عروسی ها، مواظب حقوق همسایه های خود باشید و نفرین و ناله آن ها را برای زندگی خود نخرید. مواظب باشید که حقی از کسی ضایع نشود و روز قبل به آن ها اعلام کنید و از آن ها اجازه بگیرید. حتی اگر خواستید میخی به دیوارشان بکوبید، پرچم یا لامپی نصب کنید و هر کاری انجام دهید، باید از همسایه خود اجازه بگیرید.

خرج های بیهوده و سنگین

۷ – خرجهای بیهوده و سنگین

بسیاری از خرج های مراسم عقد و عروسی، از روی چشم و هم چشمی است و فقط گناه و اسراف را در پی دارد. اگر شما دختر و پسر جوان به آینده خود فکر می کنید و دوست دارید که ازدواج و زندگی شما با قرض و عقب ماندگی و استرس همراه نباشد، باید از خرج های بیهوده، اسراف، تزئینات اضافی و مانند این ها پرهیز کنید و خود را اسیر ولخرجی نکنید. بسیاری از خرج های مراسم عقد و عروسی، چیزی جز هزینه های غیر ضروری نیست.

جای تاسف است که بعضی از خانواده های عروس و داماد را می بینیم که مانند دو رقیب در حال جنگ هستند و خرج های بی مورد را بر دیگری تحمیل می کنند که کار درستی نیست. زمان که بگذرد و هیجانات عروسی فرو بنشیند، این اشتباهات، خودش را نشان می دهد و باعث می شود که کینه ها و بی محبتی ها بیشتر شود و بین افراد فاصله بیندازد. ولخرجی های امروز افراد، باعث رنج و زحمت بیشتر آن ها در آینده می شود.

امیرالمؤمنین (ع) در سخنان خود فرموده اند: «کسی که در خرج زندگی میانه روی کند، هیچ گاه فقیر نخواهد شد.» هم چنین فرمودند: «اسراف و ولخرجی، ثروت های کلان را نابود می کند.» در حدیث دیگری آمده است: «اسراف، بی برکتی به همراه دارد.»
فردی که زیاده روی و ولخرجی می کند، نمی تواند پوله ای خود را به خوبی مدیریت کند و همواره بی پولی و تنگدستی را تجربه می کند و در زندگی خوار می شود. پس برای یک ازدواج سالم بهتر است از هرگونه خرج اضافی خودداری کنید تا در ابتدای زندگی مشترک احساس آرامش روزافزونی داشته باشید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.