چند نکته ضروری که در مورد مراقبت از کودکان باید بدانید

بهترین روش نگهداری و مراقبت از کودکان

وقتی پدر و مادر تصمیم می گیرند کار مراقبت از کودکان خود را به شخص دیگری بسپارند، نوعی احساس ناخوشایند وجود آن ها را فرا می گیرد؛ به همین منظور در این مقاله قصد داریم برای شما دوستان عزیز سایت آگاه باشیم یک سری نکات مهم و ضروری در مورد اصول مراقبت از کودکان را برای شما بیان کنیم.

نکاتی که دانستن آن ها قطعا برای شما مفید خواهد بود و می تواند یک تجربه ی خوب برای شما در تربیت فرزند و نگهداری از کودکتان باشد. هم چنین اطلاعات مورد نیاز پدر و مادران را درباره مراکز نگهداری و مراقبت از کودکان در اختیار آن ها می گذاریم. حال به بررسی نوع مراقبت از کودکان در این مراکز خواهیم پرداخت.

پادکست مراقبت از کودکان

نگهداری و مراقبت از کودکان در مراکز مخصوص

نوآم اسپنسر یکی از روانشناس های مشهور دنیا در مورد روش های مراقبت از کودکان می گوید هر کودکی نیازمند روش خاصی از نگهداری می باشد و افرادی که از کودکان شما مراقبت می کنند، باید اطلاعات لازم را در این باره داشته باشند. پیش از آن که کار سپردن فرزند خود به این مراکز را انجام دهید باید تا جای ممکن در مورد آن ها تحقیق کنید و اطلاعات لازم را در مورد مدیریت و کارکنان آن به دست آورید.

حال که متوجه شدیم تحقیق کردن نخستین کار برای سپردن بچه ها به مراکز نگهداری می باشد باید با برخی از اصطلاحات مخصوص آشنا شویم که در مراقبت از کودکان به کار ما خواهند آمد. برای نمونه اصطلاح نگهداری از کودک به مراقبت روزانه و گاهی هم توجه به کودک و یا مراقبت از نوزاد شناخته می شود. برای آن که فهم این مطلب برای شما ساده تر شود ما در این پست از اصطلاح مراقبت از کودکان استفاده می کنیم.

مهد کودک و مراقبت از کودک

مهد کودک ها و مراقبت از کودکان

حالا که با اصطلاح مراقبت از کودکان آشنا شدیم، لازم است که به انواع روش های نگهداری و مراقبت از کودکان اشاره کنیم. یک مرکز مراقبتی پیش از آن که بچه ها را پذیرش کند، باید اطلاعات لازم را از پدر و مادر او دریافت می کند تا یک سری دانش کلی در مورد این که این بچه ها چه رفتارها و خصوصیات اخلاقی دارند را به دست آورند. به طور کلی اطلاعاتی که به پدر و مادر در این مرحله به این مراکز انتقال می دهند. از ارزش و اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد، پس لازم است تا والدین تک تک اطلاعاتی که فکر می کنند برای این مراکز مراقبت از کودکان ضروری است را یادداشت کرده و در اختیار ایشان قرار دهند.

این که چه اطلاعاتی را در اختیار آن ها قرار دهیم کاملا بستگی به تصمیم خودمان دارد. مثلا می توانید ساعات خواب کودک خود و یا میزان غذایی را که می خورد و هر چیز دیگری را که فکر می کنید در نگهداری و تربیت فرزند تان مهم است را در اختیارشان قرار دهید تا آن ها هم طبق برنامه ریزی های شما برای مراقبت از کودکان تان اقدام کنند. نکته ای که در اینجا باید به شما اشاره کنیم آن است که این اطلاعاتی که ما به این مراکز انتقال می دهیم لزوما به معنای آن نیست که آن ها قرار است همین کار را در مراقبت از فرزند ما اجرا کنند، بلکه به این معناست که روانشناس ها و مشاوران این مراکز با استفاده از اطلاعات شما یک الگوی درمانی را تنظیم می کنند و با استفاده از همین الگو از فرزند شما نگهداری به عمل خواهند آورد.

دوستان و آشنایان، بهترین اشخاص برای مراقبت از کودکان شما

به یاد داشته باشید که تا جای ممکن بهتر است از نگهداری فرزند خود در این مراکز دوری کنید، چرا که وضعیت مراقبت از بچه ها در این محل ها مناسب نیست. حال هر چقدر هم که اطلاعات به دست آمده در مورد این مرکز مثبت باشد نمی تواند تضمین کننده ی نگهداری خوب از فرزند شما باشد. موارد مختلفی در مورد رفتار نامناسب مربیان حاضر در این اماکن با بچه ها وجود دارد. رفتاری که می تواند روی روحیه ی بچه ها تاثیر بسیار بدی بگذارد و آینده ی روانی زندگی بچه ها را دچار اختلال جدی نماید.

اگر از یک روانشناس در مورد نحوه نگهداری از فرزند خود بپرسید به یقین وی به شما توصیه خواهد کرد که او را به یک فرد آشنا بسپارید تا هم کودک شما آرامش روانی بیشتری داشته باشد و هم خیال شما راحت تر باشد. مثلا اگر مادربزرگ کودک شما وقت آزادی دارد و توانایی مراقبت از بچه ی شما را دارد می توانید این کار را به او بسپارید. یا اگر در بین دوستان و آشنایان شما هیچ کسی برای نگهداری و مراقبت از کودکان تان وجود نداشت، می توانید یک پرستار خصوصی استخدام نمایید تا از فرزند شما نگهداری کند.

هر چه باشد کار محافظت از بچه ها در اماکن مشخص شده سخت است و افراد بسیار کمی می توانند در مقابل بچه های کم سن و سال و کارهایی که انجام می دهند خودشان را کنترل کنند. البته ما هیچ نوع توجیهی در مورد رفتار نامناسب مربیان نداریم، بلکه فقط به شما هشدار می دهیم که چرا باید از نگهداری فرزند خویش در این اماکن جلوگیری کنید. صد البته که مراکز نگهداری خوبی نیز در سطح هر شهر وجود دارند که می توانید به آن ها اطمینان کنید اما مسائلی که ما در این مقاله برای شما ذکر کردیم تنها جنبه ی اخطار داشت.

مورد دیگری که در مورد این روش نگهداری و مراقبت از کودکان نگران کننده است، آشنا نبودن این مراکز با اصول مدرن نگهداری با فرزند است. چند مهد کودک را سراغ دارید که مربیان آن ها همگی مراحل روانشناسی را با دقت کافی گذرانده باشند و سپس به این کار روی آورده باشند. حتی بسیاری از این مهد کودک ها به هر شخصی اجازه نگهداری از بچه ها را می دهند. پس این هم یک نکته ی دیگر در مورد اصول مراقبت از کودکان در مهد کودک ها بود که لازم بود به آن اشاره کنیم.

مراقبت از کودکان در مهدکودک

تاکید روی مسائل علمی در مراقبت از کودکان در مهد کودک ها

متاسفانه یکی از مسائلی که در مهد کودک ها به آن هیچ توجهی نمی شود، اصول علمی می باشد که در مراقبت از بچه ها تاثیر بسیار زیادی هم دارد. مثلا این مراکز هیچ اهمیتی به دانش فرزندان شما در دروس مختلف از جمله ریاضیات نمی دهند و فقط در قبال دریافت مبلغی از والدین کودک به وی اطمینان می دهند که از کودکشان به خوبی نگهداری خواهند کرد. اما با کمی فکر کردن می توان به این موضوع دست یافت که این روش نگهداری از بچه ها چندان هم عاقلانه نیست و نمی تواند به آن ها در طول زندگی شان کمکی کند. هر چه باشد وقتی که بچه ها در کنار پدر و مادرشان بزرگ می شوند مسائل بسیار بیشتری را یاد می گیرند.
مثلا یک مادر خلاق به فرزند خود در سنین پایین رنگ ها را آموزش می دهد تا بدین ترتیب مغز او را آماده ی پذیرش مسائل سخت تر در نوجوانی و جوانی کند. این ها همه از مسائلی هستند که در بیش از نود درصد از مهد کودک ها توجهی به آن نمی شود و مربیان این مراکز نیز در مورد اصول مراقبت صحیح اطلاعات لازم را ندارند.

این مورد به خصوص در مهد کودک های کشور ما به میزان بسیار زیادی رواج دارد و برای این مراکز تنها چیزی که مهم است دریافت وجه می باشد. حال آن که برایشان مهم نیست که فرزند شما در سن حساسی قرار گرفته است و در این سن نیاز به اطلاعات علمی دارد تا روند مغز او برای پذیرش درس های مختلف در سنین بالاتر آماده شود. البته گاهی بودجه ی ناکافی این مراکز نیز در بی توجهی آن ها به مسائل علمی در مراقبت از کودکان هم بی تاثیر نیست.

نگهداری و مراقبت از کودکان نزد بستگان یا مهد

مطمئنا اکثر ما ترجیح می دهیم که بچه های خود را نزد آشنایان خود قرار دهیم چرا که اعتماد اولین رکن مهم در نگهداری از فرزندمان می باشد. پس پیش خود فکر می کنیم که چه کسی برای مراقبت از فرزند ما مناسب تر است و سپس خواسته ی خود را با وی مطرح می کنیم. شما باید اطمینان داشته باشید شخصی که فرزند خود را به وی می سپارید از هر نظر از توانایی های لازم در مراقبت از کودکان شما برخوردار باشد. مثلا در مواقع لازم جای کودک شما را عوض کند و سر زمان مشخص شده غذایش را در اختیارش قرار دهد.

از این ها گذشته والدین آشنایان خود را بهتر می شناسند و برای مثال می دانند که خواهر همسر در رفتار با بچه ها مهربان است و بچه ها نیز با او احساس راحتی می کنند. از این ها گذشته پدر و مادر باید نگران این مسئله باشند شخصی که فرزند خود را پیش وی گذاشته اند چه نکاتی را به فرزندش انتقال خواهد داد. برای نمونه باید بدانند که فرد مورد نظر به هیچ وجه حرفی که مناسب بچه ها نیست را جلوی آن ها بیان نخواهد کرد. هم چنین ریسک سرماخوردگی و انواع عفونت ها نیز از جلمه مسائلی است که اگر بچه ها نزد فردی مطمئن مراقبت شوند، احتمال بروزشان نیز کمتر می شود.

اگر از نظر اقتصادی هم نگاه کنیم مطئنا مراقبت از کودکان نزد یک آشنا بسیار به صرفه تر خواهد بود. البته بهتر است که والدین کلیه نیازهای فرزند خود را در یک کیف مخصوص قرار دهند و در اختیار فردی که قرار است از فرزند آن ها نگهداری کنند بگذارند. بالاخره هر چه باشد نگهداری و مراقبت از بچه ها خودش سختی بسیار زیادی دارد، چه برسد به آن که فرد مورد نظر بخواهد از جیب خودش برای بچه ی شما خرج کند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.