اهمیت مسئولیت پذیری در موفقیت کارآفرین ها

خلاصه نوشته: مسئولیت پذیری در کارآفرینان یکی از موارد مهمی است که در موفقیت آن ها نقش دارد. کارآفرینان مسئولیت پذیر شرایطی که دارند را درک می کنند و تلاش می کند راهکارهای جدیدی را به کاربگیرند تا به اهداف خود برسند و به عبارتی انرژی مثبتی دارند اما افرادی که مسئولیت پذیر نیستند همیشه دنبال مقصر می گردند.

مسئولیت پذیری چه تاثیراتی در موفقیت کارآفرین ها دارد ؟

کارآفرینان با مشکلات بسیاری رو برو هستند که برای رسیدن به موفقیت چاره ای جز حل کردن آن ها ندارند. بنابراین باید افرادی مسئولیت پذیر باشند و مسئولیت کارهایی که انجام داده اند را بپذیرند و انتظار نداشته باشند که دیگران مشکلات آن ها را حل نمایند. به عبارتی نباید انتظار داشته باشند که شخص دیگری مشکلات آن ها را حل کند و از زیر بار مسئولیت های خود شانه خالی کنند. یک کارآفرین مسئولیت پذیر همیشه خود را نسبت به مشکلاتش مسئول می داند و در جهت رفع آن ها تلاش می کند.

تمامی کارآفرینان لزوما موفق نیستند و یکی از رموز کارآفرینان موفق مسئولیت پذیری است. برخی از کارآفرینان برای شکست ها و عدم موفقیت های خود شرایط جامعه و سایر افراد را مقصر می دانند و سعی می کنند با این تفکر خود را قانع کنند که تلاش های لازم را انجام داده اند و مسئولیتی در قبال نتایج به وجود آمده ندارند. در صورتی که مهم ترین تفاوت کارآفرینان موفق با این افراد مسئولیت پذیری نسبت به نتایج کارها و تلاش برای انجام تمامی امور به بهترین شکل ممکن می باشد.

بنابراین اگر می خواهید یک فرد یا کارآفرین موفق در زندگی باشید توجه کنید که همه چیز به انتخاب ها و تصمیمات خود شما و میزان مسئولیت پذیری است که نسبت به انجام این امور دارید بستگی دارد. در صورتی مسئولیت زندگی خود و همچنین مسئولیت کارکردن و پولدار شدن را به عهده بگیرید قطعا کارآفرین موفقی خواهید شد.

قبول کردن مسئولیت زندگی بخش مهمی در زندگی هرکس می باشد. یک کارآفرین موفق مسئولیت زندگی شخصی اش را قبول می کند و در محیط کار و شرکت نیز فردی بسیار مسئولیت پذیری خواهد بود. در زندگی شما همیشه یک انتخاب وجود دارد، یا مسئولیت خود را قبول کنید و به دنبال حل آن باشید یا دائما بهانه های مختلف بیاورید و سرزنش و شکایت کنید.

سرزنش و شکایت تنها راهی است که شما را از مسئولیتتان دور کند و بهانه ای است برای آنچه که نشده اید. شما نمی توانید هنگامی که سرزنش می کنید، مسئولیت خود را هم قبول کنید.

بخشی از قبول کردن مسئولیت پذیری، رو به رو شدن با شرایط موجود است. بسیاری از افراد از وضعیت فعلی شان راضی نیستند و اعتراض های زیادی می کنند. آن ها همیشه در خانه می نشینند و می گویند که ای کاش فلان و بهمان بود و تنها به دنبال بهانه های مختلف هستند؛ در صورتی که افراد مسئولیت پذیر شرایط فعلی شان را درک می کنند و به دنبال راه های زیادی می گردند تا شرایط خود را بهبود ببخشند. فرد زمانی که بتواند شرایط فعلی را بپذیرد، می تواند آن را تغییر دهد. به این دلیل که قبول کردن مسئولیت به معنای بهتر کردن اوضاع است.

پادکست اهمیت مسئولیت پذیری در موفقیت کارآفرین ها

زمانی که شما مسئولیت خود را قبول می کنید دیگر نمی توانید آن را گردن شخص دیگری بیندازید. در چنین شرایطی باید برای خودتان برنامه ریزی کنید و گام های درستی بردارید. زمانی که شما برای رسیدن به هدفتان تلاش می کنید تا گام های زیادی بردارید، انرژی و انگیزه ی تازه ای به دست می آورید.

این را هم باید بدانید که تمام جنبه های زندگی به هم مرتبط هستند. مثلا زمانی که شما ورزش می کنید علاوه بر روی فرم آمدن بدنتان، سلامتی خود را هم حفظ می کنید و چربی های پرخطر را از بین می برید.

تاثیرات منفی سرزنش و توجیه کردن

وقتی دائما در حال سرزنش و توجیه کردن باشید، انرژی منفی وارد زندگی خود می کنید، اما زمانی که در مسیر هدف های خود قرار می گیرید و برای آن ها تلاش می کنید، انرژی مثبت از زندگی دریافت می کنید. هنگامی که شما مسئولیتتان را قبول می کنید دیگر نمی توانید از سرزنش و توجیه استفاده کنید. سرزنش و توجیه تنها به شما انرژی منفی می دهند و شما را از اهدافتان دور می کنند.

زمانی که شما مسئولیت های خودتان را قبول می کنید، در عین حال کارهایتان را هم مورد بررسی قرار خواهید کرد. شما نتایجی که تا به حال به آن ها رسیده اید را ارزیابی می کنید و از خودتان می پرسید که آیا چنین راه و نتیجه ای شما را به هدفتان رسانده است یا خیر. اگر به جواب مثبتی رسیدید خوشحال خواهید شد و به مسیرتان ادامه می دهید اما اگر جواب تان منفی بود باید آن مسیر را تغییر دهید یا آن را کلا حذف کنید.

مثلا فردی برای پیشرفت شرکتش یک سایت معرفی تاسیس کرد اما پس از سه ماه متوجه شد که آن سایت هیچ بازدهی خوبی برای شرکت نداشته و تنها آن ها را به خرج انداخته است. بهترین کار برای او این بود که مسئولیت آن سایت را قبول کند و سعی کند وضعیت آن را سامان ببخشد.

مسئولیت پذیری در موفقیت کارآفرین ها

اهمیت ارزیابی امور

خیلی از مردم چنین سوالی از خود نمی کنند و به کارهای اشتباهشان ادامه می دهند. زمانی که انسان نخواهد کارهایش را مورد ارزیابی قرار دهد دچار مشکلات زیادی می شود. مثلا ممکن است بخشی از ثروتش را از دست دهد یا کارمندهایش از او ناراضی شوند. به همین دلیل است که هر سال در تمام شرکت ها یک ارزیابی کلی وجود دارد و بخش هایی که در آن ضرر وجود داشته دچار تغییر می شود.

بعضی ها تلاش می کنند که نظرات و انتقاداتشان را با سرزنش و توهین به دیگران ابراز کنند. شما نگذارید که چنین بلایی سر شما بیاید و اگر با چنین برخوردی مواجه شدید سکوت کنید و از آن شخص دور شوید. اگر آن شخص مدیر شما بود از کارتان انصراف بدهید زیرا دیر یا زود از کارتان خسته خواهید شد و تمایلتان به کار کردن کمتر می شود.

افکار پوسیده مانند گاری پز از زباله هستند

یک گاری را تصور کنید که تا ارتفاع زیادی درون آن آشغال وجود دارد، به گونه ای که محتویات آن روی زمین می ریزد. این گاری همان تفکر انسان ها است و آشغال ها همه ی ای کاش گفتن ها و بهانه های انسان است. همه ی افراد چنین گاری ای را برای خود دارند و زمانی که شخصی از آن سوال می کند، در جا حالت تدافعی به خود می گیرند.

دوستان عزیز باید بیخیال این گاری و این تفکرات شوید و به مسیر زندگی ادامه دهید. باید بدانید که هرکسی قرار نیست به همه چیز برسد و شاید شما چیزی را داشته باشید که دیگری از آن عاجز است و آرزوی داشتن آن را دارد. شکرگزار نعمت های فعلی خود باشید و به دنبال به دست آوردن چیزهای جدیدی در زندگیتان باشید.

سرزنش و توهین هیچ دستاوردی جز دعوا و ناراحتی ندارد. کارآفرین های آگاه همیشه سعی می کنند از این دو چیز دوری کنند؛ چون می دانند که تنها وقتشان را می گیرد و چیزی بهشان نمی رسد. آن ها سعی می کنند همیشه رفتاری آگاهانه داشته باشند و مسئولیت خود را قبول کنند. این روش و دیدگاه هم به نفع خود کارآفرین است و هم به نفع جامعه! چون کارهای شرکت و زندگی شخصی اش با سرعت بیشتری جلو می رود، از طرفی رشد و پیشرفت یک شخص باعث پیشرفت و رشد جامعه خواهد شد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.