مهم ترین نکاتی که هر والدینی باید در مورد مسائل جنسی کودکان بداند

تربیت جنسی کودک؛ بهترین راهکارهای برخورد با کنجکاوی کودکان در مورد مسائل جنسی

کودکان بسیار کنجکاو هستند و از یک سنی به بعد شروع به پرسیدن سوالاتی در مورد مسائل جنسی و اندام های جنسی خود می کنند. شما به عنوان والدین، باید در تربیت فرزند خود از هر جهت هوشیار باشید و مسئله ی تربیت جنسی کودک تان را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. به همین خاطر در این مقاله به نکات مهمی برای پاسخگویی درست به کودکان در مورد مسائل جنسی و همچنین چگونگی تربیت جنسی کودک پرداخته ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست مسائل جنسی کودکان

۱ – فرزندتان را کوچک نکنید

پدر و مادر نباید از سوال های فرزندشان ناراحت شوند، مثلاً نگویند: «خیلی بی ادبی که از من این همه سوال می پرسی دیگه از این حرفا به من نزن!»

۲ – آن ها را توبیخ نکنید

گاهی پدر و مادر از سوال هایی که فرزندشان درباره مسائل جنسی می پرسد بسیار ناراحت می‌شوند و برخورد خیلی بدی با فرزندشان می کنند. مثلا می گویند: «اگر کار اشتباهی انجام بدی دیگه بیرون نمی برمت.» آن ها فراموش کرده اند که خودشان در کودکی چه کارهایی انجام داده‌اند و چه سوالاتی پرسیده اند.

۳ – کودک را مورد تمسخر قرار ندهید

وقتی کسی کودکان را به خاطر کنجکاوی و پرسیدن در مورد مسائل جنسی مسخره می کند، باعث می شود در آینده از اعتماد به نفس پایینی برخوردار شوند.

۴ – شرمسار و دلگیر نشوید

گاهی والدین از برخی سوال های کودک خود شرمسار می شوند و رفتار آن ها باعث می شود فرزندشان گمان کند، سوال نابجابی پرسیده و باعث می شود که دیگر توانایی پرسیدن سوال از پدر و مادر خود را نداشته باشد.

۵ – به حرف های فرزندتان دقیق گوش کنید

پدر و مادر باید با دقت زیاد به سوال های فرزندشان گوش دهند و از پاسخ‌های عجله ای به فرزندشان خودداری کنند. زیرا اگر پاسخ اشتباه باشد باعث ناراحتی فرزندانشان می شود. بعضی از پدر و مادرها و معلمین در برابر برخی از این سوالات که مربوط به مسائل جنسی می شود، نوعی بدبینی دارند و این مسائل را برای خود آن قدر بزرگ می‌کنند که ممکن است بعدها باعث بروز مشکلاتی شود.

نکته مهم این است که پدر و مادر و معلمین به تربیت جنسی کودکان دقت زیادی داشته باشند و روش‌های گوناگونی را برای آنان در پیش بگیرند. آن ها می‌توانند با مطالعه و جمع کردن اطلاعات زیاد به کودکان خود کمک زیادی کنند و این به شرطی انجام پذیر است که والدین نوع نگاه خود را به این مسئله تغییر دهند.

حتما بخوانید : ناگفته های جنسی کودکان

از این رو وقتی والدین به این باور رسیدند که صحبت درباره مسائل جنسی در کودکان وجود ندارد، برخورد کودکان درباره کشف هویت خود و جنس مخالفشان منفی به نظر نمی رسد. اما مسئله مهم این است که معلمین و پدر و مادرها رفتار کودکانشان را به دقت زیر نظر داشته باشند که جستجوی کودکشان درباره این مسائل زیاد ادامه پیدا نکند. می‌توانیم با مشغول کردن کودکان، آن ها را تحت نظارت خود داشته باشیم.

مسئله مهم دیگری که وجود دارد به نحوه برخورد معلمین و پدر و مادر در مسائل جنسی بستگی دارد. مثلاً این امکان وجود دارد کودکی از رویاهای خود درباره مسائل جنسی با مادرش گفت و گو داشته باشد در این مورد برخی مادران با کودک خود برخورد خیلی بد و به دور از ادب دارند و از آن ها می‌خواهند دیگر درباره این مسائل صحبت نکنند.

اما برخی از والدین با کودک خود رفتاری خیلی محبت آمیز دارند و با لحنی دوستانه آنها را راهنمایی می کنند و به فرزندشان می گویند که این مسائل امری طبیعی و خدادادی است و باعث می شود فرزندشان کمتر به جستجو درباره مسائل جنسی بپردازد. مطمئنا چنین کودکی به راحتی درباره همه مسائل با مادر خود صحبت می‌کند و می‌خواهد که او را هدایت کند. ما می توانیم با تغییرات در برخی از رفتارهای خود تاثیرات مثبتی در روند تربیت فرزند مان داشته باشیم.

مثلا تصور کنید به سمت اتاق کودک ۴_۳ ساله خود می روید و با صحنه ای مواجه می شوید که فرزند شما و دوستش لباس های خودشان را از تنشان در آورده اند و به گفته خودشان دارند با یکدیگر بازی می کنند، شما چه واکنشی نشان می دهید؟
و جواب هایی که برخی از پدر و مادرها می دهند:

_به خاطر کار اشتباهی که انجام داده او را تنبیه می کنم

_از او می خواهم به سرعت لباس هایش را بپوشد و به اتاق دیگری برود

_دلگیر می شوم اما چیزی به او نمی گویم

_بدون هیچ صحبتی از اتاق خارج می شوم

_تلاش می کنم با مراقبت کردن از فرزندم اجازه ندهم چنین مسائلی تکرار شود

_به او هشدار می‌دهم که این حرکت کار بدی است

_اصلاً دوست ندارم پاسخ بدهم، نمی‌خواهم خود را مقاوم جلوه بدهم

از نگاه شما کدام جواب یا عکس العمل صحیح است؟ برای گرفتن یک نتیجه درست، در ادامه تک تک پاسخ ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تنبیه کردن کردن

به خاطر کار اشتباهی که انجام داده او را تنبیه می کنم

کسانی که ناراحت می شوند به این گونه رفتارها از دید مسائل جنسی نگاه می کنند. در صورتی که کودکان در زمان نهفتگی به سر می برند و بازی هایی که انجام می دهند برخلاف دید بزرگترها به مسائل جنسی ربطی ندارد. زیرا آن ها می‌خواهند تفاوت های جنسیتی بین خود و دیگران را کشف کنند.

از او می خواهم به سرعت لباسش را بپوشد و به اتاق دیگری برود

مطمئن باشید که این گونه رفتارها باعث می شود حس کنجکاوی کودک بیشتر شود. پس از این کار جدا خودداری کنید.

دلگیر می شوم اما چیزی نمی گویم

این گونه از والدین به دلیل نداشتن اطلاعات کافی درباره مسائل جنسی و به دلیل کم رو بودن درباره این مسائل عکس العمل نشان می‌دهند.

بدون هیچ صحبتی از اتاق خارج می شوم

برخی والدین اعتقاد دارند فرزندشان درباره مسائل جنسی باید آزاد باشد و درباره کنجکاوی آنان حساسیت نشان نمی دهند. در واقع آن ها به سبک غربی عمل می کنند.

سعی می‌کنم با مراقبت کردن از فرزندم اجازه ندهم دست به کار اشتباهی بزند

برخی دیگر از والدین از روش بررسی همیشگی برای کنترل فرزندشان استفاده می کنند.

نکاتی در مورد تربیت جنسی کودک

در کل پدر و مادر باید بدانند تربیت جنسی کودک یکی از موضوعاتی است که به آموزش و راهنمایی زیادی نیاز دارد. تربیت جنسی کودک خود به خود شروع می شود. پدر و مادر باید از دوران بچگی آن را به فرزند خود آموزش بدهند، پس لازم است والدین اقداماتی را برای آموزش فرزندشان به کار گیرند.

۱ – اولاً والدین باید دریابند چه سوالاتی ذهن کودک را به خود مشغول کرده و کودک درباره آن ها چه اطلاعاتی دارد. سپس بر اساس تجارب کودک به سوالات او پاسخ دهند. والدین می‌توانند از راه گوش کردن و نگاه کردن به کودک شان علت کنجکاوی آن ها را دریابند.

۲ – پدر و مادرها در جواب دادن به سوالات کودک باید جنبه های تربیتی و عقیدتی را در نظر داشته باشند و اگر در همان آغاز کار اطلاعات غلط به کودک خود بدهند، در آینده ممکن است اطلاعات خود را از منابع نادرست مثل اینترنت و دوستان دریافت کنند.

۳ – والدین باید از خود رفتارهای تعجب آور نشان ندهند، زیرا باعث کنجکاوی شدید کودکان می‌شود.

۴ – موضوع حریم شخصی را به کودکان توضیح دهند و فرزندان را با قسمت های شخصی بدن خود آشنا کنند. کودکان از این که جایی از بدنشان مشخص باشد احساس خجالت می کنند. اما برخی کودکان از لخت بودن بدنشان احساس خجالت نمی‌کنند. بنابراین لازم است کلمه حریم خصوصی را برای آنان تشریح کنیم.

برای مثال بگویید: دخترم در خانه همسایه مهمانی هست آیا ما می توانیم بدون دعوت به آنجا برویم؟ در پاسخ به ما می گوید: بله یا خیر. اگر کودک پاسخ نه داد باید او را تشویق کنیم و به او بگوییم آفرین آنجا یک جای خصوصی است و فقط افرادی می توانند به آنجا بروند که دعوت شده باشند. والدینی که کلمه شخصی را به فرزندانشان آموزش می دهند باید به آن ها بگویند در بدن ما جاهای خصوصی وجود دارد که نباید آن را به دیگران نشان دهیم.

۵ – باید به کودکان یاد دهیم که در دوستی ها ممکن است ناراحتی پیش بیاید. باید یاد بگیرند چگونه احساسات خود را ابراز کنند و از کلمه نه به خوبی بتوانند استفاده کنند. داشتن رابطه جنسی سالم در سن بزرگسالی در صورتی خوب است که شخص در دوران کودکی اش رابطه سالمی داشته باشد.

۶ – به کودکان خود آموزش دهیم که اگر کسی آن ها را اذیت کرد سریع به ما گزارش دهند. به دلیل این که برخی از کودکان وقتی مورد آزار جنسی قرار می گیرند از ترس برخورد بد والدینشان حقیقت را به آن ها نمی گویند.

۷ – بعضی مواقع کودکان از مادر خود سوالاتی می پرسند که باعث تعجب آن ها می شود. برای مثال: چرا بعضی مواقع نماز نمی خوانی؟ چرا لباست خونی شده؟ در این مواقع مادر باید با کمال خونسردی بگوید پسرم گاهی اوقات در بدن ما عفونت هایی به وجود می‌آید که باید از بدن ما خارج شود. اگر کودک محل آن را پرسید باید بگوییم از همان جای شخصی که قبلا بهت گفته بودم.
اگر سوال کرد این اتفاق برای ما هم می افتد؟ باید به او بگوییم نه فقط زن ها باید این میکروب ها را از بدن خود خارج کنند، ولی شما مردها به خاطر این که قوی هستید با دارو خوردن میکروب ها از بدنتان خارج می شود. در پایان به فرزندتان توصیه کنید این یک موضوع شخصی است و باید بین خودمان بماند بعضی مواقع کودک از شما سوال می کند چرا مثل بچه ها از پوشک استفاده می کنی؟ باز هم مادر با خونسردی کامل می گوید پسرم برای این که لباسم میکروبی نشود و به او تاکید کنید این یک راز است و باید بین خودمان بماند.

۸ – در روابط جنسی مراقب رفتارهای خود باشید. محافظت کردن والدین در رابطه با تربیت جنسی کودک دو مورد دارد:

اول داشتن رابطه با یکدیگر

زمانی که با هم رابطه جنسی دارید سعی کنید از فرزندتان پوشیده بماند. مراقب رفتارهای خود در نظر فرزندتان باشید، زیرا رفتارهای شما باعث جستجوی فرزندتان می‌شود. والدین باید درب اتاقشان همیشه بسته باشد تا کودکان وارد اتاق آنان نشوند. با دستکاری نقاط حساس کودک باعث تحریک او نشوید. کودک خود را وقتی که دلگیر است نخوابانید.

روش دیگر آن در رابطه با کودک است

پدر و مادر باید از سن شش سالگی کودک را به اتاق خود ببرند. به کودک خود آموزش دهید وقتی می خواهد وارد اتاق کسی شود حتما در بزند. مواردی مانند شستن دست ها و تطهیر در سن پیش دبستانی که باید مراقب باشند تحریک صورت نگیرد. این مورد نیز باید رعایت شود که بعد از ۳ سالگی حمام رفتن پسر به عهده پدر و دختر به عهده مادر باشد. لباس های خوب و مناسب برای فرزندان خود در نظر بگیرید. به فرزندان خود بیاموزید با هم سن و سال های خودشان بازی کنند.

مسائل جنسی کودکان

۹ – فرزند خود را با اعضای بدن و عضو جنسی او آشنا کرده و اسم اعضا را به او یاد بدهید.

۱۰ – به فرزند خود آموزش دهید که مرد و زن باهم تفاوت هایی دارند و این تفاوت ها به اعضای جنسی مربوط می شود، همین مقدار توضیح کافی است تا کودک بتواند تفاوت‌های ظاهری را بفهمد.

۱۱ – مراقب کودکان زمان هایی که بازی می کنند و در اتاق خود تنها هستند باشید. این نکته را نیز باید در نظر بگیرید که همیشه نمی‌توانید کودک را زیر نظر داشته باشید، به همین دلیل لازم است از راه های مناسب سن کودکان استفاده کنید و سعی کنید کودک خود را به افرادی که نمی شناسیم نسپاریم.

۱۲ – اجازه ندهید کودک تان به مکان‌های خلوت برود، زیرا امکان دارد مورد سوءاستفاده جنسی قرار بگیرد. به او توضیح دهید با افراد غریبه صحبت نکند و با آن ها جایی نرود، نگذارد کسی به او دست بزند و اگر کسی این کار را انجام داد سریع به پدر و مادر خود گزارش دهد.

۱۳ – زمانی که کودک اعضای بدن خود را دستکاری می کند ناراحت نشوید و او را سرگرم کنید، زیرا ممکن است هدف او رسیدن به آرامش باشد و در این مورد می‌توانید با پزشک مشورت کنید. اگر با کودک خود رفتار بدی داشته باشید باعث می‌شود کودک کنجکاوتر شود و عمل خود را تثبیت کند.

۱۴ – سعی کنید برای خوابیدن کودک، لباس مناسبی برای او درنظر بگیرید و به صورتی باشد که بدن کودک تان با تخت در تماس نباشد زیرا ممکن است زمینه تحریک او را فراهم کند.

۱۵ – بچه ها به مهربانی نیاز دارند کودک خود را ببوسید در آغوش بگیرید. نگذارید جنس مخالف کودکتان را در آغوش بگیرد، زیرا ممکن است باعث تحریک جنسی او شود.

۱۶ – به سلامت کودکتان اهمیت دهید. انگل و کرمک باعث به وجود آمدن خارش در آلت تناسلی کودک می شود به همین علت ختنه کودکان در دوره نوزادی و رعایت بهداشت مانند شستشوی به موقع عوض کردن لباس می‌تواند به سلامت جنسی کودکان کمک کند.

۱۷ – اگر کودک درباره این که چگونه به دنیا آمده است سوال کرد باید چند نکته را رعایت کنید. در این زمان باید تمام حواس خود را به کودک بدهید و با او ارتباط چشمی برقرار کنید تا کودک بفهمد که شما به او خیلی توجه می کنید و برای جواب دادن هیچ عجله ای ندارید و اجازه دهید کودک سوال خود را به طور کامل بپرسد.

به فرزند خود بگویید چه سؤال خوبی، عزیزم دوست داری بگویم منظورت چیست؟ با این طرز صحبت کردن فرزند شما احساس امنیت بیشتری می‌کند. نکته ای که قابل ذکر است اگر به لکنت زبان افتادید و احساس شرمساری به شما دست داد و احساس خوبی به این موضوع نداشتید جواب دادن به سوال کودک خود را به روزهای بد موکول کنید، یا به او بگویید من کار دارم بعدا یادم بینداز تا جواب سوالت را بدهم.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.