چگونه مشکلات زناشویی را حل کنیم ؟

اصول مهم در برطرف کردن مشکلات زناشویی

زندگی هر کدام از ما انسان ها، لحظات سخت و ناراحت کننده ای دارد. بهترین راه پیروزی بر مشکلات در زندگی، داشتن صبر و تحمل و مقاومت کردن در برابر مشکلات است. صبوری به قدری مهم است که حضرت على (ع) صبر را مانند سر آدمی در برابر تن او می داند و افراد را به این اخلاق پسندیده سفارش می کند. در احادیث اسلامی نیز آمده است که میوه شیرین صبر، موفقیت و کامیابی است. در حدیثی از امیرالمومنین می خوانیم که فرمودند: «آدم صبور، پیروزی را از دست نخواهد داد؛ هر چند زمانی طول بکشد. یعنی آدم صبور در بلندمدت به موفقیت می رسد.»

پادکست مشکلات زناشویی

رسول خدا (ص) در این باره فرموده اند: «در صبر بر ناملایمات، خیر و برکت زیادی نهفته است.» همچنین حضرت امیرالمومنین (ع) فرمودند: «صبر، بهترین کمک برای رفع مشکلات روزگار است.» و «صبر، بهتر از هر وسیله ای بلا را دفع می کند.»

جاده زندگی پر از مشکلات، سختی، شکست و ناکامی است. انسان در طول زندگی خود باید همواره با مشکلات متعدد دست و پنجه نرم کند. اگر انسان اهل صبر، منطق و آگاهی نباشد و به محض به وجود آمدن یک مشکل، دلسرد و ناامید شود و دست به کارهای غیر منطقی بزند، هیچ گاه در زندگی، پیروز و موفق نخواهد شد. همیشه پیروزی با کسانی است که مقاوم و صبور هستند و با عقل و صبر به جنگ با مشکلات می روند.

صبر و بردباری در مقابل همسر

گاهی ممکن است زن و شوهر در خانه درگیر یک سری مشکلات زناشویی باشند، رفتارهای خاصی از خود نشان دهند و روحیاتی داشته باشند که زندگی را به کام اعضای خانواده تلخ کند؛ مثلا خشن باشند و رفتارهای تندی از خود نشان دهند. در این شرایط همسر چنین افرادی اذیت و ناراحت می شوند.

برای برطرف کردن مشکلات زناشویی نخستین گامی که باید برداشته شود، تحمل مشکلات است. هر فردی که همسر بداخلاق و تندخویی دارد، باید با کمک صبر و مقاومت، تلاش کند که کانون خانواده را حفظ کند و با عقل و منطق، به دنبال راهی برای حل مشکلات زناشویی خود باشند.

رسول اکرم (ص) درباره بدخلقی زن و ناسازگاری او می فرماید: «هر مردی که بر بداخلاقی همسر خود صبر کند و آن را به حساب خداوند بگذارد و زود به کتک و طلاق روی نیاورد، خداوند متعال اجر ایوب پیغمبر (ع) را به او عطا می کند و در مقابل، برای زن، در هر شب و روز گناهی به اندازه ریگ های بیابان می نویسد.»

همچنین درباره مردی که همسر خود را آزار می دهد و بداخلاقی می کند، می فرماید: «هر خانمی که در برابر بد اخلاقی و اذیت و آزار شوهرش صبر کند و فورا قهر و خانه را ترک نکند، خداوند اجر و پاداشی به اندازه اجر و پاداش آسیه، همسر فرعون به او عطا می فرماید.

توجه کنید که نباید زندگی را با مشکلات زناشویی کوچک و کم اهمیت ویران کرد. متأسفانه بعضی از زوج های جوان به دلیل بی تجربگی و ناآشنایی با اصول زندگی، خیلی زود به خاطر موضوعات کوچک ناراحت می شوند و دم از طلاق و جدایی می زنند. به علاوه، همواره شیاطین و آدم های احمق و نادان در این میان پیدا می شوند که مانند طوفان هستند. به آتشی کوچک دامن می زنند و جنگلی را می سوزانند. این شیاطین و افراد فضول، به جان این دختر و پسر جوان می افتند و با تحریک آن ها، کانون گرم خانواده و رابطه زناشویی آن ها را به هم می زنند!

همه زن ها و شوهرها، به خصوص زوج های جوان باید مواظب باشند که خویشتن داری و صبر را سرلوحه رفتار خود در زندگی شان قرار دهند تا به این روش اندک اندک مشکلات زناشویی شان نیز برطرف شود.

مشکلات زناشویی

تشکر و سپاسگذاری همسران از یکدیگر

انسان ها به طور فطری دوست دارند که توسط دیگران مورد تمجید واقع شوند و هم چنین از زحمات دیگران نیز تقدیر و تشکر کنند. خدای متعال، شخص قدرشناس و شکرگزار را دوست دارد و سپاسگزاری را برای خود و خلق خود واجب کرده است. اهمیت تشکر از دیگران به قدری زیاد است که خداوند متعال، تشکر از خلق را مانند تشکر از خالق می داند.

در حدیثی از امام سجاد (ع) می خوانیم که فرمودند: «روز قیامت، خداوند به یکی از بندگانش می گوید: آیا از فلانی تشکر کردی؟ می گوید: خیر؛ بلکه تو را شکر گفتم ای خدا … و خداوند به او پاسخ می دهد: چون تو از او تشکر نکردی، شکر مرا نیز به جا نیاورده ای.» سپس امام سجاد (ع) فرمود: «کسی خدا را بیشتر شکر می گوید که از بندگان خداوند بیشتر تشکر می کند.»

امام صادق (ع) فرمود «خداوند لعنت کند کسانی را که راه خیر را می بندند!» آن گاه توضیح داد و فرمود: «کسانی که وقتی در حق آنان خوبی می شود، ناسپاسی می کنند و دیگر کسی به انجام کار خیر رغبت نمی کند.» به همین دلیل، تشکر کردن از کسی که خدمتی انجام داده و کار خیری را در حق ما انجام داده است، جزو وظایف انسان به شمار می رود. این موضوع، در کانون خانه و خانواده هم بسیار مهم است.

در یک رابطه زناشویی زن و مرد، هر دو در حال تلاش و خدمت به یکدیگر هستند. خانم ها کارهای خانه و رسیدگی به فرزندان را انجام می دهند و دائم تلاش می کنند، خسته می شوند و تمام سختی های زندگی و مشکلات زناشویی را تحمل می کنند. بدیهی است که دوست دارند توسط همسرشان مورد تقدیر و ارزیابی قرار بگیرند. هر زنی دوست دارد که همسرش قدر او را بداند و خستگی را از تن و جانش دور کند. تنها کسی که می تواند ذوق و شوق زن را زیاد کند و آثار خستگی را از تن و روح زن از بین ببرد، مرد خانه است. در نتیجه شوهر باید همواره قدردان همسرش باشد.

همین طور مردان هم زحمات زیادی متحمل می شوند تا خانواده شان در رفاه و آسایش زندگی کند. بسیاری از مردان را دیده ایم که برای پول درآوردن، به هر کار سختی تن می دهند و خود را به آب و آتش می زنند. خستگی های جسمی و روحی مردان نیز با تشکر و قدردانی همسر از بین می رود و با انرژی بیشتر به سرکار خود باز می گردند.

اگر خانم ها یاد بگیرند که قدرشناس باشند و به گفتن «خسته نباشی»، «خدا قوت»، اظهار تشکر و محبت عادت کنند، مرد خانه بیشتر به زندگی اش علاقه مند می شود و با دلگرمی به کار خود ادامه می دهد. پس از شما می خواهیم که برای برطرف کردن مشکلات زناشویی خود همواره از خوبی های همسر تشکر کنید و محبت ها و تلاش های یکدیگر را نادیده نگیرید تا کانون خانواده تان هر روز گرم تر و صمیمی تر باشد.

پایبندی زن و شوهر به اصول زناشویی

زن و شوهر باید تا آخر عمر، وفا و تعهد خود را نسبت به یکدیگر حفظ کنند. عشق های پرحرارت ولی زودگذر نمی توانند کانون خانواده را حفظ کنند. تحکیم نظام خانواده، به وفاداری زن و مرد در رابطه زناشویی نیاز دارد. همسر خوب، کسی است که تا آخر عمر در کنار شوهرش باشد. زنان باید در تلخی و شیرینی زندگی، فقر و ثروت، ناملایمات و خوشی، در فرازها و فرودهای زندگی، مشکلات زناشویی و در پیروزی و شکست در کنار شوهرشان باشند و همواره مانند دوستان باوفا و صمیمی با شوهرشان برخورد کنند.

همسران نباید چه در دوران جوانی و شادابی و چه در زمان پیری و کهنسالی، دست از حمایت همسر خود بردارند و او را تنها بگذارند. قرآن کریم، مؤمنان را به وفاداری به عهد و پیمان توصیه می کند و می فرماید:

«مومنان واقعی کسانی هستند که به عهد و پیمان خود وفا دارند.» هم چنین می فرماید: «ای کسانی که ایمان آورده اید! به عهد و پیمان خود وفادار باشید.» رسول خدا (ص) نیز فرمودند: «افراد با ایمان، به عهد و پیمان خود وفا دارند.»

پایبندی به عهد و پیمان، از جمله کارهایی است که همه اشخاص باید انجام دهند؛ اما این موضوع در ازدواج و تشکیل خانواده اهمیت بیشتری دارد. یکی از رازهای موفقیت در ازدواج، و برطرف شدن مشکلات زناشویی، وفاداری همسران به پیمان زناشویی و مقررات آن است.

100%
نظرسنجی
  • لطفا به مطلب بالا امتیاز دهید بدهید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.