۱۷ موردی که استخدام کنندگان در مصاحبه شغلی به دنبال آن هستند

در مصاحبه شغلی چگونه ظاهر شویم؟

افرادی هستند که باید نام خود را در کتاب گینس به خاطر تعداد زیاد مصاحبه های شغلی که در آن ها شرکت کرده اند ثبت کنند. اگر مصاحبه های تلفنی را حساب نکنیم، تعداد آن ها تقریبا به ۷۵ و اگر آن ها را به حساب بیاوریم، در بیش از ۱۰۰ مصاحبه شغلی شرکت کرده اند. اکثر مصاحبه هایی که برای استخدام شرکت می کنند، یک روز کامل به طول می انجامد و شامل پنل های مختلف و چند وعده غذایی می شود. گاهی اوقات هم شامل گشت و گذار در فضای باز، ارائه و مصاحبه های دانشجویی نیز خواهد شد.

این مصاحبه ها تبدیل به تجربه ای منحصر به فرد درباره این که باید چه کارهایی در مصاحبه های شغلی انجام دهیم، می شود. اما فراتر از آن، ما می توانم به عنوان یک کارفرما تعداد مصاحبه های بیشتری را مدیریت کنیم و هنگامی که در حال یک مصاحبه شغلی با کسی هستیم به طور دقیق می دانیم که به دنبال چه هستیم. دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این جا به ۱۷ نکته اشاره می کنیم که به وسیله آن ها شما می توانید خودتان را برای یک مصاحبه شغلی خوب آماده کنید. با ما همراه باشید.

پادکست مصاحبه شغلی

۱ – برای استخدام از عهده وظایف خود به خوبی برآیید.

هنگامی که مصاحبه کننده وقتی را به مصاحبه کردن با شما اختصاص می دهد، برای او اهمیت دارد که شما علاقه مند به حضور در آن شرکت هستید. پس شما باید در حین مصاحبه مسئولیت پذیری و علاقه خود را نشان دهید و آمادگی این را که تمام تجربه ها و توانایی های خود را در راه رسیدن به آن شرکت به کار بگیرید، داشته باشید. سوالی که مصاحبه کننده در این مورد از شما می پرسد ممکن است این گونه باشد: توانایی ها و تجربیات شما چگونه شما را برای انجام دادن وظایف تان در این شرکت یاری می دهد؟!

۲ – با شرکت کاملا سازگار شوید

برای مصاحبه کنندگان سازگاری با شرکت نیز حائز اهمیت است. برای یک مسئول استخدام اهمیت دارد که بداند شما علاقه مند به دانستن و دنبال کردن هدف ها و ارزش های شرکت هستید. همچنین این موضوع که شما با این هدف ها و ارزش ها موافق هستید و می توانید با آن ها ارتباط برقرار کنید نیز، برای استخدام کنندگان حائز اهمیت است.

دکتر کری شوفیلد در مورد مصاحبه شغلی می گوید: برای بسیاری از مدیران مهم است که کارکنان شان به دنبال پیشرفت و ترقی شرکت باشند، نه فقط کسب درآمد. سوالی که مصاحبه کننده در این مورد از شما می پرسد ممکن است اینگونه باشد: خود را در همکاری با این شرکت چگونه می بینید؟

۳ – از نقاط ضعف خود آگاهی داشته باشید

برای مسئولین استخدام علاوه بر دو مورد بالا این موضوع که شما نسبت به ضعف ها و توانایی های خود و مخصوصا ضعف ها آگاهی داشته باشید، اهمیت دارد. فرض می کنیم شما با توجه به توانایی هایتان به دنبال کاری در یک شرکت هستید و در برخی موارد نیز ضعف هایی در خود مشاهده می کنید، مدیر شرکت با دانستن آن ضعف ها می تواند با عضو کردن شما در یک تیم کاری ضعف هایتان را پوشش دهد و یا از یک نفر برای برطرف کردن آن ها کمک بگیرد.

سوالی که مصاحبه کننده در این مورد از شما می پرسد ممکن است این گونه باشد: دو مورد از نقاط ضعف خود را نام ببرید و یکی از مواردی که در آن احساس ضعف می کنید را نیز بگویید.

مصاحبه شغلی

۴ – چگونگی مدیریت اختلافات و ناسازگاری ها را یاد یگیرید

اختلاف بین شما و همکاران تان اتفاق عجیبی نیست و حتی ممکن است اختلاف بزرگی با سوپر وایزر قبلی خود داشته باشید. آنچه برای استخدام کنندگان اهمیت دارد این است که شما چگونه در محیط کار با این اختلافات برخورد و آن ها را مدیریت کرده اید و مخصوصا این که از آن ها چه درسی گرفته اید. نحوه رفتار شما در موقعیت های این چنینی میزان همکاری شما را در شرکت نشان می دهد.

سوالی که مصاحبه کننده در این مورد از شما می پرسد ممکن است این گونه باشد: یکی از مواردی که با همکار خود مشکل داشته اید و نحوه برخورد و درسی که از این مشاجره یاد گرفته اید را بگویید.

۵ – با مهارت مشکلات را حل کنید

در مواجهه با سردرگمی و ناامیدی در محیط کار چگونه با آن برخورد کرده اید و کار خود را پیش برده اید؟ یک سوپر وایزر یا مسئول استخدام علاقه مند است بداند شما در برخورد با ناملایمات چه رفتار و برخوردی از خود نشان می دهید. در مقاله ای، «کن واتاناب» در مورد حل مسائل گفته: مهم است بدانیم که حل مشکلات تنها یک توانایی نیست، بلکه یک طرز تفکر و ذهنیت نیز هست که باعث می شود بهترینِ خود را نشان دهید و جهان را به بهترین شکل ممکن بسازید.

سوالی که در مصاحبه شغلی از شما می پرسند ممکن است این گونه باشد: شما و تیم تان متوجه شده اید که پروژه ای از شما درخواست شده است که مهلت آن ۴۸ ساعت است. در این موقعیت شما چه عکس العملی از خود نشان می دهید؟

۶ – شخصیت خوبی داشته باشید

منظور از این مورد این است که آیا شما می توانید در مورد موضوع های مختلف صحبت کنید؟ آیا با دیگران به راحتی ارتباط برقرار می کنید و می توانید با آن ها ارتباط چشمی داشته باشید؟ در یک جمع آیا حرفی برای گفتن دارید یا فقط در آنجا می نشینید؟ منظور دورن گرا یا برون گرا بودن شما نیست، منظور خصوصیات فردی شما است و این که قصد دارید چگونه به اهداف خود برسید و به وظایف تان عمل کنید.

سوالی که در مصاحبه شغلی از شما می پرسند ممکن است این گونه باشد: مدیر سابق تان چه چیزی درباره ویژگی های منحصر به فرد شما می گفت؟

۷ – یک رهبر و یک پیرو باشید

بسته به موقعیتی که شما دنبال آن هستید، مسئول استخدام ممکن است به دنبال یک سوپر وایزر یا رهبر تیم باشد؛ یا ممکن است استخدام کنندگان به دنبال کسی باشند که تیم شان را تکمیل کنند. شما باید نشان دهید چگونه می توانید هم نقش رهبر تیم و هم یک پیرو را ایفا کنید. در شرایط خاص، رهبری و سبک های کار گروهی متفاوت ظاهر می شوند، بنابراین شما باید نشان دهید که توانایی ایفای نقش در هر دوی این شرایط را دارید.

سوالی که در مصاحبه شغلی از شما می پرسند ممکن است به این دو صورت باشد: یک پروژه یا رویداد را توصیف کنید که در آن شما نقش رهبر را داشته اید، چگونه خود را در آن نقش ثابت کردید و نتیجه آن چه بود؟ در چه شرایطی شما ترجیح می دهید که به عنوان یک عضو یا پیرو به خدمت بپردازید؟

توقعات و انتظارات از خود

۸ – توقعات و انتظارات خود را بشناسید

اگر مدیر استخدام شما، سرپرست شما نیز باشد، قطعا می خواهد بداند شما دوست دارید چگونه بر شما نظارت شود؟ آیا شما به دنبال سوپر وایزری هستید که نقش راهنمای شما را نیز به عهده داشته باشد؟ یا در شرایطی که به تنهایی مشغول به کاری شوید بازدهی بیشتری دارید. آیا شما دائما درخواست توضیح بیشتر برای کاری که به شما محول شده را دارید؟

سوالی که در مصاحبه شغلی از شما می پرسند ممکن است این گونه باشد: انتظارات شما در موقعیت های مختلف از سرپرست تان چیست؟

۹ – در رسیدن به تعادل در زندگی کاری خود توانایی داشته باشید

اگر در زندگی شخصی خود نتوانید به خوبی از خود مراقبت کنید، در محیط کاری نیز نمی توانید به خوبی به وظایف خود عمل کنید. کسانی که می توانند در زندگی کاری خود تعادل ایجاد کنند، انسان های متعهد و شادتری نیز هستند. فرض کنید در موقعیتی قرار گرفته اید که مشغله کاری شرکت تان زیاد شده است در این موقعیت تقسیم کردن فشار کار در روزهای مختلف و انجام کار تیمی یک تصمیم است و کم کردن وقت ناهار و اضافه کاری تصمیم دیگر که فردی که به دنبال تعادل باشد، تصمیم اول را انتخاب می کند.

سوالی که در مصاحبه شغلی از شما می پرسند ممکن است این گونه باشد: سرگرمی ها یا علایق شما کدامند؟ شما چگونه از وقت خود به بهترین نحو استفاده می کنید؟

۱۰ – نسبت به فرصت به دست آمده مشتاق باشید

در مصاحبه شغلی، خود را بسیار ذوق زده نشان دهید؛ اما اگر سوال ها را با بی میلی پاسخ دهید این کار بر روی مصاحبه کننده اثر منفی خواهد داشت. سوالی که مصاحبه کننده در این مورد از شما می پرسد ممکن است این گونه باشد: چرا شما می خواهید در این شرکت استخدام شوید؟

اعتماد به نفس در مصاحبه شغلی

۱۱ – اعتماد به نفس خود را نشان دهید

اگر در هنگام مصاحبه شغلی، اعتماد به نفس داشته باشید، به مصاحبه کننده نشان می دهید که شما واقعا این شغل را می خواهید و باور دارید که از عهده وظایف تان بر می آیید. مصاحبه کننده برای شما وقت نمی گذارد که شما برای شغل از او درخواست و خواهش کنید، بلکه باید در آن مدت توانایی ها و قابلیت هایتان را به او نشان دهید.

سوالی که در مصاحبه شغلی از شما می پرسند ممکن است این گونه باشد: کدام تجربه تان، شما را برای پذیرفتن این شغل آماده کرده است؟

۱۲ – برای نتیجه مصاحبه شغلی تلاش کنید

مدیر جدیدتان می خواهد بداند شما چگونه از پس کارها بر می آیید و نتیجه کارتان چگونه است، اما چگونه باید این را به مدیرتان ثابت کنید؟ شما باید در موقعیتی که کاری را به عهده گرفته اید و آن را به خوبی انجام داده اید و این که چگونه کارتان باعث ایجاد تغییرات شده را برای او توضیح دهید. گذشته از این آدری فیشر می گوید: نتیجه محور بودن باعث می شود شما و مدیرتان بتوانید میزان پیشرفت تان را بسنجید.

سوالی که در مصاحبه شغلی از شما می پرسند ممکن است این گونه باشد: شما چگونه با شرکت یا کارفرمای قبلی خود همکاری می کردید؟

۱۳ – نشان دهید که فرد مثبت اندیشی هستید

کارکنانی که طرز برخورد و رفتار مثبتی دارند در محیط های کاری بازدهی بیشتری دارند و هم چنین رفتارهای مثبت به نوعی واگیر دار هستند! اگر شما فردی باشید که نیمه پر لیوان را می بیند این خوش بینی شما به روحیه همکاران تان نیز کمک می کند. هیچ کس تمایل به کار کردن با افراد منفی نگر و ناامید را ندارد.

سوالی که در مصاحبه شغلی از شما می پرسند ممکن است این گونه باشد: در مورد زمانی که یک نتیجه منفی در پروژه یا رویدادی به دست آورید، برای من توضیح دهید. از آن تجربه چه چیزی یاد گرفتید؟

۱۴ – هنگامی که در مورد خودتان توضیح می دهید از جملات خاصِ خودتان استفاده کنید

یک مسئول استخدام یا سوپر وایزر علاقه ای به شنیدن جملاتی مانند:

– من یک فرد اجتماعی هستم.

– من مهارت های زیادی در رهبری دارم.

– من انسان کمال گرایی هستم.

– من توانایی زیادی در کارهای تیمی دارم.

ندارند. به جای این جملات بهتر است بگویید، چه چیزی باعث شده یک فرد اجتماعی باشید؟ چه مهارت هایی در رهبری کردن افراد دارید؟ مثال هایی که شما راجع به توانایی های خود مطرح می کنید بسیار موثرتر از کلی گویی است.

سوالی که مصاحبه کننده در این مورد از شما می پرسد ممکن است این گونه باشد: در مورد زمانی که یک تیم را از طریق یک پروژه رهبری کرده اید، برای من توضیح دهید. برای تکمیل این پروژه، چه مهارت هایی برای شما مفید بود؟

۱۵ – نشان دهید که شما عضوی از یک تیم هستید

هیچ کس مانند یک جزیره نیست. به استثنای زمانی که قصد استخدام شدن در مصاحبه شغلی یک شرکت ارتباطات راه دور را دارید، در بقیه موقعیت ها شما باید در کنار همکاران خود و یک تیم وظایف خود را انجام دهید، با آن ها مشارکت داشته باشید و یکدیگر را راهنمایی کنید. آماده باشید که برای مصاحبه کننده توضیح دهید که چگونه در یک تیم همکاری داشته اید و نقش شما چه بوده است و چگونه آن را ایفا کرده اید.

سوالی که در مصاحبه شغلی از شما می پرسند ممکن است این گونه باشد: در مورد زمانی که در یک پروژه با یک تیم کار کرده اید، برای من توضیح دهید. نقش شما و نتیجه چه بود؟

قابل اعتماد بودن در مصاحبه شغلی

۱۶ – قابل اطمینان باشید

اعتماد، پایه و اساس هر رابطه است. هیچ کس علاقه به کار کردن با کسی که قابل اعتماد نیست، ندارد. شما در هر محیط کاری که قرار بگیرید باید نسبت به همکاران خود اعتماد داشته باشید و به گونه ای رفتار کنید که آن ها نیز به شما اعتماد داشته باشند. جنیفر اسکات این سوال را که در مصاحبه ها بسیار پر کاربرد است، مطرح کرده: اگر همکارتان چیزی از شما بخواهد چه کاری انجام می دهید؟

۱۷ – صبور باشید

هر کسب و کار و شرکتی دارای یک روش خاص برای استخدام است. در بعضی از شرکت ها بخش منابع انسانی این کار را بر عهده دارد و در بخشی دیگر قسمت منابع انسانی تنها پیشنهاد دهنده هستند. شما می توانید در مورد جدول زمانی مصاحبه شغلی خود از مسئولین استخدام سوال کنید و اطلاعات موردنظر را یادداشت کنید. تنها در صورتی برای اعلام نتایج پیگیری کنید که استخدام کنندگان طبق جدول زمان بندی عمل نکرده باشند. این صبوری را در محیط کار نیز باید داشته باشید، زمانی که استخدام می شوید و وارد یک شرکت می شوید، تیم شما ممکن است به سرعت با تغییرات شما پیش نروند، پس شما باید مقداری صبر به خرج دهید و نگرانی خود را کنار بگذارید.

سوالی که در مصاحبه شغلی از شما می پرسند ممکن است این گونه باشد: در یک موقعیت که نمی توانید به سرعت مشکل را حل کنید چه واکنشی از خود نشان می دهید؟

آماده شدن برای مصاحبه شغلی باید جدی گرفته شود، به ویژه اگر این موقعیتی است که شما بسیار به آن علاقه مند هستید و با شرایط تان مطابقت دارد، با توجه کردن به موارد گفته شده می توانید یک مصاحبه شغلی خوب داشته باشید و به شغلی که می خواهید دست پیدا کنید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.