۸ ترفند روانشناسی که به شما در مصاحبه های شغلی کمک می کند

به کارگیری ترفندهای روانشناسی در مصاحبه های شغلی برای به دست آوردن شغل رویایی

چرا در مصاحبه های شغلی باید بر ابعاد روانشناسی تمرکز کرد؟ روانشناسی هر جنبه ای از زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. آیا شما این موضوع را قبول دارید؟ به عنوان مثال، کسب و کارهای بزرگ و شرکت های بازاریابی برای فروش بیشتر محصولات شان و تاثیرگذاری بر روی شما از روانشناسی رنگ ها استفاده می کنند. شما حتی می توانید از روانشناسی رنگ ها برای ایجاد یک تصویر ذهنی اولیه نیز کمک بگیرید که بعدا در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

اگر شما تا به حال دوره های روانشناسی را پشت سر نگذاشته اید و یا اطلاعات زیادی در این زمینه ندارید، اصلا اهمیت ندارد. مهم این است که قبل از رفتن به مصاحبه های شغلی از چند توصیه و ترفند روانشناسی استفاده کنید تا بتوانید وارد کسب و کار مورد نظر خود شوید. شما می توانید یک فرصت شغلی خوب را برای خود به دست آورید.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم با اطلاعاتی که شما از خواندن این مقاله به دست می آورید، شانس خود را برای احراز پست مدیریت افزایش می دهید. در واقع به کارگیری این ترفندها کمک می کند تا شما متوجه شوید که آیا شغل خود را دوست دارید و یا از آن متنفرید. معمولا بیشتر متقاضیان علاقه ای به شغل مورد نظر ندارند، بنابراین احتمال قبول شدنشان در مصاحبه های شغلی بسیار اندک است.

۱ – برای موفقیت در مصاحبه های شغلی از لحاظ روانشناسی آماده شوید

شما چه ویژگی هایی را می خواهید در طول مصاحبه های شغلی خود برجسته کنید؟ پاسخ به این سوال بستگی به نوع شغل و شرکتی دارد که شما می خواهید در آن مشغول به کار شوید. سعی کنید همیشه اطلاعات موردنظر مصاحبه کنندگان را در اختیارشان قرار دهید. مثلا اگر قابل اعتماد بودن برای کارفرما بسیار مهم است، پس بهتر است در روز مصاحبه لباس آبی بپوشید و یا اگر آن ها به دنبال فردی ریسک پذیر هستند، بهتر است لباس قرمز بر تن کنید.

با استفاده از روانشناسی رنگ ها، می توانید به مصاحبه کننده به طرز شایسته ای بگویید که شما دارای ویژگی هایی هستید که آن ها به دنبال آن هستند. معنی و مفهوم برخی از رنگ ها در زیر بیان شده است. شما می توانید از آن ها در پوشش خود در مصاحبه های شغلی خود استفاده کنید:

زرد: صمیمیت، شفافیت و خوش بینی

نارنجی: دوستی، اعتماد به نفس و شادی

قرمز: احساساتی، هیجان زده و جوان

صورتی: عاقل، خلاق و تخیلی

آبی: قدرتمند و قابل اعتماد

سبز: دارای روحیه ای صلح طلب و سالم

خاکستری روشن: خنثی، متعادل و با آرامش

استفاده از لباس های رنگی: تنوع طلب

برخی از ویژگی های که مسئولین استخدام اغلب به دنبال آن هستند، عبارتند از: کار بلد بودن و داشتن توانایی رقابت و همکاری در عین صمیمیت. بنابراین، ممکن است بخواهید در مصاحبه های شغلی از رنگ های دیگر نیز استفاده کنید. با این حال، مراقب باشید در استفاده از یک رنگ زیاده روی نکنید، چرا که در این صورت شما غیر حرفه ای به نظر می رسید.

حضور به موقع در جلسه مصاحبه شغلی

۲ – مطمئن شوید که به موقع در جلسه مصاحبه حضور پیدا می کنید

اگر شرکت فقط زمان خاصی را برای شما مشخص کرده است، سعی کنید چند روز قبل از مصاحبه در ساعت مقرر بیدار شوید تا در روز مصاحبه خواب نمانید. برای این کار دلایل روانشناسی بسیاری وجود دارد.

همان طور که می دانید اگر شما به موقع حاضر شوید، تمرکز بیشتری در طول جلسه خواهید داشت. سعی کنید زمان های مناسب تری را مانند زمان نهار و یا ساعات ابتدایی روز برای مصاحبه های شغلی در نظر بگیرید، چرا که فرد مصاحبه کننده در طی این ساعات از لحاظ روحی در شرایط بهتری قرار دارد. اخلاق بهتر مصاحبه کننده باعث آرامش شما خواهد شد و به روند گفت و گویتان کمک شایانی خواهد کرد.

۳ – مطابق با استایل و زبان بدن فرد مصاحبه کننده رفتار کنید

فرض کنید مصاحبه کننده شما قصد دارد قسمت عمده ای از تصمیم خود را برای استخدام بر این اساس بگذارد که آیا شخصیت شما را دوست دارد یا خیر. بنابراین بهتر است مطابق استایل فکری او رفتار کنید تا بتوانید به شیوه ای مناسب تر اطلاعات لازم را در اختیارش قرار دهید. خوشبختانه سن مصاحبه کننده می تواند به شما در شناخت طرز فکر او کمک کند.

۲۰ تا ۳۰ سال: شما باید مهارت های چندگانه خود و نمونه هایی از کارهای قبلی را در یک فرمت بصری ارائه دهید تا مصاحبه کنندگان گروه Y را تحت تاثیر قرار دهید.

۳۰ تا ۵۰ سال: این گونه افراد معمولا از گروه X هستند، پس باید با آن ها درباره چگونگی ایجاد تعادل بین زندگی شخصی و حرفه ای صحبت کنید. مطمئن شوید که بر خلاقیت خود تأکید می کنید.

۵۰ تا ۷۰ سال: نشان دهید که شما به دستاوردهای آن ها احترام می گذارید. به آن ها نشان دهید که سخت کار می کنید.

۷۰ تا ۹۰ سال: تعهد به مشاغل قبلی و وفاداری کلید موفقیت شما در مصاحبه با افراد این رنج سنی است.

یکی از روش های دیگر برای آشنایی با طرز فکری افراد توجه به زبان بدنشان است. این رفتارهای ناخودآگاه تاثیر بسیاری بر مصاحبه کننده خواهد گذاشت.

مصاحبه های شغلی

۴ – بر ویژگی های مشترک با مصاحبه کنند تاکید کنید

شما با چه افرادی بیشتر احساس راحتی می کنید؟ معمولا افراد در پاسخ به این سوال این گونه جواب می دهند: افرادی که با آن ها ویژگی های مشترک داشته باشم. این یک واقعیت روانشناسی اساسی است و شما می توانید از آن برای موفقیت در مصاحبه های شغلی استفاده کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک تحقیق کلی درباره فرد مصاحبه کننده انجام دهید و از ویژگی های او مطلع شوید.

مثلا هر دو شما به انجام فعالیت های اجتماعی و کارهای داوطلبانه علاقه دارید، پس می توانید بر این ویژگی تاکید نمایید. ولی باید دقت کنید که این کار را به طور نامحسوس انجام دهید وگرنه موفق نخواهید شد.

۵ – در گفتار خود صادق باشید و اغراق نکنید

این امکان وجود دارد که شما بخواهید در جلسه مصاحبه در بیان توانایی های خود اغراق کنید و یا تجاربی را که ندارید به دروغ عنوان نمایید. با این حال بسیاری از افراد به دنبال این هستند که از انجام این کار خودداری نمایند.

مقاومت در برابر این عمل می تواند مزیت بزرگی نسبت به سایر نامزدها باشد. مطالعات نشان داده اند که معرفی خود و بیان تجارب و مهارت ها بدون دروغ و اغراق بهترین روش است.

گفتار صادقانه در طول مصاحبه های شغلی یکی دیگر از راه های اصلی جذب توجه است. مصاحبه گرها تمایل زیادی به توجه به زبان بدن نیز دارند. شما با چسباندن دو کف دست به یکدیگر می توانید صراحت را منتقل کنید. هنگامی که می خواهید مطمئن به نظر برسید، باید با نوک انگشت به طرف مقابل اشاره کنید.

۶ – با یک ژست قدر احساس قدرت بیشتری نمایید

استفاده از این ترفند نیازمند این است که آن را قبل از مصاحبه های شغلی در یک مکان خلوت با خود تمرین کنید. شما باید استایل فیزیکی که باعث می شود قدرتمندتر به نظر برسید را پیدا کنید. مثلا شما می توانید مانند سوپرمن بایستید، یعنی دست های خود را پشت سرتان نگه دارید و سرتان را بالا بگیرید. تمرین این حرکات قبل از مصاحبه های شغلی به شما کمک می کند تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

در ابتدای مصاحبه از تماس چشمی زیاد استفاده کنید، اما خیلی لبخند نزنید. اگرچه هیچ ارتباط معناداری بین تماس چشمی با اطلاعات رد و بدل شده و اعتماد به نفس وجود ندارد، اما در ابتدای مصاحبه رعایت این نکته بسیار حائز اهمیت است.

باید هنگام لبخند زدن مراقب باشید. مطالعات کشف کرده اند که لبخند بیش از حد روش خوبی برای تحت تاثیر قرار دادن مصاحبه کننده نیست. بله، زمانی که شما آن ها را ملاقات می کنید، باید لبخند بزنید اما زیاده روی در این کار شما را مصنوعی جلوه می دهد.

مصاحبه های شغلی

۷ – در مورد ضعف های خود صادق باشید

یکی از رایج ترین سوالات مصاحبه ها این است که بزرگترین ضعف شما چیست؟ شما باید خودتان بدانید که در پاسخ به این سوال باید مواردی را بیان کنید که شما را بیش از حد ضعیف و غیر قابل اعتماد نشان ندهد. در عین حال، مهم است که یک پاسخ صادقانه ارائه دهید. در بسیاری از موارد این سوال از افراد پرسیده می شود تا میزان صداقت شان بررسی گردد.

هر کسی در مواردی ضعف دارد. شاید یکی از ضعف های شما این است که نمی توانید برنامه ریزی درستی برای خود داشته باشید. شما می توانید این مورد را این گونه بیان کنید: من همیشه نمی توانم آن طور که دلم می خواهد و از خودم انتظار دارم برنامه ریزی کنم و به برنامه ام متعهد بمانم.

صداقت شما نتایج بسیار خوبی را برایتان به ارمغان می آورد. در واقع، به گفته محققان در دانشگاه هاروارد، ارائه یک پاسخ صادقانه به این سوال می تواند شما را به یک فرد مهم و قابل اعتماد برای مصاحبه کنندگان تبدیل کند.

۸ – شغل رویایی خود را به دست آورید

آیا شما برای به دست آوردن شغل مورد نظر خود تلاش می کنید؟ شما باید برای مشخص کردن اولویت های شخصی و حرفه ای خود، زمان زیادی را صرف کنید تا مطمئن شوید که انتخاب درست را انجام داده اید. شما می توانید با رعایت این نکات روانشناسی در مصاحبه های شغلی شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.