۸ سوال مهم که در مصاحبه کاری باید به درستی به آن ها پاسخ دهید

اگر فکر می کنید مصاحبه کاری برای شما سخت است قطعا به این ۸ سوال پاسخ مناسبی نداده اید!

در هر زمانی که بخواهید مصاحبه کاری انجام دهید، ممکن است برایتان بسیار ترسناک باشد، مخصوصا وقتی که نگران این هستید که چه نوع سوالاتی مطرح می شود. این ترس به این دلیل است که ما برای سوالاتی که قرار است پرسیده شود، آمادگی نداریم. این مسئله باعث می شود تا نتوانیم به خوبی مصاحبه کاری خود را پشت سر بگذاریم و وارد کسب و کار دلخواه خود شویم.
اما در اینجا برخی از سوالات استانداردی که معمولا در مصاحبه کاری پرسیده می شود، بیان شده است. اگر شما برای پاسخگویی به این سوالات کاملا آماده باشید در طول مصاحبه کاری احساس اعتماد به نفس بیشتری می کنید.

پادکست مصاحبه کاری

آماده سازی بهترین راه برای افزایش اعتماد به نفس شماست

آمادگی ذهنی توانایی ایجاد می کند و به ما اعتماد به نفس می دهد. انتظار می رود که شما به سوالات استانداردی که در مصاحبه کاری پرسیده می شود، بتوانید به راحتی پاسخ دهید. آماده شدن برای پاسخگویی به این سوالات به این معنی نیست که شما جواب ها را حفظ کنید و سپس مثل یک طوطی آن ها را بیان نمایید، بلکه شما باید در مورد آنچه می خواهید بگویید فکر کنید و بدانید که خود را چگونه می خواهید معرفی کنید.

۸ سوالی که به طور معمول در مصاحبه کاری پرسیده می شوند و جواب های رایجی که معمولا شما در پاسخ به این سوالات باید بیان کنید، در اینجا آورده شده است. در ادامه با ما همراه باشید.

۱ – کمی درباره خود توضیح دهید

این سوال یکی از رایج ترین سوالاتی است که معمولا مصاحبه کاری با آن آغاز می شود. هدف اصلی این سوال این است که جو سنگین مصاحبه کاری از بین برود و شما احساس راحتی کنید. علاوه بر این پرسیدن این سوال به مصاحبه گر این امکان را می دهد تا اطلاعاتی را درباره شخصیت شما به دست آورد.

شما در پاسخ به این سوال نباید خیلی به جزئیات بپردازید و یا اطلاعات نامناسب را ارائه دهید. شما می توانید با بیان یکی از تفریح های مورد علاقه خود وجه مثبت شخصیتی تان را نشان دهید، مثلا بگویید من یک کتاب خوان بسیار مشتاق هستم. همچنین هر فعالیتی که به صورت داوطلبانه انجام می دهید را نیز بیان کنید.

پس از آن درباره ی تجارب حرفه ای خود صحبت کنید. مثلا بگویید: «زندگی حرفه ای من بخش عمده ای از زندگی ام را تشکیل می دهد و من می خواهم کمی درباره کارهایی که در غالب این نقش می توانم انجام دهم، صحبت کنم». با این وجود، در پاسخ به این سوال اختصار را رعایت کنید، زیرا اگر بیش از حد اطلاعات دهید، پاسختان به سوال های بعدی تکراری می شود.

۲ – در مشاغل قبلی خود چه وظایفی بر عهده داشتید؟

اینجا جایی است که در مصاحبه کاری باید رزومه خود و مهم ترین وظایفی را که در گذشته بر عهده داشتید را بیان نمایید. همیشه سعی کنید وظایف قبلی خود را هر طور که می توانید به شغلی که قرار است بر عهده بگیرید به نحوی مرتبط کنید.
به عنوان مثال، اگر می خواهید نقش مدیریتی داشته باشید، در مورد پروژه هایی که رهبری کرده اید، افرادی که تحت مدیریت شما بوده اند و یا هر چیزی که مسئولیت و سرپرستی آن را بر عهده داشته اید، صحبت کنید.

همچنین این سوال در مصاحبه کاری فرصتی است تا شما بتوانید توانایی ها و مهارت های خود را نشان دهید. نشان دهید که شما فردی مسئولیت پذیر هستید. سعی نکنید پاسخ های خسته کننده بدهید.

مصاحبه کاری

۳ – در کار قبلی خود با چه چالش هایی مواجه بودید چگونه با این چالش ها مقابله کردید؟

این سوال می خواهد ببیند شما چگونه مشکلات را حل می کنید و مهارت های حل مسئله شما به چه میزان است. در مورد چالشی که از آن نتیجه مثبتی گرفتید صحبت کنید و توضیح دهید که چگونه با آن برخورد کرده اید و چه چیزهایی از آن آموخته اید.

مثلا می توانید بگویید: «هنگامی که ما در شرکت از یک سیستم نرم افزاری جدید استفاه کردیم، شاهد یک ناکامی بزرگ بودیم که بر روند کار و توانایی ما برای حفظ فرآیندها تاثیر منفی گذاشته بود. وظیفه من این بود که با کمک مهندسان نرم افزار این مشکل را حل کنیم. من از این مسئله یاد گرفتم که چگونه با انگیزه دادن و سازماندهی تیم می توان سریع ترین و پر سود ترین نتیجه ها را به دست آورد».

۴ – چه چیزی را در مورد شغل قبلی دوست داشتید و چه چیزی را دوست نداشتید؟

هر پاسخی که می دهید به یاد داشته باشید که حتی درباره مواردی که در شغل قبلی خود از آن ناراضی بودید به صورتی مثبت صحبت کنید. آن ها می خواهند با پرسیدن این سوال واکنش شما به یک نقش را ارزیابی کنند. به یاد داشته باشید پاسخ های خود را طوری بیان کنید که مهارت های مورد نیاز برای شغل فعلی را شامل نشوند و در عین حال جذاب نیز باشند.
به عنوان مثال می توان گفت: «من به بهبود سیستم گردش کار داخلی در شرکت کمک کردم و برای صرفه جویی در زمان مقدار قابل توجهی از کارم را در خانه انجام می دادم». هر گونه پاسخ پاداش گرا در اینجا بسیار موثر است.

۵ – بزرگترین توانایی شما چیست؟

این سوال می تواند بسیار دشوار باشد چرا که اکثر ما می خواهیم درباره توانایی هایمان فروتن باشیم. در پاسخ به این سوال بهتر است تعادل را رعایت کنید. فقط کافی است به مصاحبه کننده نشان دهید که شما توانایی هایی را که آن ها به دنبالش هستند دارید.

بر نقاط قوتی که مورد نیاز کار شماست تمرکز کنید. به عنوان مثال شما می توانید این گونه پاسخ دهید: «از آنجایی که من مسئولیت چندین پروژه زمان محور را بر عهده داشتم، مهارت مدیریت زمان را دارا می باشم. این توانایی باعث شده است که من بتوانم تمام پروژه هایم را به موقع به پایان برسانم و تحویل دهم».

۶ – بزرگترین ضعف شما چیست؟

این یکی دیگر از سوالاتی است که در مصاحبه کاری می تواند ما را دچار مشکل کند. بهترین راه پاسخ دادن به این سوال، صادق بودن است. مواردی را که در آن ها کمی ضعیف هستید را باید بیان کنید. «من در سازماندهی کارهایم کمی ضعف داشتم، ولی با کمک گرفتن از یک سیستم مدیریت زمان توانستم این مهارت را در خود تقویت نمایم.»

کنترل فشار روانی و استرس

۷ – چگونه فشار روانی و استرس را کنترل می کنید؟

این موضوع در مواقعی بسیار اهمیت دارد که شغل شما یک شغل پر فشار باشد. آن ها اساسا می خواهند بدانند که شما چگونه با فشار و استرس روبه رو می شوید.

یک پاسخ خوب می تواند این باشد: «فشار یک ابزار خوب برای من است؛ زیرا به من کمک می کند انگیزه و قدرت تولید خود را حفظ کنم. من احساس می کنم مهارت های قوی سازماندهی به من اجازه داده اند تا توانایی ایجاد برنامه های کوچک و قابل کنترل را برای اجرای پروژه ها و کنترل استرس را دارا شوم.»

۸ – بزرگترین موفقیت شما در شغل قبلی تان چیست؟

شما در شغل قبلی چه کار ارزشمندی انجام داده اید؟ به کدام یک از کارهای خود افتخار می کنید؟ در پاسخ به این سوال مصاحبه کاری به این نکته توجه کنید که کاری که انجام داده اید خیلی مهم نیست، بلکه چیزی که بسیار اهمیت دارد تجربه، دانش و مهارتی است که از آن اتفاق آموخته اید.

مثلا می توانید بگویید: «من مسئول و مدیر اصلی یک پروژه بزرگ بودم. این یک چالش بود، اما من موفق به سازماندهی یک تیم بزرگ شدم. این که کارفرمای من تمایل داشت تا پروژه های بیشتری را با من انجام دهد و پول بیشتری به من پرداخت کند، یک موفقیت بزرگ برایم محسوب می شد».

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.