مصرف شیر خشک برای نوزادان

تغذیه نوزادان با شیر خشک

مشخص است که همه ی مادران از این توانایی که بتوانند به فرزند خود شیر بدهند بی بهره می باشند. برخی از سینه ها حتی با وجود این که امروزه وسایل و راهکارهای بسیاری برای کمک به فرآیند شیردهی به وجود آمده است، باز هم کارآمد نیستند و شیر دادن را به عذاب مادر تبدیل خواهند کرد. گاهی هم ممکن است نوزادی علاقه به تغذیه از شیر مادر را نداشته باشد. بالاخره همه ی نوزادان مشابه هم نیستند و خلق و خوهای متفاوتی دارند.

نوزادان زیادی هستند که توانایی تغذیه از شیر مادر را ندارند. یا گاها شیردهی به نوزاد با سبک زندگی خانواده و پدر و مادر همخوانی ندارد و یا این که والدین را با مصائب فراوانی رو به رو خواهد کرد. گاها به وجود می آید که با حمایت نکردن خانواده و یا اطلاع رسانی نامناسب خانواده ها، مادران از تغذیه فرزند خود با شیرشان منصرف خواهند شد. با توجه به این که اگر مادر نتواند به نوزادش شیر بدهد، نوزاد به صورت استاندارد وزن موردنظر را پیدا نخواهد کرد و با مشکلات زیاد دیگری نیز رو به رو خواهد شد. استفاده از شیر خشک در چنین مواردی به عنوان بهترین و مناسب ترین راه حل برای خانواده ها محسوب خواهد شد.

پادکست مصرف شیر خشک برای نوزادان

شیر خشک ها از چه موادی تشکیل شده اند؟

بیشتر شیر خشک ها از شیر پاستوریزه گاو و یا در برخی موارد از سویا تشکیل شده اند. ترکیبات دیگری که در شیر خشک ها به کار می رود عبارتند از: انواع ویتامین ها، مواد معدنی مختلف، پروتئین های آب پنیر، کربوهیدرات ها و چربی ها. گرچه این مواد تمام نیاز نوزاد را برآورده نخواهند کرد، اما به هر صورت وجودشان بهتر از نبودشان می باشد.

از دیگر موادی که به شیر خشک ها اضافه می شود نیز می توان روغن های گیاهی را نام برد که هدف از اضافه کردن آن ها، انسجام بخشیدن به شیر خشک می باشد. نوزادهایی که مشکلات گوارشی دشواری چون برگشت اسید معده را دارند می توانند از شیر خشک هایی استفاده کنند که با اضافه شدن موادی چون غلات و نشاسته غلظت پیدا کرده اند. ضمن آن که این مواد میزان تهوع را در نوزادان نیز کاهش خواهد داد.

مصرف شیر خشک برای نوزادان

در صورت استفاده از شیر خشک نوزاد ما در معرض چه بیماری هایی قرار خواهد گرفت؟!

پژوهش های مختلف این گونه نشان می دهد که نوزادانی که تغذیه ی آن ها با شیر خشک صورت می گیرد در آینده و بزرگ سالی بیشتر از نوزادانی که شیر مادر را مصرف می کنند در معرض مبتلا شدن به چاقی، دیابت و بیماری های مختلف قلبی و فشار خون بالا قرار خواهند گرفت. یکی از دلایل این قضیه می تواند میزان اضافه شدن به وزن این نوزادان در مراحل ابتدای زندگی باشد.

برای نمونه در یکی از پژوهش های جدید این چنین مشخص گردید که استفاده از شیر خشک های استاندارد و شیر خشک های پر کالری در نوزادان کم وزن در ۹ ماهه ابتدای زندگی میزان ابتلای آن ها به فشار خون بالا را در سنین ۶ تا ۸ سالگی افزایش خواهد داد. افزایش فشار خون نیز برابر است با ابتلا به بیماری های قلبی فراوان که می تواند مشکلات بسیار زیادی را برای فرزندان شما در ادامه ی راه زندگی به همراه داشته باشد. البته نوزادانی که از شیر خشک های استاندارد استفاده کرده بودند، روند وزن گیری آنان نسبت به نوزادانی که در ۹ ماهه اول زندگی از شیر خشک های غنی شده یا پر کالری استفاده کرده بودند، کندتر بود.

نکته ی قابل ذکر آن است که این موضوع درباره ی نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند نیز صدق می کند. به این صورت که نوزادهایی که در زمان استفاده از شیر مادر وزن کمتری نسبت به سایر نوزادان پیدا می کردند، خطر ابتلا به فشار خون بالا و سایر بیماری های قلبی در آنان کمتر بود. پس به عبارتی میزان وزن گیری نوزادان در مراحل ابتدایی زندگی آن ها ارتباط مهم و تنگاتنگی با تغذیه آنان و منبعی که از آن تغذیه می شوند، دارد.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در ادامه قصد داریم به میزان تغذیه کردن نوزادان از شیر خشک بیشتر بپردازیم.

چه میزان از شیر خشک را در رژیم غذایی نوزاد خود قرار دهیم؟!

حالا که به هر دلیلی پدر و مادر فرزند تصمیم گرفته اند که نوزاد خود را با شیر خشک تغذیه کنند باید آنان را با نکاتی در این زمینه آشنا نمود. اولین مورد آن که در اولین هفته ی تغذیه نوزاد با شیر خشک لازم است تا با توجه به نیاز خود کودک، او را سیر کنید. اما پس از گذشت هفته ی اول باید مراقبت های لازم را به عمل آورده و در غذا دادن به نوزاد خود بیش از حد زیاده روی نکنید تا نوزاد در وزن سلامت خود باقی بماند.

بیشتر نوزادان دوست دارند که هر چند ساعت یک بار غذا بخورند. برای تغذیه کردن نوزاد خود با شیر خشک باید در هفته ی اول چیزی در حدود ۱ونیم تا ۲ انس را در هر وعده به او دهید و این مقدار را هر ۳ تا ۴ ساعت به میزان ۲ تا ۳ انس افزایش دهید. هر چه قدر زمان بیشتری می گذرد و نوزاد شما بزرگتر می شود به تناسب آن معده ی نوزاد شما هم بزرگ تر خواهد شد و به این ترتیب روزانه تعداد بطری کمتر و در عوض با میزان بیشتری از شیر خشک را مصرف خواهد کرد.

برای نمونه در یک ماهگی، نوزاد شما ممکن است که روزانه بین ۵ تا ۶ بطری را که در آن حدود ۴ انس شیر خشک وجود دارد مصرف کند، اما این مقدار در ۶ ماهگی به حدود ۴ تا ۵ بطری ۶ تا ۸ انسی در روز تغییر پیدا خواهد کرد. پس با برنامه ریزی و در نظر گرفتن رژیم مورد نظر، نوزاد خود را از اضافه وزن پیدا کردن بیش از حد و سایر مشکلات از این قبیل حفظ خواهیم کرد.

حالا بگذارید تا شما را با علائمی آشنا کنیم که به شما نشان خواهد داد که آیا نوزاد شما شیر خشک را به میزان مناسب و مورد نیاز دریافت کرده است یا خیر! نوزادی که مقدار مناسبی از شیر خشک را دریافت کرده است در دو هفته ی اول وزن بیشتری پیدا خواهد کرد و این اضافه وزن باید با همین نسبت تا پایان یک سالگی ادامه پیدا کند. مورد دیگر آن که نوزاد پس از مصرف شیر خشک احساس آرامش و خشنودی پیدا خواهد کرد و در صورتی که از پوشک های یک بار مصرف استفاده کنید، نوزاد روزانه ۵ تا ۶ پوشک را خیس خواهد کرد. حال آن که این تعداد در صورت استفاده از پوشک های پارچه ای به ۶ تا ۸ پوشک در روز افزایش پیدا خواهد کرد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.