چگونه از گرایش به مصرف مواد مخدر در نوجوانان پیشگیری کنیم؟

دلایل اصلی گرایش به مصرف مواد مخدر در نوجوانان

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم به طور مفصل دلیل گرایش و مصرف مواد مخدر در نوجوانان را مورد بررسی قرار دهیم، که زندگی آن ها را در یک مسیر خطرناک قرار می دهد. مطمئنا این عامل آخرین چیزی است که یک پدر و مادر می خواهند از فرزند خود ببینند و حتی نمی توانند تصور کنند که فرزند آن ها به مصرف مواد مخدر روی آورده است. حال این مواد می خواهد سیگار باشد یا سایر مواد مخدر، همه و همه می توانند برای نوجوانان ما ضررهای بسیاری را به همراه داشته باشد.

پادکست مصرف مواد مخدر در نوجوانان

در سنین خطرناک و بحرانی نوجوانی اصولا افراد فکر می کنند که اشکالی ندارد هر کاری را انجام دهند و در بدترین حالت اگر راه مورد نظر غلط بود از آن بیرون می آیند. مصرف مواد مخدر در نوجوانان حتی برای یک بار هم می تواند زندگی آن ها را برای همیشه تحت تاثیر خود قرار دهد و ممکن است دیگر نتوانند ماده ی مورد نظر را ترک کنند. این مورد به خصوص در افرادی که در تربیت فرزند خود در دوران کودکی کم کاری کرده اند، بیش تر از دیگران دیده می شود.

یعنی والدینی که به کودک خود بیش از حد توجه کرده و هر چه که می خواسته در اختیارش قرار داده باشند فرزندی را تربیت کرده اند که هیچ ترسی از آن ها ندارد و اگر وارد راهی شود که پدر و مادر مخالف آن هستند نیز هیچ اهمیتی نمی دهد.

دسته ی دیگری نیز وجود دارد و آن هم بچه هایی هستند که در کودکی مورد آزار و اذیت پدر و مادر خود قرار گرفته اند. برای مثال پدر، او را به هر دلیل بی اهمیتی مورد ضرب و شتم قرار می داده است. این دو دسته از بچه ها برای آن که فکر می کنند با مصرف این مواد مخدر می توانند دردهای روانی خود را کاهش دهند به مصرف آن ها روی می آورند.

البته دو دسته ی بالا همان طور هم که اشاره کردیم بیش از سایرین در معرض مصرف مواد مخدر هستند، اما این به معنای آن نیست که سایر نوجوانان به مصرف مواد مخدر روی نخواهند آورد. بسیاری از نوجوانان بوده اند که با وجود داشتن انواع خصوصیات اخلاقی خوب بنا به دلایلی به مصرف مواد مخدر روی آورده اند و زندگی شان را به نابودی کشانده اند. در این میان نقش دوستان را می توان به عنوان عامل بسیار مهمی در مصرف مواد مخدر در نوجوانان تلقی کرد. یک دوست می تواند نوجوان شما را از سقوط نجات دهد، یا آن که او را به سوی یک پرتگاه هولناک هدایت کند.

پس پدر و مادر باید بر روی رفت و آمد فرزند خویش کنترل بسیار خوبی داشته باشند و بدانند که فرزندشان با چه کسانی رفت و آمد می کند. به یاد داشته باشید که فرزند نوجوان شما فقط باید با هم سن و سال های خود رفت و آمد کند و به هیچ وجه با کسانی که فاصله ی سنی زیادی با او دارند، وقت خود را نگذراند.

نوجوانان برای آن که نشان دهند بزرگ شده اند دوست دارند با افراد بزرگ تر از خودشان وقت بگذرانند و چیزهای جدیدی از آن ها یاد بگیرند، اما پدر و مادر بایستی به فرزند خویش بفهمانند که هرکسی باید با دوستان هم رده ی خویش رابطه داشته باشد و اثرات سوء چنین رفت و آمدهایی را برای فرزند خود تشریح کنند.

مصرف مواد مخدر در نوجوانان

شروع به سیگار کشیدن در نوجوانان

طبق پژوهشی که در ایالات متحده آمریکا صورت گرفت مشخص شد که مسیر مصرف کردن سیگار در نوجوانان از ۱۸ سالگی شروع می شود و این دسته از نوجوانان پس از مصرف سیگار به مشکلات دیگری نیز دچار می شوند که زندگی روانی آن ها را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

مطالعات نشان داده که بیش از نیمی از والدین نسبت به مصرف سیگار در فرزند خود اظهار بی اطلاعی می کنند که این یک آمار بسیار بد برای والدینی است که به سلامت و تربیت فرزند خویش اهمیت می دهند. از طرفی این آمار نشانگر نزدیک نبودن نیمی از نوجوانان با پدر و مادرشان نیز می باشد. همان طور که می بینیم باعث شده فرزندشان به مصرف مواد مخدر برای کاستن از دردهای روحی خود روی آورد.

از سوی دیگر نیمه ی دوم والدین نیز نسبت به مصرف سیگار توسط فرزندانشان بی اهمیت هستند و برایشان مهم نیست که نوجوان شان با مصرف سیگار چه آسیب هایی را به سلامتی خودش وارد می کند. حتی اگر از این والدین درباره مصرف سیگار در فرزندانشان بپرسید با پاسخ های بعضا عجیبی نیز رو به رو خواهید شد که شما را متعجب خواهد کرد.

مثلا بعضی از پدر و مادرها می گویند که این کار را برای کاهش یا ثابت نگه داشتن وزن خود انجام می دهد، یا آن که مصرف مواد مخدر در نوجوانان شان زیاد نیست و فقط هر چند وقت یک بار به صورت تفریحی و با دوستان خود آن را مصرف می کنند.

این نشان از بی اطلاعی و دانش کم خانواده ها نسبت به مصرف مواد مخدر در نوجوانان و اثرات سوء آن دارد. برخی دیگر از پدر و مادرها تصور می کنند اگر اجازه ندهند که فرزندشان به جایی که آن ها تمایل ندارند، برود، از سیگاری شدن او جلو گیری کرده اند؛ در صورتی که نمی دانند بیش از نیمی از نوجوانان مصرف سیگار را در موقعیت های دوستانه و صرفا به خاطر توصیه ی دوستانشان شروع کرده اند. برخی هم که توانسته اند در مقابل خواسته ی دوستشان بایستند به دلیل حضور پدر و یا مادر و یا خواهر و برادر سیگاری به مصرف این ماده ی مخدر روی آورده اند.

پدر و مادر برای فرزند خود همانند یک الگو هستند و فرزند شما با مشاهده ی مجموعه رفتارهای شما از سنین کودکی تصمیم می گیرد تا شخصیتی مانند شما در خودش شکل دهد. اگر پدر و مادر نتوانند یک الگوی خوب از شخصیت فردی خویش در وجود فرزندشان شکل دهند، مطمئنا با گفتگو و نصیحت کردن نخواهد توانست فرزند خود را به راه درست بکشند؛ چرا که وقتی خودشان اعتقادی به گفته هایشان ندارند و مثلا به فرزندشان می گویند که نباید سیگار بکشی و آن را مصرف می کنند، چگونه از فرزند خود درخواست می کنند که به سمت مصرف مواد مخدر نرود؟!

نوشیدنی های روان گردان و یا سایر مواد مخدر خطرناک تر از سیگار نیز می توانند فرزند شما را به راهی بکشانند که شما علاقه ای به آن ندارید. به یاد داشته باشید که شما برای فرزند خود یک نمونه هستید و این نمونه باید از کودکی رفتارهای صحیح را به فرزند خود نشان دهد. پس با مجموعه ای از خصوصیات اخلاقی درست به فرزند خود نشان دهید که چه شخصیتی دارید و از او می خواهید در آینده چگونه باشد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.