بهترین معیارهای انتخاب همسر از دیدگاه اسلام چیست؟

ازدواج به سبک اسلامی

در دین اسلام، افرادی که زن را به خاطر زیبایی و مال و ثروتش انتخاب می کنند، مذمت شده اند. در احادیث بسیاری این موضوع را مشاهده خواهید کرد، برای مثال رسول خدا فرموده اند: «کسی که زنی را فقط به خاطر زیبایی اش انتخاب کند، از او خیر نمی بیند و کسی که او را فقط برای ثروتش بگیرد، خداوند او را به همان ثروت زن واگذار می کند و خیری از ثروت همسرش نمی بیند. پس بر شما باد به انتخاب زن دین دار.»

امیرالمومنین علی (ع) نیز فرموده است: «زنان را به خاطر زیبایی آن ها نگیرید؛ زیرا گاهی اوقات همین زیبایی موجب هلاکت آن ها می شود. هم چنین زن را به خاطر اموالش به همسری انتخاب نکنید؛ زیرا گاهی اوقات اموالشان باعث طغیان آن ها می شود. فقط و فقط زن را به خاطر ایمانش به همسری برگزینید.»

پادکست معیارهای انتخاب همسر از دیدگاه اسلام

در نتیجه، ثروت و زیبایی و مرتبه اجتماعی افراد نباید ملاکی برای ازدواج آن ها باشد؛ ملاک اصلی برای ازدواج باید دین و ایمان باشد. در سایه دین و ایمان است که نبودن ثروت و زیبایی جبران می شود. دختران نیز در هنگام انتخاب همسر نباید فقط به ثروت، زیبایی، منزلت خانواده و شهرت شوهر توجه کنند؛ بلکه باید به ایمان، تقوا و اخلاق اجتماعی طرف مقابل خود توجه داشته باشند.

امام رضا (ع) فرموده اند: «هنگامی که مردی به خواستگاری دخترتان آمد و از نظر اخلاق و دین داری خوب بود، با ازدواج آن ها موافقت کنید. مبادا به خاطر فقر و تنگدستی مانع ازدواج جوان ها شوید؛ زیرا خداوند بزرگ وعده داده است که آن ها را بی نیاز خواهد کرد.»
آنچه از این حدیث می فهمیم این است که در زمان گذشته نیز مانند امروز، مشکلات اقتصادی و نداشتن پول کافی، یکی از موانع ازدواج بوده است. البته در قرآن و احادیث ائمه تذکر داده شده است که مسائل اقتصادی نباید سد راه ازدواج جوان ها شوند؛ زیرا خداوند وعده داده است که با ازدواج کردن، اوضاع اقتصادی افراد بهتر می شود.

روزی شخصی حضور امام حسین (ع) آمد و درباره خواستگاران دخترانش با حضرت مشورت کرد. امام حسین (ع) فرمود: «هنگامی که فردی با تقوا به خواستگاری یکی از دخترانت آمد، با ازدواج آن ها موافقت کن؛ به این خاطر که فردی که با تقوا و خدا ترس است به دختر تو ستم نخواهد کرد. اگر دخترت را دوست داشته باشد به او احترام می گذارد و اگر از دست او ناراحت شود، به او ظلم نخواهد کرد.» بنابراین در اسلام توصیه شده که همواره باید افراد باایمان با هم ازدواج کنند و به هیچ مانعی اجازه ندهند که جلوی این پیوند را بگیرد.

اصالت خانوادگی در انتخاب همسر

یکی از موضوعاتی که برای ازدواج باید به آن توجه کنید، اصالت و سلامت خانواده طرف مقابل است. یادتان باشد که برای داشتن میوه های سالم ابتدا باید از سلامت ریشه ها مطمئن شد. ریشه و اصالت خانوادگی، یکی از موضوعات مهم و تاثیرگذار در ازدواج است. رسول خدا (ص) فرموده است: «برای فرزندان خود، مادری خوب انتخاب کنید.» ایشان همچنین فرمودند: «برای نسل خود مادر خوب انتخاب کنید؛ زیرا مادران، فرزندانی شبیه برادران و خواهران خود به دنیا می آورند و فرزندان ما از نظر روحی و اخلاقی به دایی و خاله خود می روند.»

اهمیت انتخاب خانواده سالم در ازدواج

ازدواج با افراد ناسالم که فساد اخلاقی دارند، یکی از عوامل شکست خوردن در ازدواج است. امام رضا (ع) فرمود: «مبادا به شراب خوار دختر بدهی؛ زیرا مانند این است که اقدام به زنا کرده ای؛ چون این کار باعث نابودی دختر می شود.»
مطمئنا فردی که شراب خوار و بدکار است و به قوانین خداوند اهمیتی نمی دهد، نمی تواند دختر شما را خوشبخت کند؛ حتی اگر ثروتی به اندازه گنج قارون و زیبایی حضرت یوسف داشته باشد.

حسن بشار می گوید: نزد امام موسی کاظم (ع) رفتم و عرض کردم: «من فامیل نزدیکی دارم که از دخترم خواستگاری کرده است؛ اما اخلاق و رفتار او خوب نیست.» امام موسی کاظم (ع) فرمود: «اگر اخلاق و رفتارش بد است، دخترت را به ازدواج او در نیاور.»

معیارهای انتخاب همسر از دیدگاه اسلام

منظور از اخلاق در احادیث چیست؟

مقصود از اخلاق در احادیث، رفتار و کردار افراد است؛ به این معنی که عمل و رفتار و برخورد فرد قابل قبول و اسلامی باشد، بدبین نباشد، حسود نباشد، تنبلی نکند، بد دهن و فحاش نباشد، اهل کتک زدن نباشد، در برابر زن احساس مسئولیت کند و با او مهربان باشد.
پیامبر اکرم (ص) فرمود: «از سبزی هایی که در زمین بد روییده اند، دوری کنید.» اطرافیان از ایشان پرسیدند: «منظور از سبزی های روییده شده در زمین بد چیست؟» حضرت فرمود: «منظور، زن خوبی است که در خانواده ای بد زندگی می کند.»

تعیین مهریه زیاد برای ازدواج عامل خوشبختی نیست

این روزها بعضی از افراد، داشتن مهریه زیاد را نشان دهنده شان و ارزش بالای خود می دانند؛ اما در اسلام این طور نیست. از نظر اسلام، هرچه مهر کمتر باشد، محبت و صمیمیت بیشتر است و به موفقیت در ازدواج کمک بیشتری می کند.

اصل مهر، مورد پذیرش اسلام است و شرط صحت عقد است؛ اما قرار نیست از این قضیه سوءاستفاده شود و مهریه های سنگین برای ازدواج در نظر گرفته شود. پیامبر خدا (ص) فرمود: «بهترین مهریه، آسان ترین و کمترین مهریه است.» هم چنین ایشان فرموده اند: «بهترین زنان امت من، کسانی هستند که از همه زیباتر باشند و مهرشان از همه کمتر باشد.»

خود پیامبر (ص) هم در ابتدای رسالتش، افراد را با مهریه های بسیار کم به عقد یکدیگر درمی آورد و با این کار به پیروانش توصیه می کرد که برای ازدواج، به گرفتن مهریه های کم قناعت کنند. امام صادق (ع) فرمود: «از نشانه های شومی زن، زیادی مهر و راضی نبودن شوهرش است.»

امروزه مهریه زیاد، شکل یک مسابقه را به خود گرفته است و آمار مهریه ها به شکل سرسام آوری بالا رفته است. این موضوع ریشه در رقابت های میان افراد و چشم و هم چشمی کردن آن ها دارد. مهریه زیاد نه تنها عامل خوشبختی و موفقیت زوجین نیست؛ بلکه بذر کینه و دشمنی را در همان ابتدا در دل طرفین می کارد و مقدمات جدایی را فراهم می کند. در ضمن مهریه های سنگین و نجومی فقط روی کاغذ و سند ازدواج ثبت می شوند؛ زیرا هیچ کس قادر به پرداخت مهریه سنگین نیست. در حقیقت با تعیین مهریه های سنگین، گویی دختر بدون مهریه ازدواج می کند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.