۲۰ مهارت مقدماتی که شما را در مقابله با استرس یاری می کند

مقابله با استرس با راهکارهای ساده

بعضی از اتفاقات بدون شک در زندگی همه ما انسان ها رخ داده است، مانند این که فردی باعث عصبانیت شما شده است؛ یکی از عزیزان شما فوت کرده و پس از آن شما به شدت احساس تنهایی کرده اید؛ اتفاقی که خارج از کنترل شماست، زندگی تان را به چالش می کشد؛ هنگامی که شما فکر می کنید همه چیز در بهترین حالت خود قرار دارد، ناگهان اتفاق ناگواری رخ می دهد؛ مجبورید پول خود را در زمانی غیر ضروری خرج کنید؛ شما مجبور به انجام کاری که دوست ندارید، می شوید؛ شما با چالشی مواجه می شوید که روح و روانتان را تحت تاثیر قرار می دهد. چگونه باید با این اتفاقات برخورد کنید و به مقابله با استرس بپردازید؟

فردی در این مورد می گوید: «برخی اتفاقات فقط یک بار در زندگی انسان رخ می دهند.» اگر شما هم به گذشته خود نگاه کنید، متوجه می شوید که او درست می گوید، چون گاهی مجبور بوده اید برای به دست آوردن بعضی چیزها بجنگید. البته گاهی بروز این اتفاقات برای ادامه زندگی الزامی است. با این حال همیشه در زندگی همه ما مشکلاتی وجود داشته است مانند پرداخت مخارج زندگی، امنیت، بیمه و سایر مسائل. این ها موضوعاتی است که همه افراد کم و بیش با آن درگیر هستند.

پادکست مقابله با استرس

گاهی اوقات اتفاقاتی در زندگی رخ می دهند که اجتناب ناپذیرند و ما هر چه تلاش کنیم باز هم نمی توانیم از بروزشان جلوگیری نماییم. به همین منظور ما می خواهیم تجربیات خود را در زمینه راه های مقابله با استرس با شما دوستان عزیز سایت آگاه باشیم به اشتراک بگذاریم، این توصیه ها می تواند تاثیر جدی و مهمی بر زندگی شخصی و حرفه ای شما داشته باشد. با ما همراه باشید.
در زندگی هرکس دوره های سختی وجود دارد. در این زمان چگونگی تعریف مشکلات و دشواری ها مهم نیست بلکه آنچه حائز اهمیت است نحوه برخورد ما با آن ها می باشد. مهم آن است که ببینیم به مقابله با استرس می پردازیم یا خیر.

گاهی اوقات شما باید با وجود تمام مشکلات، روحیه خود را حفظ کنید. مثلا هنگامی که ماشین شما خراب شده است، خودتان بیمار هستید و یا گوشی موبایلتان کار نمی کند، نمی توانید تمام کارهای خود را متوقف کنید چرا که زندگی در جریان است؛ در این گونه مواقع فقط باید یک روحیه قوی برای ادامه کارهایتان داشته باشید و دائما به خود گوشزد کنید که من می توانم.
بیایید کارهایی را که برای مقابله با استرس باید انجام دهید را با هم مرور کنیم. ما به شما قول می دهیم که اگر بتوانید این ایده را عملی کنید به سرعت می توانید زندگی خود را تغییر دهید و در مقابله با استرس موفق باشید.

مقابله با استرس

۱ – مشکل خود را پیدا کنید

من معتقد هستم که اگر نمی توانید توصیف درستی از اتفاقات پیش آمده داشته باشید، پس نمی توانید مشکلات را حل کنید و در مقابله با استرس موفق شوید. گاهی اوقات برخی افراد می گویند که فلان مشکل را دارند ولی بعد از کمی تامل و بررسی مشخص می شود که آن موضوع فقط یک نشانه از یک مشکل بزرگ تر است.

اگر شما نیز دچار چنین وضعیتی می شوید، پس راه حل هایی که پیشنهاد می کنید، برای حل مشکلتان کارساز نمی باشند. در این حالت مسئله واقعی به قوت خود باقی مانده و باعث آسیب به سلامتی، شادی و آرامش ذهن شما می شود.
در شرایط بحرانی چگونه مشکلمان را به طور دقیق شناسایی کنیم؟ آیا تا به حال دوست باردار داشته اید؟ آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که بخواهید وزن خود را کاهش یا افزایش دهید؟ و یا ناگهان متوجه شوید که عادت دارید که شب ها در خواب راه بروید؟
این ها مسائلی هستند که در طول زمان به وجود آمده اند. همیشه به یاد داشته باشید که مشکلات بزرگ یک شبه اتفاق نمی افتند، بلکه به طور تدریجی در زندگی به وجود می آیند و شروع به رشد کردن می کنند.

۲ – برای مقابله با استرس سوال بپرسید

برای پیدا کردن راه های چگونگی مقابله با استرس و موقعیت های استرس زا، از خودتان این سوال ها را بپرسید:

چگونه می توانم در حال حاضر احساسات خود را به درستی کنترل کنم؟

آیا الگوی مناسبی برای من وجود دارد؟

آیا من اعتقادات درستی دارم؟

آیا راهی که من برای حل مشکلاتم در پیش گرفته ام درست است؟

اندکی از وقت خود را صرف پاسخ به این چهار سوال کنید. آن ها می توانند در حل تمامی مشکلات به شما کمک کنند و به شما در مقابله با استرس یاری برسانند.

۳ – دقت نظر داشته باشید

هنگامی که ما از محیط اطرافمان آگاه می شویم، باید دقت داشته باشیم که این شرایط بر احساسات و تصمیمات ما تاثیر می گذارند. این به معنای اظهار عجز و ناتوانی و شکایت کردن از اوضاع و شرایط نیست. این مهارت به معنای این است که ما باید به محیط اطرافمان توجه داشته باشیم و بدانیم در طرافمان چه می گذرد تا بتوانیم راحت تر بر مشکلاتمان و مقابله با استرس فائق بیاییم.

چه احساسی دارید؟

چگونه عمل می کند؟

چگونه رفتار می کنید؟

چگونه فکر می کنید؟

در این مرحله شما نباید حتما کاری انجام دهید، فقط باید متوجه شوید که در شرایط استرس زا چه اتفاقی می افتد.

مقابله با استرس

۴ – باید برای مقابله با استرس شرایط را اندازه گیری کنید

پیتر دراکر معروف می گوید: «اگر نمی توانید شرایط را اندازه گیری کنید، پس نمی توانید آن را بهبود ببخشید.» پس هنگامی که متوجه شدید در شرایط استرس زا چگونه باید رفتار کنید، باید بتوانید عواقب تصمیم و رفتارهای خود را پیش بینی و اندازه گیری کنید، در این صورت قادر خواهید بود برای مقابله با استرس یک برنامه ریزی درست داشته باشید.

۵ – با خودتان صادق باشید

در شرایط استرس زا ما می توانیم سر خود را مانند کبک در برف فرو کنیم و طوری وانمود نماییم که اتفاقی نیفتاده است. این که ما بخواهیم این رویه را در پیش بگیریم مانند این است که بر روی یک تکه یخ ایستاده ایم، عدم صداقت مانع حل درست مشکلات و معضلات می شود و روند مقابله با استرس را دچار مشکل می کند. بنابراین برای مقابله با استرس و این که بتوانید برنامه ریزی صحیحی داشته باشید باید با خودتان صادق باشید.

صداقت یک چیز قدرتمند است. هنگامی که شما با خودتان صادق هستید، آگاهی خود را بالا می برید. هر کسی که در قرن بیست و یکم به دنبال دستیابی به موفقیت و رشد و توسعه فردی است باید تا حد امکان آگاهی خود را بالا ببرد.

اگرچه تاشا اریچ تحقیقات جالبی در این زمینه دارد. وی می گوید: «چرا بعضی از ما به فکر افزایش آگاهی خود نیستیم؟ در حالی که می دانیم این خودآگاهی می تواند به موفقیت ما در زندگی بسیار کمک کند.» او در مصاحبه ای درباره نحوه بازاریابی و مدیریت کسب و کار گفت: «۹۵٪ مردم اعتقاد دارند که خودشان آگاه هستند، با این حال تنها ۱۰ الی ۱۵٪ در واقع این شرایط را دارند. نکته خنده داری که وجود دارد این است که در بهترین شرایط ۸۰% از ما در مورد خودمان و اوضاع و احوالی که داریم به خودمان هم دروغ می گوییم.»

۶ – برای مقابله با استرس باید با دیگران نیز صادق باشید

در شرایط استرس زا، علاوه بر این که باید با خودمان صادق باشیم، ضروری است که با دیگران نیز صادقانه رفتار کنیم. این نکته بسیار مهم است. برخی از افراد می گویند که با خودشان می توانند صادق باشند، اما در مواجهه با دیگران توانایی انجام آن را ندارند و خیلی راحت در مورد مسائل مختلف به آنها دروغ می گویند!

۷ – اگر حالتان خوب نیست به راحتی آن را بیان کنید

شما مجبور نیستید غم و اندوه خود را از دیگران مخفی کنید. می توانید آن را با دیگران در میان بگذارید و از آن ها کمک درخواست کنید. بیان محدودیت ها، مشکلات و استرس هایتان می تواند به افراد کمک کند تا خودِ واقعی شما را بشناسند. ما با کسانی که احساسات خود را صادقانه با ما به اشتراک می گذارند، احساس صمیمیت بیشتری می کنیم و در مقایسه با افرادی که احساساتشان را مخفی می کنند، بیشتر می توانیم کمکشان کنیم.

مقابله با استرس

۸ – وضعیت موجود را تغییر دهید.

انسان برای مقابله با استرس در شرایط استرس زا، به طور پیش فرض برنامه ریزی شده است تا همه چیز را با قدرت خود تغییر دهد. مقاومت در مقابل تغییر در این شرایط اصلا توصیه نمی شود. ما تا زمانی که زنده هستیم می توانیم اوضاع را تغییر دهیم، خود را با شرایط انطباق دهیم و یا از مواجهه با مشکلات فرار کنیم.مسئله این است که ما همچنان از تغییرات ترس داریم.

مهم ترین نکته ای که در شرایط استرس زا می تواند به شما کمک کند این است که به تغییر شرایط امیدوار باشید، برای آن تلاش کنید و به مقابله با استرس بپردازید. واقعیت این است که همه ما می دانیم که ایجاد تغییر در این شرایط بسیار کمک کننده است، ولی از دانستن یک موضوع تا انجام دادن آن، کلی فاصله وجود دارد.

از خود بپرسید که چگونه می توانم این شرایط را تغییر دهم؟ پاسخ این سوال در واقع پیشنهاداتی است که شما بیان می کنید و لازم نیست که حتما همه آن ها را عملی کنید و اگر این ها پیشنهاداتی باشند که در چند هفته گذشته به ذهن شما رسیده اند و یا باعث بی خوابی تان در شب شده اند، مطمئنا پیشنهادات خوبی نیستند.

با پرسیدن این سوال به ضمیر ناخودآگاه خود رجوع کنید: «اگر پول، زمان، مهارت، سلامتی، اعتقادات و ارزش ها در این وضعیت اهمیت نداشتند، چه کاری می توانستم انجام دهم؟» این پرسش باعث می شود که ایده های جدیدی به ذهن شما خطور کند و خلاقیت شما افزایش یابد. این تمرین ذهن شما را سرگرم می کند و شما را برای مقابله با استرس آماده می سازد.

۹ – اگر نمی توانید چیزی را تغییر دهید اصلا هیچ کاری نکنید

گاهی همه تغییرات را نمی توان کنترل کرد. در برخی موارد اعمال تغییرات خود باعث ایجاد استرس می شود. گاهی اوقات قدرتمندترین چیزی که می توانید انجام دهید، این است که یاد بگیرید خود را با شرایط سازگار کنید و به مقابله با استرس بپردازید.

از خود بپرسید که آیا موافق انجام تغییرات هستید؟

این سوال به شما این امکان را می دهد تا بتوانید احساسات، گفتار، رفتار و روابط خود را درست مدیریت کنید. گاهی اوقات ایجاد تغییر در محتوا بسیار مشکل ساز است و مانند این می ماند که گویی شما بر روی ابر حرکت می کنید؛ یعنی در یک شرایط کاملا نامطمئن قرار گرفته اید.

۱۰ – از خود بپرسید که آیا توانایی ایجاد تغییر را دارید؟!

برخی از تنش های زندگی ساخته دست خود انسان هستند. من درباره شخص دیگری صحبت نمی کنم، من در مورد شما صحبت می کنم. این یک واقعیت زشت است که هیچ کدام از ما نمی خواهیم این موضوع را بپذیریم که گاهی ما خودمان باعث ایجاد استرس در زندگی مان می شویم و باید در مسیر مقابله با استرس حرکت کنیم. به یاد داشته باشید که در همه شرایط همواره صادق باشید.

مقابله با استرس

۱۱ – بروز برخی از اتفاقات خارج از کنترل شماست

برخی از وقایع ممکن است زمانی که شما انتظارش را ندارید رخ دهد. به عنوان یک انسان ما همیشه به دنبال فهمیدن علل بروز وقایع هستیم. و از خودمان می پرسیم چرا این اتفاق برای من رخ داد؟ و گاهی در یافتن پاسخ این سوال دچار اشتباه می شویم. گاهی اوقات اتفاقات بدی رخ می دهند که شما دلایل آن را هرگز متوجه نمی شوید. در این شرایط تنها کاری که می توانید انجام دهید، پذیرش آن اتفاق است.

۱۲ – برای مقابله با استرس احساسات خود را کنترل کنید

سعی کنید برای کنترل احساسات خود در شرایط استرس زا، یک راه خوب پیدا کنید. ما همواره توانایی کنترل شرایط را داریم و می توانیم آن ها را به بهترین شکل ممکن تغییر دهیم، اما گاهی در انجام این کار دچار اشتباه می شویم و زمان و انرژی خود را صرف عمل اشتباهی می کنیم.

شما می توانید افکار و اعمال خود را کنترل کنید. گاهی اوقات قدرتمندترین مهارت، پذیرش این موضوع است که برخی شرایط خارج از کنترل شماست. آگاهی از این موضوع به شما کمک می کند که تفاوت ها را درک کنید، بهترین تصمیم ها را بگیرید و در مسیر مقابله با استرس و رشد و توسعه فردی موفق باشید.

۱۳ – توانایی نه گفتن را در خود تقویت کنید

در مورد صادق بودن و مقاومت در برابر تغییر با هم صحبت کردیم. نکته ای که در اینجا مطرح می شود این است که ما به عنوان یک انسان به تایید و پذیرش دیگران تمایل داریم. ما می خواهیم با همسایگان خود یا همکاران و دوستانمان ارتباط نزدیکی برقرار کنیم. مسائلی که در این شرایط استرس زا، شما باید بتوانید بیان کنید، عبارتند از:

متاسفم نمی توانم به شما کمک کنم.

نه، در حال حاضر زمان خوبی نیست.

نه، این کار آسان نیست.

نه، من نمی توانم آن کار را برای شما انجام دهم.

گاهی اوقات ما به دلیل قضاوت هایی که دیگران دارند، نمی توانیم به آن ها نه بگوییم چون دوست نداریم ارتباطمان با آن ها قطع شود، اما برای مقابله با استرس و رسیدن به رشد و توسعه فردی باید نه گفتن را در خود تقویت کنیم.

۱۴ – برای مقابله با استرس حتما نقاط ضعف خود را بشناسید

عبارت بالا برای بسیاری از ما تعجب آور است، چرا که اکثرا نمی خواهیم ضعف، ناتوانی و نکات منفی خود را قبول کنیم. چیز جالب این است که آنچه ما فکر می کنیم مردم در مورد ما فکر می کنند، اغلب نادرست است. مثلا کارمندی که در یک شرکت کار می کند از بیان نقاط ضعف خود هراس دارد، چرا که نگران از دست دادن شغلش است. این که از محدودیت های خود آگاه باشید، برایتان یک نکته مثبت تلقی می شود.

مراقب باشید درباره توانایی های تان تصورات نادرست نداشته باشید. این افکار موقعیت های استرس زا را سخت تر می کنند! برای این کار صادقانه از خود بپرسید که آیا این راه حل متناسب با توانایی هایم هست یا خیر؟

مقابله با استرس

۱۵ – اصول ثابتی برای خود تعیین کنید

ایجاد یک سری اصول برای همه ما اهمیت دارد. همه افراد دوست دارن به تعطیلات بروند و زمانی را به تفریح و گردش اختصاص دهند، اما اگر این تعطیلات طولانی مدت شود باعث از بین رفتن همه چیز می شود. در شرایط استرس زا، وجود این اصول برای مقابله با استرس، واقعا کمک کننده است. آن ها به شما کمک می کنند که احساس امنیت کنید و بتوانید صادقانه عمل نمایید و یک تصمیم درست بگیرید.

این مرحله بسیار به مرحله قبلی شباهت دارد. افکار منفی بسیاری در اطراف شما موجود است. مثلا برای مقابله با استرس هیچ گاه مسائل کاریتان را با مسائل خانوادگی قاطی نکنید. اصول خود را مشخص کنید و آن را برای دیگران نیز بازگو نمایید.

۱۶ – برای مقابله با استرس حتما باید مثبت اندیش باشی.

در زمان استرس، باید افکار و احساسات منفی را از خود دور کنید و برای این کار نهایت تلاش خود را انجام دهید. هیچ کس نمی تواند از افکار شما با خبر شود. یک لیست از چیزهایی که خوشحالتان می کند تهیه نمایید. سعی کنید همیشه بخندید، حتی اگر این لبخند واقعی هم نباشد، برای مغزتان مفید است. همواره قرار گرفتن در شرایط سخت باعث می شود که نتوانید احساس خوبی داشته باشید.
ما نمی توانیم همه چیز را بلافاصله تغییر دهیم، ولی می توانیم ذهنیت خود را به صورت شگفت انگیزی به سمت موضوعات مثبت سوق دهیم و خود را برای مقابله با استرس و رشد و توسعه فردی آماده کنیم.

۱۷ – درخواست کنید

اگر شما به زمان، صحبت کردن، ماساژ، پیاده روی، خوابیدن و کمک احتیاج دارید، آن را درخواست کنید. بیشتر ترس های ما انسان ها مربوط به تصورات دیگران درباره خودمان است. بسیاری از افراد می گویند به دلیل ترس از قضاوت های مردم، هیچ گاه خواسته های خود را بیان نکرده اند.

از این که چیزی از کسی بخواهید، نترسید. یاد بگیرید قبول کنید که درخواست کردن چیزی که می خواهید، علاوه بر این که به مقابله با استرس تان کمک می کند، کاری می کند که از زندگیتان بیشتر لذت ببرید.

مقابله با استرس

۱۸ – برای مقابله با استرس احساس گناه نکنید

احساس گناه کردن باعث ایجاد عذاب وجدان می شود و به شما آسیب می رساند. در این صورت جملات زیر را دائما با خود تکرار می کنید:

این ها همه تقصیر توست.

هرگز نمی توانی کاری را درست انجام دهی.

همیشه در این کار شکست خورده ای.

باید بیشتر مراقب باشی.

برای انجام این کار به اندازه ی کافی خوب نیستی.

دیگران بهتر از تو این کار را انجام می دهند.

هیچ کس نمی تواند با تو ارتباط برقرار کند.

چه انتظاری از خودت داری؟

تمام این جملات روحیه شما را برای ادامه کارتان تضعیف می کند و اراده و عزمتان را دچار مشکل می سازد. آیا می دانید چرا برخی از مردم همیشه در رنج و عذاب هستند؟ دلیل آن ربطی به بدشانس بودنشان ندارد، فقط به افکاری که در سرشان می گذرد مربوط می شود.

۱۹ – از داشتن استرس نترسید

از ایجاد شرایط استرس زا هراس نداشته باشید. شما به خوبی می توانید به مقابله با استرس تان بپردازید. استرس یک جزء ضروری برای بدن شما است. گاهی اوقات عدم وجود استرس نیز باعث ایجاد برخی بیماری ها می شود. استرس می تواند به ما کمک کند تا رشد کنیم و در مورد خودمان یاد بگیریم. گاهی می توانید در شرایط استرس زا تجارب خوبی به دست آورید.

۲۰ – مهمترین قدم در مقابله با استرس این است که هرگز نا امید نشوید

گاهی به دلیل مشکلات و فشارهای زندگی ما رویاهایمان را فراموش می کنیم. در این یک مورد به ما اعتماد کنید. برای رشد و توسعه فردی خودتان و مقابله با استرس سعی کنید همیشه در هنگام بروز مشکلات روحیه خود را حفظ نمایید و تمام تلاش تان را برای حل آن به کار بگیرید.

چند نکته مهم دیگر در مورد رهایی از استرس

در شرایط استرس زا ما به کمک اطرافیانمان به شدت احتیاج داریم.

با افراد مثبت اندیش ارتباط برقرار کنید و به اصول خود پایبند بمانید. کسانی که با معیارهای شما هم خوانی ندارند را کنار بگذارید.
در پشت تمام این شرایط استرس زا، تجارب جدید و عالی برای شما قرار گرفته است. مطمئن باشید که از پس تمامی مشکلات برخواهید آمد و در مقابله با استرس موفق خواهید شد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.