۱۰ راز موفقیت بیل گیتس از زبان خودش

آشنایی با قوانین موفقیت بیل گیتس

دوست دارید با قوانین موفقیت کارآفرینان بزرگ و موفق دنیا آشنا شوید؟ این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. در این مطلب، به سراغ کسی رفته ایم که در حوزه خود از جمله برترین افراد است و توانسته خود را به موفقیت ها و اهداف بزرگی برسانند. بیل گیتس، بنیانگذار شرکت مایکروسافت است. اگر دوست دارید بدانید چه عواملی باعث موفقیت بیل گیتس شده است، تا انتها با ما همراه باشید.

پادکست موفقیت بیل گیتس

۱۰ قانون موفقیت بیل گیتس

«بیل گیتس» موفق ترین و ثروتمندترین فرد در نسل خودش است. او به مردم دنیا کمک کرده تا زندگی خود را بهبود دهند. نام او دائماً به عنوان ثروتمندترین مرد جهان در فهرست فوربس قرار می گیرد. بیل گیتس از شناخته شده ترین کارآفرینان در انقلاب رایانه های شخصی است.

احداث بنیاد خیریه، انجام فعالیت های عام المنفعه و کمک به انجمن های خیریه، از جمله کارهایی است که او انجام می دهد و موجب موفقیت بیل گیتس شده است. با همین کارهای خیر، او توانسته زندگی هزاران نفر را بهبود دهد و از مرگ بسیاری از افراد جلوگیری کند. بیل گیتس پس از بازنشستگی به عنوان مدیرعامل شرکت مایکروسافت، در بنیاد خیریه خود مشغول به فعالیت های انسان دوستانه است. نام بنیاد خیریه او، بنیاد بیل و ملیندا گیتس است. ۱۰ قانون موفقیت بیل گیتس را در ادامه برای شما عزیزان شرح داده ایم. او موفقیت خود را در گروی این رازها می داند:

۱ – به صورت بلندمدت هدف گذاری کنید

موفقیت شرکت بزرگ مایکروسافت، مدیون یک دروغ بود؛ آن هم دروغی که بیل گیتس آن را ساخت! در سال ۱۹۷۵ بود که بیل گیتس با شرکت کامپیوتری MITS تماس گرفت و درخواست کرد که با مدیر آن شرکت صحبت کند. بیل گیتس ادعا کرد که به تازگی برای ریزکامپیوترها یک مفسر بیسیک نوشته است. وظیفه مفسر، ترجمه زبان کامپیوتری به زبان قابل فهم انسان ها است.

با صحبتهای بیل گیتس، MITS مشتاق شد تا این نرم افزار را ببیند؛ اما یک جای کار اشکال داشت و این بود که بیل گیتس و دوست صمیمی اش یعنی پل آلن هنوز این نرم افزار را به درستی نساخته بودند و آن را کامل نکرده بودند. برای این که بدقولی نکنند و پیش مدیر آن شرکت خجالت زده نشوند، بیل گیتس و پل آلن دست به کار شدند و به سرعت مشغول توسعه نرم افزار خود شدند.

بعد از چند هفته، مفسر بیسیک آماده شده بود و شرکت MITS آن را از بیل گیتس و دوستش خریداری کرد. این، اولین فروش این تیم بود و موفقیت بزرگی به حساب می آمد. یک ماه پس از این موضوع، شرکت کامپیوتری مایکروسافت تاسیس شد. برای این که مایکروسافت به موفقیت برسد، بیل گیتس مجبور بود چندین برابر کار کند. در حقیقت بیل گیتس بینشی بلندپروازانه و بلندمدت داشت. او می دانست که قدرت رسیدن به اهداف بزرگ را دارد و همین اتفاق در واقعیت افتاد و او صاحب یک شرکت میلیارد دلاری شد.

۲ – همواره از قبل فکر کنید و آینده را در نظر بگیرید؛ بدون فکر کردن دست به کار نشوید

یکی از خصوصیات ارزشمند در موفقیت بیل گیتس این بود که همواره به آینده نگاه می کرد. او همیشه تلاش می کرد تا چشم اندازش نسبت به آینده را بهتر و بهتر کند. می دانید مایکروسافت چرا توانست از رقبایش جلو بزند؟ زیرا همیشه مایکروسافت یک قدم از رقبای خود جلوتر بود. مایکروسافت می خواست به چیزهای بزرگتر برسد و در واقعیت توانست به تمام اهداف خود دست پیدا کند.

جالب است بدانید که بیل گیتس بعد از بازنشستگی در سال ۲۰۰۸ هنوز هم به آینده فکر می کرد. معمولا افراد بعد از بازنشستگی به استراحت و تفریح می پردازند؛ اما بیل گیتس و ملیندا گیتس بعد از رسیدن به سن بازنشستگی، تمام تمرکز خود را روی فعالیت های بشردوستانه گذاشتند. بیل گیتس در خیرخواهی هم به آینده فکر می کند و دوست دارد که در آینده جهانی بهتر و شادتر داشته باشیم.

۳ – هرگز اجازه ندهید موفقیت شما را مغرور کند و شما را گول بزند!

یادتان باشد که موفقیت یک مسیر است، نه یک مقصد! برای موفق شدن همواره باید به دنبال پیشرفت باشید. یکی از موضوعاتی که باید از رازهای موفقیت بیل گیتس یاد بگیریم این است که او موفقیت های کوچک و بزرگ خود را خیلی سریع پشت سر می گذاشت و به دنبال اهداف بزرگتر می رفت. در واقع او هیچ گاه از رسیدن به یک هدف بزرگ، مغرور و سرمست نمی شد.

بیل گیتس بر این اعتقاد است که موفقیت یک معلم پست و بدجنس است که این ذهنیت را در افراد باهوش ایجاد می کند که آنها شکست ناپذیر هستند! بیل گیتس به تمام افرادی که می خواهند به موفقیت برسند توصیه می کند که موفقیت های خود را به خاطر بسپارند؛ اما از آن رد شوند تا اسیر یک موفقیت نشوند. با این کار دیگر موفقیت های کوچک، مانع از رسیدن به موفقیت های بزرگ نخواهند شد.

اگر افراد بتوانند از موفقیت های خود رد شوند و به دنبال چالش و هدفی بزرگتر بروند، دیگر مغرور نمی شوند و اعتماد به نفس کاذب در آن ها ایجاد نخواهد شد. ذهنیت بیل گیتس به این شکل است که باید الگوهای اولیه موفقیت را در نظر گرفت و از موفقیت ها عبور کرد؛ زیرا اگر تمام تلاش خود را صرف این موضوع کنیم که چرا موفقیت رخ داده است و ما چه انسان های موفقی هستیم، آمادگی کمتری برای رویارویی با چالش های آینده خواهیم داشت.

زمان

۴ – به زمان مانند گنج نگاه کنید و قدر آن را بدانید

اگر از بیل گیتس بپرسید که مهم ترین دارایی هر فرد چیست؟ او پاسخ می دهد: زمان… زمان، عادلانه ترین چیزی است که در این دنیا تقسیم شده است. همه افراد زمان یکسانی در اختیار دارند؛ اما طرز استفاده از زمان در هر شخص با فرد دیگر متفاوت است. یکی از رازهای موفقیت بیل گیتس این است که به خوبی می داند باید بسیار عاقلانه از زمان خود استفاده کند؛ به همین دلیل است که کارهای خود را برنامه ریزی و اولویت بندی می کند.

اگر بیل گیتس اعتقاد داشته باشد که نیازی به حضور در یک جلسه نیست؛ در آن جلسه حضور پیدا نخواهد کرد. او وقت خود را صرف کارهای مهم و سازنده می کند. یکی از کارهایی که موجب موفقیت بیل گیتس شده این است که در طول روز به معاشرت با افراد صمیمی و ایجاد ارتباطات موثر با افراد می پردازد.

۵ – همواره کیفیت کار خود و کیفیت محصولتان را ارزیابی کنید

وقتی شرکت مایکروسافت در حال رشد بود، به برنامه نویسان زیادی نیاز داشت و به همین دلیل بیل گیتس شروع به استخدام برنامه نویس ها کرد. بیل گیتس، مدیر عامل مایکروسافت بود و کارهای او اجازه نمی داد که خودش مشغول برنامه نویسی و نوشتن کدهای کامپیوتری شود، اما این موضوع باعث نشد که بیل گیتس کیفیت کار برنامه نویس ها را چک نکند.

تعجب آور است که بیل گیتس تمام کدهای نوشته شده در مایکروسافت را بازبینی و بازنویسی می کرد. به دلیل توجه زیاد و درست بیل گیتس به جزئیات مهم، کیفیت تمام نرم افزارهای شرکت مایکروسافت عالی بود. بیل گیتس همواره فعالیت های تیم خود را پیگیری می کرد و می دانست که چه محصولی به بازار عرضه خواهد کرد. بنابراین یکی دیگر از رازهای موفقیت بیل گیتس به عقیده خودش این است که تمام مدیران باید کار و خدمات یا محصولات خود را از نظر کیفیت کنترل کنند.

۶ – اگر ایده بزرگی در سر دارید، آن را روی کاغذ بیاورید و شروع به اجرای آن کنید

بسیاری از اوقات، شما ایده ای بزرگ و تحول آفرین دارید، اما دیگران متوجه ایده و هدف بزرگ شما نمی شوند. در این مواقع اصلا ناامید نشوید، ایده خود را توسعه دهید و آن را از هر نظر آماده کنید؛ این یکی از رازهای موفقیت بیل گیتس است. قبل از ساخت و عرضه اپل مکینتاش، بیل گیتس و همکارش به شهرهای مختلف سفر می کردند تا درباره رابط های گرافیکی در سیستم عامل های آینده با دیگران حرف بزنند.

مردم در هیچ کدام از این سفرها از ایده بیل گیتس استقبال نکردند. در حقیقت کسی متوجه حرف های این دو نفر نمی شد و آن ها را جدی نمی گرفت. بیل و دوستش در این زمان می توانستند خیلی راحت ناامید شوند و از ادامه کار دست بکشند؛ اما بیل گیتس و دوستش دلسرد نشدند و به کار خود ادامه دادند. نتیجه پایداری بیل گیتس و دوستش در سال ۱۹۸۵ مشخص شد. در این سال بود که ویندوز ۱۰۰ به بازار آمد و بسیاری از افراد را مبهوت خود کرد.

۷ – وقتی تیم دارید، باید تمام ایده ها و دیدگاه ها را با افراد گروهتان در میان بگذارید

شما باید بدانید که چگونه کارهای گروهی را انجام دهید. در حال حاضر موفقیت با کسی است که بلد باشد با دیگران همکاری کند. یکی از رموز موفقیت بیل گیتس این است که به خوبی با نحوه انجام کارهای گروهی آشنا است. او به اهمیت اینترنت پی برده بود و می دانست که اینترنت، آینده مایکروسافت است.

بیل گیتس به این نتیجه رسید که این ایده مهم را با افراد گروه خود در میان بگذارد. به همین دلیل یادداشتی مفصل برای افراد شرکتش نوشت و از آن ها پرسید که با توجه به اهمیت اینترنت، آیا ایده ای برای اضافه کردن اینترنت به ویندوز دارند یا خیر؟ افراد گروه شروع به فکر کردند و پیشنهادات خود را در اختیار بیل گیتس گذاشتند. نتیجه این کار، انتشار ویندوز ۹۵ با اینترنت اکسپلورر به دنیا بود. این قضیه، اهمیت کار تیمی را بیان می کند. با کمک افراد تیم، شما می توانید به ایده هایی ناب و عالی برسید.

مشتریان ناراضی

۸ – از مشتریان ناراضی درس بگیرید و خودتان را بهبود دهید

بهترین راهنماها، مشتریان ناراضی هستند. آن ها به طور کامل نواقص و نقاط ضعف کار و محصول شما را بیان می کنند. با استفاده از صحبت های مشتریان ناراضی شما می توانید کار و محصول خود را بهبود دهید. یکی از کارهایی که شرکت مایکروسافت انجام می دهد، رسیدگی به بازخورد مشتریان است.

یکی از رازهای موفقیت بیل گیتس است است که مایکروسافت با درس گرفتن از صحبت های مشتریان ناراضی خود، نقاط ضعفش را به نقاط قوت تبدیل می کند و محصولاتش را ارتقا می دهد. در نتیجه شما هم قدر مشتریان ناراضی خود را باید بدانید!

۹ – در هر موقعیتی که هستید، به دیگران کمک کنید

کمک کردن به دیگران، شما را به فردی اثرگذار و الهام بخش تبدیل می کند. یکی از رموز موفقیت بیل گیتس این است که به خوبی با اهمیت کمک کردن به مردم آشنا است. او و ملیندا گیتس تاکنون ۴۲ میلیارد دلار از دارایی خود را وقف کرده اند.
بیل گیتس، یکی از رهبران تاثیرگذار و قدرتمند در جهان شناخته شده است؛ زیرا به مردم کمک می کند که زندگی بهتری داشته باشند. او ثروت خود را در زمینه هایی مانند آموزش، سلامت عمومی و امکان دسترسی به تکنولوژی ارزان به مردم خرج می کند و دوست دارد که شرایط زندگی بهتری را برای مردم دنیا فراهم کند.

۱۰ – تا می توانید کتاب بخوانید

بیل گیتس را می توان کرم کتاب نامید! زیرا به شدت اهل کتاب خواندن است. او در هفته ۳ کتاب می خواند و در وبلاگ شخصی خود آن ها را معرفی می کند. بیل گیتس به همه افراد توصیه می کند که زیاد مطالعه کنند و با این کار، ذهن خود را با موضوعات بیشتری آشنا کنند. بنابر دیدگاه موفقیت بیل گیتس اگر می خواهید رهبر موفقی شوید، باید تمام نقطه نظرها و دیدگاه ها را در نظر داشته باشید و به دنبال الهامات و افکار بکر باشید. کتاب ها، یکی از بهترین منابع برای یادگیری و رشد ذهن شما هستند.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله رازهای موفقیت بیل گیتس از زبان خودش را خواندید. دانستید که این فرد موفق با چه عاداتی توانسته است به اهداف بزرگ خود دست پیدا کند. مطمئن باشید با به کارگیری این نکات، شما هم روزی مانند بیل گیتس موفق خواهید شد.

100%
نظرسنجی
  • به مطلب بالا امتیاز دهید بدهید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.