۱۰ راز موفقیت جان کوم خالق واتس اپ

۱۰ قانون موفقیت جان کوم از زبان خودش

با اطمینان می توان گفت کسی بهتر از جان کوم نمی تواند الهام بخش شما برای شروع یک کسب و کار موفق باشد. اگر بخواهیم در رابطه با جان کوم برای شما توضیحاتی ارائه دهیم باید بگوییم او کسی است که توانست واتس اپ را راه اندازی کند و آن را آنقدر گسترش دهد که با ارزش حدود ۱۹ میلیارد دلار آن را به فیسبوک بفروشد. جان کوم در یک خانواده فقیر متولد شد، اما توانست با تلاش و پشتکار خود جایگاه بسیار مهمی در عصر تکنولوژی و فناوری برای خود دست و پا کند.

پادکست ۱۰ راز موفقیت جان کوم خالق واتس اپ

جان کوم توانست برنامه نویسی را از سنین نوجوانی بیاموزد و نکته ی جالبی که وجود دارد این است که او تمامی مراحل کدنویسی را بدون این که هیچ آموزشی در این زمینه ببیند توانست بیاموزد. پس از فارغ التحصیلی در رشته IT توانست به عنوان مهندس IT در شرکت یاهو مشغول به کار شود. کار در این شرکت باعث شد تا او دوستان و روابط بسیار صمیمی خوبی با دیگران به خصوص برایان اکتون برقرار کند. این دوستی در نهایت منجر به شکل گیری واتس اپ شد. ولی تاکنون به این مسئله فکر کرده اید که رمز موفقیت جان کوم در چه بود؟ پس برای اطلاع از رمزهای موفقیت جان کوم در ادامه با ما همراه باشید.

۱- گذشته شما هیچ گاه نمی تواند یک بهانه برای شکست در زندگی باشد

دقت داشته باشید مادر جان کوم برای این که بتواند از پس خرج و مخارج زندگی بر بیاید مسئولیت پرستاری از بچه ها را قبول کرده بود و همچنین در چند بقالی کار طی کشیدن را نیز انجام می داد، حتی آن ها در برخی موارد مجبور بودند از کمک هزینه دولت برای ادامه زندگی کمک بگیرند. اما هنگامی که جان کوم می خواست قرارداد خود را با فیسبوک امضا کند این کار را جلوی در اداره خدمات اجتماعی یعنی جایی که سال ها پیش او و مادرش برای دریافت بن غذا صف می ایستادند انجام داد.

موفقیت جان کوم

۲- آینده نگر باشید

با توجه به این که جان کوم گذشته سختی را پشت سر گذاشته بود، اما او در این مسیر یاد گرفت که زندگی می تواند چیزهای بسیار خوب و جالبی را برای افراد به همراه داشته باشد. او همواره با دیدی مثبت به آینده نگاه می کرد و به این مسئله باور داشت که خودش باید آینده اش را بسازد و به همین دلیل برای ساخت آینده ای خوب و روشن تلاش های مضاعفی انجام داد.

۳- در رابطه با مدرسه و دانشگاه غلو نکنید

اگر بخواهیم در رابطه با دانشگاه جان کوم برایتان بگوییم باید در جریان باشید که او دانشگاه را نیمه کاره رها کرد، زیرا او در حین تحصیل در شرکت یاهو استخدام شده بود و یکی از روزهایی که او سر کلاس درس بود یکی از سرورهای شرکت خراب شده و مدیرش با او تماس گرفته بود و او مجبور شده بود کلاس را رها کرده و به شرکت برود از همین رو او تصمیم گرفت تمام حواسش را به کار معطوف کند.

۴- به جزئیات توجه کنید

نکته ی جالبی که در رابطه با موفقیت جان کوم وجود دارد این است که او شرکت واتس اپ را درست در روز تولدش در کالیفرنیا راه اندازی کرد. در واقع او هنوز کار نوشتن این اپ را تمام نکرده بود که تقریبا تمام شبانه روز به ساخت کد backend سپری می کرد تا بتواند این اپ را بر روی تمام شماره موبایل هایی که در جهان وجود دارد سینک کند. در واقع اختلافات زیادی بر روی منطقه ها وجود دارد که واتس اپ تمامی آن ها را پوشش داده است.

۵- همواره برای فکرهای مهم و جدی، کاغذ و قلمی همراه داشته باشید

هنگامی که واتس اپ برای اولین بار بر روی گوشی های موبایل نصب شد به طور مرتب با مشکلاتی مواجه می شد، تا این که همکار جان کوم آن را بر روی موبایلش نصب کرد و از روی صدها شماره ای که در دفترچه تلفنش ثبت بود به خصوص دوستان روسی اش این اپلیکیشن را دانلود کرده و استفاده کردند. در آن هنگام همکارش مشکلات را بررسی می کرد و جان آن ها را بر روی یک دفترچه یادداشت می کرد و آن ها را برای پروژه های مهم نگه داشت.

۶- تمام عمرتان به فکر یادگیری باشید

این که شما در یادگیری صبر داشته باشید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد که جان کوم از این موهبت برخوردار بود. در واقع او علاقه بسیار شدیدی به فناوری اطلاعات خصوصا در زمینه برنامه نویسی نرم افزار داشت از همین رو مطالعه و تمرینات خودآموزی را آغاز کرد. او آنقدر در این زمینه تمرین و مطالعه انجام داد تا اعتماد به نفس لازم برای این که بتواند کدهای نرم افزاری را بنویسد و از آن ها استفاده کند را به دست آورد.

در واقع او آنقدر در انجام این کار مهارت داشت که شرکت یاهو صرفا به دلیل همین مهارت او را به عنوان مهندس زیرساخت فناوری اطلاعات استخدام کرد. او پس از مدتی از تجربیاتی که در خصوص برنامه نویسی کامپیوتر به دست آورده بود توانست کسب و کار مختص خودش یعنی همان واتس اپ را راه اندازی نماید.

۷- هیچ گاه اجازه ندهید ناامیدی بر شما غلبه کند

شاید باورتان نشود اما هنگامی که او برای استخدام به شرکت فیسبوک رفته بود، آن ها جان کوم را در مصاحبه رد کردند و از پذیرفتن او امتناع کردند. او همواره به این موضوع اشاره می کند و می گوید: «فیسبوک مرا رد کرد، کار در فیسبوک می توانست یک فرصت عالی برای برقرار کردن ارتباط با انسان های فوق العاده باشد. اما هیچ گاه از چشم انتظاری برای اتفاقات مهم زندگی خسته نشوید.»

۸- از ارتباطات خود استفاده کنید

جان کوم به دلیل این که از طبقه پایین جامعه بود همواره از ارتباطاتی که توانسته بود با افراد دیگر برقرار کند نهایت استفاده را می کرد. در واقع او تلاش می کرد تا در بخش های مختلف صنعتی ارتباطات بسیار زیادی ایجاد کند و از این ارتباطات برای رفع مشکلات و پیشرفت در کارهایش بهره بگیرد.

اشتیاق محور باشید

۹- اشتیاق محور باشید نه پول محور

جان تمایل داشت محصولی اختراع کند تا با کمک آن یکی از نیازها را برطرف کند، در واقع هنگامی که آن نیاز برطرف شود پول نیز همراه آن خواهد آمد. همان طور که می دانید امروزه او یکی از میلیاردرهای جهان محسوب می شود، اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این بود که پول انگیزه اصلی او برای رسیدن به این نقطه نبود. در واقع جان همواره در تمام سخنرانی های خود می گوید: «من واتس اپ را راه اندازی کردم تا بتوانم یک محصول عالی بسازم. هیچ گاه تصمیم نداشتم به خاطر آن شرکت بزنم و یا پول زیادی به جیب بزنم، تنها هدفی که در ذهن من وجود داشت ساخت سرویسی بود که مردم بتوانند با کمک آن در خرج کردن صرفه جویی کنند و هم زندگی بهتر و راحت تری داشته باشند.»

۱۰- یک محصول خوب، خودش تبلیغ کننده خود است

تاکنون به این مسئله فکر کرده اید که چه مقدار هزینه صرف بازاریابی و تبلیغ این محصول شد؟ در پاسخ باید بگوییم صفر. در واقع سیاست واتس اپ این بود که مردم آن را به یکدیگر معرفی کنند و هیچ برنامه ای برای تبلیغات در دستور کار خود نداشتند. در واقع جان کوم بر این عقیده بود که هیچ گاه مردم به خاطر تبلیغات و برای این که تبلیغی را ببینند از خواب بیدار نمی شوند و هیچ گاه کسی با فکر این که فردا چه تبلیغی را خواهد دید به خواب نمی رود. نکته ای که وجود دارد این است که شما باید انگیزه افراد برای بیدار شدن در صبح فردا را پیدا کنید. این می تواند بهترین راه برای رسیدن به نتیجه مطلوب باشد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.