۴ عامل مهم که برای رسیدن به موفقیت در کار خانگی باید به آن عمل کنید

چگونگی می توان به موفقیت در کار خانگی دست پیدا کرد

بسیار هیجان زده و پر از شور و شوق هستید. این اولین روزی است که بعد از استعفا از شغل خود می خواهید کسب و کار خانگی خود را راه اندازی کنید. شما تصمیم گرفتید که کسب و کار خود را در خانه شروع کنید تا بتوانید در نهایت رئیس خود باشید، تا هر زمانی که دوست دارید کار کنید، بدون این که کسی به شما بگوید چه کاری باید انجام دهید و یا این که بر کارتان نظارت کند.

بعد از مدتی که از شروع کارتان بگذرد ممکن است آن شور و اشتیاق اولیه فروکش کند و تنها دلیلش این باشد که بهره وری شما به اندازه مطلوب نیست و موفقیت در کار خانگی را تجربه نکرده اید. در حقیقت زمانی که در شرکت کار می کردید، سود بیشتری به دست می آوردید.

 

همان طور که زمان به جلو می رود شما به دلیل حجم کارهایی که باید انجام دهید دچار استرس می شوید. از آنجایی که هنگام کار در منزل خانواده نیز کنار شما حضور دارد، گاهی اوقات به دلیل حواس پرتی و وقفه های دائمی ادامه کار برایتان غیر ممکن می شود. شما می دانید که باید سریعا تغییراتی را در روش کاری خود ایجاد کنید تا به موفقیت در کار خانگی خود برسید. در غیر این صورت کسب و کار خانگی تان موفق نخواهد بود و شما مجبور هستید به کار قبلی خود بازگردید.

آیا احساس می کنید محیط کاری جدیدتان بی ارزش است؟

هنگام مقایسه محیط خانه با دفتر کار سابق خود، متوجه تفاوت های قابل توجه بین آن ها می شوید. اولا، هیچ کس در خانه بر کار شما نظارت نمی کند. شما رئیس خود هستید و فقط نسبت به خودتان پاسخ گو هستید. انجام تمام کارها بر عهده خودتان است.
دوم این که، از آنجایی که شما تنها کار می کنید هیچ همکاری ندارید که در انجام وظایف به شما کمک کند. این بدان معنی است که جنبه اجتماعی در کسب و کار شما وجود ندارد. یا حداقل با مفهومی بسیار متفاوت موجود است.

سوم، شما فردی هستید که قوانین را تعریف می کند. در حقیقت این بزرگترین نکته ای است که باید یادتان باشد: ساختار مشاغل خانگی متفاوت از مشاغل شرکتی است. منظورمان تمام ساختار یک شغل است.

هنگامی که در یک شرکت مشغول به کار می شوید، سیستم ها مختلفی در آنجا وجود دارد: منابع انسانی، سیستم های ERP، ساختار سازمانی. زمانی که شما در خانه مشغول به کار می شوید تمام این ساختارها از بین می رود و شما باید خودتان آن ها را ایجاد کنید و مسیر موفقیت در کار خانگی را ترسیم کنید. بنابراین اگر کمی احساس اضطراب داشته باشید، جای هیچ تعجب نیست چرا که شما خودتان باید از ابتدا همه چیز را تنظیم کنید.

موفقیت در کار خانگی

عناصر گمشده بهره وری

دستیابی به بهره وری بالا و موفقیت در کار خانگی هنگامی که برخی از عوامل مهم بهره وری از دست رفته باشد، بسیار چالش برانگیز است. این عناصر ساختار شغل خانگی شما را تعریف می کند. با این حال هنگامی که شما ساختار درست ندارید، وقت خود را صرف کارهای غیر ضروری می کنید. در بدترین حالت، شما حتی ممکن است به خود آسیب بزنید، به این خاطر که روشی که در پیش گرفته اید بی تاثیر است.

بنابراین اگر موفق به ایجاد این عناصر نشده اید، در اسرع وقت اقدامات لازم را انجام دهید تا به موفقیت در خانگی برسید. هرچه این کار به تعویق بیندازید، عملکرد شما بدتر می شود و سرانجام در نتیجه کار شما تاثیر بسیاری می گذارد و شما را از موفقیت در کار خانگی محروم می کند.

وقت آن رسیده که برای خود برنامه ریزی کنید. منظور من از برنامه ریزی نوع تجهیزات مورد استفاده تان نیست. این که چه نوع صندلی و یا کامپیوتری داشته باشید، مهم نیست. منظور من چیز بسیار مهم تری است که سبب موفقیت در کار خانگی می شود.
هنگامی که ساختار به وجود می آید، دو نوع عنصر مهم نیز ایجاد می شود: سیستم ها و مرزها. آنها می توانند به صورت فیزیکی و غیر فیزیکی وجود داشته باشند.

فیزیکی: فضای فیزیکی دفتر شما

غیر فیزیکی: ایمیل ها، مشخص کردن زمان مناسب انجام کارها، روابطتان با خانواده، برنامه ریزی روزانه یا هفتگی

جنبه فیزیکی به معنای فضای اداری شما است: آیا شما گوشه ای از اتاق نشیمن را تبدیل به دفتر کار خود کرده اید یا برای آن اتاق جداگانه ای شبیه به فضای یک شرکت دارید؟

بخش غیر فیزیکی نیز جنبه ای مهم است. این بخش مربوط به قواعدی است که هر روز باید رعایت کنید. این بخش مربوط به روابط شما و خانواده تان می شود. برای این که هنگام کار مزاحم شما نشوند و به شما احترام بگذارند باید مرزهایی را تعیین کنید.

اول از همه یک تایم مشخصی را به ایمیل ها و پیام های خود اختصاص دهید به طوری که تمام روزتان صرف خواندن و پاسخ دادن به آن ها نشود. سپس باید ساعات کاری خود را مشخص کنید. شما باید دقیقا بدانید چه ساعتی می خواهید کار کنید و این را به خانواده نیز بگویید. در هنگام کار علاوه بر این که نباید بگذارید خانواده مزاحم شما شود، در عین حال نیز باید بتوانید رابطه خوبی با آن ها برقرار کنید.

در نهایت به برنامه ریزی ها روزانه و یا هفتگی می رسیم. با این فعالیت مهم، شما برای هفته آینده اهداف خود را مشخص می کنید. وظایف روزانه باید منجر به تحقق این اهداف شوند و ما باید اطمینان حاصل کنیم که تا پایان هفته به اهداف خود می رسیم.

در حال حاضر، کدام یک از مراحل قبلی را انجام داده اید و کدام را هنوز انجام نداده اید؟ یک دفتر واقعی برای خود درست کنید. اجازه دهید عناصری که باعث می شوند دفتر شما شبیه به یک دفتر واقعی می شود را بیشتر توضیح دهیم:

۱ – فضای فیزیکی دفتر

هنگامی که فضای فیزیکی دفتر خود را تنظیم می کنید، به طور کلی این گزینه ها را در نظر داشته باشید:

اگر اتاق جداگانه ندارید، یک مکان مخصوص را به آن اختصاص دهید.

این فضا را شبیه به یک دفتر واقعی درست کنید.

یک مکان کمکی در یک جای دیگر داشته باشید.

می توانید یک دفتر خصوصی برای خود اجاره کنید.

همچنین می توانید در یک کافی شاپ یا در یک کتابخانه کار خود را انجام دهید.

ثروتمند شدن و رسیدن به استقلال مالی

هر کدام از این گزینه ها معایب و محاسن مخصوص به خود را دارد. مثلا ممکن است در ابتدای کار در گوشه ای از اتاق نشیمن مشغول به کار شوید، ولی بعد از این که کسب و کارتان رشد کرد، یک دفتر خصوصی برای خود اجاره کنید.

اگر خانه بزرگی داشته باشید، می توانید از یک اتاق جداگانه به عنوان دفتر خود استفاده کنید. نکته مثبت این کار این است که هزینه اضافی بابت اجاره دفتر نمی پردازید. چرا که شما صاحب خانه هستید.

گزینه بعدی داشتن یک دفتر کمکی است. شما می توانید فضای کاری خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و از فضای کاری آنان نیز استفاده کنید. این یک فرصت خوب برای همکاری و برقراری ارتباط با دیگران است.

در نهایت اگر شما مشکل مالی دارید ولی دوست دارید که به تنهایی کار کنید می توانید از محیط هایی مانند کافی شاپ و یا کتابخانه استفاده نمایید. از آنجا که افراد بسیاری در این مکان ها حضور دارند شما باید سعی کنید که به هیچ عنوان تمرکز خود را از دست ندهید و حواستان پرت نشود.

۲ – مشخص کردن زمان مناسب انجام کارها

آیا ساعت کاری خود را مشخص کرده اید؟ اگر این کار را انجام نداده اید، اکنون زمان آن رسیده است. این که بخواهید ساعات کاری مناسب خود را مشخص کنید، ممکن است به زمان و انرژی زیادی احتیاج داشته باشد، اما قطعا ارزشش را دارد.

مثلا می توانید بگویید، من دوست دارم صبح ها هنگامی که از خواب بیدار می شوم بلافاصله مشغول کار شوم چرا که در آن ساعت بیشترین بهره وری را دارم، علاوه بر این در بقیه روز می توانم زمان خود را با خانواده بگذرانم.

این سیستم برای موفقیت در کار خانگی برخی افراد بسیار کارآمد است، ولی ممکن است برای شما مناسب نباشد؛ پس باید ساعاتی را که در آن بیشترین کارایی و بهره وری را دارید مشخص کنید و کارهای خود را در آن زمان انجام دهید.

برای موفقیت در کار خانگی روابط تان با خانواده را مدیریت کنید

۳ – برای موفقیت در کار خانگی روابط تان با خانواده را مدیریت کنید

درباره این موضوع در نکته قبلی کمی توضیح دادیم. علاوه بر زمان، موارد دیگری نیز وجود دارد که آن ها را باید کنترل کنید تا موفقیت در کار خانگی را تجربه کنید. مثلا به طور واضح باید به خانواده بگویید هنگامی که دارید با کامپیوتر کار می کنید، مزاحم شما نشوند و یا بی اجازه به آن دست نزنند.

هنگامی که انتظارات را به درستی مشخص کنید، هیچ یک از اعضای خانواده برای شما مزاحمتی به وجود نمی آورند، چرا که می دانند شما در حال کسب درآمد هستید. برای اینکه کارها شفاف تر باشند، از یک تقویم خانوادگی استفاده کنید و مثلا روزهای مسافرت را در آن مشخص کنید. این یک راه آسان و در عین حال ساده برای حفظ تعادل بین کارهای خانوادگی و حرفه ای شماست.

۴ – برنامه ریزی روزانه یا هفتگی

شما می توانید هر جمعه برای هفته آینده برنامه ریزی کنید. به این فکر کنید که هفته آینده چه کارهایی باید انجام دهید. سپس فهرست اهداف هفتگی خود را بنویسید که بعدا بر اساس آن کارهای روزانه خود را مشخص کنید. به این ترتیب روزهای خود را صرف انجام کارهای مهم می کنید تا به اهداف هفتگی خود برسید.

همان طور که می بینید، شما باید یک ساختار برای شغل خانگی تان ایجاد کنید تا بهره وری تان افزایش یابد. مطمئنا انجام این کارها و برنامه ریزی زمان بر است، اما قطعا برای رسیدن به موفقیت در کار خانگی ارزش آن را دارد.

از نظر شما کدام یک از این موارد مهم تر است؟ لطفا نظرات، راهنمایی ها و تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما اشتراک بگذارید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.