ناگفته های جنسی کودکان

مواردی که هر پدر و مادری در مورد آموزش جنسی کودکان باید بدانند

اساساً کودک موجودی لذت طلب است که به کارهایی مانند خوردن شیر، بو کردن و نوازش کردن علاقه خاصی دارد. همه بچه ها وقتی به توانایی های جسمی خود پی می برند شروع به نوازش اعضای بدن خود می کنند و از نوازش بدن خود توسط خانواده لذت می برند.

نوازش ها جزئی از آموزش جنسی کودکان در تربیت فرزند به شمار می آیند، با وجود همین نوازش هاست که کودک محبت کردن را آموزش می بیند و این مرحله تا ۱۸ ماهگی به طول می انجامد. وقتی کودک می فهمد با استفاده از دهانش می تواند به هیجان برسد دوست دارد هر چیزی را به سمت دهانش ببرد، در زمان شیرخوارگی با مک زدن، نگاه کردن و نوازش کردن با دنیای بیرون ارتباط برقرار می کند.

سن ۳ تا ۵ سالگی کودک با نوازش کردن اندام های تناسلی همراه است و از طریق همین نوازش ها به لذت می رسد و این امری کاملا طبیعی است. حتی ممکن است آلت تناسلی پسر در دوران شیرخوارگی حالت نعوظ پیدا کند که این موضوع هم کاملا طبیعی است.

پادکست ناگفته های جنسی کودکان

بلوغ ذاتی جنسی کودکان در سن ۲ تا ۶ سالگی دارای چه ویژگی هایی می باشد؟

در این زمان کودکان به اندام های جنسی خود و جنس مخالف خود توجه ویژه ای می کنند و در پی جلب توجه اندام های خود به دیگران هستند و اندام های یکدیگر را زیر نظر دارند. حرکت آن ها بدون داشتن آگاهی و از روی انگیزش جنسی نیست، بلکه در اثر دقت زیاد کودک می باشد.

کودکان از والدین خود درباره ی روابط عاطفی شان سؤال می کنند. سوالاتی که کودکان از والدین خود می پرسند تنها در صورتی می تواند درباره ی روابط بین آن ها باشد که کودکان به عکس ها و فیلم های آمیزشی دسترسی پیدا کرده باشند. در این سن دختران به سمت مادر و پسران به سمت پدر می روند تا هویت جنسی خود را به درستی شکل دهند.

زمان پوشیدگی جنسی کودکان

این زمان از سن ۵ تا ۶ سالگی آغاز و تا زمان ۱۱ تا ۱۳ سالگی دوام دارد. در این دوره انگیزش جنسی کودکان در پوشیدگی به سر می برد و انجام مراحلی که در سنین گذشته وجود داشت کاهش می یابد. در این وهله دختران و پسران از هم دوری می کنند و دوست دارند با هم جنس خودشان هم بازی شوند.

مراحل رویش ماهیت جنسی کودکان

ماهیت جنسی کودکان یک وضعیت روانشناسی است و نشانگر مذکر و مؤنث بودن شخص می باشد که در سن ۲ تا ۳ سالگی به وجود می آید. زیباترین سرمشقی که کودکان برای مشخص کردن ماهیت خود از آن بهره می گیرند والدین خود می باشد، پدر و مادر زمان کودکی خود را گذرانده اند و نقش های خود را در زمان کودکی به خوبی ایفا کرده اند و می توانند با راهنماییی فرزندشان الگوی خوبی باشند. مادری که زن بودن خود را دوست دارد دخترش می تواند حس زیبایی را از مادرش به خود انتقال دهد.

در این زمان اگر به هر دلیلی پسر از وجود پدر در خانه محروم باشد و اختلافی بین پدر و مادرش افتاده باشد سمت مادر می رود و ویژگی های زنانه در او شکل می گیرد و رفتارهای مردانه او از بین خواهد رفت و از موقعیتی که در آینده برایش اتفاق می افتد خوشحال نخواهد بود.

پسران برای ازدواج دخترانی را انتخاب می کنند که مانند مادر خود باشد. آن ها گمان می کنند فقط زن ها باید آن ها را دوست داشته باشند زیرا همیشه مورد توجه مادر خود بوده اند. رفتاری که آن ها از خود بروز می دهند مانند بچه ها می باشد و در آینده هیچ گاه بزرگ نمی شوند.

اگر دختری در سن تقلید کردن به هر دلیلی از داشتن مادر بی بهره باشد از پدر خود تقلید می کند و رفتارهای پسرانه در او شکل می گیرد و علاقه به بازی با پسران در او به وجود می آید. متاسفانه این خصوصیت از طرف بعضی افراد مورد تشویق قرار می گیرد، در صورتی که این موضوع برای یک دختر توهین محسوب می شود.

جواب دادن به مسائل جنسی کودکان

جواب دادن به مسائل جنسی کودکان در چه سنی مناسب است؟

زمان جستجوی کودکان در سن ۲٫۵ تا ۴ سالگی می باشد. در این زمان کودکان سؤالات بی شماری ذهنشان را درگیر می کند و دائما از پدر و مادر خود درباره ی دنیای بیرون سؤال می کنند. این سن دوران جستجو و آگاهی جنسی کودکان نیز می باشد. کودکان تفاوت بین دختر و پسر را می بینند و سوالاتی ذهنشان را مشغول می کند. مثلا: بچه چه جوری به وجود می آید؟ دانشمندان معتقدند دلیلی ندارد که پدر و مادر شروع به صحبت در مورد مسائل جنسی کنند، والدین می توانند در موقعیت های مختلف به سوال های کودکشان بسیار مختصر و کوتاه جواب بدهند و از گفتن مسائل اضافی پرهیز کنند.

اگر به کودک مان درباره مسائل جنسی توضیحات زیادی بدهیم ممکن است باعث سردرگمی او شود. به والدین توصیه می شود با مطالعه کتاب های آموزشی و شرکت در جلسات مشاوره اطلاعات زیادی را کسب کنند تا بتوانند در برابر سوالات جنسی کودکان پاسخ درستی بدهند. جواب دادن به سوالات جوان ترها قبل از بلوغ به عهده پدر و مادر همجنس کودک می باشد.

واکنش والدین نسبت به سوالات جنسی کودکان چگونه است؟

پدر و مادرها در برابر سوالات جنسی کودکان واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهند که در ادامه می خواهیم هر یک از این واکنش ها را مورد بررسی قرار دهیم.

۱ – به سؤالات فرزندشان پاسخ نمی دهند

گاهی اوقات کودکان به دلیل رفتارهای تند والدین جرات سوال کردن از آن ها را پیدا نمی کنند و اگر از آن ها سوال کنند با جواب تندی مثل: برو حوصلتو ندارم، حق نداری با من صحبت کنی، روبه رو می شوند. وقتی به سوالات جنسی کودکان جواب درستی داده نشود، آن ها سرخورده می شوند و مسائل جنسی برای شان تبدیل به یک راز می شود و معلوم نیست در سنین بزرگسالی چه شخصیتی در او شکل بگیرد و برای پیدا کردن جواب های خود ممکن است دست به کارهای وحشتناکی مثل رفتن به گروه های ناجور بزند.

۲ – گفتن جواب های اشتباه به فرزندشان

بعضی از والدین از سوال های فرزندشان خسته می شوند و پاسخ های اشتباه به آن ها می دهند. برای مثال: فرزندشان می پرسد من از کجا به این دنیا آمده ام؟ پدر و مادر می گویند ما تو را از بازار خریده ایم. بعد از چند سال که فرزندشان با حقیقت روبه رو شد به والدین خود احساس بی اعتمادی پیدا می کند.

۳ – گفتن مسائل اضافه به فرزندشان

گاهی برخی والدین گمان می کنند، اگر همه مسائل جنسی را خیلی روشن به فرزندشان بگویند والدین روشنفکر و به روزی هستند. در صورتی که صحبت کردن در مورد این مسائل باید خیلی خلاصه و کوتاه باشد زیرا کودک توانایی درک همه ی مسائل را به صورت یک جا ندارد.

۴ – به فرزندشان اطلاعات درست و دقیق می دهند

برخی از پدر و مادرها برای فرزندشان وقت زیادی می گذارند و از کتاب های آموزشی برای تربیت فرزند خود استفاده می کنند، در جلسه های مشاوره شرکت می کنند. همه این موارد باعث می شود کودک به پدر و مادر خود اعتماد زیادی داشته باشد و احساسات خود را در شرایط مختلف با پدر و مادر خود در میان بگذارد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.