آیا می دانید نحوه رفتار والدین با کودکان باید چگونه باشد؟!

اهمیت نحوه رفتار والدین در تربیت فرزندان

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در مقاله «۳ قانون کلی در مورد طرز رفتار والدین و تاثیر آن بر تربیت فرزندان»، به بررسی تاثیر نحوه رفتار والدین بر تربیت کودکان پرداختیم و در مورد ابعاد مختلفی از آن صحبت کردیم. همان گونه که مطالعه کردید، داشتن رفتارهای بد و حتی بی اعتنایی به فرزندان، تاثیرات نامطلوبی را به دنبال خواهد داشت.

پدر یا مادر بودن، یک وظیفه بسیار سخت است که در تمام دوران زندگی با شما همراه خواهد بود. ممکن است برخی اوقات فشار کاری و اقتصادی زیادی را تحمل کنید و همین مسئله باعث شود رفتار خوبی با فرزندان خود نداشته باشید. اما بهتر است در نوع واکنش های خود تجدید نظر کنید. به همین منظور در این مقاله قصد داریم، به نقد و بررسی نحوه رفتار والدین بپردازیم و چند مورد از آن ها را به شما عزیزان معرفی کنیم. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

احترام به فرزندان

با فرزندان خود با احترام رفتار کنید

از آن جا که فرزندان شما هم صاحب شخصیت و غرور هستند، بهتر است با آن ها رفتاری شایسته داشته باشید. در غیر این صورت شما نباید توقع احترام گذاشتن از سوی فرزندان خود داشته باشید؛ در حالی که خودتان به آن ها احترام نمی گذارید! زیرا آن ها رفتارهای شما را به صورت ناخودآگاه الگوبرداری خواهند کرد. به عنوان مثال وقتی که یک مادر با یک حالت امر و نهی با فرزندان خود رفتار می کند، «غذایت را تمام کن» ، «سوار ماشین شو» ، «مسواک بزن» و … ، نمی تواند توقع داشته باشد که فرزندش نیز از کلمات احترام آمیز مانند لطفاً و یا خواهش می کنم استفاده کند.

دستور دادن به بچه ها کار بسیار راحتی است و توقع دارید چیزی که به بچه ها می گویید را تمام و کمال انجام دهند، در حالی که بزرگترها چنین کاری انجام نمی دهند. به همین دلیل در مواجه شدن با افراد بالغ، به درستی از آن ها تقاضا می کنید، ولی به یک کودک دستور می دهید که چه کاری انجام دهد. کودکان به نحوه رفتار والدین خود با افراد دیگر نمی اندیشند، زیرا آن ها به طور معمول گوش نمی دهند. به خاطر داشته باشید که بچه ها همان طور حرف می زنند که شما با آن ها حرف می زنید.

در صورتی که کودک شما از درک خوبی بهره مند باشد، به رفتار شما توجه خواهد داشت نه صحبت هایتان! به همین دلیل نه تنها نباید آن ها را به خاطر نکته سنج بودنشان تنبیه کنید، بلکه باید آن ها را به دلیل این که رفتار شما را الگو برداری می کنند، تشویق کنید.

به خاطر داشته باشید که بچه های شما شایسته احترام می باشند، زیرا آن ها نیز همانند شما انسان هستند. فراموش نکنید که اگر برای آن ها احترام قائل نباشید، آن ها نیز در مقابل به شما احترام نخواهند گذاشت.

فرزندان شما به مرور متوجه خواهند شد که جمله هایی مانند مسواک بزن یا لطفاً کمک کن میز شام را بچینیم، ممکن است در دید اول یک درخواست از سوی شما باشد، اما در عمل چاره دیگری ندارند. شما تنها می توانید رفتارهای درست را با به نمایش گذاشتن روش کار آن ها، به فرزندان خود آموزش دهید.

به خاطر داشته باشید که تنها نحوه رفتار والدین به کودکان منتقل نمی شود، بلکه باید سعی کنید به هیچ عنوان زیر قول خود نزنید. هیچ وقت به آن ها دروغ نگویید و همیشه و در همه حال سعی کنید صداقت داشته باشید و هیچ گاه در مقابل آن ها از ناسزا استفاده نکنید؛ زیرا آن ها نحوه رفتار والدین خود را الگو برداری خواهند کرد و دقیقاً مانند یک آینه آن ها را در معرض نمایش می گذارند.

در صورتی که شما رفتار مناسبی با فرزندان خود نداشته باشید، به صورت غیر مستقیم اما کاملاً واضح به آن ها این پیام را می دهید که در مقایسه با دیگران اهمیت کمتری برای شما دارند. در صورتی که فرزندان خود را بیش از هر کس دیگری دوست دارید البته به جز شریک زندگی تان، باید بدانید که آن ها بیش از هرکس دیگری شایسته احترام شما هستند. به این ترتیب فرزندانتان یاد می گیرند که به چه نحوی با دیگران با احترام رفتار نمایند.

نحوه رفتار والدین با کودکان

از بودن با فرزند خود لذت ببرید

زمان هایی وجود دارد که این کار بسیار سخت خواهد بود، زیرا برخی اوقات شما حوصله هیچ چیز و هیچ کس را نخواهید داشت. در واقع، معنای این نکته آن نیست که در تمام اوقات باید حوصله همنشینی و سرو کله زدن با بچه های خود را داشته باشید. بلکه باید سعی کنید در طول تعطیلات آخر هفته یا در زمان اوقات فراغت، مقداری با بچه های خود وقت بگذرانید و از بودن در کنار آن ها لذت ببرید.

باید در زمان هایی که با فرزندان خود تنها هستید، فکر کردن به مسائل کاری و مشکلات اقتصادی را متوقف کنید. باید سعی کنید با فرزندان خود، صمیمانه و درست ارتباط برقرار کنید تا هرگاه نیاز شد بتوانید با یکدیگر صحبت کنید. زمانی که فرزند شما با شور و شوق فراوان به سمت شما می آید و می گوید «حدس بزن چکار کرده ام؟ – من بیست و پنج قورباغه کشته ام»، نباید با یک واکنش سطحی از کنار آن عبور کنید، بلکه باید به او بگویید: «یعنی تمام تیرهای کمانت را استفاده کردی؟»

راز لذت بردن از بودن در کنار بچه هایتان این است که این کار را به عنوان یک هدف در نظر بگیرید. ممکن است از این که لباس های عروسک فرزند خود را بپوشانید، یا این که از آخرین نکات جدید درباره ورزش مورد علاقه اش بشنوید، لذتی نبرید. در واقع، هدف اصلی شما این است که زمانی را برای وقت گذراندن با فرزندان خود در نظر بگیرید.

باید سعی کنید نحوه نگرش آن ها به دنیا را درک کنید و متوجه شوید که چه چیزهایی برای آن ها سرگرم کننده، جذاب، خسته کننده، کسل کننده و جالب است. زمانی که متوجه شدید چگونه لذت ببرید، می فهمید که وقت گذراندن با بچه هایتان باعث می شود روز به روز لذت بیشتری را تجربه کنید و به عبارت دیگر چیزهای بسیاری از آن ها یاد خواهید گرفت.

به خاطر داشته باشید که راز لذت بردن از بودن در کنار بچه هایتان، این است که از ته دل آن را بخواهید و به صورت یک هدف به موضوع نگاه کنید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.