نحوه شیر دادن به نوزاد با شیشه

چگونه به نوزاد خود شیر بدهیم؟

اگر لازم است که مدتی از فرزند خود دور بمانید، برای سپری کردن این مدت به خوبی باید هنگامی که ذخیره ی شیر شما به اندازه ی کافی زیاد است، به طور منظم و متناوب به نوزاد شیر بدهید. معمولا صبح زود زمان مناسبی برای شیردهی به نوزاد می باشد و البته زمان های دیگری نیز وجود دارند که می توانند جهت شیردهی به نوزاد مناسب باشند به این شرط که با زندگی روزمره ی شما تداخلی ایجاد نکنند.

وقتی کار شیر دادن به نوزاد را انجام دادید و قصد داشتید انجام این کار را برای مدتی متوقف نمایید، حالا با شیر دادن به مقدار کافی به نوزاد می توانید شیر دادن از طریق شیشه را هم آغاز کنید. البته برای آن که در این امر موفق باشید باید در خود و نوزاد آمادگی هایی را به وجود آورید. در صورتی که قصد دارید نوزاد خود را با شیشه شیر آشنا کنید بهتر است این کار دو تا چهار هفته پس از زایمان باشد. شروع کردن زودتر از تاریخ مقرر، باعث می شود تا نوزاد نتواند نوک پستان را از شیشه شیر تشخیص دهد. اگر هم در انجام این کار دیر کنید نوزاد دیگر شیشه شیر را قبول نمی کند، حتی در صورتی که شیر مادر درون شیشه شیر ریخته شده باشد.

پادکست نحوه شیر دادن به نوزاد با شیشه

چگونه نوزاد را به شیر خوردن از شیشه عادت بدهیم؟!

اگر قصد دارید تغذیه نوزادتان با شیر خودتان باشد، بعد از این که هر دو سینه شما را خورد به او شیشه شیر را بدهید. اگر همان ابتدا به نوزاد شیشه شیر را بدهید مقدار شیر مورد نیاز خود را از طریق شیشه تامین می کند و در نتیجه به سختی سینه شما را می گیرد. این را هم در نظر بگیرید که برای نوزاد مکیدن نوک شیشه از مکیدن نوک پستان آسان تر است. بدون شک بعد از چند روز، ذخیره شیر شما کاهش پیدا می کند و در صورتی که شیشه را به جای سینه به نوزاد خود بدهید همین نتیجه و روند ادامه پیدا خواهد کرد.

تغذیه نوزاد از طریق شیر خشک و انواع شیر خشک

اگر قصد تغذیه نوزاد خود با شیر خشک را دارید بایستی بدانید که شیر خشک ها از نظر محتوا و مزه ای که دارند از یکدیگر متفاوت می باشند. نوزادی که به تازگی متولد شده است شیر خشکی که به اصطلاح به آن شیر خشک مرحله ی اول می گویند برایش مناسب تر می باشد. به این دلیل که چنین شیر خشکی برای دستگاه گوارش و کلیه های نوزاد مناسب تر است.

بعضی از شیر خشک ها هم وجود دارند که از طعم های سبزیجات بهره می برند. برای آن که این نوع از شیر خشک ها را به فرزند خود بدهید، بهتر است حتما ابتدا با پزشک مشورت کرده و نظر او را در این مورد جویا شوید. تعویض شیر خشک نیز امری است که چندان توصیه نمی گردد به این دلیل که دستگاه گوارش نوزاد هنوز رشد و تکامل لازم را پیدا نکرده تا به یک نوع شیر خشک عادت نماید.

این احتمال وجود دارد که نوزاد از تغییر مزه ی شیر خشک تنفر پیدا کند و به طعم شیر خشک جدید هیچ علاقه ای نداشته باشد. با این حال اگر نوزاد شما به خوبی رشد نمی کند این مسئله را با ماما یا پزشک خود مطرح نمایید. ضمن آن که باید این نکته را در نظر بگیرید که در هنگام شیر دادن به نوزاد از طریق شیشه شیر، حتما باید شیشه و پستانک سر شیشه را همیشه ضد عفونی کنید.

روش های ضد عفونی شیشه شیر نوزاد

یک نوع ضد عفونی کننده شیمیایی که به صورت قرص یا مایع می باشد تهیه کرده و آن را با آب سرد ترکیب کنید. راه دیگر دستگاه های ضد عفونی با نیروی بخار است که این دستگاه ها مختص شیشه ی شیر نوزاد و هم چنین سر شیشه و دیگر وسایل جانبی آن می باشد و یا استفاده از مایکروویو نیز می تواند در این زمینه مفید باشد.

راه دیگری هم که پیش رو دارید آن است که این وسایل را به مدت ده دقیقه در آب بجوشانید. در این مدت جوشاندن سر شیشه به مدت چهار دقیقه کافی می باشد. در این روش ممکن است چیزهایی بر روی شیشه باقی بمانند اما اگر نیاز به روشی سریع و اضطراری داشتید، این روش را مورد استفاده قرار دهید.

نحوه شیر دادن به نوزاد با شیشه

چگونه برای نوزاد از شیشه شیر استفاده کنیم ؟

اولین کاری که بایستی انجام دهید آن است که دست های خود را کاملا بشویید. سپس شیشه و سر شیشه را که ضد عفونی کرده اید برداشته و آن ها را آبکشی نکنید. مقداری آب تازه بجوشانید و شیشه را از آن پر کنید؛ پس از آن مطابق مراحل زیر پیش بروید.

۱ – به میزان مورد نیاز و کافی در هر شیشه ای که ضد عفونی شده است، آب بریزید و صبر کنید تا آب در این مرحله به دمای مناسب که حدود ۵۰ تا ۶۰ درجه سانتی گراد می باشد، برسد.

۲ – وقتی که آب به میزان کافی ولرم شد، به اندازه ای که فکر می کنید کافی است شیر خشک را به آن اضافه کنید. اگر از یاد بردید چه مقدار شیر در شیشه ریخته اید، باید شیشه را خالی کرده و از ابتدا در آن شیر بریزید.

۳ – پستانکی که سر شیشه قرار دارد را بر روی شیشه قرار داده و درب شیشه را کاملا محکم کنید.

۴ – در پایان لازم است تا شیشه را به طور کامل تکان بدهید تا قلنبه شیر در آن باقی نماند. سپس می تواند شیشه را در یخچال قرار دهید تا هر زمان که به آن نیازمند بودید، به راحتی از آن برای نوزاد خود استفاده کنید.

گرم کردن شیشه شیر

برای آن که شیر را گرم کنید ابتدا بایستی بسته شیر را در ظرفی که آب داغ در آن قرار دارد، بگذارید. به هر اندازه که آب داغ تر باشد، شیشه هم سریع تر گرم خواهد شد. می توانید از آبی که جوشیده شده هم استفاده کنید.

برای آن که دمای شیر را امتحان کنید ابتدا دمای شیر را هنگامی که مشغول تکان دادن آن هستید، تست نمایید. سپس چند قطره از شیر را روی دست خود بریزید، این گرما باید در حدود ۳۷ درجه سانتی گراد باشد. اگر احساس کردید شیر به مقدار کافی گرم نیست، می توانید درپوش شیشه را برداشته و در یک ظرف حاوی آب گرم قرار دهید. اگر خیلی داغ بود مقداری هم آب سرد به این ظرف اضافه کرده و شیشه شیری که در آن باز است را درون ظرف قرار دهید. پیش از آن که دوباره دمای شیر را تست کنید، شیشه را به خوبی تکان بدهید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.