نحوه صحبت کردن با افراد برای جذب آن ها

جذب افراد با صحبت کردن

نحوه صحبت کردن با افراد بیانگر میزان احساسات شما خواهد بود؛ به عبارت دیگر زمانی که به صحبت کردن می پردازید، هر جمله ای که در صحبت های خود به کار می برید، نشان دهنده ی نوع احساسات شما درباره آن موضوع خواهد بود. به همین دلیل می بایست در زمان صحبت کردن با افراد نکات مختلفی را مدنظر قرار دهید. دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در ادامه این موضوع نکات مفیدی را در این زمینه با شما در میان خواهیم گذاشت تا با استفاده از آن ها بتوانید مهارت های ارتباطی خود را تقویت نمایید. با ما همراه باشید.

پادکست نحوه صحبت کردن با افراد برای جذب آن ها

۱- به خاطر داشته باشید که صحبت کردن با دیگران همیشه تنها به ارتباط کلامی ختم نمی شود و افراد در زمان مکالمه با یکدیگر به صورت خواسته و یا ناخواسته پیام هایی را به صورت غیرکلامی به مخاطبان خود انتقال می دهند.

۲- عوامل بسیاری بر روی درک و فهم مخاطب از صحبت ها و پیام های ما تاثیرگذار می باشد. این موارد شامل: تماس چشمی، نوع پوشش، آرایش سر و صورت، آهنگ صدا، تکیه کلام ها، حالت چهره، لهجه، نوع قرار گرفتن بدن، اشارات چشمی و … می باشد. متاسفانه برخی از افراد دانسته یا ندانسته توجهی به این موضوعات ندارند و فکر می کنند تنها از روش ارتباط کلامی می توانند موضوعات را برای مخاطبان خود قابل درک کنند.

۳- در زمان صحبت کردن با افراد سعی کنید از کلمه های پیچیده برای کسانی که سطح درک پایین یا متوسطی دارند استفاده نکنید. زیرا استفاده از این گونه کلمه ها به هیچ وجه باعث نمی شود فردی دانا و باهوش جلوه کنید.

۴- تلاش کنید در زمان هایی که مکالمه های رسمی دارید، از کلمه های «بله» و «نخیر متشکرم» به جای کلمات «آره» و «نه» استفاده کنید.

۵- کلمه دیگری که می بایست از دایره لغات خود حذف کنید، کلمه «هان» می باشد و باید عبارت «ببخشید متوجه نشدم» را جایگزین آن نمایید.

۶- سعی کنید در مکالمه های خود از کلمات «متشکرم» و «لطفا» زیاد استفاده کنید، زیرا شما را یک فرد مودب نشان خواهد داد.

۷- پیش از این که صحبت کردن را شروع کنید، باید دقیقاً بدانید که قصد دارید درباره چه چیزی و با چه روشی صحبت کنید.

۸- صریح بودن را در نوع صحبت کردن خود رعایت کنید و به خاطر داشته باشید که تنها باید درباره ی موضوع اصلی صحبت کنید، چون هیچکس به تلف کردن وقت علاقه ای ندارد.

۹- در زمان صحبت کردن باید واقع بین باشید و به مخاطبان خود اجازه دهید تا متوجه شوند که شما یک شخص قابل اعتماد می باشید.

۱۰- به یاد داشته باشید که تنها افراد پرحرف از کلمه های مبهم و تزئینی استفاده می کنند. سعی کنید تا جایی که امکان دارد از جمله های مختصر، مفید و کوتاه استفاده کنید. چون باعث خواهد شد ارتباط های خود با دیگران را افزایش دهید و همچنین باعث افزایش ارزش صحبت هایتان می شود.

۱۱- سعی کنید در زمان صحبت کردن با کسانی که آن ها را نمی شناسید و یا کمتر می شناسید، رسمی رفتار کنید و از صحبت کردن به شیوه ی خودمانی خودداری کنید.

۱۲- سعی کنید با مخاطبان خود صادق باشید و با تعریف کردن از مخاطب خود گفتگویتان را شروع کنید.

۱۳- در نظر داشته باشید که در کجا و با چه کسی گفتگو می کنید و شرایط محیط و شخص مقابل را در نظر داشته باشید. ممکن است شنونده شما از صدای بلند لذت نبرد، پس شما باید با توجه به شرایط مختلف، تُن صدای خود را تنظیم کنید.

۱۴- به خاطر داشته باشید که برای بیان هیجانات، استرس و احساسات، صدای ملایم تاثیر قابل توجهی دارد. پس در صورتی که قصد دارید تاثیر زیادی بر روی دیگران بگذارید و همیشه آن ها را متقاعد کنید، بهتر است همیشه با آن ها به صورت ملایم و به نرمی صحبت کنید. زیرا در این صورت است که شنونده، افکار خود را روی صحبت های شما متمرکز خواهد کرد.

۱۵- در صورتی که توانایی درک شرایط حاکم بر افراد حاضر در جمع را داشته باشید، می توانید از روابط شخصی راضی کننده خود لذت ببرید. به همین دلیل باید سعی کنید در صحبت های خود از گوشه و کنایه استفاده نکنید. ممکن است برخی اوقات بتوانید با یک پاسخ کنایه آمیز افراد حاضر در جمع را بخندانید اما باید مطمئن شوید که این شوخی شما باعث آزرده خاطر شدن فرد دیگری نمی شود.

لبخند زدن

۱۶- سعی کنید در صحبت های خود از لبخند، حالت تعجب، خنده و تُن صدای متفاوت استفاده کنید. زیرا شنونده ها معمولاً از شنیدن تُن صدای یکنواخت خسته می شوند و برای آن ها این موضوع کسل کننده خواهد بود و در نتیجه تمایلی به شنیدن صحبت های شما نخواهند داشت.

۱۷- سعی کنید در صحبت کردن با افراد از کلمه هایی استفاده کنید که در روحیه و نوع نگرش مخاطب تاثیر مثبت و مفیدی بگذارد و وی را متقاعد کند.

۱۸- همیشه حد و حدود شخصی خود و دیگران را در زمان مکالمه با آن ها رعایت کنید. در واقع برخی از افراد در زمان مکالمه و ارتباط با دیگران با آن ها به صورت گرم و صمیمی برخورد می کنند. ولی اجازه ی مداخله در زندگی خصوصی خود را به آن ها نمی دهند. باید به این مسئله توجه بسیاری داشته باشید و در زمان صحبت کردن با افراد در رابطه با مسائل خصوصی آن ها که به شما ارتباطی ندارد، صحبت نکنید. در صورتی که هر دو شخص مکالمه کنند به این قانون مهم احترام بگذارند، از صحبت کردن با یکدیگر خرسند خواهند بود.

۱۹- از جریحه دار کردن احساسات افراد در زمان صحبت کردن با آن ها خودداری کنید.

۲۰- بخشی از مکالمه خود را به موضوع آشنایی و مسائل دوستانه اختصاص دهید و تلاش کنید که مخاطب از گفتگو با شما لذت ببرد.

۲۱- درباره ی موضوعاتی که باعث خوشحالی مخاطبتان می شود به گفتگو بپردازید.

۲۲- در زمان صحبت کردن با افراد، از آن ها درخواست کنید تا عقاید و نظرهای خود را بیان نماید.

۲۳- سعی کنید در رابطه با موضوعات متفرقه صحبت نکنید و اساس مکالمه خود را به اصل مطلب اختصاص دهید.

۲۴- در صحبت کردن با افراد سعی کنید منطقی رفتار کنید.

۲۵- در زمان صحبت کردن با افراد به یاد داشته باشید که نباید از جملات دستوری استفاده کنید. زیرا در این صورت با واکنش آن ها مواجه خواهید شد.

100%
نظرسنجی
  • لطفا به مطلب بالا امتیاز دهید بدهید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.