نقش عزت نفس در زندگی انسان

خلاصه نوشته: نقش عزت نفس در زندگی انسان؛ بسیار اهمیت دارد، چراکه عزت نفس لازمه زندگی برای هر فرد است. انسان های با عزت نفس نه تنها احساس بهتری نسبت به خودشان دارند بلکه این فرصت را پیدا می کنند تا بهتر زندگی کنند و هنگامی که با سختی ها فراز و نشیب های زندگی روبرو می شوند، می توانند از بهترین فرصت ها بهره بگیرند.

چرا انسان ها به عزت نفس نیاز دارند

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم این مسئله بسیار اهمیت دارد که یک انسان عزت نفس خوب و سالمی داشته باشد چرا که به انسان کمک می کند تا همواره به خودش افتخار کند و از خودش خجالت نکشد، در عوض سرش را با غرور بالا بگیرد. اعتماد به نفس کمک می کند تا فرد بتواند به دنبال امتحان گزینه های جدید در زندگی اش برود و قدرت خود ارزشی را در انسان بالا می برد. می تواند این امکان را به فرد دهد تا برای خودش حتی در زمان ارتکاب اشتباهات، احترام خاصی قائل باشد و در نتیجه مردم نیز به آن فرد احترام خواهند گذاشت.

در این حالت فرد می تواند نسبت به بدن و ذهنیت خود به عنوان یک انسان با ارزش، انتخاب هایی درست داشته باشد و هیچ گاه همراهی افراد خطرناک را نمی کند، نسبت به میزان هوش خود، آگاه بوده و در نتیجه به عنوان یک انسان باهوش به اندازه ای امنیت جسمی و احساسی برایش با ارزش می باشد که با دقتی خاص از آن ها مراقبت می کند.

هم چنین باید به این نکته توجه داشته باشید که عزت نفس رابطه ی مستقیمی با میزان موفقیت های یک انسان دارد چرا که فردی که عزت نفس پایینی دارد با دیدی منفی به همه چیز نگاه می کند، برای آن که فرد بتواند روابط کاری موفقی داشته باشد باید سعی کند عزت نفس را در درون خود تقویت نماید.

پادکست نقش عزت نفس در زندگی انسان

اگر شخصی عزت نفس پایینی داشته باشد، احتمال شکست را در خودش تقویت می کند چرا که توانایی هایش را نادیده گرفته و نمی تواند عملکردی درست داشته باشد. هم چنین عزت نفس پایین باعث افسردگی و سستی در انسان ها شده و حلقه ای از شکست در اطراف آن ها ایجاد می نماید. اما در مقابل بین عزت نفس بالا و حس خوشحالی یک فرد رابطه ای مستقیم وجود دارد و هرچه میزان عزت نفس افراد بیشتر شود برای انسان های اطرافش ارزش و احترام بیشتری قائل شده و عملکرد رفتاری آن ها را در جهت بهبود ارتباط ها بهتر می کند.

رابطه عزت نفس با اعتماد به نفس و خودپنداره

در واقع سه تعریف بالا با یکدیگر یکسان می باشند اما معنای یکسانی ندارند و با یکدیگر دارای تفاوت هایی هستند. در واقع عزت نفس زمانی در یک فرد به وجود می آید که شخص خود را انسانی با ارزش و لایق بداند و در مقابل تمامی اتفاق های زندگی به شیوه ای کاملا موفق عمل نماید. او می داند لایق این است تا همواره زندگی سرشار از شادی داشته باشد. در واقع اگر شخصی حس خوشایندی نسبت به خودش داشته باشد عزت نفس دارد و هر انسانی برای آن که بتواند رفتاری مناسب داشته باشد نیازمند داشتن عزت نفس در درون خود می باشد.

خودپنداره در واقع مجموعه ای از ویژگی های یک فرد است که شخص برای آن که بتواند خود را وصف کند از آن استفاده می کند. برای مثال شخصی را در نظر بگیرید که خود را انسانی سرشار از مهربانی و عطوفت، ورزشکاری بسیار موفق، همسری وفادار و مناسب و انسانی مطالعه گر می داند، این ویژگی ها در واقع ساختار خود پنداره ی یک فرد را شکل می دهند و در همین زمینه میزان ارزشی که ما انسان ها برای خود پنداره و ویژگی های خویش می گذاریم تاثیراتی در ما می گذارد که آن هم عزت نفس نامیده می شود.

ریشه ی اعتماد به نفس، به عزت نفس برمی گردد. زمانی که بتواند عزت نفس درونی انسان ها را به مرحله ی عمل کردن برسد، می توان ان را اعتماد به نفس آن ها نامید. زمانی که یک شخص در درون خود حس شادمانی و آرامش دارد، بیشتر برای طی کردن مسیر زندگی تلاش می کند و جنب و جوش خود را برای دست یابی به اهدافش بیشتر می کند و در این شرایط است که فرد به این باور رسیده است که می تواند هر مسئولیتی را قبول کرده و کارها را به اتمام برساند. در واقع شخص به اندازه ای به توانایی هایش اعتماد دارد که می داند می تواند هر مسئولیتی را که قبول کرده است به نحو احسن انجام دهد.

عزت نفس در زندگی

ویژگی های انسان هایی با اعتماد به نفس بالا

افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، در هر جایی توانایی هایی که دارند و شخصیت واقعی خودشان را کامل و دقیق معرفی می کنند و می توانند حضوری مثبت و تاثیرگذار در هر جایی داشته باشند. این گونه افراد همواره با اراده هستند و در تصمیم ها و رفتارهایشان قاطعانه عمل می کنند و با وجود آن که گاهی ممکن است در تصمیم هایشان دچار دودلی و شک شوند و حتی در زمان مشکلات، بهترین تصمیم را می گیرند. همچنین هیچ گاه ایده ها و نظرات شخصی خود را در مورد مسئله ای پنهان نکرده و قاطعانه آن را مطرح می نمایند و پیوسته در تلاش هستند تا مباحث درست و مناسب را به دیگران آموزش دهند.

در واقع زمانی که مبحث اعتماد به نفس مطرح می شود، یک چیز همیشگی است و آن هم این است که افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، ترس و تردید برایشان بی معنی است و همواره سعی می کنند با انرژی دادن به سایر افراد باعث رخ دادن بسیاری از اتفاقات نیکو شوند.

هنری فورد در مورد این مسئله می گوید: «چه فکر کنید که می توانید و چه این که فکر کنید نمی توانید، در هر صورت حق با شما می باشد». در واقع این سخن هنری فورد مبنی بر این است که آنچه می تواند تاثیر به سزایی بر توانایی های شما برای رسیدن به موفقیت داشته باشد نوع فکر کردن و تفکر درونی شما است که در یکی از دانشگاه های ملبورن این مسئله نیز تایید شده است. لذا بر اساس این بررسی افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، در کار خود موفق تر عمل کرده و در نتیجه حقوق بیشتری دریافت می کنند. بنابراین سرعت پیشرفت آن ها نسبت به سایر انسان ها بیشتر می باشد.

در واقع پایه و اساس اولیه اعتماد به نفس سالم، عزت نفس سالم می باشد. زمانی یک شخص می تواند خود را انسانی با ارزش و لایق بداند که احساس خوشایندی نسبت به خودش داشته باشد و به این باور رسیده باشد که می تواند با تمام اتفاقات و چالش های زندگی اش مقابله کرده و در نتیجه هر بار بر میزان اعتماد به نفس او افزوده می شود و در واقع این موضوع به معنی آن است که او می داند می تواند از پس تمامی کارها به خوبی بربیاید.

پس شخصی اعتماد به نفس سالمی دارد که عزت نفس سالمی داشته باشد. بنابراین زمانی که روی عزت نفس کودکتان کار می کنید و سعی می کنید به بهترین شکل، عزت نفس او را شکل دهید، در واقع در حال شکل دادن به اعتماد به نفس او می باشید.

تاثیر عزت نفس در زندگی انسان

هنگامی که آدمی به عزت نفس می رسد، برای خودش در هر موقعیتی از زندگی که فکرش را بکنید، ارزش و احترام قائل می شود. پس وقتی که شما برای خودتان ارزش قائل شوید، دیگران هم به شما احترام می گذارند. از طرف دیگر نحوه ارتباط شما بسیار آشکارا تر می شود یعنی نسبت به گذشته خود صادقانه تر با دیگران ارتباط بر قرار خواهید کرد و دیگر در روابط غیر سالم و مریضی که از لحاظ روحی شما را آزرده خاطر می کردند نمی مانید! چراکه دیگر با خودتان صادق هستید و تشخیص می دهید که اگر یک چیزی به شما آسیب می رساند و بد است باید آن را برای خودتان هم که شده کنار بگذارید حال آن می تواند یک آدم و یا حتی یک موقعیت شغلی باشد! به طور کلی تاثیرات عزت نفس در زندگی انسان بسیار زیاد بوده و نه تنها بر روی جنبه های فردی بلکه بر روی تمامی جنبه های زندگی انسان تاثیر خواهد گذاشت.

برای مثال برخی از موارد زیر را شرح می دهیم:

  • نحوه برخورد در محیط کاری و رفتار با همکاران و کارفرما
  • میزان پیشرفت و مصمم شدن برای رسیدن به اهداف
  • افزایش موفقیت در تحصیل یا موقعیت شغلی
  • اعتماد به نفس در رابطه نسبت به کسی که دوستش دارید
  • احساسات تان نسبت به سعادت و خوشبختی در زندگی
  • ارتباط موثر و عمیق تر با همسر و فرزندان و هر کسی که در زندگی برای تان اهمیت دارد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.