نکات مورد توجه در نگهداری از کودکان نزد اقوام یا مهدکودک ها

برای واگذاری نگهداری از کودکان خود به دیگران باید به این نکات توجه داشته باشید

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم به چند نکته مهم و ضروری در مورد مراقبت و نگهداری از کودکان نزد اقوام یا مهدکودک ها بپردازیم که به شدت در تربیت فرزند شما تاثیرگذار هستند. با ما در ادامه همراه باشید.

پادکست نکات مورد توجه در نگهداری از کودکان نزد اقوام یا مهدکودک ها

معایب نگهداری از کودکان نزد بستگان و آشنایان

با همه ی خوبی هایی که نگهداری از کودکان در کنار آشنایان دارد، اما این روش نگهداری دارای معایبی نیز هست که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. اولین نکته ای که می توان در مورد معایب نگهداری از کودکان در این مورد گفت، تعارفی است که بین شما و آشنایانتان برای مراقبت از فرزندتان وجود دارد. مثلا هر پدر یا مادری از یک سری اصول مراقبتی در نگهداری از کودکان خویش بهره می برد و دوست دارد که آن ها را در مورد تربیت فرزند خود اجرا کند. اما وقتی شما فرزند خود را برای مراقبت پیش یک دوست یا فامیل می گذارید، نمی توانید به او دستور دهید که مثلا این کارها را در نگهداری از فرزندم انجام بده. باید به یاد داشته باشید که یک فامیل پولی را برای مراقبت از فرزند شما دریافت نمی کند، پس این که به او بگویید چطور از فرزندتان مراقبت کند، نوعی بی ادبی می باشد.

حتی اگر شما نظریات خود را با وی به اشتراک بگذارید ممکن است که او با شما مخالفت کند و مثلا بگوید این روش نگهداری از کودکان درست تر است و شما نیز نمی توانید بر سر این که چه روش نگهداری از کودکان صحیح تر است با وی بحث و جدل کنید. از سویی دیگر اگر فردی که از فرزند شما مراقبت می کند مسن باشد، توصیه های شما را برای نگهداری از فرزندتان نمی پذیرد؛ چرا که معمولا افراد مسن فکر می کنند که هر آنچه می دانند درست است و از پذیرش خواسته های شما در مورد نوع نگهداری از فرزندتان سر باز می زنند.

سردرگمی بچه ها در نوع و شیوه ی نگهداری که شما برای آن ها برگزیده اید

نکته ی دیگری که در این بین باید به آن اشاره کنیم سردرگمی بچه ها می باشد. برای آن که خواسته های خودتان را برای نگهداری از فرزند خود به فامیلتان بیان کنید، بهتر است این کار را در همان جلسه ی اول به وی گوشزد کنید تا اگر با مخالفت وی رو به رو شدید، کار مراقبت از کودکتان را به فردی دیگر بسپارید. از طرفی با این کار شما از به وجود آمدن یک رابطه ی منفی میان خود و فامیلتان جلوگیری خواهید کرد و نمی گذارید چنین مسائلی دوستی چندین ساله شما با یکدیگر را از بین ببرد.

مورد دیگر این که بهتر است یک وجه قابل احترام را در قبال نگهداری از فرزندتان به فامیل خود پیشنهاد کنید. گرچه آن ها از پذیرش پول برای مراقبت از فرزند شما سر باز می زنند، اما قلبا هر شخصی دوست دارد در قبال اموری که در طول روز انجام می دهد وجهی را هم دریافت کند. لازم نیست که وجه مورد نظر شما به اندازه نگهداری از کودکان در مهد کودک باشد، بلکه نیمی از آن مبلغ نیز کفایت خواهد کرد و هم باعث می شود طرف مقابلتان احساس مسئولیت بیشتری در قبال نگهداری از فرزندتان داشته باشد و هم به وی اطمینان می دهید که چقدر قدردان کاری هستید که انجام می دهد.

نگهداری از کودکان

جنب و جوش بچه ها و حفظ امنیت آن ها

هم چنین به یاد داشته باشید که فردی که از فرزند شما مراقبت می کند، بهتر است از نظر سنی جوان باشد چرا که به طور طبیعی جوانان از انرژی بیشتری در نگهداری از کودکان شما برخوردار هستند. بچه های زیر ۵ سال واقعا فعالیت بسیار زیادی دارند و برای آن که به درستی محافظت شوند، باید مدام به دنبال آن ها باشیم و انجام چنین کاری برای یک فرد مسن بسیار سخت است.

در پایان این شما هستید که باید در مورد نگهداری از فرزند خود تصمیمات لازم را بگیرید. اگر با توجه به گفته های بالا به این نتیجه رسیدید که نگهداری از فرزندتان نزد آشنایان بهتر است این کار را انجام دهید و اگر شرایط به گونه ی دیگری بود، مهدهای کودک را انتخاب کنید. هم چنین به یاد داشته باشید که موردی که در شکل گیری شخصیت بچه ها تاثیرگذار است، نحوه ی صحیح برخورد با آنان در هنگام نوزادی است. پس بهتر است که از آن ها تا سن دو سالگی، خودتان مراقبت کنید اما اگر به هر نحوی چنین امکانی برای شما وجود نداشت، می توانید گزینه ی بعدی را که بستگان و آشنایان می باشند را برگزینید. بیشتر والدین در نگهداری از فرزند خود از همین روش پیروی می کنند یعنی از دو سالگی به بعد کار نگهداری از او را به مهد کودک یا پرستار بچه می سپارند.

مطالعات جهانی روی نحوه ی نگهداری از کودکان

پژوهش های گوناگونی درباره نوع نگهداری از بچه ها در جهان صورت پذیرفته است که در این بین قصد داریم به برخی از مهم ترین آن ها اشاره کنیم. نکاتی که در ادامه ذکر خواهیم کرد، جدیدترین نتایجی هستند که روانشناسان و مشاوران کودک در سطح جهان آن ها را کشف کرده اند. یکی از این نتایج ثابت کرد که مهد کودک هایی که سطح مراقبتی بالایی دارند به مقدار بیشتری در نگهداری از بچه ها موفق هستند و دومین تست مهم نیز این بود که نمی توان برای همه ی بچه ها روش مراقبتی مهد کودک ها را انتخاب کرد.

N.I.C.H.D چیست و چه منظوری دارد؟

N.I.C.H.D یکی از مهم ترین تحقیقات صورت گرفته بر روی نحوه ی مراقبت و نگهداری از کودکان کوچک می باشد. منبع این تحقیقات موسسه سلامت کودک و بهبود افراد در ایالات متحده می باشد. در حقیقت نام N.I.C.H.D از روی نام همین سازمان برداشته شده است. در یکی از آخرین مطالعات این سازمان که بر روی ۱۳۶۴ کودک و در ده منطقه از امریکا انجام شد مشخص گردید که مشکلات جدی در روند تربیتی بچه ها از سنین کودکی شروع می شود، پس بسیار مهم است که ما کودک خود را در چه شرایط و چه مکانی نگهداری و تربیت می کنیم. این که ما باید از خودمان بپرسیم که آیا مرکزی که برای مراقبت از کودک خویش انتخاب کرده ایم از امنیت کافی برخوردار است و می تواند نیازهای رفتاری فرزند من را برطرف کند، نیز از جمله پرسش هایی هستند که احتمالا به ذهن هر پدر و مادری خطور می کند و خب در N.I.C.H.D نیز این مورد به طور کامل صورت پذیرفت و معایب و مزایای نگهداری از کودکان در کودکستان ها به طور کامل بررسی گردید و نتایج آن برای عموم منتشر گردید.

بررسی روش های مراقبت از بچه ها در کودکستان ها توسط N.I.C.H.D

یکی از مهم ترین ادعاهای N.I.C.H.D این بود که آن ها قصد داشتند با استفاده از نوعی روش مراقبت کیفی مشخص کنند که آیا کودکستان از پس کوچکترین کارهای مراقبت از بچه ها بر می آید یا خیر. مثلا آن ها بررسی کردند که که مهد کودک ها به چه میزان نسبت به تغذیه ی به موقع بچه ها اهمیت می دهند و آیا اصلا یک برنامه ی غذایی برای تغذیه ی کودکان تدارک می بینند یا خیر؟ آن ها در مطالعات خود مراکز مختلف را از جهات گوناگون سطح بندی کردند و در نهایت با کیفیت ترین مرکز مراقبت و نگهداری از کودکان را به والدین معرفی نمودند.

توجه به خواسته های کودکان در مهد کودک ها

توجه به خواسته های کودکان در مهد کودک ها

مورد دیگری که در N.I.C.H.D مورد بررسی قرار گرفت، میزان توجه این مراکز به درخواست های بچه ها و هم چنین نوع پاسخ دهی به نیازهای آنان بود. این کار به طور کاملا مخفی و از طریق افرادی که به صورت پنهانی به این مراکز وارد شده بودند، صورت گرفته بود. برای نمونه به برخی از پرسش هایی که توسط N.I.C.H.D در مورد کودکستان ها مورد بررسی قرار گرفت اشاره می کنیم.

نخستین مسئله این بود که آیا این مراکز اهمیتی به خواسته های کودکان می دهند یا خیر. مثلا اگر کودکی از مربی چیزی را درخواست کند او چطور پاسخ بچه را خواهد داد. دومین نکته طریقه ی خواندن داستان برای بچه ها بود؛ این که مربی با چه روشی برای بچه ها داستان های مورد علاقه شان را می خواند، آیا با صدای بلند این داستان ها را بیان می کند یا آن که سعی می کند ملایم و با احساس قصه بخواند. سومین نکته در مورد پاسخ دادن به سوالات بچه ها در هنگام داستان خواندن بود. چهارمین نکته درباره تشویق بچه ها پس از انجام یک عمل صحیح و هم چنین بحث یادگیری و آموزش بود. در نهایت ارتباط فیزیکی با کودک و تماشای تلویزیون نیز از آخرین بررسی هایی بود که در تحقیق N.I.C.H.D صورت پذیرفت.

وسیله ای به نام O.R.C.E

O.R.C.E نام وسیله ای می باشد که محققان با استفاده از آن می توانند محیط های نگهداری از کودکان را مشاهده کنند. با استفاده از O.R.C.E والدین علاقه مند می توانند با تهیه ی این دستگاه اصول نگهداری و مراقبت استاندارد از بچه ها را که مورد تایید N.I.C.H.D است را با نوع اصول مراقبتی که در مهد کودک مورد نظر اجرا می شود، مقایسه نمایند. در نتیجه ی این مقایسه دستگاه ذکر شده به والدین خواهد گفت که سطح مراقبت از کودکان در این مرکز به چه میزان می باشد. این سطح بندی به چهار درجه ی ضعیف، متوسط، خوب و عالی تقسیم بندی می شود. محققان می گویند که سطوح ضعیف و متوسط به هیچ وجه نمی تواند در نگهداری از کودکان شما موثر باشد و روند تربیتی فرزندتان را مختل خواهد کرد. برخی مسائل هستند که توسط O.R.C.E قابل اندازه گیری نمی باشد و این والدین هستند که باید با مشاهده ی آن ها تصمیمات لازم را در مورد نوع نگهداری از فرزند خویش اتخاذ نمایند. مثلا نوع بهداشت فردی و محیطی در مهد کودک مورد نظر از جمله مسائلی می باشد که والدین باید آن را به صورت کامل بررسی کنند و ببینند که آیا در مرکز مورد نظر اهمیتی به بهداشت داده می شود یا خیر؟

به خاطر داشته باشید که رعایت بهداشت مهم ترین عامل در انتخاب یک مرکز مراقبتی برای کودکان می باشد چرا که این مورد می تواند بر روی سایر نیازهای کودکان نیز تاثیرگذار باشد. مثلا چگونه می توانید اطمینان حاصل کنید که فرزند شما دچار بیماری نخواهد شد وقتی مربیان مهد کودک به بهداشت شخصی خود هم اهمیت نمی دهند چه برسد به اینکه به بهداشت بچه ها برسند. پس با یک بررسی کلی نتیجه می گیریم که انتخاب یک مرکز نگهداری از فرزندان ما نه تنها در تضمین امنیت آن ها در سنین کودکی و فعلیشان موثر است، بلکه می تواند در زندگی آینده آن ها نیز نقش داشته باشد و بچه ها را در مسیری درست قرار دهد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.