نیازهای عاطفی زن و مرد

خلاصه نوشته: شناخت نیازهای عاطفی زوجین از یکدیگر موجب می گردد که آن ها ارتباط بهتری با یکدیگر داشته باشد و صمیمیت بین آن ها افزایش یابد. زوجینی که به درک مناسبی در این زمینه رسیده اند بهتر می توانند به تمامی جنبه های روحی و جسمی همسر خود رسیدگی کنند و زندگی موفق تری خواهند داشت.

تفاوت در نیازهای عاطفی زن و مرد

مردها و زن ها با همدیگر متفاوت هستند و هرکدام نیازهای خاص خودشان را دارند. برای مردها اعتماد و پذیرش اولویت مهمی دارد و زن ها به دلسوزی و توجه، اهمیت می دهند. البته دلسوزی و توجه برای مرد ها هم بسیار مهم است اما در اولویت های بعدی قرار دارد. مرد باید بتواند هم نیازهای عاطفی خود و هم نیازهای زن را برطرف کنند تا در رابطه موفق باشد و از دعوا و جدال های بی مورد دوری کند. حال باید هر کدام از نیازها را با جزئیات بیشتری شناخت.

زنان و مردان نیازهای عاطفی متفاوتی دارند و توقع دارند که در بستر ازدواج بتوانند به این نیازهای خود دست یابند. از مهم ترین نیازهای عاطفی در زندگی مشترک می توان به ایمنی و آرامش، دلبستگی، حمایت روانی زن و شوهر از یکدیگر اشاره نمود. بنابراین زوجین باید سعی کنند که به بهترین شکل ممکن نیازهای عاطفی همسر خود را برآورده سازند. در ادامه قصد داریم که دو نیاز مهم عاطفی رامورد بررسی قرار دهیم.

آرامش و ایمنی

درصورتی که دلبستگی پایدار و مطمئنی بین زوجین برقرار باشد بستر لازم برای بیان احساس ایمنی و آرامش برای زوجین فراهم می گردد. حتی در قرآن نیز به این موضوع اشاره شده است که سکونت یافتن همسران به معنای نداشتن اضطراب و آرامش می باشد. به عبارتی دیگر می توان گفت ازدواج موجب می شود که نگرانی های زن و مرد کاهش یابد زیرا به یکدیگر تکیه کرده اند و به امنیت خاطر ویژه ای دست یافته اند. بنابراین در ازدواج به نیاز عاطفی آرامش و ایمنی زوجین پاسخ داده می شود.

حمایت مادی و روانی

بر اساس تحقیقات انجام شده مهم ترین عوامل رضایت در زندگی خانوادگی حمایت عاطفی، کمک مالی و اقتصادی و همکاری می باشد. بنابراین زوجین با حمایت کردن از یکدیگر در هر زمینه ای در واقع نیاز عاطفی حمایت مادی و روانی که در هر یک از طرفین به نوعی وجود دارد را بر طرف می سازند و شاهد اثرات مثبت آن در زندگی خواهند بود.
زوجینی که نیازهای عاطفی یکدیگر را به خوبی می شناسند و در جهت رفع آن ها تلاش می کنند زندگی شادتر و موفق تری خواهند داشت.

پادکست نیازهای عاطفی زن و مرد

زن به دلسوزی و توجه احتیاج دارد و مرد به اعتماد

زمانی که مرد بتواند به احساسات زن اهمیت بدهد و با دلسوزی آن احساسات را نگاه کند، نخستین نیاز زن یعنی توجه و دلسوزی را برطرف کرده است و علاوه بر این باعث می شود که زن هم به او توجه کند و بداند که مورد اعتماد مرد قرار گرفته است. اعتماد کردن به مرد هم به این معنا است که زن به قدرت و توانایی مرد در زندگی و عواطف او باور دارد که هین موضوع باعث می شود که اولین نیاز مرد یعنی اعتماد هم برطرف شود.

زن به درک شدن نیاز دارد و مرد نیازمند پذیرش است

هنگامی که مرد با دلسوزی و توجه به حرف ها و احساسات زن توجه کرده و او را از قضاوت کردن و تصمیم گیری دور کرده، در حقیقت او را به بهترین شکل درک کرده است. زمانی که مرد شنوای حرف های زن است، او را قضاوت نمی کند و سعی دارد زن را درک کند، زن حسی خاص و احساس درک شدن را احساس می کند. هر چقدر که مرد بیشتر به حرف های زن گوش دهد، بهتر می تواند او را درک کند و این نیاز زن را برطرف سازد.

در همین حال زن هم با صمیمیت بیشتری مرد را می پذیرد و زمانی که مرد احساس کند که از سوی زن پذیرفته شده است، نیاز پذیرفتن در او ارضا می شود. البته پذیرفتن مرد به این معنا نیست که مرد هیچ عیبی ندارد و کامل و بی نقص است؛ بلکه به این معنی است که مرد می تواند با استفاده از قدرت و تفکر خویش، خودش را ارتقا داده و قوی تر کند، همچنین زمانی که مرد می فهمد پذیرفته شده است، با دقت بیشتری به حرف های زن گوش خواهد کرد.

زن به احترام نیاز دارد و مرد محتاج قدردانی است

زمانی که مرد رفتارش جوری باشد که زن احساس کند احساس و نیازهایش در اولویت قرار دارد، حس احترام را به دست می آورد. مثلا زمانی که تولد زن است، مرد هدیه ای تقدیم او کند و از این طریق زن احترام را حس می کند و به این روش نیازش در او برطرف خواهد شد. علاوه بر آن زمانی که احترام مرد را می بیند، از او تشکر و قدردانی می کند و این نیاز هم در مرد برطرف می شود. در حقیقت با یک واکنش دو طرفه درست از سوی مرد و زن، نیازهای هر دو برطرف شده است.

البته زمانی هم که زن از رفتار و کردار مرد اعلام رضایت می کند، مرد احساس می کند که از او قدردانی شده است و خوشحال می شود، در نتیجه نیاز به قدردانی درون او کمتر می شود. هر بار که زن از مرد اعلام رضایت کند در واقع منظور زن همان قدردانی از مرد است.

نیازهای عاطفی زن و مرد

زن به ایثار و از خود گذشتگی احتیاج دارد و مرد به ستایش و تحسین

مرد زمانی که سعی می کند از خود فداکاری نشان دهد، کارها و فعالیت های خودش را فراموش می کند تا نیازهای زن را برطرف کند، با این روش نیاز ایثار زن را برطرف کرده است. در واقع زن زمانی که ایثار و فداکاری مرد را و فراموش کردن سرگرمی هایش را می بیند نیاز به ایثار و از خودگذشتگی را در خود از بین می برد و آن را برطرف می کند.

حال زن برای تشکر از مرد، او را مورد ستایش و تحسین قرار می دهد و به او لقب های مناسب می دهد که باعث می شود هم نیاز مرد برطرف شود و هم علاقه ی بیشتری به فداکاری نشان دهد.

زن به اعتبار نیاز دارد و مرد محتاج تایید است

زمانی که زن در حال گفتگو است و نظراتش را بیان می کند، مرد نظرهای زن را مهم دانسته و آن ها را تایید می کند. چنین تایید و توجهی از سوی مرد باعث می شود که نیاز زن به اعتبار تامین شود. حال زمانی که مرد نظرات خودش را هم بیان می کند، زن آن ها را تایید می کند و بخشی از نیاز تایید مرد را برطرف می کند.

مردها نیاز دارند که قهرمان خانه باشند و زمانی که از سوی زن تایید می شوند، چنین حسی درون شان بیدار می شود و احساس شادابی می کنند، در نتیجه بیشتر به نظرات و حرف های زن توجه می کنند.

زن به اطمینان خاطر احتیاج دارد و مرد به تشویق

هرگاه مرد بتواند به همسرش توجه نشان دهد، نظرهای او را مهم بداند و در هر کاری او را تشویق کند، اطمینان خاطر را به زن اهدا کرده است و زن این نیاز را برطرف شده می داند. حال زن باید مرد را به خاطر تامین نیازها و داشتن اطمینان از سوی زن، تشویق کند و او را محترم بشمارد. علاوه بر آن می تواند توانایی ها و قدرت های مرد را تحسین کند تا اعتماد به نفس مرد بیشتر شود و بتواند کمک بیشتری به زن بکند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.