چگونه برای دستیابی به موفقیت هدف گذاری کنیم؟

ضرورت هدف گذاری در کار و زندگی برای رسیدن به موفقیت

اگر بتوانید اهداف خود را مشخص کنید در واقع توانسته اید به یکی از عوامل مهم در کسب موفقیت دست پیدا کنید. به عبارت دیگر هدف گذاری باعث می شود تا افراد به سمت جلو حرکت کنند و برای آن چیزی که می خواهند دست به آب و آتش بزنند. اغلب افراد موفق، اهداف را به نوعی چراغ راه زندگی می دانند و کسانی که هدفی روشن برای خود معین نکرده اند مقصدشان هر جایی می تواند باشد به جز آنجایی که باید باشد! در بسیاری از مواقع وقتی افراد با شکست روبرو می شوند، به این دلیل است که نمی توانند یک هدف معین برای خود تدوین کنند. یک زندگی بی هدف همانند پرتاب تیر در تاریکی است.

پادکست هدف گذاری

اما نکته ای که وجود دارد این است که با تمام دانسته ها باز هم عادت نداریم این هدفگذاری ها را انجام دهیم و اهداف خود را بسازیم. واقعا چرا هیچ جوره نمی توانیم این حرف ها را در ذهنمان فرو کنیم؟ در واقع این مسئله یکی از اسرار زندگی انسان ها محسوب می شود، بسیاری از آن ها بدون هدف زندگی را شروع کرده و آن را به پایان می رسانند. بدون این که بفهمند برای چه قدم در این دنیا گذاشته اند؟ اما نکته ای که در این زمینه وجود دارد این است که دلیل عمده ای برای عدم هدف گذاری زندگی در بسیاری از مردم وجود دارد.

اکثریت مردم به روش های هدف گذاری آگاه نیستند!

آن ها نمی دانند باید چگونه این هدف گذاری را انجام دهند، اما بدترین چیز در این زمینه این است خیلی ها به این باور رسیده اند که دارای هدف هستند در حالی که تنها رویاهایی خامی است که در ذهن آن ها پرورش یافته است. این که شما می خواهید تحصیلات عالی و فرزندان خوبی داشته باشید، خوشبخت و یا ثروتمند شوید. باید بدانید که این ها به هیچ وجه هدف نیستند، بلکه آرزو و خیال های خامی هستند که با هدف تفاوت بسیار زیادی دارند. هدف مکتوب شده و بسیار خاص می باشد. شما به راحتی می توانید هدف را اندازه گیری کنید و به مرور و با تلاش های فراوان خود را به آن نزدیک کنید؛ ولی آرزو و خیال به مکان و زمان محدود نیستند.

مراحل هدف گذاری

مراحل هدف گذاری

هدف گذاری برای افراد چندین مرحله دارد که در این قسمت به برخی از آنان اشاره می کنیم:

۱ – تجسم خلاق

شما باید در یک محیط کاملا آرام بلندپروازی ها و ذهن خود را رها کنید و هیچ محدودیت و چارچوبی برای آن تعریف نکنید. در آن لحظه به هر چیزی که می خواهید تحقق پیدا کند فکر کنید و سعی داشته باشید آن ها را دسته بندی کرده و یادداشت کنید. شما باید به این مسئله باور داشته باشید که در آن لحظه تمامی منابع دنیا در خدمت شما هستند و به هر هدفی که می خواهید به آن دست پیدا کنید خواهید رسید. وقتی هدف خود را مشخص کردید باید کاری کنید تا تمام اجزای زندگی شما برای رسیدن به آن هدف تنظیم شوند به گونه ای که سلامتی، درآمد، کار، پس انداز و… را ارزیابی کرده و به همان میزان آن را پرورش دهید و اندازه گیری کنید. حضرت حافظ می فرمایند:

هر چند پیر و خسته دل و ناتوان شدم —- هر گه که یاد روی تو کردم جوان شدم

شکر خدا که هر چه طلب کردم از خدا —- بر منتهای همت خود کامران شدم

همان طور که میدانید حافظ جزو معدود انسان هایی است که در تمام دنیا او را پذیرفته اند و اشعار او را ترجمه کرده اند. وقتی به دو بیت بالا دقت می کنیم در می یابیم که ناراحتی های روحی و جسمی که او با یاد کردن از خدا توانسته آن را رفع کند بیشتر از هر چیزی است که او از خدا طلب کرده است. و این به این معنی است که همیشه قدرت خدا را در تحقق اهداف مد نظر قرار دهیم.

۲ – انتخابی درست بین آرزوها و خواسته ها

اگر در مرحله ی تجسم خلاق توانسته اید رویاها و آرزوهایی که دارید را یاد داشت کنید، حال به یکی از مهم ترین فعالیت هایی که برای هدف گذاری وجود دارد رسیده اید، فعالیت هایی که حس معنی دار بودن را در زندگی شما ایجاد می کند و اکثر توجه شما به آن سو است. به طور کلی سه تست وجود دارد که شما می توانید اهداف خود را از بین آرزوهایی که دارید تشخیص دهید. این تست عبارتند از: نیازمندی، علاقمند و توانمندی.

در تست نیازمندی شما می توانید مشخص کنید که کدام یک از آرزوهای شما ضروری تر و مهم تر از بقیه است. هر چند آرزوهای جذاب بسیاری در آن بین پیدا می شود، اما نیاز ضروری در آن مقطع از زمان محسوب نمی شوند. در رابطه با تست علاقمندی باید از خود بپرسید که به کدام یک از آرزوهای خود بیشتر از هر چیز دیگری علاقه دارید و کدام یک از آن ها شور و شوق زیادی در درون شما به وجود می آورد. اما در تست توانمندی شما باید تعیین کنید آن ها مهارت، استعداد و توانایی کافی برای رسیدن به آن هدف را دارید یا خیر.

۳ – هم افزایی اهداف

آیا این امکان وجود دارد که اهداف یکدیگر را تقویت کنند و یا این که در تضاد هم باشند؟ باید بگوییم بله. این که شما در نظر می گیرید که در کنکور کارشناسی ارشد قبول شوید، نیازمند این است که مهارت مطالعه را در خود افزایش دهید و این دو هدف هم افزا هستند. چرا که هر دو هدف به هم کمک می کنند تا به تحقق برسند. ولی دو هدف با جذب سازمان های تابعه وزارت دفاع شدن و سالی دو بار رفتن به سفر خارج برای تفریح نمی تواند هم افزا باشد.

۴ – تحلیل جامعیت اهداف

حتی این امکان وجود دارد که اهداف شما هوشمند و هم افزا باشد، اما در حین حال جامع نباشند. در واقع این بخش در نظر دارد به شما کمک کند تا پاسخ سوالات زیر را پیدا کرده و در زندگی خود به کار ببرید. آیا کسانی که در تحقق اهداف کاری و زندگی، ما را یاری کرده اند، سهمی دارند؟ آیا در هدف گذاری خانواده، جامعه، محله، همکاران و خدا را در نظر می گیریم؟ آیا تحقق اهداف باعث ضرر رساندن به دیگران می شود؟

۵ – امکان پذیری اهداف

شما باید به این مسئله واقف باشید که همه ی اهدافی که در ذهنتان دارید می تواند به تحقق بپیوندد، اما هنگامی که آن ها را در کنار هم قرار می دهید، این امکان را پدید می آورد که در یک محدوده ی زمانی معین و با توجه به منابعی که در اختیار دارید امکان پذیر نشود.

مکتوب و اعلان کردن اهداف

۶ – مکتوب و اعلان کردن اهداف

این که شما هدف گذاری می کنید و آن ها را می نویسید، در واقع یک تعهد درونی در خود ایجاد کرده اید. شما باید بدانید که اهداف نوشته شده نقش بسیار زیادی در زندگی انسان ها دارند، آن ها به ما یادآوری می کنند که از مسیری که در آن قرار گرفته ایم دور نشویم و از روزمرگی ها و ارزیابی ها و اندازه گیری ها برای رسیدن به هدف غافل نشویم. اعلان کردن اهداف، یکی از روش هایی است که تعهد بیرونی را در افراد ایجاد می کند و به تحقق پیوستن آن را بسیار جدی پیش می برد. این اعلان کردن اهداف به روش های زیر می تواند به تحقق بپیوندد:

• در جایی قرار بگیرید که همه شما را می بینند.

• اهداف خود را در یک جلسه ی دوستانه و یا خانوادگی با آن ها به اشتراک بگذارید.

• می توانید اهداف خود را در سایت و یا وبلاگ به نمایش بگذارید.

اما نکته ای که وجود دارد در بسیاری از فرهنگ ها و حتی خانواده ها تاکید بسیار شدیدی بر این مسئله دارند که تا زمانی که به هدفی دست پیدا نکرده اید و یا آن را به سرانجام نرسانده اید و حتی پیشرفت قابل توجهی در آن نکرده اید، آن را با دیگران به اشتراک نگذارید. زیرا این مسئله می تواند وابستگی ذهنی بسیار شدیدی در طرف مقابل به وجود آورد.

100%
نظرسنجی
  • لطفا به مطلب بالا امتیاز دهید بدهید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.