همه چیز در مورد تغذیه کودکان

نکات مهم در مورد تغذیه کودکان

سال های ابتدایی تولد کودکان دوران سختی می باشد زیرا آن ها سعی خواهند کرد تا به صورت مستقل و بدون کمک گرفتن از دیگران تغذیه کنند. این که کودکان در این دوران حساس چه الگوی غذایی داشته باشند، بسیار اهمیت دارد چرا که این الگو می تواند تا پایان عمرشان همراه آن ها باشد و در نتیجه بر سلامتی آن ها تاثیری بسیار مهم خواهد داشت. در سنین نوپایی است که کودکان تازه می آموزند که چطور باید غذا بخورند و همچنین مهارت های مورد نیاز را پیدا کرده و آداب درست و رفتارهای صحیح غذا خوردن را نیز یاد می گیرند.

با وجود این امر که کودکان نوپا گزیده خواه می باشند، اما تمایل دارند تا غذاهای جدید را تست کرده و هم چنین اگر علاقه ای به غذایی خاص نداشته باشند در صورت اصرار فراوان این احتمال وجود دارد که غذایی که میلی به مصرف آن را ندارند را نیز بپذیرند. چرا که بیان کردیم که کودکان همواره در این سنین دوست دارند تا آداب و رفتار بزرگترها را تقلید کنند و به عبارتی دیگر احساس بزرگی می کنند. در این دوران حساس بهداشت غذایی یکی دیگر از موارد مهمی است که رعایت نکردن آن می تواند سلامتی فرزند شما را برای همیشه به خطر بیاندازد.

پادکست تغذیه کودکان

چگونه به کودکان خود آداب صحیح غذا خوردن را آموزش دهیم؟!

برای مثال برای این که آداب مناسب و صحیح غذا خوردن را به کودک خود بیاموزید بایستی از خودتان شروع کنید و احیانا اگر رفتار نامناسبی دارید آن را ترک کنید. برای مثال باید با انجام رفتارهای صحیح به کودک خود بیاموزید که بر سر میز، غذای خود را میل کند یا آن که در هنگام غذا خوردن حتما بایستی تلویزیون خاموش باشد و تمام توجه به سمت خوردن غذا باشد.

انجام این کارها باعث می شود تا کودک غذاهایی را که پدر و مادرش مصرف می کنند را از نزدیک و با حواسی کاملا جمع مشاهده کرده و با شرکت در بحث ها هنگام صرف غذا اعتماد به نفس لازمه را که در مراحل ادامه زندگی برایش ضروری است را به دست آورد.

تغذیه کودکان

مهم ترین توصیه های تغذیه ای برای کودکان نوپا

توصیه های تغذیه ای که برای کودکان نوپا ارائه شده است اکثرا بر پایه بررسی علمی نبوده بلکه از آرا و نظریات پزشکان و کارشناسان و حتی والدین مختلف جمع آوری شده است. با این حال برخی توصیه ها نیز وجود دارند که به نظر برگرفته از منطق می باشند. مثلا این که بعد از دوازده ماهگی، شیر گاو به یکی از ارکان مهم تغذیه کودکان تبدیل می شود، یکی از توصیه های جدی دوران کودکی می باشد. شیر گاو باید در طول یک شبانه روز، دو یا سه بار توسط کودکان مصرف شود تا بدین ترتیب ویتامین هایی چون A و D و هم چنین کلسیم مورد نیاز کودک تامین گردد.

نکته ی قابل ذکر دیگر آن است که مصرف آب باید به پایین ترین حد خود رسیده و هم چنین از نوشابه های شیرین و به ویژه گازدار نیز به هیچ وجه استفاده نشود. نوشابه ها مشکلاتی فروان را حتی برای افراد بزرگسال به همراه دارند. مشکلات و مسائلی چون پوسیدگی دندان ها و سوءتغذیه از این دست مسائل می باشند. حال در نظر بگیرید که چنین عوارضی در کودکان یک ساله چه نتایجی می تواند به همراه داشته باشد.

با وجود آن که افراد بزرگسال باید در مصرف چربی و کلسترول خود دقت لازمه را عمل آورند، اما چنین چیزی در مورد کودکان صدق نمی کند. اصولا والدین نباید تا سن دو سالگی محدودیتی را از این نظر برای کودکان خود اعمال کنند. دلیل این امر هم وجود کالری ها و مواد مغذی فراوانی می باشد که مصرف آن ها برای رشد طبیعی و نرمال کودکان ضروری و لازم می باشد. رشد مغزی و جسمی کودکان در گروه مصرف چربی ها و کلسترول تا سن دو سالگی می باشد. اما به محض گذشتن از دو سالگی بایستی تنها سی درصد از کالری روزانه موجود در چربی ها تامین گردد.

مورد دیگر که والدین باید به آن توجه کنند، این است که بیشتر چربی هایی که کودکان مصرف می کنند باید چربی های غیر اشباع باشند. از نقش میوه ها و سبزیجات نیز در تغذیه کودکان نوپا نمی توان به سادگی گذر کرد. میوه ها نقشی بسیار پر اهمیت در رژیم غذایی کودکان نوپا داشته و گذشته از تامین ویتامین های ضروری و مورد نیاز بدن آن ها، منبعی سرشار از فیبر نیز برای آنان به حساب می آید.

اصولا والدین باید تمام سعی خود را به کار گیرند و مصرف میوه و سبزی جات را از همان سنین ابتدای کودکی به فرزند خود تحمیل کنند. میوه ها یک منبع سالم و سرشار از انرژی می باشند و با طعم و مزه ی خوب سلامت کودک شما را نیز تضمین خواهند کرد. از سبزی جات نیز در کنار وعده های غذایی اصلی استفاده کنید. لازم نیست که مقدار آن ها بیش از آن چیزی باشد که مورد نیاز است. بالاخره وجود مقداری اندک از سبزی جات در رژیم غذایی کودکان بهتر از آن است که هیچ مقدار از آن در مصرف روزمره آنان قرار نداشته باشد.

به طور کلی چه نکاتی را برای تغذیه کودکان نوپای خود در نظر بگیریم؟!

در پایان نکاتی کلی را در مورد تغذیه کودکان نوپا بیان خواهیم نمود. اول با توجه به این که نمک، شکر و سایر ادویه جات باعث طعم بخشیدن به غذاها می شوند، اما نوزادان و کودکان به طعم طبیعی غذاها نیازمند هستند؛ پس از افزودن مقدار زیاد از ادویه جات در غذای کودکان باید جلوگیری نمود. هم چنین دقت کنید که تکه های درشت میوه را در اختیار فرزند خود قرار ندهید؛ چرا که این تکه های بزرگ می توانند باعث خفگی کودک شوند.

هم چنین توصیه می شود که هنگام مصرف میوه ها پوست و هسته ی آن ها به طور کامل جدا شود. میوه هایی مثل انگور نیز نباید به اندازه طبیعی شان به کودک داده شود و بایستی به تکه های کوچکتری تقسیم بندی شده و سپس در اختیار کودکان قرار گیرد. هم چنین از دادن غذاهای گوشتی مانند هات داگ و انواع سوسیس و کالباس به کودکان باید خودداری کنید، زیرا این گونه مواد غذایی به علت در اختیار داشتن مقدار زیادی از مواد نگهدارنده و ادویه جات فراوان می توانند باعث بروز مشکلاتی فراوان در کودک شما شوند.

هم چنین تخم مرغ برای یک کودک هشت ماهه مشکلی ایجاد نمی کند، به شرطی که به صورت کامل پخته شده باشد و هیچ کدام از قسمت های آن به صورت خام نباشد، زیرا تخم مرغی که به صورت نیم پز است حاوی ارگانیسم هایی می باشد که باعث ایجاد عفونت خواهد شد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.